Auction 102. Communist Poland 1945-1952

4920

1945 LIGNICA 2 - "datownik radziecki", list opłacony znaczkiem wydania przedrukowego, 1,50 zł (forma I typ 1) - frankatura pojedyncza, wysłany z Legnicy do Częstochowy, znaczek skasowany tzw. "datownikiem radzieckim" LIGNICA 2 z wyróżnikiem "a", opisane po raz pierwszy przez J.Z.Piekuta; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.376a
Mi.409b
100 PLN
4921

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł./25 gr. ze znacznie przesuniętym w górę nadrukiem I Formy - belka częściowo na dole znaczka i dodatkowo z uszkodzonymi cyframi nowego nominału, gwarancja i opis.

Fi.376a MK5
Mi.409b
120 PLN
4922

Fi.376a MK5
Mi.409b
120 PLN
4923

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł./25 gr. na wycinku z przesuniętym w pionie nadrukiem I Formy - belka częściowo na dole znaczka i dodatkowo z trzema błędami na poz.30 "belka uszkodzona po prawej", "wcięcie w prawej krawędzi cyfry 1" i występującym w niewielkiej części nakładu "wyraźnie odbita duża spacja w nadruku pomiędzy 29 a 30 znaczkiem", gwarancja.

Fi.376a MK5 B
Mi.409b
600 PLN
4924

1945 "PIERWSZE ŚWIĘTO LOTNIKA w ODRODZONEJ POLSCE" znaczek skasowany na kopercie 2.9 w Warszawie, jednym z pierwszych powojennych stempli okolicznościowych stosowanym wyłącznie w tym dniu; dekoracyjna całość (Myślicki 45 012 + 204).

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
4925

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym w poziomie nadrukiem.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
4926

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.376a
Mi.409b
30 PLN
4927

1945 Święto Lotnika, stemple okolicznościowe z obchodów święta w Warszawie.

Fi.376a
80 PLN
4928

1945 znaczek unieważniony stemplem prowizorycznym z Godowa.

Fi.376a
70 PLN
4929

1945 wydanie przedrukowe, mieszana frankatura na liście z Świecia do Sopotu, znaczek z silnie przesuniętym nadrukiem.

Fi.376a, 362, 377
120 PLN
4930

1945 kartka polecona z Gomunic do Czechosłowacji, stempel cenzury wojskowej nr 520.

Fi.376a, Cp94
50 PLN
4931

Fi.376a B
Mi.409b
60 PLN
4932

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł./25 gr. z przesuniętym na skos nadrukiem I Formy - belka częściowo na dole znaczka i dodatkowo z błędem na poz.50 ""oczko w prawej części belki", co ciekawe znaczek ten jest dużo szerszy i przesuniecie nadruku w poziomie nastąpiło wraz z przesunięciem perforacji pionowej w prawo o dwa ząbki, gwarancja i opis Walisch.

Fi.376a B
Mi.409b
200 PLN
4933

Fi.376aI
Mi.409b
30 PLN
4934

Fi.376a MK
Mi.409b
120 PLN
4935

Fi.376a MK
Mi.409b
200 PLN
4936

Fi.376a No
Mi.409bK
500 PLN
4937

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (forma II typ 2) - frankatura pojedyncza, znaczek z uszkodzeniem nadruku na poz.100 "prawa strona belki zasłaniającej nominał odłamana" na liście wysłanym 28.11 z Krzyżatki do Kobylanki, znaczek unieważniony jednowierszowym stemplem prowizorycznym "Krzyżatka" (K232 - wg. klasyfikacji Z.Mąki zapisany pod Kowary), data odciśnięta niemym datownikiem poniemieckim; do zakończenia wojny miejscowość nazywała się Schmiedeberg, w 1945 przyjęto nazwę Krzyżatka, a od 1947 Kowary; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.376aT2 B
Mi.409b
200 PLN
4938

1945 wycinek z listu z kasownikiem prowizorycznym z Blachowni, gwarancja.

Fi.376a t1+2
Mi.409b
50 PLN
4939

Fi.376b
Mi.409a
380 PLN
4940

Fi.376b
Mi.409b
70 PLN
4941

1945 wydanie przedrukowe, kasowany znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym ze znacznie przesuniętym w pionie nadrukiem I formy poz.38 - belka częściowo na dole znaczka, w tej drogiej odmianie znaczne przesunięcia nadruków są bardzo rzadkie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.376b F.I B
Mi.409a
1 200 PLN
4942

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z nadrukiem II formy poz.16 z kropką na 2/3 wysokości cyfr (typ 1 - Fi.1800.-), ładny stan zachowania, gwarancja i staranny opis Schmutz.

Fi.376b F.II T1
Mi.409a
1 700 PLN
4943

1945 NAJDROŻSZY ZNACZEK POLSKI LUDOWEJ KASOWANY OKOLICZNOŚCIOWO NA LIŚCIE; znaczek za 1,50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym z nadrukiem II formy (typ 2, poz.93) - frankatura mieszana, znaczek na liście wysłanym 14.4.46 ze Szczecina do Witkowa, przesyłka minimalnie przefrankowana (3,50 zł. zamiast 3 zł.), znaczki unieważnione kasownikiem okolicznościowym "TRZYMAMY STRAŻ NAD ODRĄ * DNI SZCZECINA 12-14.4.46" SZCZECIN 1 z wyróżnikiem "d" (Myślicki 46 008); dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja z opisem formy i pozycji Ryblewski.

Fi.376b F.II t.2, 375
Mi.409a, 408
3 000 PLN
4944

Fi.376b II typ2
Mi.409a
2 400 PLN
4945

Fi.376b T1
Mi.409b
6 000 PLN
4946

Fi.376b typ 1 i 2
Mi.409a
2 500 PLN
4947

Fi.376d t1+2
Mi.409b
1 400 PLN
4948

1945 zabytki Gdańska, 1 zł - frankatura wielokrotna, miejscowy list wysłany w Warszawie 27.6, znaczki unieważnione stemplem propagandowym (Myślicki 46 030); koperta firmowa "PAŃSTWOWE ZJEDNOCZENIE PRZEMYSŁU PIWOWARSKO-SŁODOWNICZEGO"; do tematu - PIWO!

Fi.377
Mi.410
30 PLN
4949

Fi.377
Mi.410
90 PLN
4950

Fi.377, 385
Mi.410, 419
250 PLN
4951

1945 list polecony z Poznania 16.VIII.46 do Warszawy.

Fi.377, 395
Mi.410, 428
15 PLN
4952

1945 zabytki Gdańska, znaczek cięty.

Fi.377nz
Mi.410U
60 PLN
4953

1945 zabytki Gdańska, dziesięcioblok znaczków ciętych.

Fi.377nz
Mi.410U
240 PLN
4954

1945 Warszawa oskarża, narożny znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.380
Mi.414
30 PLN
4955

Fi.380
Mi.414
35 PLN
4956

1945 Warszawa oskarża, 1,50 zł - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 22.6.46 z Jeleniej Góry do miejscowości Kruszów, znaczek skasowany jednowierszowym stemplem prowizorycznym "JELENIA-GORA 3" (J100 - wg. klasyfikacji Z.Mąki), dodatkowo jednoobrączkowy niemy datownik poniemiecki; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.380
Mi.414
150 PLN
4957

Fi.380, 376a
90 PLN
4958

1945 Warszawa oskarża, seria stemplowana na kopercie.

Fi.380-5
40 PLN
4959

Fi.381
Mi.415
60 PLN