Auction 49. WW1 military postage

12408

1904 wojna rosyjsko-japońska, list pieniężny (375 rubli) z Dalekiego Wschodu do Moskwy wysłany 5.12 ze szpitala 288 Kulikowskiego Pułk Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 6 Korpusu Syberyjskiego, znaczki unieważnione datownikiem "POLEW.POCZTOW.KANT.6 SYBIR.KORP." (...6 ..) z wyróżnikiem "a", obok odbitka datownika z wyróżnikiem "b" z datą 6.12, przesyłka zabezpieczona 3 idealnie wyciśniętymi pocztowymi pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempel formacyjny "LAZARET PUŁKOWY 288 KULIKOWSKIEGO PUŁKU PIECHOTY" ( 288 ), kasownik odbiorczy Moskwa 3.1.05; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania, wszystkie stemple i pieczęcie lakowe idealnie czytelne.

3 200 PLN
12409

1914 znaczek poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja Mikstein.

60 PLN
12410

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
340 PLN
12411

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta, miejscami lekko matowa guma, poza tym w bardzo ładnym stanie, stare sygnatury.

Fi.1-2
200 PLN
12412

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych rzadkim kasownikiem ramkowym "Strzelecka Komenda Etapowa / Poczta Polowa", sygnowane.

Fi.1-2
800 PLN
12413

Fi.1-2
700 PLN
12414

1914 znaczki poczty Naczelnego Komitetu Narodowego.

Fi.1-2
100 PLN
12415

1914 karta pocztowa do obozu jenieckiego w Nysie (Neisse), wysłana 10.X z Kazania do Czerwonego Krzyża w Genewie, za pośrednictwem którego przekazana do obozu w Niemczech; cenzury rosyjskie, stempelek Centralnego Biura Czerwonego Krzyża; wspaniale udokumentowany, niecodzienny obieg pocztowy; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

500 PLN
12416

1914 rosyjski stempel kamuflażowy stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, widokówka (Sławiańsk-) wysłana z Kercza do miejscowości Juzowka (Donieck); znaczek unieważniony stemplem kamuflażowym Kercz typ 512.01 według Lewina, kasownik odbiorczy 8.VIII "OBKA EKATEPH.."; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości.

Mi.84
500 PLN
12417

Mi.63
40 PLN
12418

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 27.XI z Krakowa do 1 pułku piechoty w Jabłonkowie na Śląsku Cieszyńskim, dokąd Departament Wojskowy Legionów wraz z pocztą polową został ewakuowany w wyniku postępów ofensywy rosyjskiej w lecie i na jesieni 1914 roku; cenzura; pomimo słabszego stanu zachowania niezwykle ciekawy walor; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
12419

1914 stempel kamuflażowy "IX/464" (Mielec) stosowany dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, karta poczty polowej wysłana 27.X do Wiednia, jako datownika użyto numeratora biurowego; stempelek formacyjny "K.u.K. Etappenstationskommando" i negatywowa odbitka stempla formacyjnego z godłem (prawdopodobnie pieczęć do laku); stempelek cenzura; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
12420

Mi.86
400 PLN
12421

1914 Legion Puławski - widokówka (Kazimierz nad Wisłą) zwolniona od opłaty pocztowej, pisana po polsku, datowana "Puławy 2/15 Grudnia 1914" ze stemplem formacyjnym, stanowiącego zaplecze medyczne Legionu, 150-ego Szpitala Zapasowego (150- ), wysłana prawdopodobnie w kopercie; trochę słabszy stan zachowania ("piasek").

Jesienią 1914 zapadła decyzja o formowaniu Legionu Polskiego, jako miejsce organizacji i koncentracji wybrano Puławy, dokąd kierowano zgłaszających się ochotników, stąd potoczna nazwa Legion Puławski; z tego okresu znana jest tylko jedna kartka pocztowa ze stemplem "Sekcja Wojenna Legionu Polskiego", odrębne stemple formacyjne wprowadzono dopiero w 1915 roku.

500 PLN
12422

Mi.83, 84
70 PLN
12423

20 PLN
12424

1915 Legiony Polskie - zestaw trzech dokumentów wystawionych na nazwisko Włodzimierza Prochaski: nakaz zajęcia kwatery i wydania posiłków z 25.IV w Kętach z pieczęcią "Zameldował się w komendzie placu Polskich Legionów w"; Bilet kwaterunkowy z 11.V w Piotrkowie i niewykorzystaną kartę z kuponami na posiłki z 13.V oba druki z pieczęciami "ODDZIAŁ KWATERUNKOWY/ LEGIONÓW POLSKICH"; niecodzienny komplet niespotykanych walorów w dobrym/słabym stanie zachowania; pieczęci nieopisane u Berka!!!

