Aukcja 95. Poczta obozu Woldenberg

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
29894

1942 kartka z obiegu pocztowego, gwarancja Schmutz.

Fi.16
120 PLN
29895

Fi.16 FFi
150 PLN
29896

Fi.17P
80 PLN
29897

Fi.Cp2Iay
200 PLN
29898

Fi.Cp3
160 PLN
29899

1942 Matka Boska Ostrobramska, całostka o ciemnym znaku opłaty ostemplowana okolicznościowo 10.II.43, gwarancja.

Fi.Cp4
100 PLN
29900

Fi.Cp4y2
120 PLN
29901

1942 Lotnik - WZÓR karty, całostka-druk biblioteczny z ręcznym ukośnym napisem "Wzór", przykładowo wypełniony, przeznaczona dla urzędników pocztowych jako egzemplarz okazowy i porównawczy prawidłowego druku bibliotecznego (w taryfach obozu była to osobna pozycja), dotychczas nieznany walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp5
800 PLN
29902

1942 Lotnik, całostka - formularz zawiadomienia z biblioteki skasowana 4.V.1943 rzadkim stemplem okolicznościowym "TYDZIEŃ LASU"; gwarancja.

Fi.Cp5
150 PLN
29903

1942 lotnik, całostka z obiegu, gwarancja.

Fi.Cp5
50 PLN
29904

1942 lotnik, całostka z drukiem z biblioteki obozowej na odwrocie, gwarancja.

Fi.Cp5
60 PLN
29905

1942 lotnik, gwarancja.

Fi.Cp5
60 PLN
29906

1942 Lotnik, całostka zaproszenie na wystawę "Dziecko w Fotografii" wysłana 18 XII, uszkodzona górna część litery A w POCZTÓWKA; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp5
150 PLN
29907

1942 Lotnik, całostka dofrankowana cynobrowym znaczkiem za 5 f na papierze szarym szorstkim grubym wysłana 8.III.43, na odwrocie zaproszenie na "Herbatkę Przemyślaków", bardzo dobry stan zachowania; sygnowano na odwrocie A.R., gwarancja.

Fi.Cp5, 15bx
180 PLN
29908

1942 Cyfry, zielony znaczek dopłaty za 10 fen na zawiadomieniu z apteki obozowej przesłanym 13.X na koszt odbiorcy, skasowany datownikiem odciśniętym dodatkowo powyżej, stempelek okolicznościowy "wystawa filatelistyczna"; zielone znaczki dopłat spotyka się zazwyczaj kasowane grzecznościowo, prawidłowo użyte na oryginalnych przesyłkach są niezwykle rzadkie; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.D1
1 200 PLN
29909

Fi.D1-4
400 PLN
29910

Fi.D1-4
600 PLN
29911

1942 cyfry, znaczki dopłaty w kolorze zielonym, gwarancja Kronenberg (podpis).

Fi.D1y, D3y
300 PLN
29912

Fi.D1y, D3y
400 PLN
29913

1942 seria znaczków dopłaty w kolorze zielonym, gwarancja Schmutz.

Fi.D1y, D3y
480 PLN
29914

Fi.D2+4 FFi
320 PLN
29915

1942 Roman Dmowski, projekt znaczka obozowego nieustalonego autorstwa, odbitka z unieważnionej oryginalnej matrycy, istnieją dwa wzory tego projektu, jeden opisany przez Jerzego Ziębę i drugi oferowany powyżej, znany z pięknego wielokrotnie nagradzanego eksponatu wystawowego dawnego eksperta PZF prof. Stanisława Barańskiego, sygnowany.

Fi.E
1 000 PLN
29916

1942 150-lecie bitwy pod Zieleńcami, blok w bardzo dobrym stanie, gwarancja.

Fi.bl.1
1 900 PLN
29917

Fi.bl.1
2 500 PLN
29918

Fi.bl.1
600 PLN
29919

1942 150-lecie bitwy pod Zieleńcami, gwarancja Jendroszek.

Fi.bl.1
2 000 PLN
29920

Fi.bl.1
1 100 PLN
29921

Fi.bl.2
400 PLN
29922

1942 Wystawa Filatelistyczna, kasowany okolicznościowo blok Madonna z bardzo rzadkim błędem "perła w koronie", gwarancja i opis Ryblewski.

