Poz# | Zdjęcia | Opis | Cena wywoławcza | Cena sprzedaży |
30981 |
1944 Prezydent RP Władysław Raczkiewicz, znaczek skasowany na specjalnej karcie ozdobionej suchym tłoczeniem; gwarancja Schmutz. | 150 PLN | 150 PLN | |
30987 |
1944 Prezydent RP Władysław Raczkiewicz, znaczek skasowany na pamiątkowej karcie Koła Filatelistów, przygotowanej z okazji imprezy "BIWAK POMORZE", gwarancja. | 200 PLN | 200 PLN | |
30994 |
1944 Święto Morza, kartka z grafiką obozową i stemplem okolicznościowym z pierwszego dnia obiegu. | 80 PLN | 80 PLN | |
30998 |
1944 Rok Olimpijski, dwa kasowane znaczki za 10 f. o skrajnie ciemnym i jasnym odcieniu koloru czerwonego, gwarancja. | 120 PLN | 120 PLN | |
31008 |
1944 80 rocznica powstania Czerwonego Krzyża, znaczek skasowany 28.IX w pierwszym dniu obiegu, na specjalnej karcie ozdobionej suchym tłoczeniem; gwarancja; temat - CZERWONY KRZYŻ. | 200 PLN | 200 PLN | |
31044 |
1944 znaczek dopłaty niebieski za 10 f na karcie ostemplowany okolicznościowo 22.VIII czerwonym datownikiem; temat - CZERWONY KRZYŻ; gwarancja. | 40 PLN | 40 PLN | |
31057 |
1944 wielkanocna karta ozdobiona drzeworytem sygnowanym Z.S. (Zygmunt Szatkowski) lub Ż.S. (Żukowski Stanisław), na odwrocie napis POCZTÓWKA. | 80 PLN | 80 PLN | |
31059 |
1944 karta ozdobiona drzeworytem, którego autorem jest Marian Stępień, przedstawiającym kościół św.Jadwigi w Pszczynie, na odwrocie napis POCZTÓWKA. | 120 PLN | 120 PLN | |
31067 |
1944 VICTORY - nalepka propagandowa o nominale 1+4 LM. upamiętniają dzień 6.06.44 - inwazji Wojsk Sprzymierzonych w Normandii, stosowana na tzw. życzeniach inwazyjnych, przesyłkach mających tajny charakter, rzadko spotykane z dużymi marginesami wokół rysunku, gwarancja Schmutz. | 1 000 PLN | 1 000 PLN | |
31068 |
1944 odbitka autorska naklejki primaaprilisowej z podobizną najstarszego obozu płk Wacława Szalewicza, nalepka według projektu Edmunda Czarneckiego z jego sygnaturą w dolnym prawym rogu, bardzo ładny stan zachowania, rzadkie. | 1 400 PLN | 1 250 PLN | |
31072 |
1944 kartka pocztowa ozdobiona rzadko spotykaną grafiką "Lajkonik", gwarancja. | 500 PLN | 500 PLN | |
31083 |
1945 katalog znaczków pocztu obozowej Woldenberg wydawnictwa Pionier z Krakowa, 36 stron. | 100 PLN | 105 PLN | |
31093 |
1942 budynek obozowy, nacinany znaczek za 10 f. w kolorze czarnym, na papierze białym gładkim grubym (nakład łącznie z ciętym 150 szt.), gwarancja i opis 1bx2C Krawczyk. | 150 PLN | 170 PLN | |
31098 |
1942 druty znaczek w kolorze jasnozielonym na papierze y1 bez gumy, uszkodzony prawy górny narożnik, gwarancja Schmutz. | 160 PLN | 130 PLN | |
31106 |
1942 Wystawa Rybacka, nowodruk, gwarancja Walisch. | 100 PLN | 100 PLN | |
31117 |
1943 50. gonitwa Towarzystwa Wyścigów Konnych, nowodruk, gwarancja Walisch. | 80 PLN | 80 PLN | |
31158 |
1945 list nadany 31.SEP przez Komitet Polski w Monachium do Polskiego Ośrodka Wojskowego w Murnau, który powstał na terenie byłego Oflagu VIIA, kasownik odbiorczy 2.10, sygnowano na odwrocie Bolesław SKIRMUNT. | 400 PLN | 320 PLN | |
31163 |
1943 karta obiegowa "świąteczna" o nominale 10 f, wykonana na pozostałych po jeńcach francuskich kartonikach z rysunkiem świecy i życzeniami po francusku, czysta; rzadki walor (sporządzono 579 kart) w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja. | 500 PLN | 500 PLN | |
31171 |
1944 Rok Olimpijski, gwarancja Walocha. | 300 PLN | 300 PLN | |
31192 |
1944 GROSS BORN - NEUBRANDENBURG, przesyłka z okresu łączenia obu obozów, które jeśli idzie o służby pocztowe zakończyło się ostatecznie w czerwcu 1944 roku, ilustrowana karta obiegowa (Mickiewicz) o nominale 20 f, wysłana do mjr.Konrada Rogaczewskiego szefa sztabu konspiracji obozu, datowana i wysłana 7.III (datownik poczty Gross-Born słabo odciśnięty), poprzez wspólną Izbę Chorych przekazana do drugiej części obozu, tam skasowano ją dodatkowo jednowierszowym datownikiem "8 KW. 1944" poczty Neubrandenburga; rzadki przypadek skasowania znaku opłaty datownikami obu istniejących równolegle Poczt!!! walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja. | 400 PLN | 400 PLN | |
