Auction 49. WW1 military postage

12448

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 26.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355, czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem: "Komenda I. pułku artyleryi Legionów polskich" nieodnotowana u Berka ! całość w dobrym stanie zachowania.

180 PLN
12449

1916 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej na białozielonym kartonie (Kucharski - opisany jako próba K.48a.); jako dodatek niekatalogowana karta na kartonie piaskowym, użyta jako przekładka do akt (zapisana na odwrocie) ze śladami archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
12450

1916 Legiony Polskie - list wysłany 19.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Wiednia, czytelna odbitka efektownej pieczęci formacyjnej z orłem: "5 PUŁK PIECH. I BRYG. PIŁSUDSKIEGO KOMENDA KOMPANII KARABINÓW MASZYN."; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
12451

1916 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.31a.) stopień rzadkości - 5 punktów, wysłany 2.II z poczty polowej 355 przydzielonej do 2 Legionu, efektowny stempelek formacyjny z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL."; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
12452

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony z Mińska, wysłany 17.V, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "e" z dnia 15.V i "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 18.5; pieczęć cenzora nr.12; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami pisanymi grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! na odwrocie pieczęci lakowe i kasownik odbiorczy 9.7; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
350 PLN
12453

1916 widokówka (Miskolcz) wysłana 19.X przez żołnierza pociągu wojskowego za pośrednictwem węgierskiej poczty cywilnej, adresowana na pocztę polową 333; wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej.

60 PLN
12454

1916 Legiony Polskie - patriotyczna widokówka, dochód ze sprzedaży której przeznaczono na FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH wydana nakładem Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego, wysłana 25.IX z Kalwarii Zebrzydowskiej do por.Władysława Niemczynowskiego zastępcy komendanta Domu Rekonwalescentów w Kamieńsku; stempelek cenzury w Bielsku; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
12455

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych w Rosji z napisami po rosyjsku i francusku, datowany 25.XII, wysłany z obozu w miejscowości Rudniewka w Guberni Twerskiej do Oświęcimia, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; przesyłka treść napisana po polsku; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
12456

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.XI z poczty polowej 389 przydzielonej do 1 Brygady przez kapelana 6 pułku piechoty ks.Stanisława Żytkiewicza do Krakowa, efektowny stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p."; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

Ksiądz Stanisław Żytkiewicz został przez NKN mianowany pierwszym oficjalnym kapelanem Legionów, 4.IX.1914 zaprzysięga w Krakowie 3500 legionistów i następnego dnia polskie oddziały w Kielcach co sankcjonuje powstanie Wojska Polskiego. Wraz z Legionami przeszedł cały szlak bojowy, niejednokrotnie narażając życie dla ratowania rannych, czy podczas czynności kapłańskich. Brał czynny udział we wszystkich najistotniejszych walkach okresu formowania się II RP. W czasie obrony Lwowa w 1919 jest kapelanem jego załogi, a po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zostaje Kapelanem Frontów, kolejno: Południowo-Wschodniego, Środkowego i wreszcie naczelnym kapelanem Grupy Uderzeniowej nad Wieprzem dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która miażdżącym atakiem ocaliła Warszawę i odrzuciła bolszewików na wschód. Przez pewien czas był osobistym spowiednikiem marszałka Piłsudskiego i kapelanem prezydenta Mościckiego. Kawaler wielu odznaczeń: Krzyża Rycerskiego Franciszka Józefa, Wojskowego Krzyża Zasługi, Za Wierną Służbę (otrzymane bezpośrednio z rąk Komendanta), a w okresie II RP: Orderu Virtuti Militari V kl., Krzyża Niepodległości, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Legionowego. Po II wojnie żył biednie i często głodował, zmarł tragicznie w 1956.

600 PLN
12457

1916 Legion Ukraiński - ozdobny formularz, wysłany 18.XII za pośrednictwem poczty polowej 182; ładna i czytelna odbitka stempla formacyjnego: "K.u.k Ukrainische Legion/ Asbildungsgruppe", tekst pisany ołówkiem (adres wytarty); minimalne przebarwienia, w rzeczywistości karta prezentuje się znacznie korzystniej.

350 PLN
12458

1916 Legiony Polskie - formularz z prośbą o wszczęcie poszukiwań zaginionego legionisty, wysłany za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 108, treść pisana po polsku, liczne dopiski, adnotacje i stempelki w tym pieczęć formacyjna z godłem; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

120 PLN
12459

1916 formularz poczty polowej ze szpitala wojskowego, wysłany 17.XI za pośrednictwem urzędu pocztowego w głównej bazie austo-węgierskiej marynarki wojennej w miejscowości Pola; stempelek formacyjny "K.u.k. FESTUNGSSPITAL NR.1/ in POLA/ Sanitätsabteilung" oddziału szpitalnego; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
12460

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Kozienicach do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej/ Legionów polskich w Kozienicach, stempelek cenzury; doskonały stan zachowania;

1917 okupacja austro-węgierska, ofrankowany formularz poczty polowej wysłany 13.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do Zurichu; przesyłka dwukrotnie cenzurowana w Lublinie i Feldkirch; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
12461

1916 list wysłany 13.XII za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 8 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna.

