Aukcja rozpocznie się 19.04.2024

Aukcja 71. Poczty wojskowe I wojny światowej

Strona:
Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
60576

Poczta Polowa Legionów, Dr Jana Dudzińskiego, reprint wydania z 1938 roku


40 PLN
60577

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, cięta i bardzo rzadka ząbkowana parki znaczków z czwartej i piątej kolumny o różnych nominałach 5+10 hal., tak jak zdecydowana większość niegumowane, gwarancja Mikstein, Gryżewski, Rachmanow.

Fi.1+2, 1+2 nz
3 000 PLN
60578

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
360 PLN
60579

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW".

Fi.1-2
700 PLN
60580

1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. w kolorze czerwonym na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917 (Fi.600.-), co ciekawe, pomimo, że przesyłka nie została oznaczona jako wojskowa (FELDPOST), Poczta nie naliczyła dopłaty, zalepkę tę stosowano przeważnie na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie; całość w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
700 PLN
60581

1914 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej (Kucharski K.4.), stopień rzadkości 8 punktów (w skali 10 stopniowej), dobry stan zachowania (prawy dolny róg nadgięty).

Fi.Fp3
200 PLN
60582

1914 koperta i komplet zalepek w formie pieczęci lakowej wydawnictwa NKN na cele charytatywne.


1 500 PLN
60583

1914 widokówka z Tulczyna datowana 20.X, napisana po polsku, wysłana jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Mohylowa, pieczęć formacyjna "2 ROTA 11 SAPIERNOWO BATALJONA (2-a POTA 11гo CAПEPHAГO БATAЛIOHA); kasownik odbiorczy Mohylew (МОГИЛЕВЬ-ПОД.) 31.10; całość w dobrym stanie zachowania.


135 PLN
SPRZEDANY
60584

1914 POLSKI KOMITET POMOCY SANITARNEJ, legitymacja członka jednej z pierwszych polskich organizacji o charakterze czerwonokrzyskim, powstałej 29.VIII.1914 w Warszawie, mającej za podstawowy cel niesienie pomocy żołnierzom polskim w armii rosyjskiej i ich rodzinom; właściciel legitymacji przydzielony został do "Dywizji transportu rannych"; bardzo dobrej jakości odbitki dekoracyjnej pieczęci organizacji, a także podpisy (faksymile?)" prezesa Zdzisława księcia Lubomirskiego i sekretarza Mariana Lutosławskiego; dekoracyjny, z pewnością rzadki, dokument w dobrym stanie zachowania (pionowo zgięty); temat - CZERWONY KRZYŻ.


600 PLN
60585

1914 kartka do bezpłatnej korespondencji jeńców wojennych.


20 PLN
60586

1914 karta pocztowa z Worochty 4.12.14 z grupy gen. Trzaski - Durskiego do Wiednia, fioletowy stempel POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L.2 oraz fioletowy stempel Zensuriert, bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


410 PLN
60587

1914 karta pocztowa wysłana 2 .12.14 z Budapesztu do Komendy 2 pułku II Brygady Legionów. Treść „Niżej podpisany ma brata w szeregach Polskich legionów i nie wie o nim czy tenże żyje. Prosze zatem Świetną Komendę o łaskawe zawiadomienie mnie czy tenże jest jeszcze żyw i co z nim się stało. Proszący leży obecnie w szpitalu w Budapeszcie. Imię brata Michał Steciuk uczeń szkoły ... z Dublan obok Lwowa. Proszę o ile będzie możliwem zawiadomienie mnie 2 kartkami 1 z adresem do szpitala (jak na odwr str) a drugą do mego pułku (KuK 30 Inf. Reg. 5 komp. Feldpost 63)” Dopisany adres pomocniczy - nazwa Legionów Polskich po węgiersku - Lengyel legion oraz numer poczty polowej 355 (musiała się ta karta przeleżeć bo ta poczta zaczęła działalność 10 stycznia 1915). Datownik BUDAPEST. Bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


360 PLN
60588

1914 STRZELCY - Legiony polskie, widokówka (Ojców) wysłana przez strzelca z II batalionu, III kompanii, III plutonu, adresowana do Mielca, ramkowy dwuwierszowy stempelek "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA poczta polowa" w kolorze fioletowym, stosowany w okresie tworzenia struktury Legionów jako pieczęć formacyjna zwalniająca przesyłki wojskowe od opłaty pocztowej; kartkę najpewniej za pośrednictwem składnicy w Miechowie dostarczono kurierem do składnicy głównej w Krakowie, dwuobrączkowy datownik "KRAKAU KRAKÓW 1" z wyróżnikiem "d" z dnia 14/8 1914 roku, a więc zaledwie 8 dni po 6.VIII - dacie wkroczenia Strzelców na teren zaboru rosyjskiego i uruchomieniu Strzeleckiej Poczty Polowej - widokówka została na pewno wysłana "z pola" nawet kilka dni wcześniej!!! wyjątkowo rzadki walor z pierwszych dni epopei legionowej w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


2 400 PLN
60589

1914-1939 Legiony Polskie - 25 LECIE CZYNU LEGIONOWEGO, widokówka okolicznościowa "Kadrówka przekracza granicę rosyjsko-austriacką", czysta; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
60590

1914-1939 Legiony Polskie - 25 LECIE CZYNU LEGIONOWEGO, widokówka okolicznościowa "Pierwsze Boje Legionów w roku 1914", czysta; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
60591

1914-1921 Legiony Polskie/Polskie Poczty Polowe - zestaw wycinków: 9 - legionowych pieczęci formacyjnych (m.in. "Dowództwo Frontu Pomorskiego Oficer Placu Kwatery Głównej") i 18 datowników poczt polowych (m.in.:12, 25, 32, 37, 53, 66, 207, Sortownia Poczt Polowych).


