Auction 49. WW1 military postage

12528

25 PLN
12529

90 PLN
12530

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., czysta w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Rachmanow.

Fi.Cp2
300 PLN
12531

Fi.Cp2
70 PLN
12532

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta w minimalnie słabszym stanie zachowania (lewy górny narożnik prasowany) - prezentuje się ładnie.

Fi.Cp4
120 PLN
12533

1918 całostka wydanie przedrukowego Poczty Polowej I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp4
150 PLN
12534

1919 Powstanie Wielkopolskie, ekspresowy list polecony (opłata niezgodna z taryfą), grzecznościowo przesłany miejscowo 16.IX w Wolsztynie, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.68, 70
Mi.132, 134; 103&nbs
120 PLN
12535

200 PLN
12536

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
12537

1919 wojna polsko-ukraińska, widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie na Froncie Ukraińskim osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
12538

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM/ KOMUNIKACJA PRZERWANA bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem/ komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenie jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.

Mi.85, 86
2 000 PLN
12539

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji i na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.

400 PLN
12540

1 200 PLN
12541

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.

200 PLN
12542

1919 Armia gen. Józefa Hallera, widokówka wysłana 17.7 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej 308, datownik poczty polowej (TRESOR ET POSTES) bez numeru sektora pocztowego (SECTEUR POSTAL), ale można go ustalić dzięki dekoracyjnej pieczęci formacyjnej z orłem "19y PULK STSZELCOW PULKOWNIK" - jednostka ta wchodziła w skład 7 Dywizji Strzelców Pieszych, do której obsługi przydzielono francuską pocztę polową 308; przesyłka adresowana na pocztę polową (Secteur Postal) 41 na ręce oficera 3 Korpusu Armii Polskiej w skład którego, wchodziła 7 Dywizja Strzelców Pieszych; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
12543

1919 Powstanie Wielkopolskie, CENZURA GNIEZNO, list urzędowy Banku Rzeszy wysłany 26.II z oddziału w Gnieźnie do oddziału w Hanowerze, idealnie odciśnięty, prawdopodobnie najefektowniejszy, stempelek cenzury polskiej - z Gniezna; znaczki unieważnione kasownikiem niemieckim GNESEN 1, na odwrocie pieczęć nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, jeden ze znaczków ostemplowany z zawiniętym narożnikiem.

Mi.99
1 000 PLN
12544

1919 walki polsko-litewskie - Olita, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej.

2 000 PLN
12545

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego, wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P22, 66II
200 PLN
12546

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka (Baranowicze) datowana "5/6.919", wysłana ze szpitala wojskowego za pośrednictwem poczty polowej 23; poczta ta obsługiwała oddziały Grupy Podlaskiej (przemianowana później na Poleską) gen. Antoniego Listowskiego, których część brała udział w Operacji Wileńskiej w rejonie Nowogródka i Baranowicz, które zdobyto podobnie jaki i Wilno 19.IV; gwarancja.

500 PLN
12547

200 PLN
12548

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu", wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24, przydzielonej do 9DP, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P."; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.

400 PLN
12549

100 PLN
12550

1919 karta pocztowa pisana z 10.kompanii 40. pułku piechoty strzelców lwowskich z poczty polowej 12 12.XII.19 z frontu w okolicach Zbaraża do Chodecza pow. Włocławek, datownik poczty polowej 12 i stempel formacyjny "40. p.p. "Strzelcy lwowscy" / 10 KOMPANIA".

100 PLN
12551

1919 list wysłany z III Baonu 30. pułku strzelców kaniowskich 10.DP z poczty polowej 35 z frontu bolszewickiego nad Zbuczem do Łazisk, bordowy stempel formacyjny "III. BA-ON 30. P. P.* (-) Pieczęć pocztowa", taki sam stempel na odwrocie oraz datownik odbiorczy z datą 28.8.19.

110 PLN
12552

1919 ciekawy formularz poczty polowej w języku niemieckim i polskim użyty w cywilnym obiegu przez ks. Pawlikowskiego z Ołpin do Krakowa.

50 PLN
12553

1919 karta pocztowa pisana z rejonu Lwowa z okresu walk o odblokowanie miasta (grupa Wschód) z 2 baterii 1. pułku artylerii (późniejszy 5. pap) z poczty polowej 20 do Krosna, stempel fioletowy "POCZTA POLOWA 20" oraz fioletowy stempel z orłem "2-ga BATERYA 1go PUŁKU / artyl. polow".

90 PLN
12554

1919 list wysłany 4.XI.19 z 53. pułku (do września 1919 nosił miano 11. pułku strzelców polskich Armii Hallera) z pozycji nad Zbruczem gdzie po drugiej stronie walczyli Ukraińcy, Armia Denikina i bolszewicy z Poczty Polowej 32 do Krzeszowic, datownik poczty polowej (typ 23) "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 32" wyr 'a' oraz stara formacyjna pieczęć z orłem "11. PUŁK STRZELCÓW POLSKICH", bardzo ciekawa całość w średnim stanie.

200 PLN
12555

1919 karta pocztowa wysłana 5.II.19 ze Lwowa z 3 baterii 2. krakowskiego pułku artylerii (1 lipca przeformowany na 3. pap legionów) z Grupy Bug, poczta polowa 11, do Sosnowca, w treści "od 13-I-19 jestem na froncie pod Lwowem", datownik POLSKA POCZTA POLOWA No 11 oraz odbiorczy SOSNOWICE, stemple formacyjne "2. Krakowski Pułk Art.Polnej/ BATERYA 3." oraz okrągły z orłem "DOWÓDZTWO ... LEGJI G O. L."., bardzo ciekawa całość mimo śladów po wklejeniu z albumu.

110 PLN
12556

1919 całostka wydania krakowskiego pisana do Sekcji Sekretarzy Sztabu Armii Gen. Hallera na pocztę polową 42., brak datownika.

Fi.Cp14
60 PLN
12557

1919 całostka wydania krakowskiego wysłana z Kolbuszowej 7.VII.19 do Sekcji Sekretarzy Sztabu Armii Gen.Hallera na pocztę polową 42.

Fi.Cp16
110 PLN
12558

Fi.1-3
2 400 PLN
12559

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

300 PLN
12560

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
12561

1920 "POLSKA POCZTA POLOWA belka KARTA POCZTOWA" nadruk unaradawiający na formularzu austriackiej poczty polowej (typ B według Katalogu Specjalizowanego T.1), przesyłka datowana 17.I w Lublinie, wysłana z głównej poczty polowej III do miejscowości Piaski Lubelskie, dwuwierszowy stempelek nadawczy "Główna poczta/ polowa No III", pieczątka wpłynęło z datą 19.I; dekoracyjny rzadki walor w minimalnie słabszym stanie zachowania (karta pionowo zgięta, ślady archiwizacji).

150 PLN
12562

1 000 PLN
12563

200 PLN
12564

1920 Powstanie Wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

220 PLN
12565

75 PLN
12566

75 PLN
12567

1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo.Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I".

100 PLN