The auction will end on 04.03.2024

Auction 108. WW2 military postage

13709

1937 Wojna domowa w Hiszpanii, oblężenie Madrytu, list polskiego ochotnika - oficera łączności w hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej walczącego po stronie gen. Franco wysłany do Warszawy z frontu, który powstał wokół Madrytu po nieskutecznej ofensywie nacjonalistów w listopadzie 1936 roku; w adresie nadawcy podkreślone Frente de Madrid (front madrycki); ilustrowana koperta z podobizną gen.Franco i hiszpańską flagą; pieczęć formacyjna (część napisu uzupełniona ołówkiem), unikalny walor w dobrym stanie zachowania.

Udział Polaków walczących w Hiszpanii przeciwko komunistom jest praktycznie nieznany, dokument ten stanowi cenne świadectwo historyczne; ex Barański.

1 500 PLN
13710

1938 Poczta Wojskowa - Zaolzie, ODBITKI WZORCOWE NADRUKÓW TYPOGRAFICZNYCH UŻYTYCH NA ZNACZKACH URZĘDOWYCH; z okazji pobytu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego Rydza na Śląsku Zaolziańskim przedrukowano 296 sztuk znaczków zwykłych nadrukiem "Ś miecze R / 12-13.X / 1938" w kolorze czerwonym, a 250 sztuk znaczków poleconych nadrukiem "E.Ś.R. / 12-13.X / 1938" w kolorze czarnym; zużyto je na korespondencję służbową Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Śląsk" skierowaną do Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych"; ze względu na tajemnicę wojskową koperty wspomnianej korespondencji zniszczono, ale przedtem znaczki wycięto, ponumerowano i w większości zachowały się na wycinkach, stemple zostały skasowane i przekazane do Ministerstwa Poczt i Telegrafów; przed zniszczeniem odbito je na oryginale i kopii powyższego pisma oraz (według relacji archiwisty wojskowego) trzech odpisach z tego dokumentu, zachowały się dwa egzemplarze odpisów i odbitki wycięte z dokumentu; powyżej jeden z ocalałych egzemplarzy.

Fi.1-2 P
32 000 PLN
13711

1938 kartka formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 11.39.

20 PLN
13712

1939 Kampania Wrześniowa, list (druki) wysłany 16.VII z poczty polowej nr.23 do Kielc, znaczek skasowany datownikiem z wyróżnikiem "a"; urząd ten został uruchomiony w ramach tzw. "cichej" mobilizacji, od 10.VI dyslokowany w rejon Koronowa i Tucholi, obsługiwał 9DP wchodzącą w skład Armii "Pomorze".

120 PLN
13713

1939 Zaolzie, karta pocztowa wysłana 27.I z urzędu pocztowego Bogumin 2 przez Przymusowego Zarządcę Państwowego, adresowana do Zabierzowa, przesyłkę ofrankowano uszkodzonym znaczkiem; karta z otworami od dziurkacza.

Fi.312
Mi.333
100 PLN
13714

1940 Armia Polska we Francji, list do Paryża wysłany 18.II z Coëtquidan, gdzie znajdował się pierwszy i największy obóz formowania Wojska Polskiego we Francji; stempel wirnikowy z datownikiem, okrągła pieczęć formacyjna "DÉPOT DU CENTRE D'INSTRUCTION POLONAIS COËTQUIDAN Le Vaguemestre", koperta oznaczona literami "F.M.", co zwalniało przesyłki wojskowe od opłaty pocztowej; walor w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
13715

1940 arkusz znaczka poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.1 ark.
800 PLN
13716

1940 Armia Polska we Francji, parka rozdzielonych miedzypolem czystych znaczków za 5 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, na międzypolu lekki ślad po podlepce.

Fi.376
400 PLN
13717

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 40 c. z odwróconym dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.