31195 |
1944 ZDWOJONY DRUK LITER POC w POCZTÓWKA, Rok Olimpijski całostka z brunatnoczerwonym znakiem opłaty za 10 f (20 gr) na kartonie białym gładkim dofrankowana znaczkiem w nowej walucie za 20 gr, łącznie 40 gr, co odpowiadało taryfie za kartę zwykłą - karta z życzeniami wysłana 27 XII 44 (wymiary 91x70 mm). Do 31.X.1944 opłaty pocztowe były określane w walucie niemieckiej, a od 1.XI - wskutek wstrzymania przez niemiecką komendę obozu wypłat żołdu dla jeńców w bonach opiewających na walutę niemiecką - w walucie obozowej 1Piast=100gr, kurs w stosunku do marki niemieckiej wynosił 1Mk=2Piasty; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz. | 800 PLN | 800 PLN | |
31212 |
1944 nalepka "lis", nalepki stosowano na znak protestu przeciwko podawaniu jeńcom posiłków z mięsa niewiadomego pochodzenia (z pobliskiej lisiej fermy); w dniu 21.XI zastosowano nalepki "lis" w kolorze pomarańczowym, a kiedy sytuacja się powtórzyła tj. w dniu 28.XI zastosowano nalepki z lisem w kolorze niebieskim, gwarancja Walocha. | 250 PLN | 430 PLN | |
31215 |
1944 wymarsz Legionów - marszałek Józef Piłsudski, blok czysty sprzedawany przeważnie z datownikiem na marginesie, przy użyciu pocztowym dodatkowo kasowano znaczek, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja jak na znaczek czysty. | 300 PLN | 300 PLN | |
31221 |
1944 Wystawa Filatelistyczna - Dni Morza, blok sprzedawany przez pocztę ze stemplem ozdobnym "WYSTAWA FILATELISTYCZNA DZIEŃ 2" na marginesie, po lewej datownik z tego dnia, zgodnie z przepisami przy użyciu pocztowym znaczki unieważniano tym datownikiem, druk na fragmencie liniowanego papieru ze znakiem wodnym; znaczki opłaty z bloku zagwarantowane jako czyste, piękny stan zachowania, w katalogu bloki prezentowane są z wyretuszowanym stemplem ozdobnym, gwarancja | 900 PLN | 810 PLN | |
31271 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1, gwarancja Schmutz. | 900 PLN | 810 PLN | |
31272 |
1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 5, gwarancja i oznaczenie Schmutz. | 800 PLN | 720 PLN | |
31314 |
1940 Rudnia Poczajewska - sowiecki obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych przez GUSZOSDOR-u (Zarząd Głównych Dróg Bitych NKWD) jako tania siła robocza, m.in. przy budowie Drogi Zachodnioukraińskiej nr.1 Nowogród Wołyński-Korzec-Równo-Dubno-Brody-Lwów; ponieważ jeńcy polscy zatrudnieni na budowach NKWD mieli prawo pisania listów, stąd wiadomo, że w niektórych miejscowościach m.in. w Rudni Poczajewskiej znajdowała się grupa obozowa; oferowana przesyłka z obozu - być może jedyna znana - datowana 27.V, została wysłana z Kijowa do Zalesia Górnego, stempelek cenzury Wehrmachtu; całość w idealnym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | 700 PLN | 700 PLN | |
31317 |
1940 Brody-Zamek - sowiecki obóz dla polskich żołnierzy zagarniętych w wyniku zdradzieckiej napaści 17.IX.1939, jeńcy pod nadzorem NKWD budowali drogi, m.in. strategiczną Nowogród Wołyński - Lwów, karta pocztowa wysłana 3.IX z obozu do Lublina, okrągły stempelek cenzury niemieckiej; bardzo dobry stan zachowania. | 250 PLN | 250 PLN | |
31327 |
1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa z obozu wysłana 26.III do Krakowa; stempelek cenzury rumuńskiej, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | 200 PLN | 180 PLN | |
31337 |
