Auction 106. Communist Poland 1945-1952

42417

1945 kartka polecona z Gomunic do Czechosłowacji, stempel cenzury wojskowej nr 520.

Fi.376a, Cp94
50 PLN
42418

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze brązowoczerwonym z mocno uszkodzonym prawostronnie nadrukiem I formy poz.50 - określanym jako błąd "dziura w belce"; co ciekawe perforacja pionowa jest przesunięta - znaczek dużo szerszy od typowego, a sam nadruk obrócony i skośnie przesunięty, przez co widać uszkodzenia belki z poz.60 i fragment mocno podniesionej belki z poz.59, bardzo ciekawe, gwarancja i opis Walisch.

Fi.376a B
Mi.409b
200 PLN
42419

1945 wydanie przedrukowe, dwa znaczki przedrukowe za 1,50 zł./25 gr. w kolorze brązowoczerwonym ze znacznie przesuniętym w pionie nadrukiem I formy, znaczek z poz.41/91 w ogóle nie ma belki, a znaczek z poz.31/81 ma belkę na dole nasuniętą z poz.41/91; choć kupione oddzielnie znaczki pochodzą z tego samego arkusza, bardzo ciekawe, gwarancja.

Fi.376a B
Mi.409b
1 000 PLN
42420

Fi.376aI
Mi.409b
30 PLN
42421

Fi.376a MK
Mi.409b
120 PLN
42422

Fi.376a MK
Mi.409b
200 PLN
42423

Fi.376aMK
Mi.409b
100 PLN
42424

Fi.376aMK5
Mi.409b
60 PLN
42425

Fi.376a No
Mi.409bK
500 PLN
42426

1945 wydanie przedrukowe, znaczek z nadrukiem odwróconym formy I z poz. 80, gwarancja Perzyński, z opisem Walisch.

Fi.376aNo Forma I
Mi.409bK
630 PLN
42427

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł w kolorze brązowoczerwonym (I forma, typ 1) - frankatura pojedyncza, list wysłany z Cieszyna do Warszawy, znaczek skasowany prowizorycznym jednowierszowym stemplem "Cieszyn 1" (C94 - wg. klasyfikacji Z.Mąki) z datą dostawioną jednowierszowym datownikiem "19.9.45"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.376aT1
Mi.409b
100 PLN
42428

1945 wycinek z listu z kasownikiem prowizorycznym z Blachowni, gwarancja.

Fi.376a t1+2
Mi.409b
50 PLN
42429

Fi.376b
Mi.409a
380 PLN
42430

Fi.376b
Mi.409b
70 PLN
42431

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z nadrukiem I formy unikalny z rzadkim błędem na poz.53 "plamka nad belką", z atestu plama powstała skutkiem wyprysku stopu przy sporządzeniu odlewu stereotypowego i zanikła podczas dalszego druku skutkiem zużycia, to szybkie zanikanie opisał L.Schmutz na tanim znaczku drukowanym typografią "Przegląd Filatelistyczny" 8/2007 i zreprodukował na il.13, tu na drogim znaczku podstawowym drukowanym rotograwiurą, historyczny fotoatest z 1973 roku Prof.dr Antoni Łaszkiewicz.

Fi.376b F.I
Mi.409a
2 000 PLN
42432

Fi.376b FII T1
Mi.409a
1 600 PLN
42433

Fi.376b FII T2
Mi.409a
2 800 PLN
42434

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50zł./25gr. w kolorze czerwonym z mocno uszkodzonym prawostronnie nadrukiem II formy (typ 2, poz.30) - określane jako błąd "uszkodzona belka i cyfra 1 nowej wartości"; co unikalne błąd nadruku występuje na pozycji gdzie na znaczku podstawowym z końcowej fazy druku III walcem odnotowano na kilkunastu arkuszach powstanie dużego błędu "wcięcie w prawej krawędzi cyfry 2" - widoczne w prześwicie na górnym skanie (rozjaśnionym do żółtego) - możliwe, że jest to jedyny egzemplarz z takim błędem - do tej pory inny nie jest znany, gwarancja i opis błędu Schmutz.