150 PLN
60592

1915 kartka z austriackiej poczty polowej w Piotrkowie do Lublina, stempel cenzury wojskowej z Piotrkowa.

Fi.Cp2
30 PLN
60593

1915 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 26.XI z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, stempelki cenzury rosyjskiej i austriackiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


100 PLN
60594

1915 list wysłany z Warszawy do żołnierza (oficera?) Gwardii Przybocznej w Piotrogrodzie, na odwrocie negatywowa pieczęć urzędu pocztowo-telegraficznego w Warszawie i kasownik odbiorczy 21.III; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
60595

1915 Legion Ukraiński - widokówka (Salzburg) wysłana 26.7 z Parsch na Pocztę Polową 350, adresat - ataman (major) Roman Dudyńskyj dowódca sotni (kompanii) w 129 Brygadzie Piechoty wchodzącej w skład Legionu Ukraińskiego, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej (29.4-2.5) stoczył swoją pierwszą zwycięską bitwę z siłami rosyjskimi pod górą Makiwką w Karpatach Wschodnich; bardzo dobry stan zachowania.


350 PLN
60596

1915-6 Stemple formacyjne biur werbunkowych i komend placu Legionów Polskich i NKN.


25 PLN
60597

1915-16 stemple formacyjne jednostek wojskowych Legionów Polskich.


25 PLN
60598

1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno.


150 PLN
60599

1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), dobry stan zachowania.


100 PLN
60600

1915 karta polowa wysłana z Dąbrowy 8.12.15 z Biura Werbunkowego do CUE DW NKN w Piotrkowie w zapytaniem o Mieczysława Stawińskiego ppor. z 2. pułku (5.pp) I Brygady, po obu stronach fioletowy owalny stempel "* DEPARTAMENT WOJSKOWY * BIURO WERBUNKOWE (-) DĄBROWA".


90 PLN
60601

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.


100 PLN
60602

1915 widokówka z Lidy (cerkiew) wysłana 4.12 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 85 Dywizji Landwery do miejscowości Przemysław (Prinzlaff), dekoracyjna pieczęć formacyjna z godłem "KÖNIGLICHE PREUSS. MASURISCHES. PIONIER BATAILION Nr.26" (Batalion Pionierów Mazurskich); walor w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
60603

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".


80 PLN
60604

1915 kartka węgierska poczty polowej wysłana 17.11.15 z frontu na Wołyniu z Kolumny prowiantowej 3/P Legionów Polskich, datownik FELDPOSTAMT 355, rzadki stempel formacyjny w języku niemieckim "Polnishe Legion / Verpflegs-Staffel No 3.", kartka pisana po czesku.


90 PLN
60605

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.


80 PLN
60606

1915 formularz karty pocztowej poczty polowej.


20 PLN
60607

1915 naśladownictwo nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, znaczki cięte na podlepkach bez gumy.


15 PLN
60608

1915 widokówka z Warszawy wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 68 z Aleksandrowa.


90 PLN
60609

1915 widokówka pisana po polsku wysłana 5.X z Wiednia do Krakowa jako przesyłka poczty polowej, czarny w ramce stempelek "Militarpflege Feldpost", owalna efektowna pieczęć formacyjna szpitala wojskowego; stempelek cenzury krakowskiej; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


40 PLN
60610

1915 widokówka wydana nakładem Naczelnego Komitetu Narodowego na cele Legionów.


80 PLN
60611

1915 kartka szwedzkiego Czerwonego Krzyża z Sztokholmu wysłana do Nowicy koło Kałusza.


80 PLN
SPRZEDANY
60612

1915 karta polowa z frontu pod Ożarowem z kolumny amunicyjnej 1. part do Milówki, datownik K.U.K. FELDPOSTAMT 118, fioletowy stempel z orłem "Komenda kolumny amunic. I-go pul. art.Legionów *".


120 PLN
60613

1915 OKUPACJA ROSYJSKA GALICJI WSCHODNIEJ, austriacki formularz datowany "23 sierpnia 1915" napisany po polsku, za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.21 przydzielonej do obsługi 19 Korpusu Armijnego, wysłany 10.8 do Mohylowa nad Dniestrem, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No21" (ПОЛЕВАЯ ПОЧТ. КОНТОРА N:21), doskonale odciśnięta negatywowa rzadka pieczęć cenzury "KORPUSNOWO KONTROLERA" (КОРПУСНАГО КОНТРОЛЕРА), kasownik odbiorczy 16.8 na froncie; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie);

widokówka (Brody) wysłana 31.1 za pośrednictwem rosyjskiej poczty polowej nr.107 do Czugujewa, funkcjonowała ona w okresie 09.1914-06.1915 jak urząd stały w Brodach, datownik "POLOWA POCZT. KANTORA No107" (ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОНТ. No107), kasownik odbiorczy 5.2 na froncie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej z opisem.


800 PLN
60614

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, idealnie odciśnięty stempel formacyjny z orłem "3 Komp.5.Pułku.1.Bryg. Legionów Polskich" - u Berka nieopisany!!! wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg.Pol. Poczta Pol.118" (Berek C17), doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

Fi.15
700 PLN
60615

1915 formularz węgierskiego Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z rodzinami jeńców rosyjskich przetrzymywanych w obozie Ostffyasszonyfa, podpisy po niemiecku, węgiersku i rosyjsku; idealny stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


80 PLN