Auction 111. Communist Poland 1945-1952

47602

1947 rocznik znaczków czystych (Fi.396.-).

Fi.416-43
Mi.451-78
440 PLN
47603

1947 XXII Narciarskie Mistrzostwa Polski, koperta pierwszego dnia obiegu, na odwrocie stempel odbiorczy z Poznania.

Fi.417
Mi.452
170 PLN
47604

1947 XXII narciarskie mistrzostwa Polski FAŁSZERSTWO NA SZKODĘ FILATELISTÓW, znaczek za 5+15 zł. z fałszywym nadrukiem odwróconym z cechami nadruku z poz.39, na znaczku podstawowym z poz.47 (winna to być pozycja 62), nie jest to zgodne z teorią, że fałszerstwa dokonano nadużywając skradzioną z drukarni kliszę z oryginalnymi nadrukami z pól 1-5; ponieważ zmieniała ona nominał z 25 gr. na 5+15 zł. przy użyciu pocztowym takiego znaczka poczta ponosiła duże straty, historia głosi, że kiedy Polski Związek Narciarski chciał rozprowadzić znaczki (był beneficjentem dopłaty) kioski i filateliści byli już zaopatrzeni w znaczki z nadużytym nadrukiem, znaczek unieważniono na karcie oryginalnym datownikiem CHORZÓW 5 w dniu 31.3.47 czyli dziesięć dni po wycofaniu go z obiegu, ciekawy materiał do badań.

Fi.417 No FFi
Mi.452
250 PLN
47605

1947 XXII narciarskie Mistrzostwa Polski, parka wzorcowych odbitek kontrolnych.

Fi.417ok
Mi.452
600 PLN
47606

1947 wydanie przedrukowe, parka z przesuniętym w pionie nadrukiem, gwarancja i opis Wysocki.

Fi.418
Mi.454
150 PLN
47607

1947 "II OGÓLNOPOLSKI ZJAZD ZW. ZAW. PRAC. POCZT i TELEKOMUNIKACJI" Szczecin, znaczek na karcie ostemplowany okolicznościowo 17.VI (Myślicki 47 016).

Fi.418
Mi.454
20 PLN
47608

1947 wydanie przedrukowe, narożny pięknie cięty znaczek za 5/6 zł., gwarancja Schmutz.

Fi.418 nz
Mi.454 U
250 PLN
47609

Fi.418 nz
Mi.454U
800 PLN
47610

1947 wydanie przedrukowe, parka znaczków ciętych, gwarancja Schmutz.

Fi.418nz
Mi.451U
380 PLN
47611

1947 wydanie przedrukowe, cięty czworoblok, gwarancja Perzyński.

Fi.418nz
Mi.454U
800 PLN
47612

1947 wydanie przedrukowe, znaczek cięty, gwarancja.

Fi.418nz
Mi.454U
180 PLN
47613

1947 wydanie przedrukowe, sześcioblok znaczków ciętych, gwarancja.

Fi.418nz
Mi.454U
900 PLN
47614

Fi.418nz
Mi.454U
900 PLN
47615

1947 Emil Zegadłowicz, narożnikowa parka z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.419
Mi.453
40 PLN
47616

Fi.419
Mi.453
70 PLN
47617

1947 Emil Zegadłowicz, czworoblok.

Fi.419
Mi.453
15 PLN
47618

1947 "ZWIEDZAJCIE MIĘDZYNARODOWE TARGI W POZNANIU" Poznań 2, znaczki na widokówce wykonanej techniką litograficzną przedstawiającej kościół św.Marcina przed i po wojnie, ostemplowane okolicznościowo 4.V (Myślicki 47 007); sygnowane.

Fi.420A
Mi.455B
80 PLN
47619

1947 Kultura Polska (I) - Malarstwo - J.Matejko, J.Malczewski, J.Chełmoński; parka unikalnych prób znaczka za 1 zł. w kolorze ciemnoniebieskim, drukowanych z walca N.2.W.1 - tzw. wersja "a" z oznaczeniem walców przed 91 i za 100 znaczkiem w arkuszu drukowana dnia 22.IV.1947, która nie została przyjęta do druku ze względu na zbyt intensywny rysunek - na dole odręczna adnotacja "22 IV. nieprzyjęty do druku" prof.S.Miksteina; opisane i zreprodukowane przez L.Schmutza w Przeglądzie Filatelistycznym 2/2008 na str.75-77; w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby tego wydania, na razie w sposób niepełny skatalogowane - z pierwszego wydania skatalogowano trzy próby - w tym jedną (w wersji "a") tu oferowaną (Fi. po 4000.-), z drugiego dziewięć, w tym siedem znaczka za 20 zł. z walców I, II, III, IV, V, VI i VII (Fi.po 8000.-), te ostatnie próby dokładnie opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty na str.38-42; wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż tej drugiej, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.420A P1
Mi.455B
7 000 PLN
47620

Fi.420B
Mi.455A
25 PLN
47621

1947 Kultura Polska, narożny znaczek z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.421A
30 PLN
47622

Fi.421A, 422A
Mi.456B, 457B
40 PLN
47623

1947 Kultura Polska, czworoblok znaczków z numerem walca na marginesie.

Fi.421B
Mi.456A
25 PLN
47624

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.421B
Mi.456A
15 PLN
47625

1947 Kultura Polska, parka znaczków z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.421B
30 PLN
47626

1947 kultura polska, narożny znaczek z numerem walca na dolnym marginesie.

