Aukcja 71. Poczty wojskowe I wojny światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
60696

Fi.Cp4
350 PLN
60697

250 PLN
60698

900 PLN
60699

400 PLN
60700

200 PLN
60701

80 PLN
60702

1918 formularz wysłany 7.10 ze szpitala polowego w Modlinie, stempel formacyjny.

20 PLN
60703

120 PLN
60704

390 PLN
60705

45 PLN
60706

250 PLN
60707

400 PLN
60708

400 PLN
60709

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, kilka naturalnych pasm zmatowienia na gumie, spory fragment znaku wodnego.

100 PLN
60710

100 PLN
60711

140 PLN
60712

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzagowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

32 PLN
60713

100 PLN
60714

1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja.

270 PLN
60715

1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "WRACAJĄCY ZWYCIĘZCY: "MYŚMY SPEŁNILI NASZ OBOWIĄZEK, SPEŁNIJCIE WY TAKŻE SWÓJ!", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest bardzo rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
60716

1918 list z Dowództwa 5. Armii do gen. Józefa Lasockiego.

90 PLN
60717

50 PLN
60718

50 PLN
60719

1919 Poczta Ukraińska - koperta z listem wewnątrz, ofrankowana znaczkiem rosyjskim z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5B, 64
800 PLN
60720

1 200 PLN
60721

1919 INTERWENCJA W PÓŁNOCNEJ ROSJI - ALIANCKI KORPUS EKSPEDYCYJNY, propozycja nawiązania wymiany filatelistycznej, wysłana 27.8 z miejscowości Sołombała (dzielnica Archangielska) do Kazimierza Gryżewskiego w Warszawie, datownik przejściowy Archangielsk, okrągła pieczęć francuskiej cenzury wojskowej "C.-I.-O. Censure Militaire Arkhangel PPP" i angielskiej "PC" (korespondencję z Murmania do Polski przesyłano przez Wielką Brytanię), bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania z okresu trwającej w Rosji wojny domowej i interwencji państw zachodnich - to niesamowite, że w tym czasie ktoś myślał o wymianie filatelistycznej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce J.Gruszczyńskiego "Z Syberii do Niepodległej Polski 1914-1921" (s.111).

1 080 PLN
60722

30 PLN
60723

1919-20 stemple formacyjne jednostek Wojsk Polskich z okresu wojny bolszewickiej.

35 PLN
60724

1919 5 Syberyjska Dywizja Strzelców Polskich - przesyłka z Polski do żołnierza Dywizji na Syberii - karta pocztowa (austriacki formularz poczty polowej) datowana "Żbikowiec d.26 września.1919" wysłana z Nowego Sącza do Nowo Mikołajewska (Nowonikołajewska) do Stanisława Sławeckiego żołnierza II kompanii Samodzielnego Szwadronu Karabinów Maszynowych 5 Dywizji Strzelców Polskich; znaczek opłaty został zdjęty przez cenzora, który w jego miejscu postawił okrągły fioletowy stempelek cenzury krakowskiej "K3", w Warszawie kartę ocenzurowało wojsko - ośmiokątny czerwonofioletowy stempel "PRZEGLĄDANE PRZEZ WŁADZĘ WOJSKOWA"; korespondencja prywatna z Polski na Syberię wysyłana była najczęściej drogą morską przez Wielką Brytanię, Kanał Sueski, Indie do Władywostoku lub przez Francję, Stany Zjednoczone, Kanał Panamski do Władywostoku; przesyłki adresowane do żołnierzy tej jednostki wysłane z Polski należą do wyjątkowo rzadkich walorów; minimalnie słabszy stan zachowania; gwarancja Księski, gwarancja z opisem "Znaczek zdjęty przez cenzora" Schmutz.

5 Dywizja powstała w styczniu 1919, centralnym miejscem koncentracji oddziałów, a także "polską metropolią" na Syberii został Nowo Mikołajewsk, Dywizja od początku włącza się do walki z oddziałami komunistycznymi, wspomagając rosyjskie wojska kontrrewolucyjne admirała Kołczaka, Korpus Czechosłowacki i interwencyjne wojska Alianckie; jej głównym zadaniem było utrzymanie strategicznej Kolei Transsyberyjskiej na odcinku 1000 km (od Nowo Mikołajewska na wschód); 5.XII.1919 ostatnie polskie oddziały opuszczają miasto osłaniając odwrót sił antybolszewickich, tocząc ciężkie walki; dnia 10.I.1920 po zdradzie Korpusu Czechosłowackiego, bolszewicy otaczają dywizję, zmuszając ją do kapitulacji w okolicach stacji Klukwiennaja; większość żołnierzy trafia do niewoli; około tysiąca oficerów i żołnierzy przebija się do Irkucka, a stamtąd przez Harbin docierają na wybrzeże Morza Japońskiego; w sumie blisko 1300 żołnierzy i 300 osób cywilnych (w tym weterani Powstania Styczniowego) na pokładzie brytyjskiego parowca "Jaroslaw" - przeznaczonego do przewozu 400 osób!!! po blisko 3-miesięcznej podróży morskiej przez Nagasaki, Hong Kong, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Gibraltar dociera 1.VII.1920 do Gdańska; większość zgłasza się oni do walki z bolszewikami, sformowano z nich batalion strzelców i Legię Oficerską, które rozrosły się do rozmiarów Brygady Syberyjskiej, 8.VIII wyruszyła ona na front bolszewicki.

1 500 PLN
60725

1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", kasownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
60726

1919 "PAMIĄTKA PRZEJAZDU WOJSK POLSKICH Z FRANCJI PRZEZ OSTRÓW ROKU 1919" - widokówka z okolicznościowym nadrukiem, treść napisana po francusku, adresowana do Paryża; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

Karta upamiętnia przybycie oddziałów "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera z Francji do Polski; oficjalne powitanie polskich żołnierzy na polskiej ziemi nastąpiło 18.04.1919 na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim, generała Hallera witano tam uroczyście dwa dni później - 20.04.1919.

500 PLN
60727

8 000 PLN
60728

300 PLN
60729

1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na dopisanie daty, dwuwierszowa w ramce pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
60730

Fi.1-3
2 400 PLN
60731

200 PLN
60732

70 PLN
60733

230 PLN
60734

1920 odpis tajnej depeszy wysłany ze Sztabu Generalnego z poczty polowej 53 do Dowództwa 6. Armii - Gł. Poczta polowa Nr.VI (do wiadomości dowództw 1,2,3,6,7 Armii), dotyczący utworzenia nowych formacji - artylerii "przeciw lotnikom" , liczne stemple administracyjne VI Armii, unikalny dokument historyczny i pocztowy.

330 PLN
60735

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka datowana 27/VII wysłana z okolic Tarnopola do Szczawnicy, okrągła pieczęć formacyjna "Dtwo BAONU WARTOWNICZEGO 2/IV"; dobry stan zachowania.

200 PLN