Poz# | Zdjęcia | Opis | Cena wywoławcza | Cena sprzedaży |
5306 |
1941 Miranda de Ebro - obóz koncentracyjny w Hiszpanii, list polecony wysłany z karnego wojskowego szpitala w Pampelunie przez polskiego żołnierza do Tomaszowa Mazowieckiego. Nadawca Stefan Bartolewski, ranny i zatrzymany na terenie Hiszpanii podczas próby przedarcia się z Francji do Portugalii. Odręczna notka napisana ołówkiem na kopercie „…miałem złamaną rękę”. Po rekonwalescencji Bartolewski został przekazany do obozu w Miranda de Ebro. Liczne stemple cenzury; „Certificado Pamplona”, "Certificado San Sebastian”, “Censura Gubernativa San Sebastian”, „Certificado Madrid” i stemple numeryczne cenzorów. Kasownik odbiorczy z Tomaszowa, stempel i zalepka cenzury niemieckiej. Rzadka korespondencja ze szpitala wojskowego w Hiszpanii. | 1 000 PLN | 1 000 PLN | |
5307 |
1941 list z Czerwonego Krzyża w Szwajcarii na specjalnej kopercie do korespondencji z jeńcami wojennymi adresowany do polskiego jeńca w obozie pod Równem, pod Równem ulokowano szereg obozów NKWD rozlokowanych wzdłuż budowanej w morderczym tempie drogi strategicznej Nowogród Wołyński – Lwów, list wstrzymany przez pocztę niemiecką, gdzie dotarł zapewne w maju 1941, i zwrócony do nadawcy prawdopodobnie ze względu na zbliżającą się ofensywę, ciekawy walor w bardzo dobrym stanie. | 400 PLN | 400 PLN | |
5315 |
1944 Lager Eiche - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa do obozu wysłana z Łowicza 5.12; nadawca opisuje losy mieszkańców Warszawy i żołnierzy AK po upadku Powstania. | 120 PLN | 120 PLN | |
5329 |
1944 przekaz paczkowy z Lublina adresowany do obozu na Majdanku, na odwrocie stemple odbiorcze, gwarancja Schmutz. | 300 PLN | 300 PLN | |
5340 |
1945 deportacje sowieckie ludności polskiej, składany list "trójkąt" wysłany 28 2 z miejscowości Wierchnieuralsk do Lwowa, znaczek skasowany datownikiem ВЕРХНЕУРАЛЬСК ЧЕЛЯБ.ОБЛ, na odwrocie stempelek cenzury sowieckiej 13371 i dwa lwowskie datowniki odbiorcze z 15 i 16 kwietnia; dobry stan zachowania. | 120 PLN | 120 PLN | |
5344 |
1946 Intyjski ITŁ (poprawczy obóz pracy) osiedle Inta w Autonomicznej Republice Komi, karta pocztowa z obozu wysłana 15.IV do Siedlec, stempelek cenzury polskiej 3273 dla korespondencji zagranicznej; więźniowie obozu pracowali przy eksploatacji złóż węgla i przy budowie elektrowni; na karcie w charakterze ilustracji wydrukowano tekst hymnu ZSRR, karta archiwizowana (minimalnie słabszy stan zachowania). | 200 PLN | 200 PLN | |
5347 |
1955 Workuta - lotniczy list polecony, wysłany 29.5 przez zesłańców do Warszawy; w latach 1938-1960 w okolicach Workuty stworzono zespół kilkunastu łagrów (w okresie lat 50-tych nazywany "Workutłag"), więźniowie, wśród których były tysiące Polaków, stanowili praktycznie jedyną siłę roboczą miejscowej gospodarki, a zwłaszcza zagłębia węgla kamiennego; po wkroczeniu sowietów na tereny Polski zsyłano tam m.in. żołnierzy AK z obszaru Wileńszczyzny. | 200 PLN | 200 PLN | |
5357 |
1941 karty biblioteczne z czytelni obozowej. | 50 PLN | 465 PLN | |
5368 |
