Aukcja zakończy się 02.12.2024

Aktualna aukcja Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
74381

1945 Dachau Allach, cięty blok z dopłatą na PCK, na białym papierze bez znaku wodnego, znaczek za 25 pf. w położeniu odwróconym, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5yA
400 PLN
Licytuj
74382

1945 Dachau Allach, NIEZNANE I NIEKATALOGOWANE JAKO GUMOWANE, cięty i ząbkowany blok z dopłatą na PCK 2,85+7,25 mk. na papierze bez znaku wodnego, z odwróconym znakiem opłaty za 25 f., napis typu 1 - lekko pochyły, rzadkie i dotąd niekatalogowane z cienkim i delikatnie połyskującym gumowaniem na całej powierzchni, na marginesie sucho tłoczona pieczęć PCK.

Fi.bl.5yAu, 5yBu
1 600 PLN
Licytuj
74383

1945 Dachau Allach, perforowany blok z dopłatą na PCK, na papierze ze znakiem wodnym.

Fi.bl.5zB
140 PLN
Licytuj
74384

1945 POLSKA STREFA OKUPACYJNA NIEMIEC - NIEZNANY EPIZOD II WOJNY ŚWIATOWEJ, prowizoryczna karta pocztowa dla angielskiej strefy okupacyjnej za 6 Rpf. wysłana 24.9. z Maczkowa do byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie przebywającego w Szpitalu w Grüner Jäger pod Braunschweigiem - prowizoryczny stempelek tranzytowy 'Postamt Braunschweig" z gapą i wyciętą swastyką. Jak Haren Ims stało się Maczkowem? W maju 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych, polska 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka i 1.Samodzielna Brygada Spadochronowa generała Stanisława Sosabowskiego objęły kontrolę nad północno-zachodnią częścią Dolnej Saksonii, w ramach brytyjskiej strefy okupacyjnej w powiatach Aschendorf, Meppen i Lingen. Na przełomie lat 1944-1945 w regionie Emslandu przebywało około 60 tys. Polaków. Byli nimi robotnicy przymusowi, jeńcy wojenni i więźniowie obozów koncentracyjnych. Zapadła decyzja utworzenia polskiej strefy okupacyjnej, którą zaakceptował brytyjski zarząd wojenny z marszałkiem Montgomerym. Dla polskich dipisów [displaced persons] w szybkim tempie zorganizowano 15 obozów i 5 innych dla byłych jeńców wojennych. Zdecydowano się też wysiedlić mieszkańców miasteczka Haren. 1000 niemieckich rodzin musiało opuścić z dnia na dzień swoje domy, pozostawiając cały dobytek 5 tys. Polaków. Wśród nich znalazło się 1,7 tys. żołnierek Armii Krajowej, które po Powstaniu Warszawskim trafiły do obozu jenieckiego w Oberlangen. Przez 3 lata Haren było siedzibą polskiej administracji w ramach nieformalnej polskiej strefy okupacyjnej. Otwarto w nim kilka szkół podstawowych, gimnazjum, liceum i szkołę zawodową. Uruchomiono też Uniwersytet Ludowy, powstała polska parafia, ukazywała się polska prasa. Działały kluby sportowe, kino, dwa teatry i straż pożarna. Ulice otrzymały polskie nazwy: Armii Krajowej, Legionów, Jagiellońska, Lwowska, Wileńska.

Mi.P673
2 000 PLN
Licytuj
74385

1945 list lotniczy wysłany 14.XI z Polskiej Misji Wojskowej przy urzędzie alianckiego gubernatora wojskowego Bawarii, adresowany do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
Licytuj
74386

1945 Lubeka, list z obozu internowania w Lubece do Wielkiej Brytanii, rzadki stempel harcerski poczty w Lubece, brak klapy koperty.

1 000 PLN
Licytuj
74387

1945 kompletny listownik datowany 8.V.45 wysłany przez byłego jeńca Oflagu VIIA Murnau do Poselstwa Polskiego w Sztokholmie dla Zofii Rafacz - byłej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, która znalazła się wśród prawie pięciu tysięcy kobiet, które pod koniec kwietnia 1945, dzięki akcji humanitarnej "Białe Autobusy", zainicjowanej przez bratanka króla Szwecji i wiceprezesa Szwedzkiego Czerwonego Krzyża – hrabiego Folke Bernadotte, z Ravensbrück udało się wyrwać i przewieść do Szwecji; na froncie i wewnątrz okrągła pieczątka "COMITE INTERNATIONAL DE LA CROIX ROUGE - GENEVE"; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
Licytuj
74388

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii, seria kasowana (Fi.180.-), każdy znaczek w innym osiedlu - Monachium, Freiman i Regensburg, niespotykanie intensywne barwy.

Fi.1-3B
160 PLN
Licytuj
74389

1946 ruiny Warszawy z sylwetką Stefana Starzyńskiego w tle, seria stemplowana poczty osiedli polskich w Bawarii.

Fi.1-3B
160 PLN
Licytuj
74390

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii, seria kasowana.

Fi.1-3B
150 PLN
Licytuj
74391

1946 poczta osiedli polskich w Bawarii, seria kasowana.

Fi.1-3B
120 PLN
Licytuj
74392

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii, seria czysta.

Fi.1-3B
40 PLN
Licytuj
74393

1946 ruiny Warszawy z sylwetką Stefana Starzyńskiego w tle, seria ząbkowana poczty osiedli polskich w Bawarii, jeden znaczek podlepka.

Fi.1-3B
60 PLN
Licytuj
74394

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, I wydanie, seria czysta, tak jak wydano niegumowana (Fi.1000.-).

