The auction will start on 16.04.2021

Results

Page:
Num# Photos Description Start price Buy price
27284

1777-86 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krasnegostawu nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~14 mm na górze i ~4 mm u podstawy, w kole o średnicy 19 mm; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym ten, mimo nie najwyższej wyceny jest w rzeczywistości najrzadszy, tylko około 15% listów; opłacony został przez nadawcę 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 niebieskim atramentem na froncie, na odwrocie kompletna pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; fotoatest Korszeń.

1 800 PLN1 600 PLN
27285

1784 kompletny list z pełną treścią datowany 16 Jul 1784 wysłany z Koszalina do Szczecina, adnotacja "Franco", list dotyczy porucznika Antona Heinricha Friedricha von Vangerow, na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa z godłem "POMM.PUPPILLEN COLLEGIUM ZU COSSLIN"; bardzo dobry stan zachowania.

160 PLN160 PLN
27287

1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Lwowa nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamcie Warszawskim; list zachował się w słabym stanie, ale sama pieczęć nadawcza II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy odbita jest ładnie; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym jest to jedyna taka pieczęć z ziem polskich bez obwódki, na odwrocie rzadki lwowski datownik odbiorczy i pieczęć lakowa, bardzo niska cena wywoławcza.

350 PLN350 PLN
27301

1820 PORTO ZAGRANICZNE, kompletny list z pełną treścią, datowany 2.III, wysłany z Paryża do Warszawy, stempel nadawczy "P" w trójkątnej ramce, dwuwierszowy stempel pocztamtu pogranicznego KONIN 18 APRILIS, a na odwrocie idealnie odciśnięty stempelek "Porto Zagraniczne" tegoż urzędu z dopisaną wysokością opłaty - w 1817 Dyrekcja Generalna Poczt wprowadziła obowiązek oznaczania stemplem "Porto Zagraniczne" wszystkich przesyłek nadchodzących z Prus i nieopłaconych w całości przez nadawcę, nakazując jednocześnie, oddzielnie wytaksować należności za przewóz przesyłki w kraju i za granicą; na froncie obliczenia łącznej należności od adresata za list 137½ (porto zagraniczne) + 45 (porto krajowe) razem 182½ gr zaokrąglone do pełnych groszy, czyli 183; francuski stempelek pochodzenia CF3R; liczne adnotacje o opłatach z poszczególnych etapów drogi listu; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

2 800 PLN2 200 PLN
27313

1830 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 18 mm, stempel "Interes Rządowy".

60 PLN45 PLN
27314

1830 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 19 mm.

60 PLN45 PLN
27326

1838 kompletny list z pełną treścią wysłany ze Szczecinka do Koszalina, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy z datą NEU-STETTIN 2/7, na froncie dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "Klamm"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN40 PLN
27335

1841 PORTO, kompletny list (druk) na koszt adresata oznaczony "Porto" wysłany 20/11 z Warszawy do Włocławka, wysokość należności do pobrania od odbiorcy - "33" wpisano wielkimi cyframi niebieskim atramentem, urząd pocztowy przystawił pieczątkę "Porto" w ramce, te wyjątkowo rzadko spotykane stemple używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski, stempel nadawczy z ozdobnikiem typu IIID; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN1 200 PLN
27360

1855 kompletny list wysłany 19/9 ze Zbaraża do Lwowa, na froncie jednoobrączkowy datownik nadawczy ZBARAŻ, na odwrocie dwuwierszowy stempel przejściowy TARNOPOL 19 SEP i jednoobrączkowy datownik odbiorczy LEMBERG 20/9; dobry stan zachowania.

50 PLN40 PLN
27375

1867 około, list z Włocławka wysłany 8.7 do miejscowości Przedecz, rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej.

50 PLN40 PLN
27377

1869 kompletny składany list z Pułtuska do Warszawy.

60 PLN60 PLN
27381

1837 pokwitowanie poczty pruskiej z Neustadt (Wejherowo).

30 PLN30 PLN
27391

1859-62 znaczki unieważnione stemplami: Sorau (Żary), Wendwanow i Clempenow.

50 PLN50 PLN
27438

1890 ? firmowy list towarzyszący paczce "przytem paczka" z Poznania do Lwowa, piękny stan zachowania.

180 PLN150 PLN
27444

1892 list wartościowy z Ustrzyk Dolnych do Lwowa.

140 PLN120 PLN
27461

1900 RYTRO, austriacki znaczek za 5 H wydania z 1899 roku, skasowany polskim datownikiem w Rytrze, dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia).

50 PLN50 PLN
27466

1902 austriacki sądowy znaczek doręczeniowy - 34 hal o ząbkowaniu ZL 12½ na dowodzie doręczenia (Fi.120.-) wysłanym 19.VI ze Lwowa do miejscowości Wołków; dodatkowy stempelek "Za doręczenie należy się 34 halerzy."; dobry stan zachowania.

60 PLN45 PLN
27495

1910 dowód wpłaty na rzecz sądu, dokonanej 1.XI w Białej Podlaskiej, udokumentowany rosyjskimi znaczkami opłaty sądowej (revenue), kasownik odbiorczy Janów Podlaski.

