Aukcja zakończy się 02.12.2024

Aktualna aukcja Poczty obozów jenieckich i internowania okresu II WŚ

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
74181

60 PLN
Licytuj
74182

80 PLN
Licytuj
74183

160 PLN
Licytuj
74184

100 PLN
Licytuj
74185

600 PLN
Licytuj
74186

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, datowana 15.VI, wysłana z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim, tam cenzor nr.5 zdarł znaczki szukając ukrytych informacji i przystawił w ich miejscu swój stempelek, jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca (pieczątka informacyjna "Im Oflag IIB unbekannt") - został przeniesiony do Stalagu IVA, skąd przeniesiono go dalej, a przesyłkę, po opatrzeniu stempelkiem "Nicht Stalag IVA", skierowano do szpitala Reserve Lazarett Königswartha, gdzie najpewniej odnalazła adresata, a może skierowano ją do Stalagu IA?; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów; całość w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
Licytuj
74187

1940 Oflag XA - karta wysłana 22.X z obozu do Lwowa, stempelek cenzora nr.18, na froncie sowiecki kasownik odbiorczy urzędu Lwów 12 z wyróżnikiem "б".

60 PLN
Licytuj
74188

1940 Oflag XIA,
karta wysłana 30.7 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.10 - z wizerunkiem pszczoły, dodatkowo odciśnięty wewnątrz; bardzo dobry stan zachowania;
karta z wydrukowaną na odwrocie informacją dla krewnych wysłana 12.7 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.12 - z wizerunkiem świni; bardzo dobry stan zachowania; na karcie albumowej; temat - FAUNA.

150 PLN
Licytuj
74189

1940 Oflag IVD - listownik część na odpowiedź wysłana 7 11 z Asnieres do obozu, francuski datownik nadawczy, stempelek cenzora nr.21, bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
Licytuj
74190

1940 kartka od internowanego Polaka z węgierskiego Komarom do Nowego Sącza, stempel obozu i cenzury.

70 PLN
Licytuj
74191

600 PLN
Licytuj
74192

1940 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Aegerten - Studen do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie.

85 PLN
Licytuj
74193

1940 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Lotzwil do Berna, stempelek cenzury.

85 PLN
Licytuj
74194

1940 Oflag XIIA Hadamar, kartka z Lublina do obozu, stempel cenzora obozu.

60 PLN
Licytuj
74195

1940 Stalag VIIIC Żagań, kartka z Puław do obozu, stempel cenzora obozu, pionowe złamanie, gwarancja Pelczar.

60 PLN
Licytuj
74196

1940 niemiecki formularz kartkowy do korespondencji do obozów niemieckich w Niemczech.

80 PLN
Licytuj
74197

80 PLN
Licytuj
74198

1940 internowanie Polaków na Litwie, kartka litewska wysłana z miejscowości Rudaminos - Rudomino koło Wilna do obozu internowania żołnierzy polskich w Ukmerge.

400 PLN
Licytuj
74199

1940 internowanie w Szwajcarii, list polecony nadany 3.08.40 z obozu internowania w Wasen do Francji. Zwrócony do Wasen, nadawcy nie znaleziono, przekazywany dalej do Wauwil i Huttwil. Stempel obozowy Wasen i stemple pocztowe Wasen, Wauwil i Huttwil na odwrocie.

150 PLN
Licytuj
74200

1940 list wysłany z obozu internowania Kapuvar na Węgrzech do Kielc, prostokątna ramkowa pieczątka obozu, ręczne napisy; „Prisoniere de guerre” i "Sans taxe", pieczątka cenzora 1503 i zalepka cenzury niemieckiej na odwrocie.

100 PLN
Licytuj
74201

1940 internowanie w Szwajcarii, kartka z obozu internowania w Dürrenroth w Szwajcarii do polskiego Konsulatu w Tuluzie, stempel konsulatu informujący o przekazaniu korespondencji Polskiemu czerwonemu Krzyżowi.

200 PLN
Licytuj
74202

1940 winieta towarzysząca paczce z Stanów Zjednoczonych do polskiego oficera w Oflagu XA.

200 PLN
Licytuj
74203

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Mohacs, kartka wysłana z obozu do Krakowa, dwie pieczęci obozowe: jednowierszowa i okrągła z godłem z napisem "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR MOHACSON.", cenzura Wermachtu.

100 PLN
Licytuj
74204

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, list wysłany z obozu do Krakowa, stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "Internalt harcok egyen ugyeben, DIJMENTES. Belligerante internee", pieczęć komendantury obozu, stempel i zalepka cenzury Wermachtu.

100 PLN
Licytuj
74205

1940 Kazachstan, kartka pisana przez wysiedleńca do Zdołbunowa w Zachodniej Ukrainie, druga deportacja polskiej ludności z Kresów Wschodnich w głąb Rosji przez sowietów.

200 PLN
Licytuj
74206

1940 karta wysłana 13.01.40 z Warszawy do internowanego Polaka z obozu internowania w Calimanesti w Rumunii, stempel odbiorczy obozu internowania, kartka zagięta w połowie.

140 PLN
Licytuj
74207

1940 Ostaszków - pocztowyj jaszczik 37, kartka wysłana z obozu 27.01.40 do Sokala, nadawca starszy posterunkowy policji Józef Kozioł zamordowany w obozie NKWD w Miednoje.

