Auction 41. WW2 PoW and internment camps

24326

1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 31.XII z obozu w Mannheim do Muszyny, cenzura; w rzeczywistości walor prezentuje się korzystniej niż na reprodukcji.

70 PLN
24327

1942 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Düerrenroth do Winterthur, stempelek cenzora 320, na odwrocie zalepka cenzury.

140 PLN
24328

1942 duża grafika (15x21 cm wymiar samej grafiki) wykonana w stalagu XIB, stempel cenzora "21 / Geprüft / Stalag XIB".

700 PLN
24329

1942 Oflag IIE - karta wysłana 8.9. z obozu do Krakowa, niemy datownik, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

15 PLN
24330

1942 Stalag VIJ - listownik wysłany 2.XII z obozu do Lublina, rzadko spotykany stempelek cenzury z łabędziem - gratka dla tematyków; na odwrocie adres nadawcy "Arbeits-Kommando-Nr.: 777P"; bardzo dobry stan zachowania; temat - PTAKI.

200 PLN
24331

1942 Stalag VB - karta wysłana 6.V z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, za pośrednictwem którego, przesyłkę przekazano dalej do właściwego odbiorcy; nieznaczne ślady archiwizacji; ładny stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
24332

1942 Oflag VIIA - karta wysłana 17.IV z obozu do Żelechowa, cenzura.

15 PLN
24333

1942 Stalag IIID - karta (formularz francuski) wysłana 25.X z obozu, stempelek cenzury, minimalnie słabszy stan zachowania.

70 PLN
24334

1942 Stalag VIJ - nietypowy, rzadki listownik z oznaczeniem miejscowości i sygnaturą nakładu, wysłany 18.III, zwraca uwagę efektowny stempelek cenzury; dobry stan zachowania, w rzeczywistości walor prezentuje się znacznie korzystniej.

150 PLN
24335

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, list z obozu, wysłany 26.I do Poznania; zalepki i pieczątki cenzur, stempelek zwolnienia od opłaty pocztowej; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
24336

1942 Oflag XC i XD - strona tytułowa modlitewnika przeznaczonego dla jeńców wojennych, stempelki cenzury, ciekawostka będąca zarazem smutną pamiątka lat wojny; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

130 PLN
24337

1942 duża grafika (15x21 cm wymiar samej grafiki) wykonana w stalagu XIB, na odwrocie stempel "21 / Geprüft / Stalag XI".

700 PLN
24338

1942 list z Oflagu IIE.

15 PLN
24339

1942 album świąteczny wykonany w Stalagu XIB przez Stanisława Niedźwieckiego ukończony w 10.XII.42, stempel cenzury obozowej "Gerüft Stalag XI B / 21", album składa się z 8 stron o formacie 165x250 mm, piękne kolorowe grafiki o dużej wartości artystycznej i dużej wartości kolekcjonerskiej, niezwykle dekoracyjny i unikatowy walor.

4 500 PLN
24340

1942 Stalag XIB - grafika świąteczna odbita wewnątrz standardowego formularz poczty obozowej, przesłanego 16.XII do Poznania; cenzura.

250 PLN
24341

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 11.II z Krakowa do obozu we Fribourgu, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek cenzora 376, zalepki i stempelki cenzur niemieckiej i szwajcarskiej; kasownik odbiorczy szwajcarskiej poczty polowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.70, 74
400 PLN
24342

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 15.VII z obozu w Kilonii do majątku Turna; niemy kasownik nadawczy, cenzura; doskonały stan zachowania.

100 PLN
24343

1943 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa, wysłana 21.I z obozu, adresowana do Woli Justowskiej, zwraca uwagę nietypowy stempel cenzury rumuńskiej.

200 PLN
24344

1943 Oflag IIE, karta - formularz ozdobiony świąteczną kalkomanią wykonaną w obozie !!! wysłana 16.XII do Garwolina; niecodzienny walor. dobry stan zachowania.

250 PLN
24345

1943 Stalag XIIA - szpital "Reserve Lazarett 1", listownik (formularz francuski) wysłany 3.I z obozu do Łodzi, cenzura, zwraca uwagę użycie datownika poczty polowej; dobry stan zachowania (na odwrocie niewielkie przebarwienia od kleju).

