Auction 41. WW2 PoW and internment camps

24286

1940 Oflag IIIC - karta wysłana 21.XII z obozu do Tuluzy, dodatkowe stempelki, cenzura; dekoracyjna całość.

50 PLN
24287

1940 odpowiedź na prośbę w sprawie rozpoczęcia poszukiwań żołnierza polskiego, koperta urzędowa z listem wysłana 30.V z Berlina do Warszawy z naczelnego dowództwa niemieckich sił zbrojnych (Oberkommando der Wehrmacht).

80 PLN
24288

1940 Kozielsk - bardzo wczesny list z obozu, wysłany 23.11.39 do Lwowa, na odwrocie datownik odbiorczy z 29.11; nadawcą jest kpt.Jan Bartczak, którego nazwisko znajduje się na liście zamordowanych w Charkowie; jego ciało zostało ekshumowane i zidentyfikowane przez Niemców w 1943 roku; posiadał przy sobie dwie pocztówki (może odpowiedź na ten list), kartę szczepień i plakietkę Matki Boskiej Częstochowskiej; warto przypomnieć, że jeńcom zezwalano na pisanie do rodzin tylko raz w miesiącu; pomimo lekkiego naddarcia koperty, stan waloru, w porównaniu z przeciętną przesyłką "katyńską", jest doskonały.

1 500 PLN
24289

100 PLN
24290

150 PLN
24291

300 PLN
24292

1940 Stalag VA - karta wysłana 4.V ze szpitala obozowego do Poznania, niemy datownik nadawczy; stempel komendantury obozu; nietypowy, dekoracyjny stempelek cenzury; całość w doskonałym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

200 PLN
24293

120 PLN
24294

1940 Internowanie na Litwie - Birsztany, karta z obozu wysłana 31.V z Kowna do Warszawy, stempelek Litewskiego Czerwonego Krzyża, cenzury litewskie i niemieckie; przesyłki z internowania na Litwie ze względu na niewielką liczbę internowanych Polaków, należą obecnie do bardzo rzadkich; ładna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŹ.

700 PLN
24295

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, widokówka z obozu wysłana 22.III do Grudziądza; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

160 PLN
24296

1940 Równe Wołyńskie - obóz dla polskich jeńców, wykorzystywanych jako tania siła robocza przy budowie nr.1 NKWD - drodze Nowogród Wołyński- Korzec- Równo- Dubno- Brody- Lwów, zasadniczym obozem było właśnie Równo, dofrankowana karta pocztowa, datowana 27.V, wysłana 6.VII z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, w adresie nadawcy podano numer skrytki pocztowej 33; cenzury sowiecka i niemiecka, pieczęć kancelaryjna PCK; dobry stan zachowania (jeden znaczek usunięty); temat - CZERWONY KRZYŻ.

120 PLN
24297

1940 Stalag IIA - karta do obozu, wysłana 18.III z Krakowa, wykorzystano polski formularz z napisem KARTA POCZTOWA, zwraca uwagę nietypowego kształtu stempelek cenzury obozowej i stempelek nadejścia - datownik biurowy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, z eksponatu J.Falkowskiego.

200 PLN
24298

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, datowana 15.VI, wysłana z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jednak jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim, tam cenzor nr.5 zdarł znaczki szukając ukrytych informacji i przystawił w ich miejscu swój stempelek, jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca - pieczątka informacyjna "Im Oflag IIB unbekannt" i został przeniesiony do Stalagu IVA, jednak i stamtąd go przeniesiono, a przesyłkę, po opatrzeniu stempelkiem "Nicht Stalag IVA", skierowano do szpitala Reserve Lazarett Königswartha, gdzie najpewniej odnalazła adresata, a może skierowano ją do Stalagu IA?; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów; całość w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
24299

1940 kartka z Oflagu IIB.

10 PLN
24300

1940 kartka z Oflagu XIA.

10 PLN
24301

1940 list z Oflagu VIIA.

10 PLN
24302

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Balatonzamaroli dla gimnazjalistów (?) kartka z obozu wysłana 1.IV z miejscowości Szikszó, przez syna do ojca - polskiego oficera w Paryżu, dopisek "Beligerant interne", stempel obozu i dekoracyjna pieczęć cenzury francuskiej, ciekawa treść; atrakcyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
24303

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, na papierze niebieskim, wysłana z obozu Winterthur do Berna, stempelek cenzora 376, na odwrocie zalepka cenzury; dobry stan zachowania (otwory po zszywce).

Fi.Fk3
180 PLN
24304

1940 Internowanie w Szwajcarii - koperta wydana nakładem YMCA, na papierze żółtym, wysłana z obozu Kradolf do obozu w miejscowości Elgg, stempelek cenzora 352 na odwrocie zalepka cenzury; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Fk3
200 PLN
24305

1940 Stalag IIA - listownik wysłany 11.V z obozu do Częstochowy, ciekawy informacyjny stempel obozowy, cenzura.

40 PLN
24306

1940 Oflag VIIA - karta informacyjna, wysłana 8.XII z obozu do Warszawy.

60 PLN
24307

1941 list z obozu internowania Büren do Luzerny, ozdobna koperta obozowa, stempel cenzury szwajcarskiej numer 356 i zalepka cenzorska na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1-2
360 PLN
24308

1941 list z Oflagu XIA.