1942 Wdowa drugiego wydania w kolorze karminowym na papierze bibułkowym y1 (nakład 1376 sztuk), gwarancja i oznaczenie Schmutz. | 130 PLN | 130 PLN | |
5370 |
1942 Pocztylion drugiego wydania w kolorze ciemnoczerwonym na papierze y1 (nakład 972 sztuki), gwarancja i oznaczenie. | 200 PLN | 200 PLN | |
5446 |
1943 400-lecie śmierci Mikołaja Kopernika, seria czysta z odmianami (Fi.310-), gwarancja Krawczyk, Schmutz, gwarancja. | 300 PLN | 300 PLN | |
5487 |
1943 kartka z grafiką obozową, znaczek ze stemplem okolicznościowym 25-lecia odzyskania niepodległości, na odwrocie napis POCZTÓWKA. | 90 PLN | 90 PLN | |
5489 |
1943 25-lecie odzyskania niepodległości - Marszałek Józef Piłsudski, znaczek za 20+80 f. z fragmentem kasownika okolicznościowego z 11.XI dnia Święta Niepodległości; gwarancja Krawczyk. | 40 PLN | 40 PLN | |
5497 |
1943 XX rocznica powstania polskiej YMCA, dwa znaczki za 10 f. w skrajnie jasnym i ciemnym odcieniu zielonego, gwarancja, | 60 PLN | 60 PLN | |
5509 |
1943 Orzeł - znak opłaty z karcie pocztowej, odbitka z unieważnionej przez przecięcie matrycy o nietypowo dużych marginesach i fałszerstwo próby, zrobione z takiej odbitki poprzez retusz przecięcia i zadrukowanie marginesu, gwarancja Krawczyk i FALSUM Krawczyk. | 200 PLN | 200 PLN | |
5533 |
1943 "Rejent, Podstolina i Papkin" (Akt 3 scena 5) - ilustracja z teki "Zemsta" wg.Aleksandra Fredry, sporządzono przez Stefana Michalskiego według projektu Jana Knothe, odbitka datowana "25.II.1943 r.", sygnowana monogramem wiązanym "MK" i podpisami obu artystów; autorzy ci stanowili najlepszy zespół, który wykonał w obozie bardzo wiele grafik, zarówno artystycznych jak i użytkowych (znaczki, ilustracje, zaproszenia, wizytówki, ekslibrisy, etc.); walor w bardzo dobrym stanie zachowania, inną ilustrację z tej teki zreprodukowano w tomie II Katalogu Poczty Obozowej Józefa Machowskiego na str.26. | 2 000 PLN | 2 000 PLN | |
5537 |
1944 "CZYTAJCIE POLSKICH AUTORÓW" karta z okolicznościowym dodrukiem wykonanym z klocka wykorzystanego do druku nalepek propagujących czytelnictwo, wydana z okazji wystawy - 400 lat Polskiej Książki; dodatkowo odbitka artystycznego stempla ze stylizowanymi literami KPS będącymi skrótem hasła "Książka Przychodzi Sama", gwarancja. | 200 PLN | 180 PLN | |
5642 |
1944 znaczek dopłaty ostemplowany okolicznościowo 22.VIII czerwonym datownikiem na karcie ozdobionej suchym tłoczeniem; temat - CZERWONY KRZYŻ; gwarancja. | 100 PLN | 100 PLN | |
5684 |
1942 Druty, seria w jasnych odcieniach, na papierze szarym gładkim gumowanym średnim (Fi.1150.-), gwarancja Krawczyk. | 900 PLN | 900 PLN | |
5709 |
1943 Menażka, nowodruk znaczka za 10 f. w rzadkim kolorze szarokozielonym na papierze białym gładkim średnim, gwarancja i oznaczenie. | 150 PLN | 150 PLN | |
5711 |
1943 Menażka, znaczek w rzadszym odcieniu jasnoszarozielonym, na papierze szarym gładkim średnim gumowanym, od góry cięty, gwarancja i opis Schmutz. | 180 PLN | 180 PLN | |
5712 |
1943 Menażka, znaczek w rzadszym odcieniu szarozielonym, na papierze szarym gładkim średnim gumowanym, mimo podlepki piękny stan zachowania, gwarancja i oznaczenie. | 100 PLN | 105 PLN | |
5714 |