Fi.376b FII T2 B
Mi.409a
5 000 PLN
42435

1945 wydanie przedrukowe, kiedyś parka znaczków za 1.50zł./25gr. w kolorze czerwonym (Mi.2 x 500 euro), nadruk II formą poz.95 i 96, dwa różne typy - z kropką na górze i na 2/3 wysokości cyfr; zdjęte z listu użytkowego nadanego w Krakowie 25.X.45; na liście były jeszcze parką i to parką w najrzadszym układzie kropek typ 2+typ 1 (wycena takiej parki Fi.7000.-), podczas odmaczania parka zapewne się rozpadła, ale oba znaczki zachowały się w bardzo dobrym stanie gwarancja Ryblewski, z opisem Schmutz.

Fi.376b FII T2 i T1
Mi.409a
2 400 PLN
42436

1945 wydanie przedrukowe, znaczek w barwie czerwonej z nadrukiem formy II z poz. 74 typ 2, gwarancja i oznaczenie Ryblewski.

Fi.376b IIT2
Mi.409a
1 200 PLN
42437

Fi.376b II typ2
Mi.409a
2 400 PLN
42438

Fi.376b T1
Mi.409b
6 000 PLN
42439

Fi.376b typ1
Mi.409a
350 PLN
42440

1945 wydanie przedrukowe 1,50zł/25gr, znaczek podstawowy rzadkiej odmiany koloru ciemnobrązowoczerwonego skasowany 2.9 na kopercie w Warszawie jednym z pierwszych powojennych stempli okolicznościowych "PIERWSZE ŚWIĘTO LOTNIKA w ODRODZONEJ POLSCE" Warszawa 19-LOTNISKO stosowanym wyłącznie w tym dniu; dekoracyjna całość (Myślicki 45 012 + 204); temat - LOTNICTWO; gwarancja i opis.

Fi.376d
Mi.409
600 PLN
42441

Fi.376d t1+2
Mi.409b
1 400 PLN
42442

1945 Zabytki Gdańska, 1 zł ząbkowanie liniowe ZL11 parka pozioma blok legitymacyjny z oznaczeniem walca N.4.W.I. - znajdującym się pod 91/92 znaczkiem w arkuszu, pod znaczkami liczby rozrachunkowe; czyste, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.377
Mi.410
60 PLN
42443

Fi.377
Mi.410
121 PLN
42444

Fi.377, 385
Mi.410, 419
250 PLN
42445

1945 list polecony z Poznania 16.VIII.46 do Warszawy.

Fi.377, 395
Mi.410, 428
15 PLN
42446

1945 zabytki Gdańska, znaczek cięty.

Fi.377nz
Mi.410U
60 PLN
42447

1945 zabytki Gdańska, dziesięcioblok znaczków ciętych.

Fi.377nz
Mi.410U
240 PLN
42448

1945 zabytki Gdańska, znaczek nieząbkowany, gwarancja Walocha.

Fi.377nz
Mi.410U
35 PLN
42449

1945 zabytki Gdańska, znaczek cięty na papierze x, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.377nz
Mi.410U
40 PLN
42450

1945 zabytki Gdańska, próba znaczka w barwie oliwkowej, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.379P1
Mi.412B
2 500 PLN
42451

Fi.379P4
Mi.412B
2 500 PLN
42452

1945 Warszawa oskarża, list firmowy z Świętochłowic do Rudy Śląskiej, znaczki z prywatnym ząbkowanie, gwarancja.

Fi.380
Mi.414
350 PLN
42453

1945 Warszawa oskarża, seria stemplowana na kopercie.

Fi.380-5
40 PLN
42454

Fi.381
Mi.415
80 PLN
42455

Fi.381
Mi.415
45 PLN
42456

1945 Warszawa oskarża, znaczki z prywatnym ząbkowaniem.

Fi.381, 385
10 PLN