Auction 96. PoW Woldenberg camp

39039

1944 TEKA LEŚNA - KOMPLET ILUSTRACJI - drzeworyty wykonanane na zamówienie obozowego Koła Leśników przez uznanych obozowych artystów wykorzystano do wydania reprezentacyjnej "Teki leśnej", zachowało się tylko kilka, może kilkanaście egzemplarzy (większość w bibliotekach), rzadko kompletnych i zachowanych w ładnym stanie, drzeworyty są duże (168 x 198 mm) i w warunkach obozowych trudno było je przechować; w Tece znalazły się prace: duetu Jana Knothego i Stefana Michalskiego - 2 drzeworyty (wykonali także okładkę): Żubr w lesie lub Żubr w kniei lub Puszcza zimą, Knieja w bagiennych oparach lub Las lub Tokujący głuszec; Mariana Stępnia - 2 drzeworyty: Uroczysko leśne lub Las, Leśna droga na stoku lub Świerki na zboczu górskim lub Tatrzańskie drzewa; Stanisława Żukowskiego - 2 drzeworyty: Ul pszczeli na drzewie lub Stare drzewo, Walka jeleni na leśnej polanie lub Na rykowisku lub Walka jeleni; jak widać grafiki mają po kilka tytułów, zazwyczaj umieszczano je w świetle passe-partout, do którego były przyklejane; oferowane tu egzemplarze nie noszą śladów klejenia i są z dużym prawdopodobieństwem autorskimi odbitkami wzorcowymi, unikalny zestaw w niespotykanie pięknym stanie zachowania.

18 000 PLN
39040

1944 KOŁO ETYCZNO RELIGIJNE, druk-zaproszenie, ozdobione symboliczną grafiką nieznanego autorstwa, na "czarną kawę" w dniu 7.II; niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania.

Koło etyczno-religijne działało od połowy 1940 m.in. przy odprawianiu nabożeństw, rozszerzyło bibliotekę obozową o dział religijny, inicjowało serie wykładów z różnych dziedzin wiedzy i wyższy kurs nauczania religii rzymskokatolickiej; zajmowało się mecenatem jeńców – artystów, pisarzy, architektów, inspirując np. wzory znaczków pocztowych z wyobrażeniem Matki Boskiej Częstochowskiej, Ostrobramskiej i Obozowej.

500 PLN
39041

1 000 PLN
39042

1 400 PLN
39043

1 000 PLN
39044

1944 "XXV rocznica powrotu Śląska Cieszyńskiego do Polski" - alegoryczny drzeworyt z orłem heraldycznym województwa śląskiego na tle krajobrazu przemysłowego oraz Wieży Piastowskiej w Cieszynie w ozdobnym otoku, autorstwa Zygmunta Pazdy, sygnowany monogramem "ZP" z podpisem artysty; słabszy stan zachowania (złamania).

1 200 PLN
39045

1944 zaproszenie na zebranie klubu WKS Warta z wydrukowanym tekstem "W.K.S. WARTA / MA ZASZCZYT PROSIĆ J.W.P. / NA ZEBRANIE KOLEŻEŃSKIE / / DNIA ___ GODZ ___" i ozdobione grafiką przedstawiającą ratusz poznański i godło klubu, której autorem jest Zygmunt Pazda; dobry stan zachowania.

400 PLN
39046

1944 Rok Olimpijski, bilet wstępu na imprezy związane z obchodami Roku Olimpijskiego trwające w okresie od 23.VII do 13.VIII; dobry stan zachowania (punktowe przebarwienia).

100 PLN
39047

1945 "Krwawa Niedziela", znaczek wydania przedrukowego upamiętniającego masakrę z 5.2.1943, kiedy to żołnierze niemieccy strzelali bez powodu do odpoczywających jeńców, w obiegu tylko przez dwa dni 24 i 25.1. (ten jest z pierwszego dnia obiegu - 24.1), bardzo rzadki jako stemplowany (Fi.900.-), gwarancja Schmutz.

Fi.51
750 PLN
39048

Fi.51
700 PLN
39049

1945 "krwawa niedziela", gwarancja Schmutz.

Fi.51
120 PLN
39050

1945 "Krwawa niedziela", gwarancja.

Fi.51
150 PLN
39051

1945 Krwawa Niedziela, gwarancja Falkowski, Jendroszek.

Fi.51
700 PLN
39052

80 PLN