Fi.382
400 PLN
13718

Mi.363
175 PLN
13719

Mi.463
125 PLN
13720

1940 POLACY w ARMII CZERWONEJ, tereny włączone do Ukrainy, przesyłka od Polaka wcielonego do Armii Czerwonej po sowieckiej napaści na Polskę 17.IX.1939, list wysłany 28.04 ze Stryja do Czortkowa, trójkątny stempelek zwalniający przesyłki wojskowych od opłaty pocztowej "ВОЙСКОВАЯ ЧАСТЬ ДЛЯ ПАКЕТОВ" (WOJSKOWAJA CZAST DLA PAKIETOW); na odwrocie datownik odbiorczy Czortkowa z 30.04.
Po zajęciu Kresów II RP przez ZSRR obywatele polscy podlegali obowiązkowi służby wojskowej w Armii Czerwonej, wcielono w ten sposób około 150 tysięcy Polaków, którzy walczyli już w 1940 roku w Finlandii w czasie sowiecko-fińskiej wojny "zimowej"; pomimo znacznej liczby Polaków wcielonych przymusowo i służących w Armii Czerwonej przesyłki od nich są bardzo rzadkie (rozpoznać je można po polskich nazwiskach), z tak wczesnego okresu są unikalne; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

700 PLN
13721

1940 w ślad za GARLANDEM do Anglii, list polecony wysłany w grudniu z Jerozolimy pocztą cywilną, adresowany "Bronisław Grabowski Cairo City c/o GPO Perth", 24 DE 40 (24.XII.40) przekazany brytyjskiej poczcie polowej 164 - dwukrotnie odciśnięty datownik "FIELD POST OFFICE 164", zalepka "OPENED BY CENSO PC22 69/8533" i fioletowy pięciowierszowy w ramce stempelek cenzury "PALESTINE OPENED AND PASSED BY CENSOR No28"; kolejno datownik "FIELD POST OFFICE 122" i przekierowanie w Kairze do Port Saidu - adnotacja niebieską kredką "Polish Naval ship Garland PORT SAID" (od maja 1940 Garland operował na Morzu Śródziemnym, wchodząc w starcia z marynarką i lotnictwem włoskim, późną jesienią wrócił do Anglii); ponownie przeadresowany - adnotacje zielonym atramentem "P/3 PERTH"; za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 171 w Egipcie (Heliopolis) - datownik "FIELD POST OFFICE 171" - 16 JAN 41 (16.I.41) przekazanie do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarła dopiero po kilku miesiącach; z Plymouth 14.V skierowano ją do Polskiego Biura Pocztowego - owalny mniejszy stempel odbiorczy "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU 16. MAY 1941" (dł.44 mm), skąd przekazano ją do komórki zajmującej się ustaleniem adresata - fioletowy jednowierszowy stempelek "Wpłynęło dn……L…" z dopisaną datą 26.V.41 i ołówkową adnotacją "Jest prawdopodobnie w armii" i fioletowy w ramce "ARCHIWUM No" z dopisanym numerem "25" oraz adnotacją granatowym atramentem "Skierowuję na kurs szkoleniowy na wł. ?"; list ponownie skierowano do Biura Pocztowego, gdzie zabezpieczono go brązowymi paskami papieru i zalepką "Official sealed in Post Office" z adnotacją na odwrocie "Przyszedł uszkodzony i zabezpiecz w Biurze poczt."; ostemplowaną owalnymi większymi stemplami "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU -6. JUN 1941" (dł.48 mm) przekazano do doręczenia; walor o niespotykanie skomplikowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
13722

1940 Wojsko Polskie we Francji, list służbowy z Ośrodka Wyszkolenia Oficerów w Loudeac.

250 PLN
13723

1940 Armia Polska we Francji, znaczek za 40 + 60 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.

500 PLN
13724

1940 list z poczty polowej policyjnego regimentu SS z Krakowa.