Ostaszków - obóz założony w latach 1939–40 przez NKWD dla polskich jeńców wojennych, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, następnie decyzją Biura Politycznego KC WKP z dnia 5 marca 1940 roku rozstrzelanych w piwnicach więzienia Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebanych w ośrodku rekreacyjnym NKWD położonym nieopodal miejscowości Miednoje. Najrzadsze całości z obozów zbrodni katyńskiej.

2 800 PLN
Licytuj
74208

1940 Starobielsk, kartka z Warszawy do obozu wysłana 19.03.40, stempel moskiewski odbiorczy z 7.04.40. Kartka adresowana do kpt. Edwarda Wrześniewskiego adiutanta gen. W. Sikorskiego, jednego z 79, którzy przeżyli pobyt w Starobielsku. Odklejone znaczki przez cenzora, kartka zagięta w połowie.

Starobielsk - obóz stworzony dla polskich oficerów wziętych do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939 roku, w 1940 roku zostali oni przewiezieni do Charkowa i rozstrzelani przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (część zbrodni katyńskiej).

6 000 PLN
Licytuj
74209

1940-43 zestaw przesyłek adresowanych do generała brygady Bernarda Stanisława Monda. Formularze z oflagów, kartka od internowanego żołnierza w Rumunii, i inne. Bernard Stanisław Mond był całkowicie zasymilowanym Polakiem pochodzenia żydowskiego, praktykującym katolikiem. Urodzony 1887 roku w Ukrainie. W 1907 ukończył 8 klasowe Gimnazjum Realne w Brodach. Od 1905 członek Organizacji Niepodległościowej Młodzieży Polskiej. W latach 1907–1908 odbył jednoroczną obowiązkową służbę w Armii Austro-Węgier. 1 sierpnia 1914 został zmobilizowany do c. i k. pułku piechoty nr 95 we Lwowie. Od maja do października 1921 był komendantem Miasta Wilna. W kampanii wrześniowej dowodził 6 Dywizją Piechoty. Bronił „korytarza pszczyńskiego”, na który nacierała niemiecka 5 Dywizja Pancerna. 20 września 1939 wraz z dywizją złożył broń po I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. W niewoli niemieckiej w oflagach VII Murnau, IV B Konigstein i VI B Dössel, VIIIE Johannisbrunn.

500 PLN
Licytuj
74210

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, formularz wysłany 7.IX do Warszawy; stempelki" "Luptator internat Belligerant interne", NEFRANCATA" i okrągła pieczęć komendantury obozu (słabo widoczna); stemple i adnotacje cenzury niemieckiej Wehrmachtu; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

250 PLN
Licytuj
74211

1940 internowanie na Litwie, całostka litewska wysłana z obozu internowania w Wiłkowiszkach (Vilkaviskis) do Wilna, datownik pocztowy Kaunas centr. Nr 5, rysunki osadzonego., korespondencja w języku polskim.

220 PLN
Licytuj
74212

1940 internowanie na Litwie, kartka wysłana z obozu internowania w Wiłkowiszkach (Vilkaviskis) do Wilna, datownik pocztowy Kaunas centr. Nr 5 z maja 1940. , brak znaczka, korespondencja w języku polskim.

160 PLN
Licytuj
74213

Fi.1, 2, Fp4
400 PLN
Licytuj
74214

1941 internowani w Szwajcarii, pamiątkowa kartka z grafiką wielkanocną ostemplowana w obozie internowany w Pfäffikon.

400 PLN
Licytuj
74215

1941 GRIAZOWIEC - obóz jeniecki polskich oficerów (ok. 400), ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, wobec niektórych prowadzono śledztwa a część planowano poddać indoktrynacji; po lipcu 1941 wcielano ich do armii gen.Andersa, a potem - gen.Berlinga; karta pocztowa wysłana 25.IV do obozu z miejscowości Jabłonków na Zaolziu - to unikalne miejsce nadania; cenzura niemiecka, moskiewski kasownik odbiorczy, walor w bardzo ładnym stanie zachowania (karta pionowe zgięcia).

3 200 PLN
Licytuj
74216

1941 Stalag VIA - listownik (form francuski) wysłany 21.1 z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie; stempelek cenzora nr.14; pieczęć kancelaryjna PCK; otwory po zszywce.

120 PLN
Licytuj
74217

1941 Stalag IVA - karta z obozu, wysłana 6.2 do Warszawy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", pieczęć Komendantury obozu, stempelek cenzora nr.1 i dodatkowo stempel informacyjny "Listy pisać krótko i wyraźnie"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania, z eksponatu J.Falkowskiego.

80 PLN
Licytuj
74218

1941 Stalag XXA - list lotniczy wysłany 7.VII z miejscowości Paisley w Wielkiej Brytanii do obozu, cenzura niemiecka i zalepka cenzury angielskiej, słabszy stan zachowania.

120 PLN
Licytuj
74219

1941 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Büren do ambasady polskiej w Bernie, stempelek cenzora 330, na odwrocie zalepka cenzury.

80 PLN
Licytuj
74220

1941 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIA - karta z wydrukowanym na odwrocie tekstem informacyjnym, wysłana 10.6 z obozu do Londynu, a stamtąd dosłana do Crawford w Anglii, niemy datownik nadawczy; niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.13 z kotwicami; walor w słabym stanie zachowania (u góry niewielkie rozdarcie).

150 PLN
Licytuj