Aukcja 107. Obce poczty okresu II Wojny Światowej

Poz# Zdjęcia Opis Katalog Cechy Aktualna cena
3651

1940 radziecka kartka ze Lwowa do Grabczakowa, znaczki unieważnione polskim przedwojennym wirnikiem.

60 PLN
3652

1940 Obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Ukrainy, polecona dofrankowana radziecka karta pocztowa wysłana 22.-8 ze Zdołbunowa do Bukaresztu, gdzie przez Odessę, dotarła 16 września, ponieważ adresat wyjechał - nalepka z francuskim i rumuńskim oznaczeniem Parti (Plecat) przesyłkę odesłano, przez Odessę do Zdołbunowa, cyfrowa pieczątka dla przesyłek poleconych - ciekawy problem do wyjaśnienia; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania;

800 PLN
3653

1941 Obszary anektowane przez Niemcy, karta pocztowa wysłana 18.4 z Poznania do Bydgoszczy, ładnie odciśnięty datownik nadawczy z wirnikiem propagandowym "Brieftelegramme Wortgebühr 5 Rpf.", całość w dobrym stanie zachowania.

Fi.AnN5
40 PLN
3654

1941 Obszary anektowane przez Niemcy, list wysłany 19.12 z Poznania do Góry Kalwarii; wyraźna odbitka nadawczego kasownika propagandowego.

Fi.AnN8
Mi.519
40 PLN
3655

1941 Obszary anektowane przez Niemcy, ekspresowa polecona karta pocztowa wysłana drogą lotniczą 2.5 z Trzebini do miejscowości Rubieżewicze znajdującej się pod okupacją sowiecką; stempelki cenzury; bardzo ciekawa treść! dotycząca m.in relacji ludności polskiej i żydowskiej; efektowna całość w doskonałym stan zachowania.

Fi.AnN10, 15, Cp5
Mi.P227I, 521, 526
400 PLN
3656

1941 kartka z Niemiec do Beresteczka, stempel niemieckiej cenzury wojskowej i radziecki stempel odbiorczy.

Fi.Cp2II
150 PLN
3657

1941 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR 1941-1944, VILNIUS - przedrukowe wydanie lokalne dla obszaru Wilna na znaczkach sowieckich, kompletna seria na kopercie listu miejscowego, ostemplowana 12.VIII w Wilnie, kasownikiem z okresu litewskiego; znaczki w doskonałym stanie zachowania; wewnątrz koperty każdy znaczek gwarancja Krischke BPP, koperta gwarancja Krawczyk.

Fi.OkNL1-9
2 800 PLN
3658

1941 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR 1941-1944, tereny pod zarządem Komisariatu Rzeszy "Ostland", znaczki obiegowe Rzeszy z nadrukiem OSTLAND, parka pionowa z rolki 4 Pf + 6 Pf, czysta.

Fi.OkNR1
Mi.S1
20 PLN
3659

1941 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR 1941-1944, znaczki sowieckie z nadrukiem NEPRIKLAUSOMA / LIETUVA - wydanie krajowe dla obszaru Litwy, w tym także okupowanych przez Litwę terenów polskich; kompletna seria na kopercie, skasowana 2.8 w Wilnie (znaczki kasowane Mi.400 euro).

Mi.1-9
640 PLN
3660

1941 Parnawa - okupacja niemiecka Estonii, Pernau - przedrukowe wydanie lokalne na znaczkach sowieckich, seria 10 znaczków na kopercie ostemplowana grzecznościowo 22.VIII datownikiem estońskim; dobry stan zachowania.

Ciekawostkę historyczną stanowi fakt, że miasto było stolicą województwa parnawskiego I Rzeczypospolitej.

Mi.1II, 2II, 3IIB-10II
80 PLN
3661

1941 Obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Ukrainy, list polecony wysłany 21.VI z miejscowego oddziału Banku Państwowego ZSRR do Kowla, radzieckie znaki opłaty unieważnione datownikiem "РIВНE СССР РОВНО- РОВENCK.ОБЛ.", polski przedwojenny stempelek polecenia; pieczęć nadawcy ГОСУДАРСТВЕННЫЙ БАНК СССР Pовенская Oбластная Kонтора i dodatkowy stempelek ЗАКАЗНОЕ-ГОСБАНКОВСКОЕ (polecony-rzecz banku państwowego); walor w dobrym stanie zachowania (brak niewielkiego fragmentu tylnej części koperty).

