Poz# | Zdjęcia | Opis | Katalog | Cechy | Aktualna cena |
74221 |
1941 KOZIELSK II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD; więziono ich w tym samym obozie, z którego w kwietniu i maju 1940 sowieci wywieźli polskich oficerów do Katynia i tam wymordowali; jeńcy Kozielska II przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; karta pocztowa wysłana 12.2 z Wilna przez Moskwę do obozu na adres Почmовий ящик N11/C-41 (Skrytka pocztowa No.11/S-41); powyżej rosyjski stempelek tranzytowy "ПОЧТОВЫЙ ЯЩИК Но.11 С-41", znak opłaty unieważniony datownikiem "VILNIUS 6", datownik tranzytowy "МОСКВА ПОЧТАМТ А2 СОРТ.АБ.ОТД."; adresatem jest major Witold Uklański ps."Herold", który po wyjściu z ZSRR z Armią gen.Andersa i po przejściu szlaku bojowego II Korpusu, jako cichociemny w sierpniu 1945 wrócił do Polski przywożąc pocztę oraz 11.000 dolarów, aresztowany 25.XI, skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie; zmarł w więzieniu we Wronkach 3.V.1954; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 2 400 PLN Licytuj | |
74222 |
1941/42 Internowanie w Szwajcarii, pokwitowanie odbioru z dnia 1.XII.41 paczek z żywnością (sardynki figi) wysłanych z Portugalii dla mjr.dypl Mariana Czyżewskiego - szefa III Oddziału w sztabie 2 Dywizji Strzelców Pieszych internowanej w Szwajcarii, przesłane zwrotnie do Portugalii, datowniki lizbońskie z datą 12.JAN (12.I); niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN Licytuj | |
74223 |
1941 Operacja "Barbarossa" - atak niemiecki na Związek Sowiecki - karta na odpowiedź Oflagu IIC z Mariampola, wysłana 15.VI Kalwarii na Litwie do obozu, w wyniku ataku niemieckiego na Związek Sowiecki rozpoczętego 22.VI.1941 adresat otrzymał przesyłkę dopiero 15.IX, znaczek zdjęty przez cenzurę obozową, stempelek cenzury nr.4; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 160 PLN Licytuj | |
74224 |
1941 deportacje sowieckie ludności polskiej na Syberię, karta pocztowa pisana po polsku, nadawcą której jest Mendel Zalcman, wysłana 10.6 z miejscowości Bajgapinskoje (Байгапинское) w obwodzie Nowosybirskim do Równego, pełny adres nadawcy "obwód Nowosybirski, rejon Teguldecki, Sybirakowski Ł.Z.Cz. (Сибираковски Л.З.Ч.", przesyłka dotarła do Równego 20.6 - dwa dni przed atakiem niemieckim na ZSRR!!! ponieważ adresat wyjechał nie doręczono jej i opatrzono dodatkowo kartką z adnotacją listonosza o niemożliwości doręczenia; bardzo ciekawy walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 500 PLN Licytuj | |
74225 |
1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Bielska przez Moskwę, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41", brak jednego znaczka, ogólnie dobra prezencja. | |
| 800 PLN Licytuj | |
74226 |
1941 kartka od rodziny w Stryju 19.4.41 do polskiego jeńca Władysława Jakowlewa w obozie w Starobielsku, kartka odesłana 15.5.41 do rodziny z adnotacją w języku rosyjskim "zwrócić ponieważ adresat nie odnaleziony", kartkę wysłano już po wymordowaniu jeńców wczesną wiosną 1941 roku, adresat znajduje się na liście ofiar listy katyńskiej. | |
| 900 PLN Licytuj | |
74227 |
1941 Oflag VIIA Murnau, kartka zwrotna do obozu, stempelek cenzora obozu nr 9. | |
| 30 PLN Licytuj | |
74228 |
1941 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Büren do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN Licytuj | |
74229 |
1941 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Wintherthur do Berna, stempelek cenzury i na odwrocie poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN Licytuj | |
74230 |
1941 Stalag XXB w Malborku, formularz obozowy na odpowiedź wysłany z Francji do obozu, stempelek cenzora Stalagu. | |
| 65 PLN Licytuj | |
74231 |
1941 Oflag XA Itzehoe, zwrotna cześć obozowego listownika odesłana z Parczewa do obozu, stempel cenzury obozu. | |
| 30 PLN Licytuj | |
74232 |
1941 internowanie w Szwajcarii, kartka wysłana z Schulz do Winterthur przeadresowana do obozu w Bivio informujący że internowany pracuje u Gaudeur Jäger'a, stempel cenzury. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74233 |
