Auction 96. WW1 military postage

35723

1919 Poczta Ukraińska - koperta zawierająca wewnątrz list z pełną treścią, ofrankowana znaczkiem rosyjskim za 10/7 kop. z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5B, 64
600 PLN
35724

1 000 PLN
35725

1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", datownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

300 PLN
35726

1919 "PAMIĄTKA PRZEJAZDU WOJSK POLSKICH Z FRANCJI PRZEZ OSTRÓW ROKU 1919" - widokówka z okolicznościowym nadrukiem, treść napisana po francusku, adresowana do Paryża; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

Karta upamiętnia przybycie oddziałów "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera z Francji do Polski; oficjalne powitanie polskich żołnierzy na polskiej ziemi nastąpiło 18.04.1919 na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim, generała Hallera witano tam uroczyście dwa dni później - 20.04.1919.

320 PLN
35727

6 000 PLN
35728

300 PLN
35729

1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na wpisanie daty, dwuwierszowa ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
35730

1919 wojna polsko-sowiecka, rosyjska karta-formularz datowana 2.X, wysłana za pośrednictwem poczty polowej 20 do Warszawy, częściowo odciśnięty datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty, ramkowa pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 9 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW L.dz....", rzadko spotykany stempelek cenzury wewnętrznej jednostki "Cenzurowano"; nieco słabszy stan zachowania.

200 PLN
35731

1919 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 27.X z Biura Policji w Grójcu do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów w Zamościu jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy GRÓJEC z wyróżnikiem "*b*", czytelnie odciśnięty odbiorczy dwuobrączkowy datownik "POCZTA POLOWA 20" z miejscem na wpisanie daty; walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
35732

1919 wojna polsko-sowiecka, nieopłacona widokówka wysłana 29.X z Sambora do żołnierza 9 Pułku Piechoty Legionów na adres poczty polowej 20, na poczcie została zapewne potraktowana jako przesyłka poczty polowej, datownik nadawczy SAMBOR z wyróżnikiem "8a*"; słabszy stan zachowania.

60 PLN
35733

1919 rzadka widokówka (Białystok elektrownia) wysłana z Białegostoku do miejscowości Kisielsk, gmina Prawda, Poczta Łuków, przesyłka oznaczona pieczęcią formacyjną "Komenda Milicji Ludowej Pow. Białostockiego" zwalniającą od opłaty pocztowej, datownik urzędu przejściowego w Łukowie LUKOW z wyróżnikiem "***", oraz najprawdopodobniej unarodowiony rosyjski datownik urzędu w Stoczku Łukowskim, przez który to urząd przesyłka musiała przechodzić; wyjątkowy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
35734

1919 OBRONA LWOWA, od zarania niepodległości toczyły się walki polsko-ukraińskie o Lwów, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku, a z datownikiem jak na oferowanej całości ze stycznia 1919 roku; widokówka datowana 8/II.919", wysłana 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Jasła; bardzo wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej "7. Kompania 5. pułk Legionów"; 5 pułk piechoty Legionów walczył od samego początku w obronie Lwowa, cały styczeń i luty 1919 roku pułk walczył na odcinkach Zboisk-Krzywczyc-Majerówki-Pasiek Miejskich i Sichowa, próby podejścia nieprzyjaciela na pozycje pułku zostały krwawo odparte; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
35735

1919 Armia gen. Józefa Hallera w transporcie, widokówka wysłana 23 V z Nowego Targu do obozu wojsk polskich we Francji w Malay le Grand (Yonne), stempelki cenzur: krakowskiej K3 w kółku i francuskiej owalny "OUVERT 170 Par l'AUTORITE MILITAIRE", przesyłka poszukiwała adresata po różnych formacjach - adnotacje: "Inconnu 4R.I.I.S.", "Inconnu Bataillion du Manoeuvre"; wynikało to zapewne z faktu, że jednostki polskie w tym okresie (kwiecień-czerwiec) były w trakcie relokacji do Polski, przesyłka jako niedoręczalna we Francji została przewieziona do Polski, gdzie podjęto kolejną próbę jej doręczenia, prawdopodobnie skuteczną; na odwrocie dwukrotnie odciśnięty datownik FRONTOWA POCZTA POLOWA No31 z wyróżnikiem "a" z pierwszych dni lipca - wprowadzono go do użytku 4 VII do obsługi pocztowej 3 Dywizji Strzelców Armii Hallera; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
35736

1919 kartka zwolniona z opłaty pocztowej z Czerwonego Krzyża w Genewie do Krakowa z informacją o miejscu pobytu polskiego jeńca wojennego.

90 PLN
35737

1919 kartka wysłana 30 lipca 1919 z 3. baonu 1. pułku czołgów Armii gen. Hallera w Łodzi do Francji, stempel formacyjny "3 BAT. CZOŁGÓW POLSKICH (-) Wagomistrz" oraz datownik odbiorczy z Paryża.

400 PLN
35738

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera, widokówka wysłana 22-7 z Częstochowy do Francji ze stemplem francuskiej poczty polowej "TRESOR ET POSTES * 310 *" - przydzielonym do obsługi I Korpusu Armii Polskiej; dopisek FM (Franchise Militaire) zwalniający korespondencję wojskową od opłaty pocztowej; datownik odbiorczy Voisey z 28-7; bardzo dobry stan zachowania (Fi. od 1.200.-).

800 PLN
35739

450 PLN
35740

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" trzy niemieckie znaczki (nakład 700 szt., Fi.3000.-); na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d", wartość 25 fen. jak zawsze z nadrukiem w położeniu odwróconym, gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1-3
2 400 PLN
35741

150 PLN
35742

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka datowana 27/VII wysłana z okolic Tarnopola do Szczawnicy, okrągła pieczęć formacyjna "Dtwo BAONU WARTOWNICZEGO 2/IV"; dobry stan zachowania.

160 PLN
35743

1920 NACZELNE DOWÓDZTWO WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, FRONTOWA POCZTA POLOWA 53 i POCZTA POLOWA 53 na rewersach nadawczych; na dole list złożony w Kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych - stempel pomocniczy "OTRZYMANO z 13.IX"; dnia 15.LIST.1920 dokumenty wysłano do Dowództwa Kompanii Roboczej - stempel pomocniczy "WYSŁANO z 15.XI"; kilka adnotacji kredkami i ostatecznie zwrócony - stempel pomocniczy "ZWROT do...." z ręcznym wpisem MSW, na koniec stempel pomocniczy "DORĘCZONO z 2.XII" i kancelaryjna pieczęć odbiorcza "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH / Dep.II Sekcja Spraw Kolejowych" z wpisanym ręcznie numerem dziennika odbiorczego 10825; datownik Poczty Polowej 53 i pięć stempli pomocniczych na jednym liście, niespotykane; walory w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

800 PLN
35744

1920 kartka wysłana 4 października 1920 z dowództwa lotnictwa Armii gen. Hallera w Warszawie do Francji, stempel formacyjny z orłem "* ARMEE POLONAISE AVIATION *" odbity po obu stronach kartki, widokówka z cerkwią da placu Saskim w Warszawie zburzona po odzyskaniu niepodległości.

450 PLN
35745

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach.

280 PLN
35746

21916 list wysłany z poczty etapowej Nowoaleksandrya do Wiednia ze stemplem formacyjnym "Militärische Brückenbeu.... / Nowo - Aleksandrya.".

220 PLN