Aukcja rozpocznie się 21.06.2024

Aukcja 115. Poczty wojskowe okresu II wojny światowej

Strona:
Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
39549

1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji 10g chleba.


200 PLN
39550

1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji papierosów przysługujących na 10 dni.


200 PLN
39551

1944 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
39552

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana z Lublina do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu, stempelek "DELEGATURA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w PORTUGALII", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu.


200 PLN
39553

1944 list niemieckiej poczty polowej z Stargardu.


120 PLN
39554

1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 03865B w Radomiu 12.07.44 do Paryża, fotoates Tust.


1 000 PLN
39555

1944 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z poczty polowej 31843 w Warszawie 1.03.44 do Francji, stempel odbiorczy z Les Lilas z 17.05.44.


1 000 PLN
39556

1944 znaczek pamiątkowy i stempel okolicznościowy oddziału partyzanckiego zgrupowania "ŻELBET" (Odcinek II-b Komendy Obwodu AK Kraków-Miasto).


300 PLN
39557

1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, listownik wysłany 9.II z Andover w Anglii przez polskiego pilota do Ajaccio na Korsyce, przesyłka nie została doręczona i zwrócono ją do nadawcy, zalepki cenzury brytyjskiej i francuskiej, liczne stempelki i adnotacje; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
39558

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu - ZWYCIĘSKIE PROJEKTY, trzy próby fotograficzne - wzór V, duży format 112x75 mm, faza pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowane powyżej projekty Z.L.Haara dostały pierwszą nagrodę w wysokości L.25.000; znane są próby fotograficzne w dużym (rzadkie) i małym formacie, te ostatnie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, w katalogach niemieckich "projekty fotograficzne" ujmowane są jako Essay i umieszczane w tabelach prób poszczególnych wydań z oznaczeniem "E"; tego typu materiał dokumentujący przygotowania do druku pojawia się w handlu sporadycznie, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka, numeracja projektów zgodna z protokółem Sądu Konkursowego, projekty na kartach wystawowych eksponatu M.A.Bojanowicza.

Fi.1-3 E
4 200 PLN
39559

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 14.XI za pośrednictwem poczty polowej 130 do jednostki o kryptonimie pocztowym 50 (Główna Poczta Polowa 101 w Egipcie), datownik ładnie odciśnięty, przesyłka, co rzadkie, dwukrotnie cenzurowana - stemple cenzury "55" i 103"; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie minimalny ubytek fragmentu klapy).

Fi.4
160 PLN
39560

1945 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 27.VII za pośrednictwem poczty polowej 103 do jednostki o kryptonimie pocztowym 271 (Junacka Szkoła Kadetów w Palestynie), datownik ładnie odciśnięty, nietypowy rzadko spotykany stempelek cenzury "53" odmiennego typu; walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwiania na froncie).

Fi.6
240 PLN
39561

1945 Armia Czerwona, "trofiejny" niemiecki listownik wysłany 2.III do Moskwy z radzieckiej poczty polowej 23333-A, na odwrocie stempelek cenzury 01662 i kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; ciekawostka; z eksponatu J.Falkowskiego.


100 PLN
39562

1945 SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" wysłany ze Sztabu Naczelnego Wodza do Kierownictwa Marynarki Wojennej, fioletowy stempel nadawcy SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ POLISH GENERAL STAFF H.Q. FORCES ACCOUNTING OFFICE; koperta z wydrukowanym tekstem WAR ECONOMY - propagujące wielokrotne użycie kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii; walor w dobry stanie zachowania.


300 PLN
39563

1945 PALESTYNA-ZSRR-POLSKA polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - list polecony wysłany 24.VII z Tel Awiwu za pośrednictwem poczty cywilnej do Polski na adres poczty polowej 83838 (Oficerska Szkoła Broni Pancernej w Modlinie) okupowanej już w tym czasie przez Rosjan!!! przesyłkę przekazano 26.VII (26 JY) brytyjskiej poczcie polowej nr.28 obsługującej m.in. jednostki polskie - dwukrotnie odciśnięty datownik "FIELD POST OFFICE 28", zalepka "OPENED BY EXAMINER KK/35126" i słabo widoczny fioletowy pięciowierszowy w ramce stempelek cenzury "PALESTINE OPENED AND PASSED BY CENSOR No"; następnie 27.VIII polskiej poczcie polowej 112 - zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" z sygnaturą "2924/PP&TJ;/P 1I/44" i fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.109 - kolejno 1.VIII polskiej poczcie polowej 102 w Kairze; czarny okrągły stempelek cenzury egipskiej 38; z Egiptu przesyłka dotarła 3.10 do Moskwy - (datownik Moskwa 2), czarny okrągły stempelek sowieckiej cenzury 40/M, na froncie dodatkowa nalepka z adnotacjami rosyjskimi i dopisek niebieskim atramentem"Nowy Dwór"; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; dobry stan zachowania, kopertę dla lepszej ekspozycji rozcięto z trzech stron; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
39564