Fi.1-4B
900 PLN
Licytuj
74395

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, seria I wydania, czysta tak jak wydano niegumowana.

Fi.1-4B
700 PLN
Licytuj
74396

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, seria I i II wydania, czysta tak jak wydano niegumowana.

Fi.1-4B, 5-8
1 400 PLN
Licytuj
74397

1946 "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI" Poczta osiedli polskich we Włoszech, seria z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku, angielsku i francusku.

Fi.1-5
250 PLN
Licytuj
74398

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria.

Fi.1-5
30 PLN
Licytuj
74399

1946 poczty międzyobozowe w Niemczech - Freiman, rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, seria znaczków wydanych przez Komitet Polski Freiman.

Fi.1-8
360 PLN
Licytuj
74400

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, seria kasowana, rzadkie.

Fi.1-9
200 PLN
Licytuj
74401

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa.

Fi.1-9
45 PLN
Licytuj
74402

Fi.1-9
450 PLN
Licytuj
74403

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa, czysta; bardzo dobry stan zachowania (Fi.60.-).

Fi.1-9
50 PLN
Licytuj
74404

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, seria obiegowa ze znaczkiem lotniczym (Fi.210.-), pięknie pokazana kampania II Korpusu we Włoszech.

Fi.1-10B
200 PLN
Licytuj
74405

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, I wydanie, znaczek za 12 pf. w nietypowo jasnoniebieskim kolorze z podwójnym drukiem czerwonego koloru (tarczy z orłem) na wycinku z listu użytkowego, gwarancja z opisem błędu i oznaczeniem oryginalnego kasowania Schmutz.

Fi.1B Dp
2 000 PLN
Licytuj
74406

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii, próba znaczka za 38 pf.+ 3 mk., bardzo rzadka i niekatalogowana na zielonkawokremowym cienkim papierze (bibułce), ta katalogowana na niebieskim papierze Fi.3000.-, gwarancja.

Fi.2 P
3 000 PLN
Licytuj
74407

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, parka makulaturowych znaczków za 50 c. ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym, do tej pory spotykano głównie egzemplarze niegumowane i kasowane grzecznościowo, pełna oryginalna guma, piękny stan zachowania, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.3 MK
250 PLN
Licytuj
74408

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, narożna parka makulaturowych znaczków za 50 c. ze znacznie przesuniętym w górę ząbkowaniem poziomym, pomiędzy znaczkami jest ząbkowanie podwójne, a pomiędzy znaczkiem i marginesem brak ząbkowania, pełna oryginalna guma, piękny stan zachowania, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.4 MK
400 PLN
Licytuj
74409

1946 Ettlingen, seria II wydania skasowana datownikiem POCZTA POLSKA ETTLINGEN (BADEN) 20.Aug. na widokówce przedstawiającej fragment z uroczystości 1 rocznicy wyzwolenia obozu; bardzo dobry stan zachowania

Fi.5-8
800 PLN
Licytuj
74410

1946 Poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, II wydanie, seria ząbkowana skasowana na wycinkach datownikiem POCZTA POLSKA ETTLINGEN (BADEN) (Fi.800.-); bardzo dobry stan zachowania.

Fi.5-8
720 PLN
Licytuj
74411

1946 poczta osiedli polskich w Bawarii - Ettlingen, seria II wydania skasowana na kopercie datownikiem POCZTA POLSKA ETTLINGEN (BADEN), bardzo dobry stan zachowania, na odwrocie gwarancja.

Fi.5-8
700 PLN
Licytuj
74412

1946 Poczta Osiedli Polskich we Włoszech, Karton (karnet) filatelistyczny "Jeszcze Polska nie zginęła" zawierający na 10 numerowanych kartach, 4 znaczki i 3 bloki wraz ze szczegółowym opisem (w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim) motywów na nich przedstawionych; znaczki i bloki przyklejono górną częścią, lub narożnikami, strony starannie zamontowano na kartach firmy KABE i dzięki temu zachowane są w wyśmienitym stanie, a bloki są stosunkowo mało pofałdowane, łatwo je zdemontować i włożyć do okładki pokazanej na pierwszym skanie, oferowany karnet nosi numer 0360; z powodu swojego rozmiaru, luźnych stron w okładce i klejenia tylko minimalna ilość karnetów zachowała się w przyzwoitym stanie. Dobry stan zachowania.

Fi.6-9, bl.1-3
2 000 PLN
Licytuj
74413

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech - nieząbkowany znaczek lotniczy za 25+100 L. na liście z Osiedla Barletta adresowanym do polskiego obozu w Riccione Marina, ze względu na dużą dopłatę do nominału rzadko spotykany na korespondencji; dekoracyjna całość.

Fi.10A
1 200 PLN
Licytuj
74414

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek na przesyłki lotnicze.

Fi.10A
290 PLN
Licytuj
74415

Fi.10B
150 PLN
Licytuj
74416

Fi.10B
300 PLN
Licytuj
74417

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek wydania lotniczego.

Fi.10B
80 PLN
Licytuj
74418

1946 Deutsches Internierten Lager IV-6 - obóz w Darmstadt dla jeńców niemieckich w amerykańskiej strefie okupacyjnej, list do obozu wysłany 3.5 z miejscowości Sławno, dwa różne stempelki cenzury amerykańskiej i dodatkowo stempelek cenzury obozowej "Landesamt for Arbeitslager Zensurstelle Vervaltungsstelle Darmstadt"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.410
Mi.443
200 PLN
Licytuj
74419

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, blok za 1+99 L. bez gumy.

Fi.bl.1
100 PLN
Licytuj
74420

1946 rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, blok wydany przez Komitet Polski Freiman bez bocznych marginesów.

Fi.bl.1
200 PLN
Licytuj