Auction 36. WW1 military postage

17430

50 PLN
17431

120 PLN
17432

40 PLN
17433

60 PLN
17434

20 PLN
17435

1916 Legiony Polskie - widokówka z III Baonu 1. pułku piechoty, przesłana 10.XI do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 389, stempelek formacyjny; dobry stan zachowania (przebarwienia).

80 PLN
17436

1916 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 27.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c"), adresowana do szpitala rezerwowego Legionów Polskich w Kamieńsku; stempel nadawczy: "MILITARSEKTION DES POLNISCHEN OBERSTEN NATIONAL KOMITEES"; bardzo rzadko spotykany, polski (!) stempelek cenzury; wszystkie stemple bardzo wyraźnie odciśnięte, całość w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
17437

35 PLN
17438

1916 (?) nalepka towarzysząca workowi z listami wysłanymi za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej przy 12 Dywizji Zapasowej; nietypowy, rzadko spotykany w tak dobrym stanie walor.

200 PLN
17439

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 20.X z otwartej zaledwie kilka dni wcześniej poczty polowej 389, którą 10.X w związku z reorganizacją austriackiego systemu poczt wojskowych przemianowano z poczty polowej 118; czytelna odbitka stempla formacyjnego "I. Brygada Piłsudskiego/ Komenda II. baonu 5.p.p. Leg.Pol."; dobry stan zachowania (naturalne przebarwienia); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
17440

1916 Legiony Polskie formularz wysłany 5.XI wyjątkowo za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "KOMENDA I. DYWIZYONU PUŁKU ARTYLERYI LEGIONÓW POLSKICH, dodatkowy stempel "VON DER ARMEE IM FELDE"; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia);

1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz poczty polowej (Kucharski K.92) wysłany 2.IX z Żurawicy, stempel formacyjny z orłem "Dowództwo III Batalionu 2 p.piechoty WOJSK POLSKICH" (nieopisany u Berka); dodatkowy stempelek "Von der Armee im Felde"; cenzura; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
17441

1916 formularz Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, wysłany 21.IX z obozu w miejscowości Kurmysz do Lwowa, "Wydanie Sekcyi wywiad. kraj. Stow. Czerwonego Krzyża we Lwowie", podpisy po polsku, rosyjsku i francusku, stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre", stempelki cenzury rosyjskiej i austriackiej.

150 PLN
17442

1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 163, formularz datowany 19.IV, wysłany 22.IV ze "Stacyi Kolei Krymno" za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 163, obsługującej jednostki polskie stacjonujące w okolicach Kowla, do miejscowości Rzęsna Polska, pieczęć formacyjna z godłem "6 Szwadron 2p. ułanów Leg.Pol." u Berka nieopisany; przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; całość w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
17443

1916 list austriackiej poczty polowej z Kielc 17.XII.16 do Niemiec.

60 PLN
17444

1916 sekretnik legionowy wydawnictwa Komitetu Narodowego Polski, uszkodzone brzegi sekretnika.

300 PLN
17445

1916 legionowe nalepki dobroczynne.

100 PLN
17446

20 PLN
17447

20 PLN
17448

100 PLN
17449

1916 kartka ze szpitala wojskowego w Stryju ze stemplem miejscowej cenzury wojskowej.

25 PLN
17450

1916 list urzędowy z prezydium policji w Warszawie 17.8.16 do Kozienic.

40 PLN
17451

1917 list z poczty polowej 117/II ze stemplem formacyjnym.

Fi.31
80 PLN
17452

1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17.

50 PLN
17453

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka z Ciechanowa, wysłana 3.IX, adresowana na pocztę polową 378 (w Przemyślu), stempelek cenzury niemieckiej; karta pionowo zgięta.

40 PLN
17454

1917 kartka Z Radomia 18.XI.17, reprodukcja obrazu W. Kossaka "Racławice".

20 PLN
17455

1917 "K.u.k. 30,5 cm. Mörser-Batterie Nr.28" - bateria ciężkich haubic (moździerzy oblężniczych) Škoda 305 mm, praktycznie najcięższej artylerii stosowanej w czasie I wojny światowej, moździerze te wykorzystywano m.in. w czasie obrony Przemyśla; widokówka pisana po polsku, wysłana 21.VII do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 376 (kasownik z wyróżnikiem "b"); niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
17456

25 PLN
17457

1917 karta pocztowa z obozu jenieckiego na Węgrzech, napisana przez Polaka służącego w armii rosyjskiej; wysłana 16.III z miejscowości Osi do Jelonek (obecnie dzielnicy Warszawy); parafka cenzora i stempelki cenzury austriackiej i niemieckiej.

50 PLN
17458

1917 Legiony Polskie - formularz ze sztabu II Brygady, wysłany 7.VI do Kielc za pośrednictwem poczty polowej 378, stempel formacyjny "Oddział sztabowy II Brygady Leg. polsk."; całość w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
17459

1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów (w tym także Polaków), koperta-formularz wysłana 5.VII z obozu do sekcji Moskiewskiego Komitetu Pomocy jeńcom w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury obozowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
17460

1917 list polecony, wysłany 16.VII do Berlina, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.380, specjalna nalepka polecenia, na odwrocie stempelek nadawcy gotykiem "Deutsche Feldpost Nr.380" i kasownik odbiorczy.

40 PLN
17461

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka (Olkusz) wysłana 17.XI za pośrednictwem urzędu etapowego w Olkuszu (kasownik z wyróżnikiem "b"), adresowana na pocztę polową 378a, cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
17462

1917 kartka z poczty polowej 378 14.VI.17 do Radomia na ozdobnym druku 5 Pułku Piechoty ze stemplem formacyjnym Komendy 4 Kompanii V Baonu.

220 PLN
17463

1917 Polska Siła Zbrojna (Polnische Wehrmacht) - czysty formularz poczty polowej nieopisany w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918" !!! bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
17464

1917 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej nieopisany w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918" !!! w typie formularza Kucharski K.60. (o bardzo wysokim stopniu rzadkości 8 na 10 punktów), bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - PIŁSUDSKI.

600 PLN
17465

1917 Polski Korpus Posiłkowy - koperta wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 378 do Dąbrowy Górniczej, nieopisana u Berka dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej Legionów polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; dobry stan zachowania (tylna klapa uszkodzona), ładnie odbite stemple; w obrocie pocztowym Legionów Polskich wykorzystywana głównie karty, koperty spotyka się dużo rzadziej.

200 PLN
17466

1918 wydanie przedrukowe poczty Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz.

110 PLN
17467

180 PLN
17468

100 PLN
17469

30 PLN