1941 Griazowiec - nr skrzynki 11/C12, kartka z Warszawy do obozu wysłana 7.02.41, stempel cenzury niemieckiej i moskiewski kasownik odbiorczy z 20.02.41. Kartka adresowana do kpt. Edwarda Wrześniewskiego adiutanta gen. Franciszka Sikorskiego, jednego z dowódców obrony Lwowa w 1939. Obydwaj zostali osadzeni w obozie NKWD - Starobielsk. Gen. Franciszek Sikorski został zamordowany w Charkowie, a kpt Edward Wrześniowski ocalał. Walor w bardzo dobrym stanie zachowania. Griazowiec - obóz NKWD dla polskich oficerów, w którym przetrzymywano 364 jeńców ocalałych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, a po zajęciu krajów bałtyckich w czerwcu 1940 roku dokooptowano internowanych tam żołnierzy polskich. Po zbrodni katyńskiej korespondencja do i z obozów jenieckich NKWD była kierowana do skrzynki pocztowej Nr 11 w Moskwie, adres Griazowca skrytka pocztowa Nr11/C-12. Po podpisaniu 30.07.41 traktatu Sikorski - Majski w pierwszych dniach września więźniowie zostali wypuszczeni i w większości wstąpili do formujących się oddziałów gen. Andersa. | |
| 1 800 PLN Licytuj | |
74234 |
1941 Oflag IIB - intarsjowana plakieta (95x125mm) przedstawiająca marszałka Józefa Piłsudskiego z napisem na odwrocie "I NAGRODA DLA POR. BRONISŁAWA MURSZEWSKIEGO ZA BIEG 100 M W KLASIE JUN. 1941 ARNSWLDE"; bardzo dobry stan zachowania - niewielki ubytek na froncie (lewy dolny narożnik); Głównym propagatorem sportu w obozie był dwukrotny olimpijczyk, dziennikarz sportowy ppor. Zygmunt Weiss, działał również reprezentant Polski na olimpiadzie w Amsterdamie ppor. Henryk Niezabitowski (wioślarz); dzięki hali sportowej i dużemu placowi apelowemu były tu dogodne warunki do uprawiania różnych dyscyplin (gier zespołowych, zapasów, lekkoatletyki, boksu, tenisa), działały kluby: "Warta", "Wisła", "Pogoń", ŁKS, które liczyły około 700 członków, 300 oficerów uprawiało sport indywidualnie; prowadzono rozgrywki ligowe, funkcjonował totalizator piłkarski (płacono papierosami), istniała poradnia sportowa, którą prowadził były lekarz AWF mjr dr Rettinger. Wysoki poziom sportowy zaowocował, po przeniesieniu jeńców do obozu Gross Born IID, organizacją olimpiady obozowej w Roku Olimpijskim 1944. | |
| 1 000 PLN Licytuj | |
74235 |
1942 internowanie w Szwajcarii, znaczek wydania dla Polaków internowanych w Szwajcarii jako mieszana frankatura ze znaczkami poczty szwajcarskiej na liście poleconym z Celigny do Warszawy, zalepka i cenzura Wermachtu. | Fi.2 |
| 250 PLN Licytuj | |
74236 |
1942 Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu Düerrenroth do Winterthur, stempelek cenzora 320, na odwrocie zalepka cenzury. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74237 |
1942 Stalag XIB - formularz poczty obozowej ozdobiony ilustracją świąteczną (odbitką linorytu), wysłany 16.12 z obozu do Poznania; stempelek cenzora nr.21; dekoracyjny, bardzo rzadko spotykany walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 600 PLN Licytuj | |
74238 |
1942 Oflag XC i XD - strona tytułowa modlitewnika przeznaczonego dla jeńców wojennych, stempelki cenzury, ciekawostka będąca zarazem smutną pamiątka lat wojny; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 150 PLN Licytuj | |
74239 |
1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, list z obozu wysłany 26.I do Poznania; zalepki i pieczątki cenzur, stempelek zwolnienia od opłaty pocztowej; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 150 PLN Licytuj | |
74240 |
1942 Internowanie na Węgrzech - obóz Pilisvosvar, formularz z sygnaturą "2870/1941" wysłany 24.I z obozu do Lwowa, stempelki komendantury obozu: podłużna dwuwierszowa i okrągła z herbem państwa, cenzury; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego. | |
| 200 PLN Licytuj | |
74241 |
1942 Stalag VIJ - listownik wysłany 2.12 z obozu do Lublina, rzadko spotykany stempelek cenzora nr.27 z wizerunkiem łabędzia - gratka dla tematyków; na odwrocie adres nadawcy "Arbeits-Kommando-Nr.: 777P"; bardzo dobry stan zachowania; temat - PTAKI. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74242 |
1942 Stalag VB - karta wysłana 6.5 z obozu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie za pośrednictwem którego, przesyłkę przekazano dalej do właściwego odbiorcy; nieznaczne ślady archiwizacji; ładny stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74243 |