10 PLN
24309

1941 Griazowiec - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska; wobec niektórych prowadzono śledztwa a część planowano poddać indoktrynacji; po lipcu 1941 wcielano ich do armii gen.Andersa, a potem - gen.Berlinga; karta pocztowa wysłana 25.IV, z miejscowości Jabłonków na Zaolziu, do obozu, cenzura niemiecka, moskiewski kasownik odbiorczy, karta - pomimo pionowego zgięcia - w bardzo ładnym stanie zachowania.

1 500 PLN
24310

1941 karnet pamiątkowy obozu internowania w Szwajcarii z obozu w Hergiswil.

80 PLN
24311

1941 Oflag VIIIE - karta wysłana 7.IV z obozu do Warszawy, niemy stempel nadawczy; czytelna odbitka dekoracyjnego, secesyjnego w formie - stempelka cenzury; doskonały stan zachowania; temat - SECESJA.

150 PLN
24312

1941 Stalag XXA - list lotniczy wysłany 7.VII z miejscowości Paisley w Wielkiej Brytanii do obozu, cenzura niemiecka i zalepka cenzury angielskiej, słabszy stan zachowania.

150 PLN
24313

1941 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Büren do ambasady polskiej w Bernie, stempelek cenzora 330, na odwrocie zalepka cenzury.

120 PLN
24314

1941 Oflag IIA - karta wysłana 8.II z obozu do Bydgoszczy, cenzura.

15 PLN
24315

1941 Oflag VIE - listownik (część na odpowiedź) z przyszytą fotografią atrakcyjnej młodej dziewczyny, wysłany 4.VIII z Warszawy, stempelek cenzury obozowej, nietypowa, rzadko spotykana przesyłka w minimalnie słabszym stanie zachowania.

60 PLN
24316

150 PLN
24317

1941 Starobielsk II - z około 4 tysięcy jeńców obozu w Starobielsku, prawie wszyscy zostali zamordowani przez sowietów w kwietniu i maju 1940 w Charkowie i pogrzebani w okolicznych lasach, do opróżnionego obozu zwożono następnych jeńców już od późnego lata 1940 roku, tak "powstał" Starobielsk II, do którego ostatni transport jeńców przybył 27.VII.1941; korespondencja z tego okresu, odwrotnie niż w przypadku Kozielska II, jest znacznie rzadsza niż ze Starobielska I; karta pocztowa wysłana 19.IV z obozu do Wilna, kasownik odbiorczy; typowy stan zachowania dla przesyłek "ze wschodu"; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1 600 PLN
24318

1941 Stalag VIA - listownik (form francuski) wysłany 21.I z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie; stempelek cenzora; pieczęć kancelaryjna PCK; otwory po zszywce.

120 PLN
24319

1941 Stalag VB - karta z obozu, wysłana 9.X do Pruszkowa, z przyszytą fotografią nadawcy (na odwrocie cenzura), niemy datownik, cenzura obozowa; nietypowa przesyłka.

100 PLN
24320

1941 Operacja "Barbarossa" - karta na odpowiedź Oflagu IIC wysłana 15.VI z Kalwarii na Litwie, w wyniku ataku niemieckiego na Związek Sowiecki, rozpoczętego 22.VI, adresat otrzymał przesyłkę dopiero 15.IX; znaczek najprawdopodobniej zdjęty przez cenzurę; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
24321

1941 Stalag IVA - karta z obozu, wysłana 6.II do Warszawy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", pieczęć Komendantury obozu, stempelek cenzury obozowej i dodatkowo stempel informacyjny "Listy pisać krótko i wyraźnie"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, z eksponatu J.Falkowskiego.

150 PLN
24322

1941 Stalag IIA - karta (część na odpowiedź), wysłana 19.XII z Chicago do obozu, cenzura obozowa, stempelek czerwonego Krzyża; ponieważ od 11.XII USA i Niemcy znajdowały się w stanie wojny, wymiana korespondencji odbywała się za pośrednictwie Czerwonego Krzyża w Genewie; minimalnie słabszy stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
24323

1941 list z Oflagu IIB.

15 PLN
24324

1941 Internowanie w Szwajcarii - formularz wojskowy kartkowy, wysłany z obozu Elgg, adresowany do poselstwa RP w Bernie, stempelek cenzora 330, pieczęć kancelaryjna poselstwa; bardzo dobry stan zachowania, praktycznie niewidoczne ślady archiwizacji (otwory po zszywaczu).

Fi.Fp1
180 PLN
24325

1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvosvar, formularz z sygnaturą (2870/1941) wysłany 24.I z obozu do Lwowa, stempelki komendantury obozu: podłużna dwuwierszowa i okrągła z herbem państwa, cenzury; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

300 PLN