Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 117. Poczty wojskowe I wojny światowej

Strona:
Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
829

1915 formularz wysłany 21.4 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 77 Dywizji Zapasowej do Berlina.


20 PLN
830

1915 (?) karta pocztowa z obozu jenieckiego Holzminden w Niemczech, wysłana do Witebska pisana po francusku; stempelki cenzury niemieckiej i rosyjskiej; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Niemiec do Rosji jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.


80 PLN
831

1915 widokówka z Krzemieńca datowana "4 lipca 1915", napisana po polsku, wysłana 6.7 z Białej Cerkwi jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Kercza, okrągły stempelek z godłem "Изъ дѢйствующей армiй" (Z Armii Czynnej) zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej; kasownik odbiorczy Kercz 13.7; rzadki walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


80 PLN
832

1915 korespondencja niemieckich jeńców wojennych z terenów Rosji, dofrankowana całostka rosyjska, wysłana 13.11 z miejscowości w guberni wołyńskiej do Hanoweru; cenzura rosyjska z Petersburga; datownik odbiorczy 16.11; na odwrocie ingerencja cenzury - usunięto (wydrapano) fragmenty tekstu; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Rosji do Niemiec jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania.


150 PLN
833

1915 kartka od żołnierza 12. Kompanii Marszowej do Wiednia, stempel austriackiej cenzury.


30 PLN
834

1915 kartka z austriackiej poczty polowej nr 73 do Wiednia, stempel "Zur Beförderung geeignet! / I.R. 87. 2. Feldkompagnie".


30 PLN
835

1915 kartka z Hauptfeldpostamt nr 301 do Wiednia, stempel formacyjny "M. G. A. Ers. Baon, Nr. 87", stempelek zezwalający doręczenie "Zur Beförderung geeignet".


40 PLN
836

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
837

1915 list (jego treść) z poczty etapowej w Przemyślu ze stemplami formacyjnymi tej poczty.


40 PLN
SPRZEDANY
838

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.


120 PLN
839

1915-16 Legiony Polskie - 1 bateria artylerii, dwie przesyłki do tego samego żołnierza, z okresu formowania się jednostki i już na adres definitywny:

1915 formularz poczty polowej datowany 30/7, wysłany z miejscowości Przerów (Přerov/Prerau) na Morawach do "Fil. Magazyn intendentury Baonu uzup. N.II Petrikau-Kamińsk", przesyłkę po naklejeniu kartki opatrzonej pieczęcią formacyjną z orłem "Kancelarya Baonu uzup Brygady 2-giej" (Berek 225) wraz z dopisaną informacją "Kadra artyleryi Jeżów" skierowano do Jeżowa; stempelek cenzury K.u.k. Militarzensur Prerau-Bahnhof, dobry stan zachowania (lewa krawędź częściowo wystrzępiona);

1916 formularz poczty polowej wysłany 23.I ze Lwowa do "1 pp I baterya artyleryi Feldpost 355", stempelek cenzury we Lwowie; dobry stan zachowania;

na polecenie Józefa Piłsudskiego, już 27.08.1914 powstał oddział artylerii pod nazwą "Kadra Artylerii Legionów Polskich", w połowie 1915 roku skierowany go w rejon Piotrkowa, gdzie jego części miały współtworzyć oddział artyleryjski III Brygady, początkowo planowano utworzyć dwie baterie – 1 i 6, ale ostatecznie sformowano jedynie 1 stacjonującą w Jeżowie; we wrześniu 1915 roku w baterii służyło: 6 oficerów, 19 podoficerów i 141 szeregowych, do dyspozycji były 123 konie, 4 wozy amunicyjne, 16 wozów taborowych oraz kuchnia polowa; uzbrojenie stanowiły przestarzałe armaty polowe zwane "piotrkowskimi".


400 PLN
840

1915 widokówka z Lublina wysłana sztabu niemieckiej 11. Armii do Niemiec, stempel niemieckiej cenzury wojskowej.


70 PLN
841

1915 list służbowy nadany 22 listopada przez węgierską pocztę polową nr 41 z poczty etapowej Cesarsko - Królewskiej Grupy Dowódczej do Cesarsko - Królewskiej Komendy Klasztoru Jasna Góra, datownik TABORI POSTAHIVATAL 41, pieczęcie formacyjne, fotoatest Drzewiecki.


290 PLN
842

1915 pamiątkowa grafika za datek 1 korony na wełnę dla Wojsk Polskich, na odwrocie stempel "Centralny Komitet Gwiazdkowy / dla LEGIONISTÓW / Kraków pl. Maryacki L. 9.".


500 PLN
843

1915 pokwitowanie "Kasa otrzymała" Polskiego Komitetu Narodowego w Krakowie, stempelki Składnicy wydawnictw N.K.N. i departamentu organizacyjnego.


400 PLN
844

1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej nr 146 z Częstochowy do Niemiec, stempel Soldatenheim.