200 PLN
13725

1941 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 12.IX z miejscowości Carbondale w USA do Perth w Szkocji, gdzie dotarł 8.X, ponieważ adresatka przeniosła się do miejscowości Scone Palace, gdzie w latach 1941-45 znajdowało się Żeńskie Gimnazjum i Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie dla polskich dziewcząt, które w wyniku wojny znalazły się w Wielkiej Brytanii - poczta brytyjska przekazała 8.X list do BIURA POCZTOWEGO 1 KORPUSU - owalny stempel odbiorczy z datą "8 OCT1941" (rzadszy odmiana o dł.44 mm) stosowany we wczesnym okresie funkcjonowania Polskiej Poczty Polowej w Anglii, ponieważ jednak adresatka przeniosła się do Londynu, przesyłkę ponownie skierowano do Perth (kasownik 9.X na odwrocie), skąd doręczono ją adresatce; niezwykle ciekawy walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym, obrazujący pokrętne losy Polaków w czasie ostatniej wojny; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (koperta podczas otwierania mocno rozerwana z tyłu, bez ubytków, podklejona); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Polish exile mail in Great Britain" autorstwa G.C.Kay'a i R.Negus'a.

400 PLN
13726

1941 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, widokówka wysłana 12.V z Londynu na adres skrytki pocztowej w Perth do jednostki o oznaczeniu kodowym P/76 (dowództwo formującej się Brygady Spadochronowej), idealnie odciśnięty rzadki okrągły stempel odbiorczy "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU", bardzo wczesna odbitka - według najnowszej literatury został on wprowadzony w czerwcu 1941; katalog specjalizowany określa jego wartość jako "cenę amatorską"; doskonały stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Polish exile mail in Great Britain" autorstwa G.C.Kay'a i R.Negus'a.

400 PLN
13727

1941 Finlandia, list wysłany 24.XII z Helsinek do Halle, stempelki wojskowej cenzury fińskiej i niemieckiej.

Mi.232
120 PLN
13728

1941 Francuski Korpus Ekspedycyjny - Legion Ochotników Francuskich Walczących z Bolszewizmem, bardzo rzadki w tak dobrym stanie blok czysty.

Mi.Bl.I
2 000 PLN
13729

1941 Legion Flamandzki, seria czysta, winietki używane na listach flamandzkich żołnierzy Waffen SS z frontu wschodniego.

Mi.I-IV
275 PLN
13730

1941 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, "RECEIVED FROM H.M. SHIPS" przesyłka wysłana z okrętu (ORP "S-1"?) adresowana na ręce podchorążego marynarki A(ndrzeja) Ponikiewskiego przebywającego w brytyjskim szpitalu morskim w Plymouth (Royal Naval Hospital), nadawcą jest najprawdopodobniej jego brat por.Józef Ponikiewski, który w tym czasie był oficerem wachtowym polskiego ścigacza artyleryjskiego ORP "S-1", w maju tego roku awansował na stopień porucznika i został adiutantem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, zginął wraz z nim w katastrofie w Gibraltarze; odbiorca listu w 1946 służył jako adiutant morski generała Władysława Andersa; zwraca uwagę bardzo rzadko spotykany dopisek "Please censore in London" (proszę poddać cenzurze w Londynie); doskonały stan zachowania.

400 PLN
13731

1941 ekspresowy list lotniczy z Norwegi do Grudziądza, zalepka i stemple niemieckiej cenzury.

100 PLN
13732

1941 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, seria nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk lądowych, morskich i lotniczych, wszystkie w parkach - lewy znaczek brzegowy jednostronnie cięty, prawy ze środka arkusza; spotykane czasem na listach poczty polowej.

70 PLN
13733

1941 kartka z Rossoszy wysłana 28.4.41 z jednostki wojskowej (adres nadawcy skrytka pocztowa) do szpitala psychiatrycznego na Kulparkowie we Lwowie, ciekawy kasownik odbiorczy z Lwowa, ciekawa treść.

400 PLN
13734

120 PLN
13735

380 PLN
13736

1941 Wojsko Polskie we Francji, czworoblok nalepek polskiego Czerwonego Krzyża dla wojsk lotniczych, spotykanych czasem na listach poczty polowej.

45 PLN
13737

1941 koperta od kwatermistrza z poczty polowej I Korpusu Wojsk Polskich do dowództwa Brygady Strzelców, koperta mocno przycięta z prawej strony, na froncie brak treści.

