The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 91. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
37008

1942 list poczty polowej SS z Pustkowa koło Dębicy 8.8.42 do Neumarkt (Nowy Targ), w Pustkowie znajdował się obóz Truppenübungsplatz Heidelager Pustków w obrębie wielkiego poligonu SS-Truppenübungsplatz Dębica, na którym testowano tzw. „broń odwetową” V-1 i V-2.


150 PLN
SOLD
37009

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, dwa paski nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej ze znacznie przesuniętym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy, dzięki czemu nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego; ponieważ na dolny pasek nasunął się fragment nadruku przeznaczony dla pasków w położeniu tete-beche nadruki są tam w położeniu odwróconym - bardzo rzadkie, lekkie ślady podlepek na skraju dwóch nalepek z górnego paska, dolny pasek w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.


900 PLN
37010

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, cięta seria nalepek poczty polowej 1 Korpusu do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, bardzo ładny stan z pełną oryginalną gumą.


100 PLN
37011

1943 Tajna Poczta Podziemna - UNIKALNA PRÓBA; wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", unikalna próba znaczka za 50 gr. w kolorze brązowawokarminowym; to pierwszy odnaleziony egzemplarz, choć wydrukowano ich pewno 10 sztuk; ten nosi cechy znaczka z 3 poz. w 10-znaczkowym arkusiku, nie posiada nominału, który był drukowany w odrębnej operacji; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej; teraz ta wiedza nieco się pogłębi, ten egzemplarz odnaleziono razem z kilkoma znaczkami z pełną oryginalną ręcznie nakładaną gumą i wzorami kasowników.

Fi.1 P
8 000 PLN
37012

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinku, wszystkie znaczki z błędami powstałymi w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy: za 50 gr. z błędem nominału na poz.9 "kropka w cyfrze 5", za 1 zł. z trzema błędami na poz.7 "uszkodzona ramka nominału", "brak haczyka w cyfrze 1" i "wklęsnięcia w literze z", a za 2 zł. z błędem na poz.1 "uszkodzony ornament po prawej" i dodatkowo jednostronnie cięty u dołu.

Fi.1-3
1 600 PLN
37013

1943 Tajna Poczta Podziemna ORYGINALNE GUMOWANIE - DOTĄD NIEZNANE, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 50 gr. poz.2; to pierwszy odnaleziony egzemplarz z pełną oryginalną ręcznie nakładaną gumą; na dużej części jej powierzchni lekko odbił się rysunek znaczka ze spodniego arkusza; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej; być może gumowaną część nakładu wykorzystano w pierwszej kolejności; z nominału 50 gr. pozostała niewielka ilość niegumowanych znaczków ząbkowanych i nieco więcej ciętych, egzemplarz gumowany odnaleziono razem z unikalną próbą oferowaną na tej aukcji.

Fi.1B
1 500 PLN
37014

1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego.

Fi.1B, 2, 3
650 PLN
37015

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3(12)B
200 PLN
37016

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
37017

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", jednostronnie cięty znaczek V wydania - I nakład, z błędem "plama na skrzydle orła".

Fi.20a
60 PLN
SOLD
37018

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a
40 PLN
SOLD
37019

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, bardzo rzadki w kolorze karminowoczerwonym na grubym sztywnym błyszczącym pergaminie, jest pokazany na czarnym i na białym tle.

Fi.20a
180 PLN
SOLD
37020

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskawym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, przesunieta perforacja pozioma, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
70 PLN
SOLD
37021

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowawym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
50 PLN
SOLD
37022

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a nz
50 PLN
SOLD
37023

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila rzadki na żółtym papierze, dodatkowo - co też rzadko spotykane, dzielony podwójną perforacją poziomą na dwie połowy, sygnatury MIR, WR (Rachmanow) na obu częściach znaczka.

Fi.20b
200 PLN
SOLD
37024

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze czerwonolila rzadkiego na żółtym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
80 PLN
SOLD
37025

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania rzadszy w kolorze ciemnoniebieskoszarym - II nakład.

Fi.20c
40 PLN
SOLD
37026

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze fioletowym - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.29c
50 PLN
SOLD
37027

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, rzadki blok w bardzo ładnym stanie.

Fi.bl.1
3 000 PLN
37028

1943 Holandia, Ochotniczy Legion Holenderski – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Holendrów w służbie Niemiec podczas II wojny światowej, seria znaczków czystych, bardzo dobry stan zachowania.


Mi.402-03
30 PLN
37029

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
37030

1943 Poczta Polowa 1 Korpusu, seria nalepek poczty polowej do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek, skasowana stemplem poczty polowej na wycinku.


150 PLN
37031

1943 III Rzesza, Front Wschodni - list z 252 Batalionu Policji stacjonującego w tym okresie w okolicach Kijowa, wysłany 24.XI z niemieckiej poczty polowej 42144-A do niemieckiego urzędu w Lublinie; niemy datownik nadawczy, pieczęć urzędowa poczty polowej, a na odwrocie pieczęć nadawcy "Dienststelle Feldpost Nr.42144-A Verwaltung"; całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
37032

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 10 8 z poczty polowej 43811B do Moskwy na adres redakcji pisma "Nowe widnokręgi" na ręce Wandy Wasilewskiej z prośbą o pomoc we wstąpieniu w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki; na odwrocie stempelek cenzury 12856 i datownik odbiorczy; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


360 PLN
37033

1943 Armia Polska w ZSRR, list od Polaka służącego w armii sowieckiej wysłany 6.6 z poczty polowej 23966 do Moskwy do Związku Patriotów Polskich z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej armii polskiej; pisany po rosyjsku na formularzu "ozdobionym" cytatem Stalina, nietypowy stempel nadawczy poczty polowej z wpisaną ręcznie datą, rzadki stempelek cenzury 1/122, na odwrocie stemple odbiorcze; stan typowy dla przesyłek ze wschodu, ślady archiwizacji.


