Polish Kingdom
12259
Fi.Ckr7

1855 list do Królestwa Polskiego, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu normalnym, wysłana z Petersburga do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, a na froncie dwuwierszowy datownik St.Petersburg 15.II (. / 25 1855) według kalendarza juliańskiego; stempel odbiorczy typu IIIC - WARSZAWA z 16/3 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik P/6 1/4 typu Aa; całość w dobrym stanie zachowania (nieco nadwyrężona na zgięciu górnej klapy).

900 PLN
12260
Mi.5

1858 obszar I Rzeczypospolitej - Łotwa, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim datownikiem Mitawa; do III rozbioru lenno Rzeczypospolitej (Kurlandia), bardzo ładny stan.

200 PLN
12261

1858 list zagraniczny z pełną treścią, wysłany 31.VII z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, stempelek "11" określający wysokość opłaty w ruchu tranzytowym, list 1.VIII przewieziony ambulansem relacji Wrocław-Berlin (BRESLAU-BERLIN), stemple kraju pochodzenia: pruski - "AUS RUSSLAND" i fancuskie "PREUSSE 2 ERQUELINES" i "PREUSSE 3 VALANCIENNES", tranzytowe stempelki: "PARIS A BORDEAUX", "PARIS" i odbiorczy "BORDEAUX 4 AOUT"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

450 PLN
12262
Fi.I
Mi.1

10 000 PLN
12263
Fi.II
Mi.2

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 191 - Kalisz (co bardzo rzadkie - w kolorze czerwonym) oraz dodatkowo przez przekreślenie piórem; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie, obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on krótko, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się także kreślenie; ze względu na zapasy dostarczonych wcześniej znaczków nieząbkowanych, te ząbkowane użyte poza Warszawą są bardzo rzadkie - zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008; znaczek był w kolekcjach F.Mertensa - jego sygnatura ołówkiem - VI 05 (rok) na odwrocie, a ostatnio G.B.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

7 500 PLN
12264
Fi.II
Mi.2x

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, mógł zostać użyty pomiędzy 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym, a 1 kwietnia 1860 roku - kiedy znaczki rosyjskie wycofano z obiegu, ząbkowane wydanie z 1858 roku było na ziemiach polskich używane niezmiernie rzadko, bardzo ładny stan.

1 500 PLN
12265
Fi.V
Mi.5

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; ręcznie skasowany na wycinku; obowiązek unieważniania znaczków specjalnym kasownikiem wprowadzono w Królestwie 27 marca - o miesiąc później niż w Rosji, mimo to skasowanie ręczne znaczka wydanego we wrześniu to rzadkość, poza słabszą górną krawędzią, która wystawała poza skraj listu, w ładnym stanie.

200 PLN
12266
Fi.V
Mi.5

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 169 - Pradła w kolorze niebieskim; współczynnik rzadkości dla zwykłego kasownika na znaczku rosyjskim - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; kasownik niebieski tylko z rzadka wspominany w literaturze, na znaczku rosyjskim dotąd nieznany; z dużym prawdopodobieństwem pochodzi sprzed wprowadzenia polski numer jeden; poza jednym słabszym narożnikiem w pięknym stanie; fotoatest firmowy.

8 000 PLN
12267

Mi.5

600 PLN
12268

Mi.5

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 7.XII z Białegostoku do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5 (użyty w Królestwie przed wprowadzeniem polskiego znaczka numer jeden Fi.4500.-), unieważnionym rosyjskim kasownikiem numerowym 104, obok znaczka i na odwrocie miejscowniki z datą, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy; przyzwoity stan zachowania.

1 800 PLN
12269

Mi.5

400 PLN
12270
Fi.(Ck3)

80 PLN
12271
Fi.(Ck4)

60 PLN
12272
Fi.1a
Mi.1a

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach jasno niebieskim i różowym o odcieniach jasnych stemplowany kasownikiem 151 numerowym Szydłowca, Bojanowicz stopień rzadkości 6 punktów, uszkodzony prawy brzeg kliszy do druku barwy czerwonej w wyniku czego na prawym brzegu znaczka odbita jest praktycznie ciągła linia czerwona zamiast kropek i pionowych kresek, znaczek w bardzo ładnym stanie.

