WW2 military postage
36968

Mi.606, 609-612, 643

1937 Wojna domowa w Hiszpanii, polecony list lotniczy wysłany 11.3 z Frankfurtu do Las Palmas na wyspach Kanaryjskich, stempelek hiszpańskiej cenzury wojskowej, datownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Generał Franco za próbę obalenia rządu republiki został zesłany na Teneryfę (wyspy Kanaryjskie), wkrótce jednak opanował wyspę i uczynił z niej swą bazę, skąd 17.III.1936 rozpoczął wojnę przeciwko komunistom.

600 PLN
36969

1937 Wojna domowa w Hiszpanii, generał broni Franciszek Księżarczyk - autograf uczestnika walk w Hiszpanii po stronie Republiki - od 1936 żołnierz polskiego batalionu, ukończył szkołę oficerską brygad międzynarodowych uzyskując stopień oficerski, ciężko ranny w walkach pod Brunete, od września 1937 zastępca dowódcy I Batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego, następnie jego dowódca; podczas ofensywy na Ebro dowodził batalionem im. Adama Mickiewicza w stopniu majora, ponownie ranny w walkach o masyw Sierra Quemada stracił oko; wojenna i powojenna kariera przedstawia się nie mniej ciekawie; autograf na kopercie FDC z okazji XXX rocznicy brygady im.Jarosława Dąbrowskiego; dobry stan zachowania (koperta u dołu i na odwrocie naddarta).

200 PLN
36970
Fi.296
Mi.317

1938 Zaolzie, widokówka ofrankowana polskim znaczkiem (opłata zgodna z taryfą) wysłana 2.X z urzędu pocztowego Cieszyn 2 do Krakowa, dodatkowy stempel propagandowy "BOHATERSKIE ZAOLZIE/ WRÓCIŁO DO POLSKI" (Myślicki 38 245).

120 PLN
36971

Mi.577

1938 Anschluss Austrii - koperta wysłana 8.IV z Wiednia do Lubeki, stempelek propagandowy "Am 10. April dem Führer dein "Ja"" agitujący do głosowania za przyłączeniem Austrii do Rzeszy Niemieckiej.

12.III po aneksji Austrii przez Niemcy, aby "uprawomocnić" agresję, na 10.IV wyznaczono referendum w sprawie przyłączania Austrii do Rzeszy; ponad 99% uprawnionych zagłosowało "za".

100 PLN
36972

20 PLN
36973

20 PLN
36974

20 PLN
36975
Fi.310
Mi.331

1939 Kampania Wrześniowa, tzw. "cicha mobilizacja", poczta polowa nr.74 - pierwszy polski urząd poczty polowej operujący w czasie II wojny światowej!!! uruchomiony 4.III przy 26 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii "Poznań"; znaczek na karcie ostemplowany datownikiem z wyróżnikiem "a" w pierwszym dniu funkcjonowania poczty; duża ciekawostka!

80 PLN
36976

1939 "Dziwna wojna" - formularz francuskiej poczty polowej, oznaczony "F.M.", który to dopisek zwalniał korespondencję wojskową od opłaty pocztowej, wysłany 13.10 z Nantes przez żołnierza francuskiego na brytyjską wyspę Jersey, pieczęć formacyjna "404 R.A.D.C.A. 81e GROUPE ... BATTERIE" (81 grupa 404 pułku artylerii przeciwlotniczej); ze zbiorów J.Falkowskiego.

"Dziwna wojna" rozpoczęła się po napaści Niemiec na Polskę, kiedy Francja i Wielka Brytania wypowiedziały 3.IX wojnę Niemcom, a pomimo tego nie wypełniły swoich sojuszniczych zobowiązań i nie zaatakowały Niemiec, "drôle de guerre" zakończyła się 10.V.1940 niemieckim atakiem na kraje Europy Zachodniej.

150 PLN
36977

1939 wczesny list polecony - z drugiego miesiąca po kapitulacji Gdyni (14.09.39), według obowiązujących przepisów list zawierający tajne dokumenty musiał być wklejony do wewnątrz koperty zewnętrznej. Bardzo rzadki walor w dobrym stanie.