Fi.bl.2
1 000 PLN
29923

1942 Wystawa Filatelistyczna, blok Madonna, piękny stan (Fi.850.-), gwarancja.

Fi.bl.2
600 PLN
29924

1942 Wystawa Filatelistyczna, blok, gwarancja Schmutz.

Fi.bl.2
600 PLN
29925

1942 Wystawa Filatelistyczna, blok w pięknym stanie na papierze białym gładkim średnim, Fischer 850,- zł, gwarancja.

Fi.bl.2
550 PLN
29926

Fi.bl.2
450 PLN
29927

Fi.bl.2 FALSE
180 PLN
29928

1942 GRYF - bramy Chojnic - Konkurs na znaczki obozowe; Zygmunt Pazda - projekt na cienkim papierze (jednym z czterech) z trzyznaczkowej zwycięskiej serii; wyniki ogłoszono podczas Wystawy Filatelistycznej w listopadzie 1942 roku, gwarancja Schmutz.

150 PLN
29929

1942 WARSZAWA - Konkurs na znaczki obozowe; Marian Stępień - projekt na cienkim papierze (jednym z czterech) z trzyznaczkowej serii, która zdobyła II nagrodę; wyniki ogłoszono podczas Wystawy Filatelistycznej w listopadzie 1942 roku, gwarancja Schmutz.

150 PLN
29930

1942 ZESTAW CZTERECH MAP UCIECZKOWYCH obejmujących tereny położone na zachód, południowy-zachód i południe od Woldenbergu, sporządzonych w obozie z gumowych matryc, ręcznie kolorowanych z naniesionymi piórkiem dodatkowymi informacjami (np.: położenie leśniczówek, nazwy rzek). Według książki J.Olesika "Oflag IIC Woldenberg": "Należy wreszcie wspomnieć o pracy płk.art.Adama Sawczyńskiego. Przez cały okres istnienie Oflagu IIC Woldenberg prowadził on systematyczne badania dotyczące przebiegu wojny obronnej 1939 r. Jego poczynania stały się jednak realne dopiero wówczas, gdy Niemcy dostarczyli do obozu mapy w skali 1:300 000 i 1:100 000, wręczając je za pokwitowaniami (wszystkie egzemplarze musiały być zwrócone) tym oficerom, którzy na podstawie własnych przeżyć zgodzili się opisać działania wojenne, w jakich brali udział. W tym wypadku polska komenda nie przeciwdziałała zabiegom niemieckim, traktując je jako dobrą okazję do wykonywania kopii map wojskowych. Produkcją map wojskowych zajmowali się oficerowie służby kartograficznej, a także przyuczeni amatorzy, pod kierownictwem kpt.Michała Standziaka. Najpierw mapę niemiecką przerysowywano na kalkę, a następnie przenoszono ją na gumową matrycę. Tłoczono je za pomocą prasy służącej do produkcji ZNACZKÓW POCZTOWYCH. Szczególnie interesowano się tymi mapami, które obejmowały tereny przyległe do obozu, poczynając od Odry aż po Bydgoszcz. Służyły one do różnego rodzaju ćwiczeń, a także uciekinierom z niewoli. Wiele uwagi poświęcono przechowywaniu map. Najczęściej umieszczano je między dwoma arkuszami tektury wstawionymi w okno, w miejsce wybitej szyby."
Mimo odnotowanych około 90-ciu ucieczek nie spotyka się nawet pojedynczych map. Powyższe stanowią niewątpliwie unikalny zestaw mogący być prawdziwą "perłą w koronie" zbioru poczt jenieckich, doskonały stan zachowania.

24 000 PLN
29931

1942 Don Kichot "Na wędrówce" - grafika autorstwa Eugeniusza Pichella wykonana techniką drzeworytu sztorcowego, odbitka datowana 24 XII 1942 z dedykacją ołówkiem "Imieninowy podarek p.Adamowi Eug Pichel"; walor z cyklu trzech grafik poświęconych Don Kichotowi: Na wędrówce, W walce z wiatrakami, Don Kichot po porażce - reprodukowana w Katalogu Poczty Obozowej (t2) IIC Woldenberg Józefa Machowskiego na str.23; dobry stan zachowania.

3 200 PLN
29932

1942 los nr.1656 Loterii Funduszu Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych, bilet ozdobiony symboliczną grafiką, stempelek KOM.REW. OFLAG IIC z podpisami jej członków, na odwrocie tekst informacyjny "W WYPADKU ZGUBIENIA LUB ZNISZCZENIA LOSU - WYGRANA NIE BĘDZIE WYPŁACONA IV.42"; niezwykle rzadkie ozdobne wydawnictwo obozowe w doskonałym stanie zachowania.

1 000 PLN
29933

70 PLN