1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów:

przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH";

Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz;

formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz;

w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany;

Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

Lot # 27849

Auction 100
Current price: 3 800 PLN
Catalog:
Category: WW1 military postage

Number of bids: 1 Bid history