250 PLN
36978
Fi.Fp2

1940 kartka poczt polowych dla internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
36979

Mi.1

1940 niemiecka karta propagandowa wyszydzająca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" napis "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25", przesłana 10.8 miejscowo we Wrocławiu, dodatkowo pieczęć "Reservelazarett V Breslau" - szpitala zapasowego we Wrocławiu z niemiecką "gapą"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
36980

Mi.363

175 PLN
36981

Mi.379

1940 Armia Polska we Francji, parka rozdzielonych miedzypolem czystych znaczków za 20 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, na międzypolu lekki ślad po podlepce.

400 PLN
36982

Mi.405

90 PLN
36983

Mi.463

125 PLN
36984

80 PLN
36985

1940 BRAK KOLORU NIEBIESKIEGO - niemiecka karta propagandowa wyszydzająca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" brak koloru niebieskiego i napisu "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25"; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
36986

1940 Armia Polska we Francji, francuska winietka przedstawiająca piechura, z przywieszką z literami FM (Franchise Militaire) - których użycie zwalniało korespondencję wojskową od opłaty pocztowej, skasowana 14-4 na wycinku datownikiem "ART FETES-VIGNETTE DES ARMEES PARIS"; stosowana sporadycznie na przesyłkach żołnierzy polskich we Francji; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
36987

1940 Armia Polska we Francji, list do Paryża wysłany 10-4 z Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej w St.Cecile-les-Vignes - głównego ośrodka formowania i szkolenia jednostek pancernych WP we Francji, dwujęzyczna pieczęć formacyjna z orłem "ARMEE POLONAISE I.er BATAILLON DE CHARS D'ASSAUT - ARMIA POLSKA I. BATALION CZOŁGÓW"; przesyłka cenzurowana - oznaczenie "cens. milit." z parafką cenzora; doskonały stan zachowania; przesyłki polskich żołnierzy (piechota) z kampanii francuskiej, chociażby ze względu na krótki czas jej trwania (około 6 miesięcy), są trudne do zdobycia, związane z innymi rodzajami broni są wyjątkowo rzadkie.

Gdy trwała jeszcze "dziwna wojna" we Francji rozpoczęło się odtwarzanie Wojska Polskiego, w St.Cecile-les-Vignes utworzono Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej, gdzie 2.12.1939 sformowano 1 batalion czołgów, pod dowództwem mjr Leonarda Furs-Żyrkiewicza, jednostka podczas kampanii we Francji do 18.06 toczyła walki osłaniając wycofujące się oddziały francuskie.

600 PLN
36988

1940 list z treścią z niemieckiej poczty polowej z Gotenhafen (Gdynia) do Hamburga.

20 PLN
36989

1940 pieczęć urzędowa z orłem "OKRET RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ "PIORUN"" – brytyjski niszczyciel typu N, zwodowany 7 maja 1940 roku w stoczni Johna Browna w Clydebank, 4 listopada 1940 roku przekazany Polskiej Marynarce Wojennej w zamian za utracony pod Narwikiem niszczyciel ORP "Grom".

60 PLN
36990

1941 (?) "ŚMIERĆ NIEMIECKIM FASZYSTOM !" - listownik z propagandową ilustracją, czysty w dobrym stanie zachowania (pionowo zgięty).

200 PLN
36991

1941 list poczty polowej z Blachowni 11.7.41 do Poznania.

