Auction 93. Communist Poland 1945-1952

14053

1947 Kultura Polska, znaczek z niepełną perforacją na zagięciu arkusza.

Fi.429B
Mi.463A
240 PLN
14054

1947 Kultura Polska II wydanie, brat Albert Chmielowski - nieząbkowany znaczek za 2 zł, blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.2.W.I. - znajdującym się za 100 znaczkiem w arkuszu, czyste, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.430A
Mi.464B
30 PLN
14055

Fi.430Au
Mi.456B
50 PLN
14056

1947 druk z Warszawy do Holandii.

Fi.430B
Mi.464A
10 PLN
14057

1947 Kultura Polska II wydanie - Fr.Chopin; czworoblok unikalnych prób znaczka za 3 zł. w kolorze szarozielonym, drukowanych z walca N.2.W.II - oznaczenie znajduje się pod 91 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 2.VII.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, adnotacja "próba" prof.S.Miksteina na dolnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego siedem - znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z Fr.Chopinem) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.431 P
Mi.465
26 000 PLN
14058

Fi.431B MK
Mi.465A
250 PLN
14059

1947 Kultura Polska II wydanie, Teatr - nieząbkowany znaczek za 5 zł, blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.2.W.I. - znajdującym się pod 100 znaczkiem w arkuszu, czyste, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.432A
Mi.466B
40 PLN
14060

1947 Kultura polska II wydanie, parka znaczków za 5 zł. z częściowym brakiem rysunku znaczka - druk na podwiniętym papierze, sygnowany, gwarancja i opis MK Schmutz.

Fi.432A MK
Mi.466B
1 200 PLN
14061

Fi.432B
Mi.469A
20 PLN
14062

1947 list lotniczy z Łodzi do Holandii.

Fi.432B, 434B
Mi.466A, 468A
10 PLN
14063

1947 Kultura Polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.433A
Mi.467B
15 PLN
14064

Fi.433Bs
Mi.467A
45 PLN
14065

1947 Kultura Polska II wydanie - M.Curie Skłodowska; czworoblok unikalnych prób znaczka za 10 zł. w kolorze ciemnoniebieskim, drukowanych z walca N.2.W.II - oznaczenie znajduje się za 10 i 100 znaczkiem w arkuszu i tylko próby z tych dwóch pozycji można łatwo zidentyfikować; próba była drukowana 2.VI.1947 roku i nie została w tej formie przyjęta do druku, stosowna adnotacja prof.S.Miksteina na dolnym marginesie; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej skatalogowane - z pierwszego skatalogowano trzy, z drugiego siedem - znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-); te właśnie próby (z Mickiewiczem) opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42 i w ślad za tą publikacją wszystkie zostaną pewnie po wielu latach prawidłowo skatalogowane; ta oferowana (z M.Curie Skłodowską) należy do najrzadszych - dotąd nieopisanych i jeszcze nieskatalogowanych, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.434 P
Mi.468
26 000 PLN
14066

1947 list z Sosnowca do Holandii.

Fi.435A
Mi.469B
15 PLN
14067

1947 narożny znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.436A
Mi.470B
10 PLN
14068

1947 Kultura polska II wydanie, Adam Mickiewicz, "łza w prawym oku" znaczek z powtarzalnym błędem na liście poleconym wysłany 18.2 z Terespola nad Bugiem do Warszawy, kasownik odbiorczy; gwarancja i opis Walisch.

Fi.436A B
Mi.470B
120 PLN
14069

1947 Kultura polska II wydanie, Adam Mickiewicz, "łza w prawym oku" znaczek z powtarzalnym błędem w parce na liście poleconym wysłany 7.2.1948 z Kudowy Zdroju do Warszawy, kasownik odbiorczy; gwarancja i opis Walisch.

Fi.436B B
Mi.470A
200 PLN
14070

1947 Świat pracy, seria stemplowana koksownikiem okolicznościowym.

Fi.437-40
Mi.472-5
15 PLN
14071

1947 Świat Pracy, seria w marginesowych paskach z pełnymi rzędami pustopól, na dolnych marginesach dodatkowo z numeracją arkusza.

Fi.437-40
Mi.472-5
1 400 PLN
14072

1947 Świat Pracy, znaczek z niedodrukiem barwy obrazka w dolnej części.

Fi.438
Mi.473
60 PLN
14073

Fi.438MK
Mi.473
50 PLN
14074

Fi.438MK
Mi.473
200 PLN
14075

Fi.441
Mi.476
45 PLN
14076

Fi.441
Mi.476
80 PLN
14077

1947 wydanie na przesyłki lotnicze, seria z odmianami papierów.

Fi.441, 442a, b
Mi.476, 477a, b
400 PLN
14078

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, lotniczy list polecony z Gdańska 2.12.47 do Stanów Zjednoczonych, znaczek z przesunięty do góry nadrukiem, na odwrocie stemple odbiorcze.

Fi.442a
Mi.477a
120 PLN
14079

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek podstawowy z poz. 100 z błędem "kropka przy A w POCZTA", gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442a (442B1)
Mi.477a
80 PLN
14080

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z rzadkim błędem na znaczku podstawowym z III walca poz.100 "wypustka na A w POCZTA", gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.442a B
Mi.477b
150 PLN
14081

Fi.442aB
Mi.477a
80 PLN
14082

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z błędem "LOFNICZA", gwarancja.

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
14083

Fi.442aB1
Mi.477aI
80 PLN
14084

1947 FAŁSZERSTWO NA SZKODĘ POCZTY wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze czerwonym, z fałszywym nadrukiem zmieniającym zasadniczo nominał znaczka; to znaczące oszustwo na szkodę poczty, gdyż nominał podniesiono dwustukrotnie !!! z 25 gr. na 50 zł.; list lotniczy wysłany 25.2.48 z Poznania do Wembley Park w Anglii; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Bojanowicz,.

Fi.442a FP
Mi.477b
4 000 PLN
14085

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, gwarancja Schmutz.

Fi.442b
Mi.477b
25 PLN
14086

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek z przesuniętym nadrukiem i perforacją.

Fi.442b
Mi.477b
75 PLN
14087

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, lotniczy list polecony z Łodzi 19.11.47 do Paragwaju, list opłacony zgodnie z taryfą pocztową, znaczki wydania lotniczego z poz. 41-44, w tym znaczek z poz. 43 z błędem "kreska odchodząca od lewej górnej belki", na odwrocie stemple odbiorcze, fotoatest Walocha.

Fi.442b, 437
Mi.472, 477b
300 PLN
14088

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, z błędem na znaczku podstawowym z II formy poz.59 "kropki między T i A", gwarancja Schmutz.

Fi.442b B
Mi.477a
60 PLN
14089

1947 wydanie przedrukowe lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym, z błędem na znaczku podstawowym z II formy poz.91 "kropka między S i K", gwarancja.

Fi.442b B
Mi.477b
60 PLN
14090

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek za 50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym z błędem II formy znaczka podstawowego poz.81 "P uszkodzone u góry", gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.442b B
Mi.477b
60 PLN
14091

Fi.442bB1
Mi.477bI
85 PLN
14092

1947 przedrukowe wydanie lotnicze, znaczek za 50 zł. w bardzo rzadkim kolorze jasnobrązowoczerwonym (różowym) (Fi.1600.-), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.442c
Mi.477b
1 500 PLN