1945 SENIOR POLISH NAVAL OFFICER - KOMENDA MORSKA POŁUDNIE DEVONPORT, czerwony owalny stempel z datą "11 AUG 1945" na poufnej przesyłce adresowanej do Szefa Węzła Organizacji Wyszkolenia Komendy Marynarki Wojennej, brytyjska koperta dla korespondencji urzędowej ze specjalną nalepką zabezpieczającą, dodatkowe stempelki "POUFNE"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
39565

1945 trójkątny list wojskowy z radzieckiej poczty polowej, stempel "Wojskowy", na odwrocie stempel polskiej cenzury wojskowej nr 112 i stempel odbiorczy poczty polowej.


90 PLN
SPRZEDANY
39566

1945 składany w trójkąt list wojskowy z jednostki armii Berlinga, radzieckie stemple i stempel cenzury wojskowej.


200 PLN
39567

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, znaczek za 45 gr. z błędem perforacji pionowej "brak jednego otworu".

Fi.1
50 PLN
39568

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków skasowana 10.II datownikiem Poczty Polowej (Fi.160.-), ładny stan zachowania.

Fi.1-4
120 PLN
39569

1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy.

Fi.1-4
100 PLN
39570

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, seria znaczków czystych (Fi.120.-).

Fi.1-4
100 PLN
39571

1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk.

Fi.1-4
200 PLN
39572

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, seria na podlepkach z nadrukiem cytatu Roosevelta po polsku "SZANUJ CZTERY WOLNOŚCI", angielsku i francusku.

Fi.1-5
60 PLN
39573

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok, seria obiegowa, znaczek z nadrukiem nowej wartości i wydanie wydziału opieki nad żołnierzem (Fi.635.-), bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1-6, bl.1
600 PLN
39574

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, próby znaczków w zmienionych kolorach, za 45 gr. w kolorze szarym zamiast zielonym, za 55 gr. w kolorze czerwonobrazowym zamiast niebieskim, za 1 zł. w kolorze zielonym zamiast szarym i za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym zamiast czerwonobrązowym, tak jak je wydano czyste bez gumy, gwarancja.

Fi.1y P1-4y P1
600 PLN
39575

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa parka znaczków za 55 gr. poz.40 i 45, ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym (Fi.usterki ząbkowania od 100.- do 1000.- za znaczek).

Fi.2
200 PLN
39576

1946 Poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek makulaturowy z silnie przesuniętą perforacją.

Fi.3MK
80 PLN
39577

1946 Korpus Polski we Włoszech, seria - szlak bojowy, znaczek cięty na papierze y, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.3ynz
190 PLN
SPRZEDANY
39578

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 8.VIII za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/22 w Szkocji, dobry stan zachowania.

Fi.4
40 PLN
39579

1946 Poczta Polowa II Korpusu - gen W.Anders, cięta próba znaczka za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym na białym niegumowanym papierze (Fi.500.-), piękny stan zachowania, gwarancja.

Fi.4x P1 nz
500 PLN
39580

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości.

Fi.5
120 PLN
39581

1946 Poczta Polowa II Korpusu, czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości.

Fi.5
400 PLN
39582

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony (dofrankowana całostka) wysłany 29.IV za pośrednictwem Poczty Polowej 133 do Palestyny, znaki opłaty skasowane dwuobrączkowym datownikiem POCZTA POLOWA 133, stempelek polecenia POCZTA POLOWA 133, na odwrocie datowniki przejściowe: POCZTA POLOWA 113 z 30.IV i GŁÓWNA POCZTA POLOWA 104 z 5.V; dobry stan zachowania.

Fi.6
200 PLN
39583

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 4.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania (ubytki fragmentu tylnej klapy).

Fi.7
40 PLN
39584

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 10.IX za pośrednictwem poczty polowej 114 do Londynu z jednostki o kryptonimie pocztowym 292 (Obozy Uchodźców w Libanie i Syrii), bardzo dobry stan zachowania.

Fi.7
100 PLN
39585

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 20.III za pośrednictwem poczty polowej 128 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia).

Fi.8
50 PLN
39586

1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek wydania lotniczego, skaza na gumie.

Fi.10B
60 PLN
39587

1946 Poczta Polowa II Korpusu, kasowany blok (kiedyś katalogowany jako próba) na białym grubym papierze (Fi.800.-), gwarancja.

Fi.bl.1x
800 PLN
39588

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie (Fi.350.-), z bardzo ciekawymi błędami "uszkodzony Orzeł", fragmenty listwy ochronnej odbite w lewym dolnym rogu bloku i co rzadkie z obniżonym znaczkiem za 45 gr., zachowany w pięknym stanie.

Fi.bl.1y B
500 PLN