1940 GRIAZOWIEC, przesyłka do oficera zamordowanego w Katyniu, który był więziony w Kozielsku - jego nazwisko znajduje się na liście katyńskiej; korespondencja wysłana na adres obozu w Kozielsku - już po wymordowaniu jeńców przez sowietów, została zwrócona, a ponieważ 432 oficerów ocalałych z zagłady w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku przeniesiono do obozu w Griazowcu, rodzina miała nadzieję, że znajdzie go w tym właśnie obozie; niestety adresat tej przesyłki nie żył już od kilku miesięcy; polecona karta pocztowa wysłana 25.VIII z Warszawy do obozu jenieckiego w miejscowości Griazowiec; tu zapewne opatrzono przesyłkę stempelkiem "RETOUR INCONNU", który przekreślono czerwoną kredką, tak jak i adres odbiorcy pisany po polsku, dodatkowa adnotacja "Retour"; kartę odesłano do nadawcy - zwracano nieliczne przesyłki, głównie polecone; pozostałe były niszczone (3.VII.1940 w Starobielsku NKWD zniszczyło 4308 sztuk); stempelki cenzury niemieckiej; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, nieme świadectwo tragedii tysięcy polskich oficerów i ich rodzin; gwarancja Schmutz. | 4 000 PLN | 4 000 PLN | |
31344 |
1940 Kozielsk, dokumenty i list majora piechoty Wojska Polskiego Adolfa Zygmunta Fiszera (wymienionego na Liście Katyńskiej). W czasie kampanii wrześniowej 1939 dostał się do sowieckiej niewoli. Od grudnia 1939 przebywał w obozie w Kozielsku. Między 16 a 19 kwietnia 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu i tam pogrzebany. Oryginalne dokumenty przed i powojenne wszystkie pokazane na fotografiach. | 2 200 PLN | 2 200 PLN | |
31372 |
1942 Interniertenlager (Ilag) Libenau - obóz dla internowanych, karta pocztowa datowana 8.X, wysłana 14.10 z obozu we Friedrichshafen do Krakowa, pieczęć urzędowa szpitala obozowego z godłem "Kriegslazarett Ravensburg Interniertenlager Liebenau", w którym przebywała autorka kartki, treść pisana po angielsku; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania. Obóz powstał w 1940 roku na terenie zamku, z którego usunięto zakonnice prowadzące szpital dla umysłowo chorych, a 700 chorych zamordowano wstrzykując im truciznę, pierwsi internowani (ok.300 osób) to obywatele brytyjscy wywiezieni z terenów Polski. | 500 PLN | 500 PLN | |
31383 |
1942 internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony z Szwajcarii do Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej od polskiego żołnierza internowanego w obozie w Wetzikon, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej. | 100 PLN | 90 PLN | |
31399 |
1943 internowani w Szwajcarii, ekspresowy list polecony z Częstochowy do internowanego Polaka w obozie internowania w Gudo w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu, zalepki i stempele cenzury wojskowej Wermachtu i cenzury szwajcarskiej. | 200 PLN | 180 PLN | |
31410 |
1944 Tengeru-Arusha - osiedle w Tanganice dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list lotniczy do Tengeru wysłany 12.X za pośrednictwem polskiej poczty polowej 118, stempelki polskiej cenzury 107 i cenzora 554; mały okrągły stempelek cenzora brytyjskiego, na odwrocie rzadko spotykany stempel egipski "Egypt Postage Paid" 18 OCT i brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 20 OCT; dodatkowo, również rzadko spotykany, trzywierszowy w ramce stempelek "LOTNICZA/ BY AIR MAIL/ PAR AVION"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania. | 500 PLN | 400 PLN | |
31431 |
1945 poczty międzyobozowe w Niemczech - Dachau Allach, list ofrankowany znaczkami z Monachium do Wielkiej Brytanii opłacony znaczkami poczty obozu w Dachau Allach, znaczki skasowane stemplem "KOMITET POLSKI MONACHIUM / POLISH COMMITTEE MÜNCHEN" z datą 7.AUG.1945, dodatkowo stempel "POCZTA POLSKA MONACHIUM", brak cenzur, koperta pionowo zagięta, na odwrocie gwarancja Walocha. | 750 PLN | 750 PLN | |
31437 |
1945 poczty międzyobozowe w Niemczech - Helmstedt, nie wprowadzony do obiegu znaczki wykorzystane jako winiety o charakterze charytatywnym, znaczki cięte. | 750 PLN | 650 PLN | |
31448 |
1945 poczty międzyobozowe w Niemczech, tereny północne - "Libertas", bardzo rzadki znaczek z fioletowym nadrukiem "=POHLS=", gwarancja Schmutz. | 1 000 PLN | 800 PLN | |
31475 |
1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, gwarancja Schmutz. | 150 PLN | 150 PLN | |
31523 |
1945 Helmstedt, arkusik niedoszłych do obiegu naklejek pocztowych o charakterze charytatywnym "Polacy na ziemi niemieckiej", gwarancja. | 600 PLN | 500 PLN |