1 383 PLN
12273
Fi.1a
Mi.1a

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych na wycinku listu z Warszawy, znaczek w pięknym stanie o niezwykle czystym rysunku i doskonałej perforacji, gwarancja Korszeń.

1 000 PLN
12274
Fi.1a B1
Mi.1a

1 200 PLN
12275
Fi.1ad
Mi.1a

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemno różowym o odcieniach jasnych na wycinku, wyjątkowo dobre centrowanie i ząbkowanie, czysto odbity kasownik poczamtu warszawskiego, ze zbioru Włodzimierza Rachmanowa, stempelk słynnego zbieracza na odwrocie.

1 200 PLN
12276
Fi.1ad

4 000 PLN
12277
Fi.1ad

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym; czysty z niewielkimi pozostałościami oryginalnej gumy na części powierzchni znaczka; poza kilkoma nieco słabszymi ząbkami w ładnym stanie, gwarancja Bojanowicz.

4 800 PLN
12278
Fi.1as

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; z niebieską obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP.; unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska, ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; gwarancja i opis Schmutz.

2 000 PLN
12279
Fi.1as

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" rzadkiego typu I (Fi.2400+400.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

1 450 PLN
12280
Fi.1au
Mi.1a

3 200 PLN
12281
Fi.1b
Mi.1b

1860 obwoluta listu z Warszawy do hrabiego Konstantego Borowskiego w Wilnie, list opłacono znaczkiem użytym podwójnie najprawdopodobniej pierwotnie kasowanym stemplem numerowym numer 19, znaczek silnie uszkodzony przy odklejaniu z pierwszego listu, ciekawe podwójne użycie na szkodę poczty, dobra prezencja, krótki opis listu przez dr Kronenberga.

4 800 PLN
12282
Fi.1bc

1860 Królestwo Polskie, list wysłany 27/11 z Płońska do Warszawy, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o dość ciemnych odcieniach; unieważniony został polskim kasownikiem numerowym 260 - Płońsk, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza; obok dwujęzyczny miejscownik nadawczy typu VIIIA z ręcznie wpisaną datą nadania; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 9/1 typu IIIC i okrągły godzinnik 8/R; odbitki obu klisz bez widocznych uszkodzeń; kasowniki o tak wysokim stopniu rzadkości spotyka się niekiedy na luźnych znaczkach, na listach są unikalne; całość znaczek i koperta zachowane w dobrym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest firmowy.

18 000 PLN
12283
Fi.1bc

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim papierze (z lekko prześwitującym rysunkiem); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 89 - Żółkiewka; klisza czerwona z opisanym niedawno spiłowanym prawie w całości ostatnim (trzecim) rzędem kropek na dole rysunku; poza ładnie wzmocnionym lewym górnym narożnikiem we wzorcowym stanie; gwarancja i opis Schmutz.

3 200 PLN
12284
Fi.1bc FP

1860 Królestwo Polskie, list wysłany 14/12 ze Zwolenia do Warszawy, opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach; unieważniony został polskim kasownikiem numerowym 145 - Zwoleń, bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza; obok jednowierszowy ramkowy miejscownik nadawczy typu IIB z ręcznie wpisaną datą nadania; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 16/12 typu IIIC i okrągły godzinnik 9/R; znaczek został z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było fałszerstwem na szkodę poczty, pod spodem widoczne są cyfry i okręgi innego kasownika, przybito na nim mocno kasownik 145 dodatkowo dla niepoznaki rozmazując tusz; kasowniki o tak wysokim stopniu rzadkości spotyka się niekiedy na luźnych znaczkach, na listach są unikalne; całość znaczek i koperta zachowane w dobrym stanie; walor z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga.

15 000 PLN
12285
Fi.1bcu

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach; na cienkim, lekko prześwitującym papierze; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 197 - Zduńska Wola (Fi.3000+300.-), współczynnik rzadkości - 6 punktów według M.A.Bojanowicza; klisza niebieska z uszkodzonymi cyframi w narożnikach; klisza czerwona, o niespotykanie intensywnej barwie, ze spiłowanym dolnym (trzecim) rzędem kropek; dość rozległa prześwitka, poza tym w bardzo ładnym stanie, świetny do ekspozycji, gwarancja Krawczyk.