1943 50. gonitwa Towarzystwa Wyścigów Konnych, kasowany czworoblok znaczków za 20 f. w kolorze szaroniebieskim na papierze y (nakład 264 sztuki), to najrzadsza odmiana i w tej postaci nieczęsto spotykana, gwarancja i oznaczenie. | 1 200 PLN | 1 200 PLN | |
5721 |
1944 kraty, gwarancja i oznaczenie Schmutz. | 100 PLN | 100 PLN | |
5733 |
1944 kościół w Miechowie, kartka z obiegu pocztowego, dodatkowo stempel "Czerwony Krzyż" przedstawiający pośrodku Czerwony Krzyż, na którym w czterech wierszach wypisana była dewiza Czerwonego Krzyża: "Inter Arma Caritas", kartka z tyłu wypisana, gwarancja pod znaczkiem. | 800 PLN | 800 PLN | |
5747 |
1944 Festiwal Muzyki, gwarancja Schmutz. | 220 PLN | 220 PLN | |
5762 |
1945 wyzwolenie obozu, odbitka próbna znaczka i nadruku w kolorze czarnym, gwarancja Jendroszek. | 800 PLN | 800 PLN | |
5771 |
1944 wymarsz Legionów - marszałek Józef Piłsudski, blok pognieciony na marginesie, liczony jako czysty znaczek i tak zagwarantowany, sam znaczek w bardzo ładnym stanie, gwarancja. | 200 PLN | 200 PLN | |
5775 |
1944 Syrena, gwarancja Walocha. | 100 PLN | 100 PLN | |
5803 |
1944 herby miast, całostka z usterką "kamień na ramce nad głową", gwarancja i opis Pelczar. | 100 PLN | 80 PLN | |
5816 |
1944 Wystawa Filatelistyczna - Neubrandenburg, blok sprzedawany przez pocztę ze stemplem ozdobnym "WYSTAWA FILATELISTYCZNA DZIEŃ 1" na marginesie; prawidłowo użyty pocztowo - znaczki zostały unieważnione datownikiem obiegowym, dodatkowy stempel olimpijski na marginesie trafia się na kasowanych blokach dość rzadko, gwarancja. | 1 200 PLN | 1 200 PLN | |
5844 |
1943 kartka na listowniku z oflagu IIE w Neubrandenburgu do Warszawy, do kartki załączona grafika obozowa "pokój ludziom dobrej woli", grafika sygnowana WB - Wacław Bulzacki. | 1 000 PLN | 1 000 PLN | |
5850 |
1944 Świetlica, czysty znaczek za 5 f. w kolorze czarnym (Fi.600.-), gwarancja Walocha. | 600 PLN | 600 PLN | |
5853 |
1944 rocznica odzyskania przez Polskę dostępu do morza, gwarancja Walisch. | 360 PLN | 360 PLN | |
5859 |
1944 kaplica, koperta na prążkowanym papierze pakunkowym, gwarancja Schmutz. | 480 PLN | 480 PLN | |
5879 |
1944 znaczek wydania definitywnego, gwarancja Falkowski. | 600 PLN | 550 PLN | |
5880 |
5885 |
1944 list wysłany 27.7 z Neumünster do Rembertowa, miejscowości leżącej pod Warszawą na prawym brzegu Wisły, ze względu na wybuch Powstania i niemożność doręczania przez pocztę niemiecką przesyłek za Wisłę, list ze stosowną adnotacją "ZURÜCK! z.Zt.nicht zu befördern" zwrócono do nadawcy; bardzo dobry stan zachowania. | 200 PLN | 200 PLN | |
5893 |
1940 formularz dokumentu przełożonego Starszeństwa Żydów w getcie w Łodzi. | 40 PLN | 40 PLN | |
5896 |
1941 Getto w Warszawie, karta pocztowa z getta wysłana 18.9.41 do Amsterdamu, wyraźnie odciśnięty mały ramkowy dwuwierszowy stempelek cenzury żydowskiej "JUDENRAT WARSCHAU" - typu 1 w kolorze czarnym, spotykany na korespondencji wychodzącej z getta; czerwona pieczęć cenzury niemieckiej Wehrmachtu, dodatkowe stempelki numerowe, całość w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz. | 1 200 PLN | 1 200 PLN |