Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
60696 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta w bardzo dobrym stanie zachowania na karcie albumowej z opisem. | Fi.Cp4 |
| 350 PLN | |
60697 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, ze stemplem Naczelnika Aprowizacji i Finansów I Korpusu Polskiego i datą przyjęcia na magazyn na odwrocie. | Fi.7 |
| 250 PLN | |
60698 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich, poddanych cesarza Austro-Węgier wcielono do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: oficerów w Beniaminowie, a szeregowców i podoficerów w Szczypiornie i Łomży; oferowana karta pocztowa została ozdobiona wykonaną piórkiem sygnowaną ilustracją "Obrona Saragossy", wysłana 27.II z obozu do Radomia, nietypowy, rzadko spotykany stempelek cenzury; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz. | |
| 900 PLN | |
60699 |
1918 Armia Polska we Francji - formularz do Lwowa wysłany 8.I z poczty polowej 408 (obsługującej jednostki ukraińskie), przez Polaka służącego w armii austriackiej na froncie zachodnim, z treści listu wynika niedwuznacznie, że nadawca zamierza przedrzeć się przez linię frontu i najpewniej dołączyć do formującej się od połowy 1917 roku we Francji Armii Polskiej; fragment treści: "... przypuszczam, o ile sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni - trzeba będzie niebawem zmienić klimat... nie jest bowiem wykluczone, że będziemy mieli sposobność spijać wina szampańskie"; w tym czasie bardzo wielu Polaków z armii niemieckiej i austriackiej zasilało w ten sposób szeregi powstającego Wojska Polskiego, jak widać dotyczyło to też żołnierzy polskich służących w jednostkach złożonych z Ukraińców; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
60700 |
1918 część podwójnego formularza dla włoskich jeńców wojennych, wysłana z obozu w Austrii do Pizy, gdzie dotarła 6.IX; liczne stemple cenzur austriackich i włoskich; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
60701 |
1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka wysłana 11.IX z terenu Francji do Richmond Hill w USA; stempelek cenzury; adres nadawcy usunięty (wydrapany) przez cenzurę; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
60702 |
1918 formularz wysłany 7.10 ze szpitala polowego w Modlinie, stempel formacyjny. | |
| 20 PLN | |
60703 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, prawy ze znakiem wodnym. | |
| 120 PLN | |
60704 |
1918 Legiony Polskie, karta pocztowa z Kalisza 27.3.18 do obozu jenieckiego Skalmierzyce (Szczypiorno) w którym byli przetrzymywani żołnierze Legionów Polskich, adres: Kompania I, jeniec No 71308, ładnie odbity fioletowy stempel cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGEN-LAGER * SKALMIERSCHUTZ * (-) F.a. geprüft 2.", gwarancja. | |
| 390 PLN | |
60705 |
1918 list (z treścią) z poczty polowej w Krakowie "Kraków 2" 10.IV.18 do dowództwa portu. | |
| 45 PLN | |
60706 |
1918 kartka z poczty polowej nr 340 wysłana 30.II.18 z Kowla do Austrii, "KuK Etappenpoststation Kowel" stempel etapowej poczty polowej w Kowlu, rzadkie. | |
| 250 PLN | |
60707 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,75 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą. | |
| 400 PLN | |
60708 |
| 400 PLN | |
60709 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, kilka naturalnych pasm zmatowienia na gumie, spory fragment znaku wodnego. | |
| 100 PLN SPRZEDANY | |
60710 |
| 100 PLN | |
60711 |
1918 sekretnik używany w Armii Polskiej gen. Hallera we Francji, egzemplarz w idealnym stanie zachowania. | |
