12015

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 9.10 z Dąbrowy (Dombrowa) do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, w tym okrągłej Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) z dopisanym numerem akt i "SPRAWDZONO W KARTOTECE", na froncie pokwitowanie odbioru "otrzymałem 17.2.44" prawdziwego odbiorcy przesyłki; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

300 PLN250 PLN
12029

1944 aerograf - do żołnierza I Korpusu w Szkocji do jednostki o kryptonimie pocztowym P100; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10x13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

100 PLN100 PLN
12038

1944 kartka na ilustrowanym formularzu radzieckiej poczty wojskowej z obiegu pocztowego.

100 PLN100 PLN
12044

1945 Ludowe Wojsko Polskie, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY wysłany 29.II za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 52062 przydzielonej do 2 Kompanii Karnej do miejscowości Nowodwór poczta Kamionka wojew. Lublin; stempelek cenzury wojskowej nr.353; 2 Kompania Karna walczyła w składzie 4 Dywizji Piechoty, która 13 marca rozpoczęła ciężkie walki o Kołobrzeg; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN250 PLN
12058

1946 szlak bojowy II Korpusu, cięte próby znaczków na papierze kredowym, gwarancja.

150 PLN135 PLN
12061

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, cięta próba znaczka za 1 zł. w kolorze szarym, na papierze białym gładkim średnim, gwarancja Krawczyk.

150 PLN135 PLN
12062

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze czerwonobrazowym na papierze białym gładkim średnim, rysunek kontrastowy, gwarancja.

150 PLN135 PLN
12063

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie - Gen.W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze ciemnobrązowym na papierze białym gładkim średnim, rysunek mało kontrastowy, gwarancja.

250 PLN225 PLN
12071

1946 II Korpus Polski we Włoszech, widokówka wysłana 2.X za pośrednictwem poczty polowej 104 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/2K w Anglii, datownik bardzo ładnie odciśnięty; minimalnie słabszy stan zachowania (ślady nadpalenia).

40 PLN35 PLN
12096

100 PLN100 PLN
12099

160 PLN160 PLN
12102

1939 współkursor, kartka z Miechowa 8.12.39 do Krakowa opłacona znaczkiem Rzeszy Niemieckiej, prowizoryczne kasowanie z Miechowa.

80 PLN80 PLN
12107

1940 wydanie przedrukowe, znaczek w odmianie I z obiegu pocztowego.

140 PLN140 PLN
12126

1940 seria wydania z dopłatą na Niemiecki Czerwony Krzyż.

50 PLN50 PLN
12141

1940 JEDYNY OKUPACYJNY WARSZAWSKI STEMPEL PROWIZORYCZNY przeznaczony do kasowania znaczków w obrocie pocztowym Polaków, a więc nie niemieckiej poczty polowej i służbowej (skąd znane są dwa prowizoryczne datowniki); karta pocztowa wysłana 7.V z Warszawy do Otwocka, znak opłaty unieważniony przedwojennym polskim datownikiem z wyciętym napisem, wyróżnik *b*, ponieważ w adresie nadawcy podano ulicę Zwycięzców, a najbliższy urząd pocztowy Warszawa 33 (w czasie okupacji biuro pocztowe Warschau 033) znajdował się na ulicy Francuskiej 11a (w odległości ok.200m), można domniemywać, że przesyłkę wysłano z tego właśnie urzędu; unikalna całość ze zbioru J.Falkowskiego, opisana przez J.Z.Piekuta w numerze 3(102) z 1997 roku Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego.

700 PLN700 PLN
12146

1940 polska karta pocztowa z prezydentem Mościckim o szarozielonym znaku opłaty z nadrukiem, sygnatura (VI-1938); hasło propagandowe J - "TELEFON MIĘDZYMIASTOWY USUWA ODLEGŁOŚĆ!", wysłana 8.8 z agencji pocztowej Proszowice do PCK w Krakowa, znak opłaty zgodnie z rozporządzeniem unieważniony datownikiem w Krakowie; stempel kancelaryjny Czerwonego Krzyża; praktycznie niewidoczne ślady archiwizacji.

100 PLN100 PLN
12148

1940 polska karta pocztowa z prezydentem Mościckim o szarozielonym znaku opłaty z nadrukiem, sygnatura (VI-1939); hasło propagandowe I - "TELEFON USPRAWNIA ŻYCIE, ZBLIŻA I PRZYŚPIESZA!", egzemplarz makulaturowy karty podstawowej - całostka wadliwie - ukośnie, w stosunku do druku, przycięta; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN80 PLN
12152

1940 polska karta pocztowa za 15 gr z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, część na odpowiedź, z nadrukiem; hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POŚPIESZNYCH I W SAMOLOTACH", wysłana 21.X z Krakowa do Warszawy (Fi.220.-).