50 PLN40 PLN
27502

1911 list polecony z Tarnowa do Krakowa.

40 PLN35 PLN
27522

1917 ekspres polecony z Radziechowa do Nowego Targu.

60 PLN45 PLN
27551

1860 pierwszy polski znaczek w barwach ciemnoniebieskiej i karminowej na liście z Osięcin do Warszawy, znaczek unieważniony stemplem numerowym Osięcin z numerem urzędu "245" w czterech okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięcio stopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, charakterystyczny miejscownik Osięcin z ręcznie wpisana datą nadania listu "7/2", na odwrocie stempel odbiorczy z Warszawy z datą "9/2" i dwa razy odbity godzinnik "9/R" - godzina dziewiąta rano, znane pojedyncze listy i znaczki z tego urzędu pocztowego, dobry stan zachowania, za dopłatą fotoatest Korszeń.

25 000 PLN25 000 PLN
27552

1860 pierwszy polski znaczek z barwach błękitu pruskiego i różowokarminowym o odcieniach ciemnych na rzadkim papierze prześwitującym typu u unieważniony warszawskim kasownikiem numerowym,znaczek posiada usterkę formy niebieskiej w postaci przerwanej ramki zewnętrznej i formy czerwonej w postaci braku kropki tła miedzy literami T i K, znaczek w bardzo dobrym stanie zachowania - wyjątkowo ładnie centrowany i wyjątkowo ładnej perforacji, fotoatest Pelc.

3 600 PLN3 000 PLN
27554

1860 pozioma parka pierwszych polskich znaczków w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych, unieważnione kasownikiem urzędu w Sokołowie z cyfrą 70 w czterech okręgach w kolorze czarnym, znaczki na papierze cienkim 0,065 mm z prześwitującym rysunkiem na rewersie, parka w dobrym stanie, fotoatest Schmutz.

8 000 PLN7 000 PLN
27560

1863 Królestwo Polskie - WODZISŁAW - WĄSKIE CYFRY, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach bardzo czytelnie unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 130 - Wodzisław, kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości 5 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, ale zasługuje przynajmniej na 6-7; w najbardziej znanych zbiorach na listach się go nie spotyka, gwarancja Korszeń.

3 600 PLN3 000 PLN
27637

1916 kartka z Krakowa do zakopanego, stempel krakowskiej cenzury wojskowej, widokówka Kraków - katedra na Wawelu.

20 PLN15 PLN
27653

1917 kartka z Krakowa do Zakopanego, stempel cenzury wojskowej z Krakowa.

20 PLN15 PLN
27661

1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dofrankowana karta pocztowa wysłana 28.4 z miejscowości Poniewież do Ludwigshafen; doskonały stan zachowania.

50 PLN50 PLN
27678

1918 miejscowy list polecony z Poczty etapowej Końsk.

60 PLN50 PLN
27742

1915 kartka od polskiego marynarza służącego na pancerniku austriackim S.M.S. Arpad, datownik z poczty polowej w Puli gdzie stacjonował pancernik, stempel formacyjny pancernika.

60 PLN60 PLN
27746

1915 kartka nadana z austriackiej poczty polowej nr 118 30.6.15 do Zabierzowa, stempel formacyjny "KOMENDA II-go Pułku I. BRYG. LEG. POLSK.".

90 PLN70 PLN
27752

1915 kartka z poczty węgierskiej poczty polowej nr 163 w Kowlu do Budapesztu, stempel formacyjny "komenda stacyi etapowej / Legionów Polskich / w KOWLU" z orłem, ręczna cenzura.

200 PLN200 PLN
27765

1916 Legiony Polskie - I Brygada, węgierski formularz wysłany 17.VI ze sztabu za pośrednictwem poczty polowej 118 do Lwowa, stempel formacyjny "Komenda I Brygady Legionów Polskich" (Berek P15); walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

100 PLN75 PLN
27766

1916 list polecony z austriackiej poczty polowej w Puławach.

60 PLN50 PLN
27782

1916 Legiony Polskie czysty formularz kartki poczty polowej.

240 PLN240 PLN
27786

1916 kartka nadana w poczcie etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp. 9.".

70 PLN70 PLN
27802

1917 kartka od polskiego jeńca wojennego z Saratowa 21.12.17 do Trzebini, adnotacja "przyszła 6.6.918", stempel rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu.

40 PLN40 PLN
27826

1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz, Mikstein.

40 PLN40 PLN
27829

1918 poczta I polskiego Korpus gen. Dowbora - Mościckiego, znaczek II wydania przedrukowego, znaczek skasowano bardzo rzadkim datownikiem z wyróżnikiem "1" "POCZTA POLOWA / I POL.KORP. 1 - 25 3 18", w unikalnej barwie czerwonofioletowej, jest to data wydania rozkazu dowódcy I Korpusu o uruchomieniu poczty, datownik był używany w Mohylewie, fotoatest Drzewiecki.

180 PLN180 PLN
27849

1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów:

przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH";

Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz;

formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz;

w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany;

Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

4 200 PLN3 800 PLN
27853

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Korszeń.

350 PLN320 PLN