30 PLN
36992

1941 Wymiana korespondencji między Wojskiem Polskim w Anglii, a rodzinami w kraju odbywała się głównie przez neutralną Portugalię, do początków 1941 roku (z upoważnienia polskich władz) obsługiwana na odcinku Lizbona-Londyn przez brytyjską firmę transportową THOMAS COOK & SON, Ltd.; przesyłki wysyłane z Polski do Portugalii na "adres konspiracyjny" w lizbońskim lub londyńskim biurze firmy sortowano, a w rzadkich przypadkach pakowano do większych stosownie zaadresowanych kopert, które po ofrankowano znaczkami z perforacją firmową TCS i po odciśnięciu owalnego datownika firmowego "THOS. COOK & SON LTD BERKELY STREET.W.1" kierowano do brytyjskiej cenzury, a następnie już zwykłą pocztą do odbiorców, takie zachowane koperty są wyjątkowo rzadkie - tu oferowana do kapitana Józefa Zielonki z 1 Kompanii Saperów 1 Brygady Strzelców (kryptonim pocztowy P/4) została wysłana z biura firmy "28 MAR 1941" - fioletowy datownik na odwrocie, przekazana poczcie cywilnej - znaczek skasowany datownikiem LONDON.W.1. z tego samego dnia, datownik odbiorczy "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU" z "31 MAR 41" (w katalogu specjalizowanym - "cena amatorska"), co niezwykle rzadkie zachowana oryginalna dołączona instrukcja dotycząca przygotowania przesyłki do okupowanej Polski, sposobu wysyłki i wysokości dodatkowych opłat; bardzo ważny, unikalny dokument obrazujący sposób funkcjonowania "adresów konspiracyjnych" w dobrym stanie zachowania (koperta na odwrocie i w środku podklejona taśmą przezroczystą).

2 000 PLN
36993

1941 Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii, seria nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk lądowych, morskich i lotniczych, dodatkowo nieliczony narożny znaczek dla wojsk lądowych dwustronnie cięty z przywarciami na gumie; spotykane czasem na listach poczty polowej.

40 PLN
36994

120 PLN
36995

120 PLN
36996

1941 list z niemieckiej poczty polowej w Gotenhafen - Gdynia do Bawarii.

50 PLN
36997

1941-44 zestaw 3 unikalnych radiogramów POLSKA-SZWAJCARIA-ANGLIA - wymiana korespondencji przez prywatnych pośredników, pomimo (początkowo) zakazu dotyczącego prowadzenia przez polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii korespondencji z okupowanym krajem, próbowano za pośrednictwem osób ze Szwajcarii nawiązać taką łączność; w 1942 roku taka wymiana została dopuszczona, ale kandydatów na pośredników musiała zatwierdzić komórka wywiadu brytyjskiego MI12; pośrednicy otrzymywali korespondencję z Anglii do Polski i z Polski do Anglii, przekazywanie dalej oryginalnych przesyłek było ściśle zakazane; jedną z około stu takich osób była Janina Turczyńska, znana śpiewaczka operowa (sopranistka), żona Józefa Turczyńskiego wybitnego pianisty, nauczyciela (m.in.: Witolda Małcużyńskiego, Henryka Sztompki, Stanisława Szpinalskiego, Maryli Jonasówny, Marii Wiłkomirskiej, Haliny Czerny-Stefańskiej), jurora Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie (1927, 1932 i 1937); wybuch II wojny światowej zastał Turczyńskich w Morges u Paderewskiego; dzięki wstawiennictwu mistrza, zaczęli występować w Szwajcarii; radiogramy dotyczą informacji dla płk.Stanisława Arczyńskiego o jego żonie Zofii przebywającej w okupowanej Polsce, był on od 1936 był komendantem Wyższej Szkoły Inżynierii w Warszawie, a po Wojnie Obronnej 1939 przedostał się do Francji, pełnił tam funkcję komendanta polskiego Centrum Wyszkolenia Saperów w Angres, po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie był dowódcą saperów w sztabie Najwyższego Wodza:

6 000 PLN
36998

1 000 PLN
36999

Fi.1-9

4 000 PLN
37000

Mi.576-77

1942 Légion Tricolore – kolaboracyjna francuska formacja zbrojna mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej, pasek trzech znaczków, bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
37001

Mi.VI-X

1942 Légion Tricolore – kolaboracyjna francuska formacja zbrojna mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej, seria znaczków legionowych na delikatnych podlepkach; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
37002

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, fragment strony z pocztowej książki nadawczej listów poleconych wysłanych z Tatiszczewa - rejonu organizacji 5 Dywizji Piechoty, obok każdej pozycji odciśnięty datownik TATISZCZEWO SAR. (ТАТИЩЕВО САР.) cywilnego sowieckiego urzędu pocztowego, który w tym czasie obsługiwał cały obrót pocztowy 5 Dywizji; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
37003

800 PLN
37004

10 PLN
37005

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Tel-Aviv", dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 22.VII; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
37006

1 000 PLN
37007

180 PLN