300 PLN
37034

1943 Armia Czerwona, list wysłany 31.12 z poczty polowej 29644.A, adresowany na poste restante ("do wostrebowanija") w urzędzie Moskwa 55, zazwyczaj przesyłki tak adresowane przeznaczone były dla więźniów i osób zatrzymanych przez władze sowieckie; cenzura 11734, na odwrocie datowniki odbiorcze; ze zbiorów J.Falkowskiego.


100 PLN
37035

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
37036

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.


30 PLN
37037

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, koperta listu adresowanego do Glasgow ofrankowana znaczkiem angielskim, dodatkowo na froncie nalepka dla wojsk pancernych, a na odwrocie pasek nalepek wydania przedrukowego poczty polowej 1 Korpusu na niebieskim papierze; znaczek skasowany okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1" z datą 24.VIII.1943, a nalepki 25.VIII.1943; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6
200 PLN
37038

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 - datownik Poczty Polowej nr.2 przeznaczonej dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka nieznany do tej pory z oryginalnego użycia - list lotniczy ze sztabu 3 Dywizji Strzelców Karpackich w miejscowości Altun Kopru w Iraku wysłany 1.IV do żołnierza 14 Pułku Kawalerii Pancernej (oznaczenie kodowe 260/35) w Szkocji, opłacony znaczkami indyjskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1761 P.C.90." z sygnaturą 51-1473-G.W.D.; na froncie datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" z datą "11 JUN 1943" ładnie odciśnięty w kolorze zielonym; został on wprowadzony w maju 1943 i wycofany po dwóch miesiącach, do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
37039

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, ODDZIAŁY SPECJALNE - TRZYKROTNIE PRZEKIEROWANA, list polecony wysłany 22.JY (22.VII) z Harston do Ośrodka Radio (Stacji) Naczelnego Wodza na adres Hotelu Rubens w Londynie, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Naczelnego Wodza i premiera Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przeadresowano go do odbiorcy "Sgt.Władysław Wertans Polish Forces P7" (pododdział 1 Brygady Strzelców); jednostkę tę rozformowano (III.43) i adresat zmienił swój przydział więc kopertę dosłano do 1 DPanc, dotarła tam 27 JY (27.VII) - datownik odbiorczy "FIELD POST OFFICE 252", stamtąd przekierowano ją (adnotacje niebieską kredką) do poczty polowej - datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No1" z 29.VII; po opatrzeniu ołówkową adnotacją "Odz.Spec." (oddziały specjalne) dotarła do adresata w ALLOA CLACKMANNANSHIRE 31.JY (31.VII); jedynym w tym czasie w Anglii polskim oddziałem specjalnym była 1 Samodzielna Kompania Commando sformowana 20.IX.42 z ochotników rozwiązanej 1 Brygady Strzelców, wchodziła w skład 10 Międzyalianckiego Commando, a organizacyjnie podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi; zwraca uwagę mała owalna pieczątka "F63" będąca prawdopodobnie polskim stemplem cenzury; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
37040

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, POCZTA POLOWA 135 - DRUGI DZIEŃ FUNKCJONOWANIA, list lotniczy nadany w otwartej 10.XII Poczcie Polowej 135, która rekwizyty pocztowe otrzymała w dniu 13.XII, ofrankowany znaczkami egipskimi unieważnionymi datownikiem POCZTA POLOWA 135, wysłany 14.XII z El.Qassasin do Nowego Jorku, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 107", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "444/PP&TJ;/J 3000000 11/41" i dwa okrągłe fioletowe stempelki "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej w Kairze "BASE ARMY POST OFFICE 4" z datą "29 DE" (29.XII), a także fioletowy okrągły z liczbą 37 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; czarny dwuobrączkowy z literą "M" stempel cenzury egipskiej i rzadko spotykany stempel wirnikowy "EGYPT POSTAGE PREPAID" z datą 17.DE (17.XII); zalepka samoprzylepna cenzury amerykańskie z numerem "8167"; ładnie udokumentowany obieg pocztowy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


800 PLN
37041

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
37042

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii.


1 500 PLN
37043

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, najtańszy za 24 gr. Krawczyk, Witkowski, pozostałe trzy (rzadkie) Schmutz.

Fi.1-4
5 400 PLN
37044

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, reperowany górny lewy róg, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
400 PLN
37045

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.


Mi.873-85
35 PLN
37046

1944 "THERE MUST NOT BE A NEW PARTITION OF POLAND" - "NIE WOLNO DOPUŚCIĆ DO NOWEGO ROZBIORU POLSKI" niezwykle rzadko spotykany stempelek propagandowy (nieopisany w katalogu Myślickiego) na odwrocie listu wysłanego 10.XI z polskiej poczty polowej nr.1 do jednostki o oznaczeniu kodowym P/108 (1 pułk pancerny 1DPanc gen.Stanisława Maczka) na kontynencie.

Fi.8
500 PLN
37047

1944 Armia Czerwona, formularz wysłany 27.7 z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 00446, datowniki odbiorcze; karta pionowo zgięta; ze zbiorów J.Falkowskiego.


50 PLN