Mi.679IA, 784A
400 PLN
3662

1941 Obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Białorusi, list wysłany 31.5 z Grodna do Buska-Zdroju, znaczek unieważniony sowieckim datownikiem; kasownik tranzytowy Mińsk; zalepka, stempelki i adnotacje cenzury niemieckiej; wyjątkowo zgrabna całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta).

Mi.683
400 PLN
3663

1941 ATAK NIEMIECKI NA ZWIĄZEK SOWIECKI - obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Ukrainy, list wysłany 23.6.41 - dzień po rozpoczęciu wojny niemiecko-sowieckiej - z Równego do Pietrozawodska w Karelo-Fińskiej SRR; znak opłaty unieważniony radzieckim datownikiem "РОВНО СССР РОВНО РОВ.ОБЛ." z wyróżnikiem "Z" (З); mimo rozległych obszarów oryginalna korespondencja z terenów okupowanych przez sowietów jest rzadka, szczególnie z okresu panicznego wycofywania się Armii Czerwonej, walor w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta).

Mi.789A
300 PLN
3664

1941 Protektorat Czech i Moraw, podwójna karta pocztowa, czysta (Mi.25 euro).

Mi.P13
40 PLN
3665

1941 Obszary anektowane przez ZSRR, tereny włączone do Ukrainy - karta pocztowa wysłana 4.3 z miejscowości Wołoczyska do Lwowa, datownik odbiorczy.

200 PLN
3666

1941 Obszary anektowane przez Niemcy, część na odpowiedź listownika wysłana 21.6 z Inowrocławia (podczas okupacji niemieckiej Hohensalza) do Stalagu IA, ładnie odciśnięty stempel nadawczy z wirnikiem propagandowym "EIN POSTSCHECKKONTO SPART WEGE UND GEBÜHREN", pieczątka cenzora obozowego nr.42; na froncie jednowierszowy stempelek odbiorczy "-8. Jull 1941"; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
3667

1941 list z małej agencji pocztowej Śliwna (Freienstein) kreis Neutomischel Nowy Tomyśl do Hamburga.

40 PLN
3668

1941 list z Grodna do Niemiec, stempel i zalepka niemieckiej cenzury wojskowej.

90 PLN
3669

1941 kartka z Mińska do Rzeszy, stempel cenzury.

180 PLN
3670

1941 okupacja sowiecka, kartka ze Skałatu do Lwowa, radziecka całostka i stemple pocztowe.

200 PLN
3671

1941 kartka z Poznania do Radomia, wirnik okolicznościowy.

35 PLN
3672

1941 kartka z Gródka Jagiellońskiego (Obwód lwowski) nadana 12.2.41 do Żupan.

300 PLN
3673

1941 nie dopuszczona do obiegu całostka ukraińska z nadrukiem "Kołomyja" użyta jako kartka opłacona znaczkiem GG z Kołomyi nadanej 28.8.41 do Kostopola, bardzo rzadkie.

1 000 PLN
3674

1942 Ziemie Zachodnie, znaczek na karcie pocztowej ostemplowany 16.12 kasownikiem okolicznościowym w Słupsku (Stolp) z okazji 200. rocznicy urodzin pruskiego marszałka Gebharda Blüchera; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.AnN9
Mi.520
50 PLN
3675

1942 Okupacja niemiecka, tereny pod zarządem Komisariatu Rzeszy "Ukraine", list polecony wysłany 21.9.1943 za pośrednictwem Deutsche Dienspost Ukraine z Mikołajowa do Krakowa, dodatkowy stempel z godłem "DT Einsatzgruppe Rußland-Süd 244", kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.1, 15
200 PLN
3676

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, list wysłany 27.7 z Bielska do Krakowa, znaczek unieważniony stemplownicą automatyczną nr.1199 z nakładką reklamową "Gustav Molenda & Sohn" - typ opisany w 1 tomie katalogu J.Bochmanna na str.9, walor bardzo rzadko spotykany na Ziemiach Polskich, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.519
250 PLN
3677

1942 Ziemie Północne, list z Pęklewa (Panklau) wysłany 5.5 z miejscowości Kadyny (Cadinen) do Gdańska, znaczek unieważniony datownikiem CADINEN ELBING, koperta firmowa cegielni "C.Schmalfeldt & Co."; dobry stan zachowania.

