The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 99. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21038

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" w specjalnym okolicznościowym karnecie, bardzo ładny stan, nakład 1000 sztuk, znaczek z gwarancją Krawczyk.

Fi.1
1 100 PLN
21039

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta w pięknym stanie, unikalna w takich samych narożnych lewych dolnych czworoblokach.

Fi.1-9
4 000 PLN
21040

1942 Tajna Poczta Podziemna, pierwsze wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria stemplowana bardzo dobrym stanie.

Fi.1-9
300 PLN
21041

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na uszkodzonych przesyłkach wojskowych.


150 PLN
21042

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, wycinek pokwitowania odbioru przekazu pieniężnego z dnia 5.8 na kwotę 3,50 rubla wysłanego na adres poczty polowej 3000 przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3000 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "б"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.6
250 PLN
21043

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego (opłata 60 kop) wysłanego 8.7, na odwrocie datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "б" przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.9
200 PLN
21044

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 27.VIII; niespotykany walor w dobrym stanie zachowania.


80 PLN
21045

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR, odbitki znaczków Dojdziemy z unieważnionej matrycy.


180 PLN
21046

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 14 OCT z Gordon do polskiej jednostki o kryptonimie P56 (Szpital Wojenny Nr.1 w Taymouth Castle) w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "15 10 1942"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.5
160 PLN
21047

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania przekazu pieniężnego na 250 rubli wysłanego 20/VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.


120 PLN
21048

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, lekkie ślady podlepek na marginesie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.


600 PLN
21049

1942 kartka z Edynburga adresowana na adres polskiej poczty polowej I Korpusu, odbiorczy stempel korpusu.


130 PLN
21050

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
21051

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
21052

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
21053

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, odbitka z unieważnionej matrycy znaczka wydania "STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych przez motyw mapy Polski na tle orła białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi, który to był dla władz radzieckich nie do przyjęcia.


100 PLN
21054

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR - Dojdziemy, odbitka znaczków z unieważnionej matrycy w kolorze czarnym.


100 PLN
21055

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 500 PLN
21056

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora, dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
600 PLN
21057

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne w lewym nie przyklejonym do wycinka fragmencie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek jest lekko przyklejony do wycinka i unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
700 PLN
21058

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
21059

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "biała plama pod orłem" i usterką formy do druku wartości nominalnej "ścięte ukośnie cyfra 1 i litera z w zł oraz dwukropek po zł".

Fi.2 B
250 PLN
21060

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
200 PLN
21061

1943 Tajna Poczta Podziemna, trzecie wydanie; Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, 25. rocznica odzyskania niepodległości, znaczki bez gumy.

Fi.13-6
300 PLN
21062

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, bardzo rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
21063

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie, CAŁKOWITE FAŁSZERSTWO - Poczta Polowa 112 i 115, list polecony z fałszywymi datownikami poczt polowych, stempelkiem polecenia i nieistniejącym stemplem cenzury nr.57; groźne fałszerstwo wychwycone przez J.Kucharskiego z Nowego Jorku, opisane i reprodukowane (R-ka z tego listu) na stronie 105 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu.

Fi.FFi
300 PLN
21064

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, rzadki blok w bardzo ładnym stanie.

Fi.bl.1
3 000 PLN
21065

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
25 PLN
21066

1943 aerograf - o nienotowanej ilustracji, datowany 30-10-43 wysłany z Indii do polskiego żołnierza 1 Dywizji Pancernej w Szkocji (oznaczenie kodowe jednostki P109 w Falkirk), zwraca uwagę niecodzienny stempelek cenzury "AIRGRAPH DHC/? CENSORSHIP"; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


200 PLN
SOLD
21067

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
21068

1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.


1 500 PLN
21069

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami Polskiej Poczty Polowej, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem SPADOCHRONOWA oraz wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy; oraz nalepkami dla Samodzielnej Brygady Spadochronowej z napisem ODDZIAŁY SPADOCHRONOWE; rzadki dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
21070

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
21071

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na LXXVI aukcji (poz.34664) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
21072

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii.


1 500 PLN
21073

1943 kartka z poczty polowej 67695 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z Samodzielnej Kompanii Fizylierów przy Dowództwie Dywizji nadana 1.8.43 do miejscowości Słobodskoj, nadawcą jest kapral Eugenia Tomczak późniejsza dowódczyni plutonu w Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater sformowanym dopiero 19.8.43, bardzo wczesna przesyłka z okresu czerwiec - sierpień 1943, znane praktycznie wyłącznie z 3. Pułku Piechoty, stempel radzieckiej cenzury wojskowej, ciekawy tekst kartki, bardzo rzadkie i ciekawe.


1 000 PLN
21074

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Biuro Pocztowe Delegatury Inspektoratu Lotnictwa, znaczek na karcie grzecznościowo skasowany datownikiem Biuro Poczt.Deleg.In.Lot. Polish Airforce Mail z datą 5 NOV 1943, bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
21075

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki ząbkowane stemplowane na wycinkach.


400 PLN
21076

1943 "POLAND FIRST TO FIGHT" znaczek propagandowy na kopercie skasowany 11 listopada amerykańską frankaturą mechaniczną, dodatkowe dwa stemple propagandowe: "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 ARMISTICE DAY NOVEMBER 11TH, 1943" i "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 FOUNDING OF REPUBLIC OF POLAND NOVEMBER 11TH, 1943", bardzo dobry stan zachowania.


80 PLN
21077

1943 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana z Warszawy 11.4.43 do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, stemple cenzury, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Pelczar.


160 PLN