150 PLN150 PLN
12194

30 PLN30 PLN
12195

1941 portret A.Hitlera, arkusz sprzedażny znaczka za 2 gr. złożony w połowie.

70 PLN70 PLN
12223

1941 całostka (część na odpowiedź) wysłana z Krakowa 5.I.41 do Zatoru, gwarancja Schmutz.

160 PLN160 PLN
12274

1942 kartka propagandowa.

150 PLN150 PLN
12302

1943 widoki zabytkowych budowli, arkusz w bardzo dobrym stanie.

60 PLN60 PLN
12316

150 PLN150 PLN
12370

100 PLN100 PLN
12372

80 PLN80 PLN
12419

450 PLN450 PLN
12480

1942 150-lecie orderu Virtuti Militari, rozbudowana seria czysta z wszystkimi katalogowanymi, a także niekatalogowanymi odmianami kolorów i papierów, gwarancja Falkowski (1 znaczek), (13 znaczków).

900 PLN750 PLN
12504

1942 Pochodnia - karminowy znaczek za 5 fen na ilustrowanej karcie pocztowej wysłanej 23.XII, ozdobionej grafiką, której autorem jest najprawdopodobniej Marian Stępień, na odwrocie wydrukowane życzenia świąteczne; dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

300 PLN300 PLN
12513

120 PLN120 PLN
12515

120 PLN120 PLN
12526

600 PLN500 PLN
12565

1943 koperta złożona z gazety jako obwoluta losu biorącego udział w loterii obozowej, stąd anonimowa bez adresu i nadawcy, ciekawy i rzadki walor w bardzo dobrym stanie.

100 PLN160 PLN
12566

1943 Przesyłka "primaaprilisowa" - karta pocztowa z dedykowanym satyrycznym rysunkiem wykonanym piórkiem i akwarelami oraz tekstem "Zjeść śniadanie wielka sztuka, gdy ubiera się pan Puka" z wydrukowanymi napisami "Pocztówka" i "Prima Aprilis", ofrankowana znaczkiem Pochodnia za 10 fen na papierze białym gładkim bibułkowym; kapitan Czesław Puka w Wojnie Obronnej 1939 roku był kwatermistrzem 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej; tradycja wysyłania przesyłek primaaprilisowych funkcjonowała w obozie również w 1944 roku, kiedy to sporządzano nawet specjalne znaczki do ich opłacania (por. lot 26605 z XLVI aukcji); unikalny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

2 400 PLN2 400 PLN
12588

1943 "Barbarka" zaproszenie w formie karnetu na obchody święta patronki górników św.Barbary organizowane przez Koło Górniczo-Hutnicze, na stronie tytułowej okolicznościowa artystyczna grafika, wewnątrz program uroczystości i podpisy organizatorów, na odwrocie znaczek za 5 f z hetmanem Janem Zamoyskim skasowany 4 XII; rzadki dekoracyjny walor w słabszym stanie zachowania (klejony, przebarwienia).

1 600 PLN1 600 PLN
12606

1 500 PLN1 200 PLN
12612

1943 Hetmani - Tadeusz Kościuszko, unikalna odbitka autorska znaczka za 100 f. autorstwa Eugeniusza Pichella, odbita z pojedynczej kliszy w kolorze czarnym na miękkiej bibule - sygnowana przez autora "Pichel 1944" ołówkiem w prawym dolnym rogu; to pierwsza wersja tego projektu, w ostatecznej ryt został pogłębiony przez co rysunek i napisy stały się wyraźniejsze; w najbardziej szczegółowym Katalogu Poczt Obozowych autorstwa Manfreda G.Hebera jest skatalogowana jako "próba sygnowana" z numerem 29.0.11. i reprodukowana w wersji z pogłębionymi napisami, czarnych odbitek w obu wersjach wydrukowano w sumie 10 szt., z tej fazy oferowana była tylko jedna - na naszej LXXII aukcji, fotoatest.

6 000 PLN6 000 PLN
12633

1943 list polecony nadany 27.12.43 na ciekawej kopercie do przesyłek ekspresowych, na odwrocie stempel okolicznościowy "Uczymy się latać".

100 PLN265 PLN
12684

1944 kartka z grafika obozową, stempel okolicznościowy z okazji rocznicy utworzenia Polskiej Żandarmerii.

80 PLN80 PLN
12685

1944 list polecony nadany 11.9.44, na odwrocie stempel nadawcy Koła Filatelistycznego.

100 PLN115 PLN