Auction 36. WW1 military postage

17510

1919 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, widokówka przesłana 18.V lokalnie we Lwowie za pośrednictwem poczty polowej nr.12, fioletowa odbitka datownika!!! idealna odciśnięty stempelek formacyjny "39. p.p. Strzelców lwowskich"; pułk otrzymał przydomek lwowski 8.IV, a największe zwycięstwo odniósł w dniu 29 przerywając w Zboiskach i Brzuchowicach pierścień wojsk ukraińskich wokół Lwowa; na stronie widokowej sygnowana litografia secesyjna znakomitego austriackiego ilustratora Ernsta Kutzera; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
17511

1919 walki o Zaolzie - ozdobny formularz austriackiej poczty polowej, wysłany 28.I z Oświęcimia do Krakowa, z treści wynika, że jednostka, w której nadawca był kwatermistrzem, zostaje przeniesiona: "... na Śląsk do Frysztatu..."; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
17512

1920 wojna polsko-sowiecka, formularz PCK wysłany 14.V ze Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie do Dowództwa Żandarmerii Polowej z informacją o przyjęciu "na stan" chorego; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
17513

1920 Wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka napisana "w polu" 28.V w trakcie bardzo ciężkich walk toczonych ze zmiennym szczęściem od połowy maja, przesłana do Lwowa 2.VI za pośrednictwem poczty polowej 32, przydzielonej do 6DP. Pierwszego czerwca na południowy wschód od Połocka rozpoczęło się polskie przeciwuderzenie pod osobistym dowództwem Marszałka Piłsudskiego, które do ósmego czerwca osiągnęło nakazane cele: linię Dźwiny od Dryssy do Dzisny, górną Berezynę - to ostatnie sukcesy na froncie przed lipcową wielką ofensywą Armii Czerwonej. W walkach tych bardzo ważną rolę odegrała 6 Dywizja Piechoty, gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
17514

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 3.XII z Brześcia Litewskiego za pośrednictwem Poczty Polowej nr.20 do Warszawy, na odwrocie kasownik odbiorczy; słabszy stan zachowania.

30 PLN
17515

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 25.IV z Kalisza do Warszawy, pieczęć formacyjna "Oddział Sztabowy/ SZWADRONU ZAPASOWEGO/ Pułku 3-go Ułanów"; 3 Pułk Ułanów brał udział m.in w walkach o Mińsk Litewski, w działaniach na Białorusi uczestniczył do maja 1920, a następnie w składzie 3 Armii dowodzonej przez gen. Edwarda Rydza-Śmigłego wziął udział w wyprawie kijowskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
17516

1920 wyprawa kijowska, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, list ze Sztabu Generalnego wysłany 3.VI za pośrednictwem poczty polowej 53 do 6 Armii, adresowany na Frontową Główną Pocztę Polową VI, ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy, całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta od dołu zmniejszona).

W pierwszych dniach czerwca 6 Armia osiągnęła najdalsze rubieże na południowym odcinku frontu, zajmując Bracław, do 10.VI gen.Rydz-Śmigły przebywał w Kijowie i w tym właśnie czasie przesyłka dotarła do odbiorcy.

400 PLN
17517

160 PLN
17518

250 PLN