30 PLN
12462

1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 10.6 z miejscowości Orzeł do ocenzurowania w Piotrogrodzie; dwie zalepki i dwa różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym cenzora nr.105; nalepka polecenia z nazwą miejscowości alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
120 PLN
12463

1916 Legiony Polskie - list wysłany 18.II za pośrednictwem poczty polowej 118 do "Wiadomości Polskich" w Dąbrowie Górniczej, czytelna odbitka efektownego stempla formacyjnego "KOMENDA 1 SZWADRONU 1-go PUŁKU UŁAN. LEGJONÓW POLSK." z orłem; całość w dobrym stanie zachowania; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

300 PLN
12464

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 28.6 z Jekaterynosławia () do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 2.7, skąd 4.8 wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.297 z dostawioną datą 8.IJUL; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.72II
100 PLN
12465

1916 piękny list legionisty z 2. pułku II Brygady pisany na legionowym papierze listowym.

75 PLN
12466

25 PLN
12467

1916 list wysłany z Hrubieszowa 5.II.16 do Lubiąża, datownik poczty etapowej 183 i ładne stemple formacyjne.

25 PLN
12468

1916 nalepki dobroczynne z wizerunkiem orła legionowego na tarczy w walucie koronowej.

20 PLN
12469

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Pabianic 27.4.16 do Niemiec.

20 PLN
12470

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z jednostki lotniczej na terenach polskich, wysłana z Głogowa datowana 24.6.16; stempel formacyjny "Bayer. Feldflieger - Abtlg. Nr. 4." z kasownikiem Feldpostu Armii Bug; ładna widokówka Warszawy.

80 PLN
12471

1916 Legiony Polskie - czysty listownik poczty polowej (Kucharski E.5.), stopień rzadkości - 5 punktów !!! niespotykane w tak idealnym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

Fi.Fl3
300 PLN
12472

1917 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na widokówce, wysłanej 9.XI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej nr.180 (wyróżnik "a") do Przemyśla, nalepka skasowana, rzadko spotykany przypadek właściwego, pocztowego ostemplowania, zwykle "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów; dodatkowo pieczęć formacyjna "KuK SCHÜTZENREGIMENT 34 ERSATZBATALLION"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
500 PLN
12473

1917 list wysłany 18.II z austriackiej poczty polowej nr. 511 (kasownik z wyróżnikiem a) do Gandawy, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. 11. Armeekommando Proviantamt"; opłata niezgodna z taryfą, wysoka wycena katalogowa (list Mi.250.- euro).

Fi.42
120 PLN
12474

100 PLN
12475

1917 dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast ( ), wysłana 3.10 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem 214; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
12476

1917 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.52.), wysłany 2.II z Zambrowa do miejscowości Borek Fałęcki za pośrednictwem poczty polowej 378, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL."; bardzo dobry stan zachowania;

1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 26.II z Zegrza do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 378, fioletowoniebieska odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda 3 pułku Polskich Legionów"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
12477

1917 dwa formularze Austriackiego Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź i część z opłaconą odpowiedzią) przeznaczone do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, przesyłki od i do tego samego odbiorcy, pierwsza datowana 29.3 wysłana z Oświęcimia do obozu w miejscowości Rudniewka poczta Wyszni-Wołoczek w Guberni Twerskiej, gdzie dotarła 19.6, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; druga datowana 28.VI, wysłana 25.6 (wg kalendarz juliańskiego) z miejscowości Wyszni-Wołoczek do Oświęcimia , stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; obie przesyłki pisane po polsku; walory w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
12478

1917 Legion Ukraiński - ozdobny formularz wysłany 18.III do miejscowości Selb za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 649 przydzielonej do obsługi oddziałów ukraińskich, okrągła pieczęć formacyjna z godłem "Ukrainische Legionen I. Baons-Kompanie", dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
12479

1917 Legiony Polskie - widokówka wysłana 14.V za pośrednictwem poczty polowej 378, adresowana do Przemyśla; bardzo czytelna odbitka efektownej pieczęci formacyjnej: "KOMENDA 4 PUŁKU PIECH LEG. POL."; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
12480

1917 Legiony Polskie - widokówka wysłana 19.I z Dęblina za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; owalny stempel formacyjny z orłem "KOMENDA SZPITALA REZERWOWEGO LEGIONÓW POLSKICH" i dodatkowy dwuwierszowy "SZPITAL REZERWOWY LEGIONÓW POLSKICH"; przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
12481

1917 sekretnik wysłany 27.I za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 207 do Hamburga, zwraca uwagę adaptowany datownik.

25 PLN
12482

1917 Legiony Polskie - formularz przesłany wewnętrznie 24.V z poczty polowej 378 (kasownik z wyróżnikiem "a"), stempel formacyjny z godłem "KOMENDA BAONU Nr.1 PUŁKU 2/ 1 LEG. POLSKI"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

180 PLN
12483

1917 Beniaminów, obóz dla internowanych Legionistów polskich, formularz poczty polowej wysłany 4.V za pośrednictwem urzędu etapowego w Radomiu, adresowany na pocztę polową 378 do por.Jerzego Sawickiego, który po kryzysie przysięgowym został osadzony w Beniaminowie k.Zegrza Południowego; stempelek cenzury radomskiej i parafka cenzora; bardzo dobry stan zachowania; przesyłka reprodukowana i opisana w artykule J.Falkowskiego "KORESPONDENCJA INTERNOWANYCH LEGIONISTÓW Z OBOZÓW W SZCZYPIORNIE, ŁOMŻY I BENIAMINOWIE" w Filateliście 11/2001.

120 PLN
12484

40 PLN
12485

35 PLN
12486

30 PLN
12487

1 000 PLN