| 140 PLN | |
60712 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzagowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 32 PLN SPRZEDANY | |
60713 |
| 100 PLN SPRZEDANY | |
60714 |
1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja. | |
| 270 PLN | |
60715 |
1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "WRACAJĄCY ZWYCIĘZCY: "MYŚMY SPEŁNILI NASZ OBOWIĄZEK, SPEŁNIJCIE WY TAKŻE SWÓJ!", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest bardzo rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
60716 |
1918 list z Dowództwa 5. Armii do gen. Józefa Lasockiego. | |
| 90 PLN SPRZEDANY | |
60717 |
1918 widokówka (Kraków) napisana po polsku ze "znaczkiem" poczty polowej, wysłana 1.I za pośrednictwem poczty polowej 205 do Przemyśla, pieczęć formacyjna "K.k. Dions.-Tel.-Abt. Nr.45". | |
| 50 PLN | |
60718 |
1918 widokówka (rosyjskie umocnienia na Pradze) wysłana przez żołnierza niemieckiego z Warszawy do Opola, 3.11 - zaledwie na tydzień przed dniem odzyskania niepodległości 11.XI, kiedy to studenci na ulicach Warszawy rozbrajali żołnierzy niemieckich; stempelek cenzury poznańskiej. | |
| 50 PLN | |
60719 |
1919 Poczta Ukraińska - koperta z listem wewnątrz, ofrankowana znaczkiem rosyjskim z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.5B, 64 |
| 800 PLN | |
60720 |
1919 Armia gen. Józefa Hallera na przedpolach Kamieńca Podolskiego, widokówka datowana 10/XI, nadana 13.XI na 3 dni przed zajęciem Kamieńca Podolskiego przez oddziały polskie, wysłana przez żołnierza 21 pułku piechoty "Błękitnej Armii" za pośrednictwem polskiej poczty polowej 33 przydzielonej do obsługi oddziałów przybyłych z Francji, dopisek w adresie nadawcy "145.R.C.I (21) R.C.P. Poczta polowa 33"; dekretem z 1.IX Marszałka Józefa Piłsudskiego o połączeniu oddziałów gen. Hallera z oddziałami krajowymi 21 pułk przemianowano na 145 pułk strzelców kresowych (późniejszy 72 pułk piechoty); bardzo ładnie odciśnięty datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No33" z wyróżnikiem "a"; cytat za "ZARYS HISTORJI WOJENNEJ 72-GO PUŁKU PIECHOTY": "W listopadzie rusza pułk dalej na wschód; zajmuje Kamieniec Podolski, wreszcie organizuje obronę nad rzeką Smotrycz, a w grudniu widzimy pułk już nad rzeką Mukszą przy podobnej pracy."; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 1 200 PLN | |
60721 |
1919 INTERWENCJA W PÓŁNOCNEJ ROSJI - ALIANCKI KORPUS EKSPEDYCYJNY, propozycja nawiązania wymiany filatelistycznej, wysłana 27.8 z miejscowości Sołombała (dzielnica Archangielska) do Kazimierza Gryżewskiego w Warszawie, datownik przejściowy Archangielsk, okrągła pieczęć francuskiej cenzury wojskowej "C.-I.-O. Censure Militaire Arkhangel PPP" i angielskiej "PC" (korespondencję z Murmania do Polski przesyłano przez Wielką Brytanię), bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania z okresu trwającej w Rosji wojny domowej i interwencji państw zachodnich - to niesamowite, że w tym czasie ktoś myślał o wymianie filatelistycznej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce J.Gruszczyńskiego "Z Syberii do Niepodległej Polski 1914-1921" (s.111). W okresie 6.03.1918-10.1919 w rejonie Murmańska i Archangielska faktyczną władzę sprawowało dowództwo Alianckiego Korpusu Ekspedycyjnego, w jego skład wchodziły jednostki francuskie, angielskie, amerykańskie i włoskie, a także sformowane na Murmaniu - polskie; podlegała im również sieć pocztowa pozostała jeszcze z czasów carskich, cenzurę korespondencję cywilnej sprawowała francuska cenzura wojskowa, jest to korespondencja dużo rzadsza niż z Syberii. | |
