Powrót

Opis

1919 5 Syberyjska Dywizja Strzelców Polskich - przesyłka z Polski do żołnierza Dywizji na Syberii - karta pocztowa (austriacki formularz poczty polowej) datowana "Żbikowiec d.26 września.1919" wysłana z Nowego Sącza do Nowo Mikołajewska (Nowonikołajewska) do Stanisława Sławeckiego żołnierza II kompanii Samodzielnego Szwadronu Karabinów Maszynowych 5 Dywizji Strzelców Polskich; znaczek opłaty został zdjęty przez cenzora, który w jego miejscu postawił okrągły fioletowy stempelek cenzury krakowskiej "K3", w Warszawie kartę ocenzurowało wojsko - ośmiokątny czerwonofioletowy stempel "PRZEGLĄDANE PRZEZ WŁADZĘ WOJSKOWA"; korespondencja prywatna z Polski na Syberię wysyłana była najczęściej drogą morską przez Wielką Brytanię, Kanał Sueski, Indie do Władywostoku lub przez Francję, Stany Zjednoczone, Kanał Panamski do Władywostoku; przesyłki adresowane do żołnierzy tej jednostki wysłane z Polski należą do wyjątkowo rzadkich walorów; minimalnie słabszy stan zachowania; gwarancja Księski, gwarancja z opisem "Znaczek zdjęty przez cenzora" Schmutz.

5 Dywizja powstała w styczniu 1919, centralnym miejscem koncentracji oddziałów, a także "polską metropolią" na Syberii został Nowo Mikołajewsk, Dywizja od początku włącza się do walki z oddziałami komunistycznymi, wspomagając rosyjskie wojska kontrrewolucyjne admirała Kołczaka, Korpus Czechosłowacki i interwencyjne wojska Alianckie; jej głównym zadaniem było utrzymanie strategicznej Kolei Transsyberyjskiej na odcinku 1000 km (od Nowo Mikołajewska na wschód); 5.XII.1919 ostatnie polskie oddziały opuszczają miasto osłaniając odwrót sił antybolszewickich, tocząc ciężkie walki; dnia 10.I.1920 po zdradzie Korpusu Czechosłowackiego, bolszewicy otaczają dywizję, zmuszając ją do kapitulacji w okolicach stacji Klukwiennaja; większość żołnierzy trafia do niewoli; około tysiąca oficerów i żołnierzy przebija się do Irkucka, a stamtąd przez Harbin docierają na wybrzeże Morza Japońskiego; w sumie blisko 1300 żołnierzy i 300 osób cywilnych (w tym weterani Powstania Styczniowego) na pokładzie brytyjskiego parowca "Jaroslaw" - przeznaczonego do przewozu 400 osób!!! po blisko 3-miesięcznej podróży morskiej przez Nagasaki, Hong Kong, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Gibraltar dociera 1.VII.1920 do Gdańska; większość zgłasza się oni do walki z bolszewikami, sformowano z nich batalion strzelców i Legię Oficerską, które rozrosły się do rozmiarów Brygady Syberyjskiej, 8.VIII wyruszyła ona na front bolszewicki.

Lot # 60724

Aukcja 71
Zamknięcie: Aukcja zakończona
Aktualna cena: 1 500 PLN
Katalog:
Kategoria: Poczty wojskowe I wojny światowej

Liczba przebić: 0 Historia przebić
Powrót