1942 Stalag VIJ - nietypowy, rzadki listownik z oznaczeniem miejscowości i sygnaturą nakładu wysłany 18.3, zwraca uwagę efektowny stempelek cenzora nr.44; dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74244 |
1942 Internowanie w Szwajcarii - potwierdzenie nadania listu z miejscowości Elgg wysłanego 1.IV do Stefana Szydłowskiego w Londynie; formularz o sygnaturze "No3154a.VII.40."; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 50 PLN Licytuj | |
74245 |
1942 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 31.12 z obozu w Mannheim do Muszyny, stempelek cenzora nr.2; na odwrocie w adresie nadawcy podano numer poczty polowej "Feldpost-Nr. 07 066" z dopisaną literą D, na której w okresie 12.07.1941-24.01.1943 przeprowadzano cenzurę poczty; minimalnie słabszy stan zachowania (zażółcenia). | |
| 60 PLN Licytuj | |
74246 |
1942 Oflag VIIA Murnau, kartka wysłana do Sosnowca, stempelek cenzora obozu nr 12, dobry stan zachowania. | |
| 30 PLN Licytuj | |
74247 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury i poselstwa R.P. w Bernie. | |
| 85 PLN Licytuj | |
74248 |
1942 korespondencja polskiego żołnierza internowanego w Szwajcarii w obozie w Herisau do Berna, stempelek cenzury. | |
| 85 PLN Licytuj | |
74249 |
1942 poczta internowanych w Szwajcarii, list służbowy YMCA wysłany z obozu w Münchenbuchsee w Bernie do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej. | |
| 350 PLN Licytuj | |
74250 |
1942 Stalag XXB Malbork, kartka na odpowiedź wysłana do obozu do jeńca francuskiego. | |
| 50 PLN Licytuj | |
74251 |
1942 Stalag VIA w Hemer, listownik na odpowiedz wysłany z Kielc do Bartłomieja Bobońskiego, przekazanego Niemcom z internowania w Rumunii i osadzonego w M.-Stammlager VIA w Hemer w Westfalii. | |
| 200 PLN Licytuj | |
74252 |
1942 Oflag VIIA Murnau, listownik część na odpowiedź wysłana z Skałatu do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.19. | |
| 100 PLN Licytuj | |
74253 |
1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 11.2 z Krakowa do obozu we Fribourgu, kompletna (często zdzierana z przesyłki) kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek cenzora 376, zalepki i stempelki cenzur niemieckiej i szwajcarskiej; datownik odbiorczy szwajcarskiej poczty polowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | Fi.70, 74 |
| 400 PLN Licytuj | |
74254 |
1943 Stalag XIID - karta wysłana z obozu 1.II do Łodzi, stempelek cenzora nr.45; zwraca uwagę stempelek REICH, nieznacznie słabszy stan zachowania. | |
| 40 PLN Licytuj | |
74255 |
1943 Internowanie w Szwajcarii - widokówka wysłana 24.V z Wildegg do obozu Winterthur, stempelek cenzora 361, bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN Licytuj | |
74256 |
1943 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 13.X do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepka i pieczątki cenzur; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 120 PLN Licytuj | |
74257 |
1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, list polecony wysłany 18.9 z Krakowa do obozu, kompletna (często zdzierana z przesyłki) kartka kierunkowa!!! zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 323; stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; datownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN Licytuj | |
74258 |
1943 Stalag XIIA - szpital "Reserve Lazarett 1", listownik (formularz francuski) wysłany 3.1 z obozu do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.7, zwraca uwagę użycie datownika poczty polowej; dobry stan zachowania (na odwrocie niewielkie przebarwienia od kleju). | |
| 80 PLN Licytuj | |
74259 |
1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 19.VII z obozu do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.29, na odwrocie obozowy stempel informacyjny. | |
| 50 PLN Licytuj | |
74260 |
1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 15.7 z obozu w Kilonii do majątku Turna; niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.3; doskonały stan zachowania. | |
| 100 PLN Licytuj | |