| 1 080 PLN SPRZEDANY | |
60722 |
1919 kartka pocztowa ze Lwowa 14.10.19 do sierżanta 8. pułku legionów na pocztę polową 20. | |
| 30 PLN | |
60723 |
1919-20 stemple formacyjne jednostek Wojsk Polskich z okresu wojny bolszewickiej. | |
| 35 PLN | |
60724 |
1919 5 Syberyjska Dywizja Strzelców Polskich - przesyłka z Polski do żołnierza Dywizji na Syberii - karta pocztowa (austriacki formularz poczty polowej) datowana "Żbikowiec d.26 września.1919" wysłana z Nowego Sącza do Nowo Mikołajewska (Nowonikołajewska) do Stanisława Sławeckiego żołnierza II kompanii Samodzielnego Szwadronu Karabinów Maszynowych 5 Dywizji Strzelców Polskich; znaczek opłaty został zdjęty przez cenzora, który w jego miejscu postawił okrągły fioletowy stempelek cenzury krakowskiej "K3", w Warszawie kartę ocenzurowało wojsko - ośmiokątny czerwonofioletowy stempel "PRZEGLĄDANE PRZEZ WŁADZĘ WOJSKOWA"; korespondencja prywatna z Polski na Syberię wysyłana była najczęściej drogą morską przez Wielką Brytanię, Kanał Sueski, Indie do Władywostoku lub przez Francję, Stany Zjednoczone, Kanał Panamski do Władywostoku; przesyłki adresowane do żołnierzy tej jednostki wysłane z Polski należą do wyjątkowo rzadkich walorów; minimalnie słabszy stan zachowania; gwarancja Księski, gwarancja z opisem "Znaczek zdjęty przez cenzora" Schmutz. 5 Dywizja powstała w styczniu 1919, centralnym miejscem koncentracji oddziałów, a także "polską metropolią" na Syberii został Nowo Mikołajewsk, Dywizja od początku włącza się do walki z oddziałami komunistycznymi, wspomagając rosyjskie wojska kontrrewolucyjne admirała Kołczaka, Korpus Czechosłowacki i interwencyjne wojska Alianckie; jej głównym zadaniem było utrzymanie strategicznej Kolei Transsyberyjskiej na odcinku 1000 km (od Nowo Mikołajewska na wschód); 5.XII.1919 ostatnie polskie oddziały opuszczają miasto osłaniając odwrót sił antybolszewickich, tocząc ciężkie walki; dnia 10.I.1920 po zdradzie Korpusu Czechosłowackiego, bolszewicy otaczają dywizję, zmuszając ją do kapitulacji w okolicach stacji Klukwiennaja; większość żołnierzy trafia do niewoli; około tysiąca oficerów i żołnierzy przebija się do Irkucka, a stamtąd przez Harbin docierają na wybrzeże Morza Japońskiego; w sumie blisko 1300 żołnierzy i 300 osób cywilnych (w tym weterani Powstania Styczniowego) na pokładzie brytyjskiego parowca "Jaroslaw" - przeznaczonego do przewozu 400 osób!!! po blisko 3-miesięcznej podróży morskiej przez Nagasaki, Hong Kong, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Gibraltar dociera 1.VII.1920 do Gdańska; większość zgłasza się oni do walki z bolszewikami, sformowano z nich batalion strzelców i Legię Oficerską, które rozrosły się do rozmiarów Brygady Syberyjskiej, 8.VIII wyruszyła ona na front bolszewicki. | |
| 1 500 PLN | |
60725 |
1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", kasownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 400 PLN | |
60726 |
1919 "PAMIĄTKA PRZEJAZDU WOJSK POLSKICH Z FRANCJI PRZEZ OSTRÓW ROKU 1919" - widokówka z okolicznościowym nadrukiem, treść napisana po francusku, adresowana do Paryża; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta). Karta upamiętnia przybycie oddziałów "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera z Francji do Polski; oficjalne powitanie polskich żołnierzy na polskiej ziemi nastąpiło 18.04.1919 na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim, generała Hallera witano tam uroczyście dwa dni później - 20.04.1919. | |
| 500 PLN | |