120 PLN
24346

1943 Stalag XIID - karta wysłana z obozu 1.II do Łodzi, cenzura; zwraca uwagę stempelek REICH, nieznacznie słabszy stan zachowania.

35 PLN
24347

1943 Internowanie w Szwajcarii - widokówka wysłana 29.VII z Wildegg do obozu Winterthur, stempelek cenzora 361, bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
24348

1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Aranyod, widokówka wysłana 21.VIII z obozu; stempelki zwalniające z opłaty pocztowej, pieczęć formacyjna, cenzury; całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; prawy górny róg karty nadgięty.

150 PLN
24349

1943 Ilag Biberach - obóz internowanych, formularz wysłany 20.XI z obozu do miejscowości Tuliszków, niemy datownik, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzury; podobne przesyłki należą do stosunkowo rzadko spotykanych; dobry stan zachowania.

300 PLN
24350

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, list polecony wysłany 18.IX z Krakowa do obozu, kompletna (zazwyczaj zdarta) kartka kierunkowa !!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 323; stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
24351

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 19.VII z obozu do Łodzi, na odwrocie obozowy stempel informacyjny.

50 PLN
24352

1944 Oflag IID - podwójna karta wysłana 11.X do obozu pracy przymusowej Gembitz, przesyłka niedoręczona z powodu likwidacji obozu i 16.X zwrócona do nadawcy; cenzura obozowa, stempelek "Zurück"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
24353

1944 kartka z Terespola do Oflagu IIC.

10 PLN
24354

1944 Stalag IIA - karta wysłana 11.VI z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzury, pieczęć kancelaryjna PCK; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

120 PLN
24355

1944 Oflag IIC - karta - część na odpowiedź wysłana 16.V z miejscowości Kalvarija, zwraca uwagę niezmieniony datownik litewski.

50 PLN
24356

1944 Stalag XVIIB - rzadki formularz tzw. form włoski, wysłany 20.VII z obozu do Tczewa, cenzura.

140 PLN
24357

1944 Oflag IID - nierozerwana karta podwójna wysłana 13.XII z obozu do miejscowości Sienno.

80 PLN
24358

1944 Internowanie w Szwajcarii - list do żołnierza z Południowej Afryki, wysłany 1.VI z miejscowości Pietermaritzburg do obozu Gossau; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, cenzura niemiecka, stempelek szwajcarskiego cenzora 315; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ubytek tylnej klapy, pełen adres nadawcy nienaruszony).

600 PLN
24359

1944 Oflag VIB - karta (część na odpowiedź) do obozu, wysłana 15.IX z obozu pracy dla robotników cudzoziemskich (Auslanderlager 3) w Berlinie, cenzura; słabszy stan zachowania, karta pionowo zgięta; dla przesyłek międzyobozowych katalogi przewidują wysokie dopłaty!

180 PLN
24360

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz Meilen, karta wysłana 3.II z Oflagu VIIA Murnau z prośbą o udzielenie pomocy rodzinie w okupowanej Polsce; cenzura obozowa, stempelek szwajcarskiego cenzora 332; dodatkowo stempelek "z rączką" niewiadomego przeznaczenia; ślady archiwizacji

200 PLN
24361

1944 Stalag XB - listownik (formularz francuski) wysłany 15.III do Lublina; zwraca uwagę użycie datownika niemieckiej poczty polowej jako stempla nadawczego, cenzura; dobry stan zachowania.

150 PLN
24362

1944 amerykański obóz jeniecki w Clinton - formularz wysłany 10.VI z obozu przez niemieckiego marynarza do Raciborza, cenzury amerykańskie i niemiecka; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
24363

1944 Stalag IA - obrazek świąteczny na niebieskim papierze, autorstwa Wacława Kobielskiego.

120 PLN
24364

1944 Internowanie w Szwajcarii - formularz wysłany z obóz Winterthur do obozu Meilen, korespondencja w sprawie uchodźców z Warszawy po powstaniu, pieczątka szwajcarskiego cenzora 304, dodatkowo stempel "Zuzustellen Feldpostdirektion"; doskonały stanie zachowania.

Fi.Fp1
200 PLN
24365

1945 Freiman - orzeł.

30 PLN