1 800 PLN
12286
Fi.1bcu

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim papierze i o prześwitującym rysunku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 211 - Skierniewice w kolorze czerwonym; poza zreperowanymi dwoma ząbkami w bardzo ładnym stanie; kolorowe kasowniki należą do najrzadszych ostemplowań Królestwa Polskiego - podobny egzemplarz znajdował się w kolekcji A.Faberge; gwarancja z opisem odcieni, papieru i rysunku i oznaczeniem "bu" Schmutz.

9 000 PLN
12287
Fi.1bu

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach ciemnego błękitu pruskiego i różowym; na cienkim, lekko prześwitującym papierze; czytelnie unieważniony tłustym polskim kasownikiem numerowym 205 - Wieluń (Fi.3000+250.-), współczynnik rzadkości - 5 punktów według M.A.Bojanowicza; klisza niebieska bez większych usterek rysunku; klisza czerwona, z rozległymi niedodrukowaniami, rzadko spotykana w tak kontrastowo jasnym odcieniu; gwarancja Georg Bühler.

4 000 PLN
12288
Fi.(Ck5)

1860 znak opłaty wycięty z koperty do korespondencji krajowej i do Rosji, duży wycinek w ładnym stanie.

70 PLN
12289
Mi.5

1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 11; numery 12, 14, 15 i 16 używane były także na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-62 wyłącznie znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy ukończoną w grudniu 1862 roku linią z St Petersburga; listy z Warszawy, skasowane przy nadaniu, początkową część drogi odbywały dyliżansem konnym, a dostarczano je do ambulansu na stacji końcowej kolei już poza granicami Królestwa, stąd na polskim znaczku numer jeden kasownik ambulansowy 11 nie występuje (znany jest wyłącznie na znaczkach rosyjskich); fotoatest firmowy.

1 000 PLN
12290

1863 PORTO, list na koszt odbiorcy nadano 7.12 (25.11) w wagonie nr.4 otwartej rok wcześniej linii WARSZAWSKIEJ KOLEI ŻELAZNEJ ( ..) z St.Petersburga do Warszawy; ambulansowy stempel nadawczy typu I z numerem kodowym na boku; z Warszawy (mały datownik 9.12) odprawiono go koleją Warszawsko - Wiedeńską do granicy Pruskiej w Katowicach (stempelek AUS RUSSLAND EISENB POST BUR. 9.12), a stamtąd do Brzegu; naliczono opłaty 3 sgr. dla poczty rosyjskiej i dodatkowo 2 sgr. opłaty za list przewieziony w Prusach na odległość 10-20 mil. w sumie od odbiorcy pobrano 5 sgr. (odręczne adnotacje na liście); to jeden z najpiękniej zachowanych listów zagranicznych na koszt odbiorcy nadanych w ambulansie kursujących w Królestwie Polskim, fotoatest firmowy.

4 800 PLN
12291
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, list z okresu przejściowego, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 na liście z Kibart do Rygi nadanym w dniu 2.4., czyli w jeden dzień po najpóźniejszej znanej dotychczas dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano go w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany wgłąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10 kopiejek; z wielu względów bardzo ciekawa i bardzo dobrze zachowana całość, fotoatest firmowy.

4 800 PLN
12292
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 179 - Piotrków, jedyny typ cyfra w trzech (zamiast czterech) okręgach, poza lekkim załamaniem i starciem rysunku w ładnym stanie.

400 PLN
12293
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kwadratowym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1, piękny stan zachowania.

250 PLN
12294
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15; numery 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich, użytych jak się sądzi, do opłacania korespondencji w głąb Rosji po 1865 roku spotyka się je bardzo rzadko, doskonały stan, fotoatest firmowy.

2 400 PLN
12295
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów (Fi.+400.-) współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, kilka załamań papieru, poza tym w ładnym stanie.

400 PLN
12296
Mi.5

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 12 - Grójec (Fi.+200.-), na odwrocie lekkie odbicie tekstu, ładny stan.

400 PLN
12297
Mi.7

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

1 000 PLN
12298
Fi.13y
Mi.13y

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, piękny stan.

100 PLN