Fi.422A
Mi.457B
40 PLN
47627

Fi.422A
25 PLN
47628

1947 "WYSTAWA PRZEMYSŁ ZIEM ODZYSKANYCH WARSZAWA MAJ-CZERWIEC 1947" Warszawa 1, znaczki na kopercie skasowane okolicznościowo 13.6.1946 - błąd daty rocznej!!! (Myślicki 47 008).

Fi.422B, 430B
Mi.457A, 464A
30 PLN
47629

Fi.423A
30 PLN
47630

1947 kultura polska, znaczek z numerem walca na marginesie, podlepka.

Fi.423B
Mi.458A
10 PLN
47631

1947 Kultura Polska, makulaturowy znaczek ze smugą, gwarancja Walocha.

Fi.423BMK
Mi.458A
80 PLN
47632

Fi.424A
30 PLN
47633

1947 kultura polska, znaczek bez perforacji poziomej na górnym marginesie.

Fi.426B MK
Mi.461A
100 PLN
47634

Fi.426B MK1
Mi.461A
150 PLN
47635

1947 Kultura Polska (I i II) - A.Mickiewicz, komplet bardzo rzadkich prób znaczka za 20 zł. w czworoblokach, próba wydania pierwszego z walca N.2.W.I w kolorze czarnym (Fi.16000.-) oraz kolejno próby wydania drugiego: z walca N.2.W.I w kolorze jasnoczerwonolila, z walca N.2.W.II w kolorze szarawofioletowym, z walca N.2.W.III w kolorze szarawofioletowym z kontrastowym rysunkiem, z walca N.2.W.IV w kolorze szarawofioletowym z rozjaśnionym rysunkiem, z walca N.2.W.V w kolorze jasnoszarawofioletowym, z walca N.2.W.VI w kolorze jasnoszarawofioletowym z kontrastowym rysunkiem i z walca N.2.W.VII w kolorze jasnoszarawofioletowym z rozjaśnionym rysunkiem (Fi.po 32000.-); w katalogu Fischera pojawiły się pierwsze próby obu wydań i to coraz dokładniej - choć nie wszystkie, skatalogowane, z pierwszego wydania skatalogowano trzy - w tym tę oferowaną, z drugiego dziewięć, w tym siedem znaczka za 20 zł. oferowanych powyżej; wszystkie próby znaczka z Mickiewiczem opisał L.Schmutz w styczniowym numerze Filatelisty z 2018 roku na str.38-42; z artykułu Lesława Schmutza "W katalogu na ich temat powinna być informacja, że istnieją jedynie po dwa czworobloki legitymacyjne takich prób. A wycenianie tych jednostkowych czworobloków traci sens skoro poza posiadanymi przeze mnie mogą być tylko takie drugie"; oferowany zestaw jest tym drugim - wspomnianym w artykule i jego kompletną dokumentacją, wartość rzeczywista próby przy oznaczeniu walca nieco wyższa niż pozostałych, wartość katalogowa wszystkich czworobloków (Fi. 240.000,-); gwarancja na każdym znaczku i opis "Próba" na każdym czworobloku Schmutz.

Fi.427 P1, 436 P- 7
Mi.462, 470 P
196 000 PLN
47636

1947 Kultura Polska, narożny znaczek z numerem walca na lewym marginesie.

Fi.427A
30 PLN
47637

Fi.427A P1
Mi.462P
6 000 PLN
47638

1947 Kultura Polska, znaczek z numerem walca na marginesie.

Fi.427B
Mi.462A
25 PLN
47639

1947 wydanie z dopłata na Polski Czerwony Krzyż, marginesowa parka.

Fi.428
Mi.471
20 PLN
47640

1947 wydanie z dopłata na Polski Czerwony Krzyż, czworoblok.

Fi.428
Mi.471
50 PLN
47641

1947 wydanie z dopłatą na Polski Czerwony Krzyż, oryginalnie kasowany znaczek za 5+5 zł., znaczki z dopłatą rzadko były używane pocztowo, gwarancja Krawczyk.

Fi.428
Mi.471
60 PLN