120 PLN
13738

200 PLN
13739

1941 kartka z Złoczowa nadana 16.1.41 do Czerwonego Krzyża w Szwajcarii.

200 PLN
13740

1941 zestaw 26 pamiątkowych winiet wykonanych z inicjatywy zawodowego oficera Wojska Polskiego kartografa Aleksandra Stockiego, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.

250 PLN
13741

100 PLN
13742

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - Dojdziemy, kompletny arkusz sześciu znaczków w położeniu tete-beche, pełna oryginalna guma, gwarancja Berek, Mikulski.

Fi.1 ark.
4 800 PLN
13743

Fi.1-9
4 800 PLN
13744

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta (Fi.1000.-), poza małym na znaczku za 5 zł. i bardziej rozległym na znaczku za 75 gr. śladem przywarcia na gumie zachowana w bardzo ładnym stanie.

Fi.1-9
900 PLN
13745

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, PŁK LEOPOLD OKULICKI dowódca 7 Dywizji Piechoty, karta wiązana do pakietu zawierającego rozkazy i meldunki wysłane ze Sztabu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR do dowódcy 7 Dywizji Piechoty płk Leopolda Okulickiego w Taszkiencie, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA D.TWO.POL.SIŁ.ZBR.w.ZSRR" z wpisaną datą 17 7.42, poniżej numer RN4774 i dwa podpisy, na odwrocie adnotacja "Okulicki płk"; rzadki służbowy walor z okresu formowania Polskiej Armii w Związku Sowieckim przesłany za pośrednictwem polskiej poczty polowej (Fi. od 1800.-); ogólnie dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

Leopold Okulicki (pułkownik, następnie generał) tworzył w okupowanej Polsce pierwsze podziemne organizacje - poprzedniczki Armii Krajowej: Służbę Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej, aresztowany we Lwowie przez NKWD został osadzony w więzieniu na Łubiance, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej na interwencję gen. Władysława Andersa zwolniony z więzienia, został szefem sztabu tworzącej się na terenie ZSRR Armii Polskiej, a następnie dowodził 7 Dywizją Piechoty, po pobycie w Londynie, w maju 1944 jako cichociemny, został zrzucony na spadochronie do kraju, tu dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski mianował go swoim następcą na wypadek gdyby dotychczasowe dowództwo nie mogło pełnić swoich funkcji, po Powstaniu Warszawskim jako komendant główny AK wydał 16.11.1944 rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej, w marcu 1945 aresztowany przez NKWD wraz z 15 przywódcami AK i Państwa Podziemnego, wywieziony do Moskwy, gdzie w sfingowanym "procesie szesnastu" w czerwcu 1945 został skazany na 10 lat więzienia, co było najwyższą karą wśród oskarżonych, po procesie jego los pozostawał nieznany, dopiero w 1955 władze sowieckie ogłosiły, że 24.12.1946 zmarł on w więzieniu na Łubiance na skutek ataku serca i paraliżu, a jego zwłoki spalono.

800 PLN
13746

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belkami zakrywającymi poprzednie napisy, skasowana 14.IX datownikiem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1" na karcie; rzadki walor w dobrym stanie zachowania; karta ukośnie zgięta.

200 PLN
13747

80 PLN
13748

1942 III Rzesza, list lotniczy niemieckiej poczty polowej ofrankowany znaczkiem lotniczym wysłany 27.10 z Łabęd (Laband) na adres poczty polowej 43834 (RAD-Abteilung 4/122), stempelek lotniczej składnicy poczty polowej "Einheit nimmt zur Zeit nicht am Luftfeldpostdienst teil Luftfeldpostsammelstelle" z wyróżnikiem "a" i dopisanym numerem "3070"(Jednostka aktualnie nie jest obsługiwana przez pocztę lotniczą) i stempelek zwrotu da nadawcy "Zurück an Absender!" z dodatkową adnotacją; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.1A
200 PLN