90 PLN
845

1915 kartka z niemieckiej poczty polowej w Poznaniu, lotniczy stempel formacyjny "FLIEGER - ERSATZ - ABTEILUNG 4 POSEN / REKRUTEN - DEPOT".


400 PLN
846

1915 karta poczty polowej wysłana 19.3.15 z Krakowa do batalionu uzupełniającego Legionów do węgierskiej poczty polowej 121, stempel cenzury kolejowej "Zensuriert /Bahnpostamt."


60 PLN
847

1915 seria cięta i ząbkowana naśladownictwa wydania dobroczynnego Naczelnego Komitetu Narodowego.


80 PLN
848

1915 kartka nadana 15.03.16 z niemieckiej poczty polowej nr 113 do Niemiec, widokówka z Warszawy ulica Karowa wiadukt.


80 PLN
849

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
850

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
851

1915 kartka polowa pisana 2 marca z wczesnego okresu walk I. Brygady, z okopów do Białej Wsi poczta Maków, w treści "...list od was odebrałem jeszcze w Kentach a my na drugi dzień odeszli ... do Bielska puźni my jechali koleją do krulestwa i teraz stoimy w krulestwie a trzeciego albo 4 idziemy do ognia...", brak datownika, okrągły stempel formacyjny "KOMENDA I.BRYG. LEG. POLSK. / 1 Baunu / II-go Pułku", czerwona parafka cenzora "C".


150 PLN
852

1915 formularz kartkowy Legionów.


120 PLN
SPRZEDANY
853

1915 formularz kartkowy austriackiej poczty polowej.


80 PLN
854

1915 formularz kartkowy Legionów.


100 PLN
855

1915 list z treścią wysłany 18 czerwca ze szkoły podoficerskiej "sierżantów" z Piotrkowa do do Nowego Sącza. List ocenzurowano - fioletowy stempel "CENZUROWANE" i przesłano pocztą polową legionów do Piotrkowa - czerwony stempel "Oddział Poczty Polowej Dep. Wojsk. / Feldpost -Abteilung der Mil. Sektion" i ocenzurowano a następnie przesłano pocztą etapową - datownik K.u.K. ETAPPENPOSTAMT PIOTRKÓW "a".


350 PLN
856

1915 kartka oznaczona jako "Feldpost" z Żółkwi do Berlina, stempel cenzury wojskowej we Lwowie.


90 PLN
857

1915-18 zestaw stemplowanych znaczków austriackiej poczty polowej różnych wydań.


45 PLN
858

1915 Legiony Polskie - POCIĄG PROWIANTOWY, listownik austriackiej poczty polowej wysłany z poczty polowej nr 355 wysłana 2.12.15 do Austrii, stempel formacyjny eskadry zaopatrzeniowej Polskiego legionu "Polnische legion / Verpflegs - Staffel Nº3", na odwrocie stempel pociągu zaopatrzeniowego "Legiony Polskie / Pociag prowiant Nº3-P / Kmndt Kdtt Z. Pollke".


2 000 PLN
859

1915 kartka nadana w poczcie polowej nr 65 do Austrii, stempel formacyjny "Batterie Nr. 2 / des k. u. k. Feldkanonenregimenttes Nr. 3", stempel cenzury wojskowej z Opola.


50 PLN
860

1915 kartka z niemieckiej poczty polowej w Łodzi z wydziału kryminalnego, widokówka z Łodzi.


60 PLN
861

1915 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana na podlepkach.


40 PLN
862

1915 kartka wysłana z K.D. Feldpoststation Nº72 do Strassburga, niemiecki stempel formacyjny „5. Landsturm Fußartillerie Batterie II Armeekorps”, widokówka (rysunek) z Warszawy.


150 PLN
863

1915 kartka nadana z poczty polowej nr 355 na Morawy, stemple formacyjne "KOMENDA GRUPY PUŁK. ZIELIŃSKIEGO" i "ADIUTANTURA * 2 PUŁKU I POLSK. LEGIONU", stempel cenzury.


160 PLN
SPRZEDANY
864

1915 kartka nadana z poczty polowej nr 186 do Olsztyna, stempel formacyjny oddziału poczty gołębiej "BRIEFTABEN - ABTEILUNG "O", widokówka z Krakowa.


400 PLN
865

1915 kartka z poczty polowej 11. Armii do Francji, stempel formacyjny oddziału lotniczego "FLIEGER - ABTEILUNG Nº8", widokówka z Krakowa.


100 PLN
866

1915 kartka nadana z poczty polowej nr 185 na Morawy, stempel "Sanatorium Czerwonego Krzyża" we Lwowie.


80 PLN
867

1915 list nadany w poczcie polowej nr 118 do Krakowa, stempel formacyjny "Komenda kompanii sztabowej * Legionów Polskich" z orłem legionowym.


120 PLN
SPRZEDANY
868

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
600 PLN
SPRZEDANY