60727 |
1919 Brytyjska Misja Wojskowa w Polsce, list do Londynu z okrągłą czerwoną pieczątką "COMMISSION FOR SUPPLY & RELIEF OF POLAND/British Section", na odwrocie fioletowy w ramce stempel "Supreme Economic Council BRITISH DEPT. RECEIVED" z datą "30 OCT 1919" (30.X), na froncie czerwony wirnik nadawczy dla przesyłek urzędowych "LONDON E.C./OFFICIAL PAID" z datą "NOV 4" (4.XI) i owalny fioletowy stempelek "WAR TRADE INTELLIGENCE DEPT. RECEIVED" z tą samą datą; Brytyjska Misja Wojskowa w Polsce została powołana przez rząd Brytyjski dla udzielania wsparcia wojskowego i materiałowego w okresie kształtowania państwowości Polski i w trakcie toczonych na praktycznie wszystkich granicach walk; funkcjonowała ona równolegle i we współpracy ze znacznie większą Misją Francuską; jej działania miały wywiadowczy i czasem zakulisowy charakter (np. próba mediacji między Polską, a ukraińskim rządem Petlury), zabezpieczała też kanały dostaw morskich przez swoje przedstawicielstwo w Gdańsku; trudno o polską literaturę szczegółowo omawiającą temat, a materiał filatelistyczny dokumentujący jej działalność jest niezwykle skąpy; szefem Misji w najcięższym dla Polski okresie był gen.Adrian Carton de Wiart - James Bond tamtych czasów - wielki przyjaciel Polaków i Polski; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 8 000 PLN | |
60728 |
1919 wojna polsko-sowiecka, patriotyczny formularz wysłany 19/10 ze Zbaraża do Lwowa, datownik nadawczy "POCZTA POLOWA WP 12" z wyróżnikiem "a"; jednowierszowa pieczęć formacyjna z dopisanym numerem "5" "Pułk Artylerii Polowej"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano "ZE ZBIORU W.Dziulikowskiego". | |
| 300 PLN | |
60729 |
1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na dopisanie daty, dwuwierszowa w ramce pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 800 PLN | |
60730 |
1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk. Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), gwarancja Ćwiertnia. | Fi.1-3 |
| 2 400 PLN | |
60731 |
1920 Bitwa Warszawska - list wysłany 4.IX miejscowo w Warszawie, wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, adresowany do zastępcy Szefa Sztabu generała dywizji Mieczysława Kulińskiego, na odwrocie stempel odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do obsługi Sztabu Głównego; całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
60732 |
1920 karta pocztowa wysłana ze Słomina 14.III.20 z oddziału łączności ze sztabu IV Armii do Łodzi, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA No IV" z wyróżnikiem 'a' oraz stempel "Szef służby łączności * Dow. IV Armii * (-) Pieczęć listowa". | |
| 70 PLN | |
60733 |
1920 telegram nadany 7.10.20 z Sekcji Szyfrowej Naczelnego Dowództwa (stacja nr 5) do Oddziału II (wywiad) Dowództwa 6. Armii w Tarnopolu, z treści można się domyśleć ze dotyczy 12. Dywizji Piechoty, reszta zaszyfrowana, unikalny dokument ze względu na szyfrowanie treści! | |
| 230 PLN | |
60734 |
1920 odpis tajnej depeszy wysłany ze Sztabu Generalnego z poczty polowej 53 do Dowództwa 6. Armii - Gł. Poczta polowa Nr.VI (do wiadomości dowództw 1,2,3,6,7 Armii), dotyczący utworzenia nowych formacji - artylerii "przeciw lotnikom" , liczne stemple administracyjne VI Armii, unikalny dokument historyczny i pocztowy. | |
| 330 PLN | |
60735 |
1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka datowana 27/VII wysłana z okolic Tarnopola do Szczawnicy, okrągła pieczęć formacyjna "Dtwo BAONU WARTOWNICZEGO 2/IV"; dobry stan zachowania. | |
| 200 PLN | |