600 PLN
12425

20 PLN
12426

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 11.V za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie do Wiednia, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "Komenda IV Batalionu 2 pułku Legionów Polskich" z orłem, stempel odmienny od prezentowanego u Berka; stempelek cenzury ZENSURIERT; na odwrocie rysunek ołówkiem; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
12427

Mi.142
40 PLN
12428

1915 formularz wysłany 28.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej V Korpusu Zapasowego do Legnicy, cenzura.

20 PLN
12429

30 PLN
12430

1915 (?) formularz poczty polowej, wysłany ze szpitala wojskowego, przesłany miejscowo we Wiedniu; zwraca uwagę nietypowy, rzadko spotykany stempelek zwalniający od opłaty pocztowej: "Portofrei/ Amtl. Milit. Sanitätsangel. Handels-/ minist. Z.2399 (Postverodnungs-/ blatt 16, vom Jahre 1881.)"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
12431

25 PLN
12432

350 PLN
12433

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 12.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Nowego Sącza, doskonała odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda III.Baonu I.p.I.Legionu Pol.", dodatkowo, wyjątkowo rzadko spotykany polski stempelek cenzury z ozdobnikami !!! (odmiana u Berka nieopisana); słabszy stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
12434

1915 Legiony Polskie - listownik użyty jako koperta, wysłany 8.X za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempel formacyjny "KOMENDA 3-go BATALIONU 2-go PUŁKU 1-GO POLSKIEGO LEGIONU" i stempelek cenzury ZENSURIERT; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
12435

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 28.VII za pośrednictwem poczty polowej 355 do Horodenki, stempel formacyjny "Komenda 2go Baonu 3go Pułku piechoty/ Legionów polskich" i stempelek cenzury ZENSURIERT; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane J.Księski.

200 PLN
12436

120 PLN
12437

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 6.VIII (I rocznica "wymarszu ku wolności") za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała czarna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda III. Baonu I.p. I. Legionu Pol.", unikalny polski stempelek cenzury z ozdobnikami (odmiana u Berka nieopisana); dobry stan zachowania (dziurki po szpilkach);

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 6.XI za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, stempel formacyjny "1.Brigade der polnischen Legionen", bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
12438

1915 Legiony Polskie - II Brygada, formularz wysłany 15.X za pośrednictwem poczty polowej 355 do Karlsbadu, stempel formacyjny "3-ci Szwadron 1-go Polskiego Legionu", niezwykle rzadki, dwujęzyczny stempelek cenzury w ramce (odmiana u Berka nieopisana); doskonały stan zachowania;

500 PLN
12439

1915 widokówka, wysłana 4.VI z Trier jako przesyłka niemieckiej poczty polowej do jednostki wojskowej w Kolonii.

20 PLN
12440

1915 "ETPOPACKA BOEHHA EHPA" doskonale zachowana pieczęć lakowa cenzury wojskowej w Piotrogrodzie na liście poleconym, wysłanym 29.I z Warszawy do Beckenham, nalepka polecenia przeznaczona dla listów zagranicznych "Varsovie"; dodatkowo stempelek cenzora z numerem 19., kasownik odbiorczy Londyn 27.II; niezwykle ciekawa przesyłka zagraniczna z początkowego okresu trwania I wojny światowej, przesłana skomplikowaną drogą pocztową, przez Petersburg i najpewniej przez Skandynawię; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.69I, 84
600 PLN
12441

1915 Legiony Polskie - list wysłany 15.5 z Personalnej Stacji Zbornej Legionów w Krakowie (dokładny adres nadawcy na odwrocie) do Lwowa, niecodzienna pieczęć formacyjna z godłem Austro-Węgier i napisami po niemiecku: "LEGIONSOFFIZIER zur Führung der Legionsangelegenheiten beim k.u.k. Platzkommando in KRAKAU" nieopisana u Berka!!! dodatkowo stempelek "VON DER ARMEE IM FELDE", wśród legionowych rekwizytów pocztowych, stemple z godłem austro-węgierskim należą do unikalnych, podobnie stemple z tekstem niemieckim są bardzo rzadkie, ponadto wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; unikalna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
12442

10 PLN
12443

40 PLN
12444

1915 formularz poczty polowej ozdobiony rysunkiem przedstawiającym żołnierza francuskiego, wysłany 20.V za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej z frontu zachodniego do Bergedorfu, stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej, a za razem formacyjny "Soldatenbrief I.B.R.I.R.76", atrakcyjny walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek papieru na froncie).

50 PLN
12445

1916 list wartościowy, wysłany 4.II za pośrednictwem austro-węgierskiej poczty polowej nr.96 (kasownik z wyróżnikiem a) do miejscowości Lubawka (Liebau) na Dolnym Śląsku, pocztowe lakowe pieczęcie zabezpieczające, stempel formacyjny i stempelek przeprowadzonej kontroli zawartości Geprüftuggeschlossen; kasownik odbiorczy na odwrocie.

Fi.22, 24, 38
150 PLN
12446

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

50 PLN
12447

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.

30 PLN