Mi.788
100 PLN
3678

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, list polecony wysłany 25.8 z Poznania do Krakowa ofrankowany czworoblokiem znaczków z dwoma błędami: "biała plama na uchu" (poz.38) występująca tylko w części nakładu i "kreska w D wyrazu HELDEN" (poz.45); datownik odbiorczy na odwrocie; wysoka wycena katalogowa - pojedyncze znaczki kasowane 170 euro!

Mi.812I, 812IV
400 PLN
3679

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, prawidłowo opłacony list polecony wysłany 5.8 z Poznania do Krakowa, ofrankowany znaczkiem 9 Wyścig "Das Braune Band" z dużą dopłatą 42+108 Pf, na odwrocie kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.815
50 PLN
3680

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, list frankowany znaczkiem wydania przedrukowego, wysłany 31.12 z Poznania do Warszawy.

Mi.825
45 PLN
3681

1942 Okupacja niemiecka w Rosji - Psków, Niemiecki Czerwony Krzyż, blok (114x154) na papierze białym, bez znaku wodnego z nadrukowanym emblematem Czerwonego Krzyża, skasowany 17.4.42; bardzo dobry stan zachowania (Mi.800 euro).

Mi.Bl.4Z
1 600 PLN
3682

1942 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR, tereny pod zarządem Komisariatu Rzeszy "Ukraine" - ilustrowana karta pocztowa wydania przedrukowego na papierze żółtym, ostemplowana okolicznościowo 11.1 w Równem Wołyńskiem; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P5b/01
60 PLN
3683

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, komplet dwóch kart pocztowych prywatnego nakładu wydanych z okazji wystawy filatelistycznej w Łodzi pod auspicjami Stowarzyszenia Niemieckich Zbieraczy tzw."Kraju Warty", ostemplowane okolicznościowo 13.VI w Łodzi (lewa karta z minimalnymi śladami po taśmie klejącej, prawa punktowy ubytek papieru na części do korespondencji).

Mi.PP156C5/01-2
120 PLN
3684

1942 Obszary anektowane przez Niemcy, telegram o sygnaturze E.Z.3.40 w kopercie o wymiarach 160x116 mm - sygnatura H.K.5.41, wysłany 10.9 z Poznania do Bydgoszczy, bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
3685

1942 kartka polecona od Polaka z Fryburga w Szwajcarii do Poznania, stemple niemieckiej cenzury wojskowej.

80 PLN
3686

1942 kartka z Schneidemühl (Piła) do Bydgoszczy.

20 PLN
3687

1942 znaczki opłaty miejskiej z Leslau (Włocławka).

200 PLN
3688

1943 Obszary anektowane przez Niemcy, Rzgów - dwie karty pocztowe do miejscowości Kruszów wysłane z agencji pocztowej w Rzgowie: pierwsza wysłana 20 kwietnia, znaczek skasowany prowizorycznym stemplem jednoobrączkowy "Kruszow über Litzmannstadt W.3." z datą "20 apr.1943" dostawioną drugą pieczątką, druga wysłana 31.12 znaczek skasowany definitywnym dwuobrączkowym datownikiem LANCELLENSTÄTT über LITZMANNSTADT W3 z wyróżnikiem "a"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.AnN22
Mi.785
180 PLN
3689

1943 Okupacja niemiecka terenów polskich anektowanych przez ZSRR 1941-1944, okręg Białystok (Bezirk Bialystok), znaczek urzędowy za 8 fen skasowany 6.1 datownikiem BIALYSTOK.

Fi.AnNU18
30 PLN
3690

1943 Obszary anektowane przez Niemcy, widokówka wysłana 07.12 z Bydgoszczy (Bromberg) do Łodzi; znaczek unieważniony wirnikiem okolicznościowym.

Mi.785
40 PLN