The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 83. Town postage 1914-1918

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
9505

1916 Warszawa, bardzo rzadka litograficzna próba znaczka za 20 gr. w kolorze niebieskim, bez tła, na białym gumowanym papierze (Mi.250 euro), cień śladu po podlepce; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.VI P5
Mi.VI P 
500 PLN
9506

1916 Warszawa, czworoblok prób znaczków serii niedoszłej do obiegu, odbitki litograficzne arkuszowe bez tła w kolorze czarnym, gwarancja.

Fi.VP5
600 PLN
9507

1916 Warszawa, niegumowana (tak jak wydana) litograficzna próba znaczka za 10 gr., czarna bez tła (Fi.500.-), na papierze białym glansowanym, gwarancja i opis M V-P19 Schmutz.

Fi.V P5
500 PLN
9508

1916 Warszawa, miejscowy ekspres z parką znaczków poczty miejskiej.


80 PLN
9509

1916 Warszawa - ZMIANA WYSOKOŚCI DOPŁATY, miejscowy list urzędowy władz niemieckich wysłany 4.10, stempelek informacyjny "Portopflichtige Dienstsache" (przesyłka urzędowa podlegająca opłacie pocztowej), opłatę za przesyłkę pokrywał adresat, wysokość tej należności określał stempelek dopłaty: w dniu 4.10 na partii około 50 listów dostawiono beznominałowy stempelek "Pfennig Porto" i dopisano ręcznie kwotę pobrania "15"; z niejasnych nam przyczyn na większości listów zapis ten unieważniono i postawiono standardowy w tym okresie - "8 Pfennig Porto"; co jeszcze ciekawsze na kilku listach powrócono do podwyższonej opłaty; z dnia 5.10 znane są listy z dopłatą 8 fen.; Poczta Miejska pobierała własną należność za doręczenie, co było udokumentowane doklejonym znaczkiem za 6/5 gr; na odwrocie pieczęć listowa nadawcy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


1 200 PLN
9510

1916-18 zbiór fałszerstw (Fälschungen, fakes) znaczków poczt miejskich i lokalnych, ciekawy materiał porównawczy.


480 PLN
9511

1917 Przedbórz, I wydanie, seria kasowana, znaczek za 2 gr. typ 7, za 4 gr. typ 6, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
9512

1917 Przedbórz, I wydanie, seria czysta z pełną oryginalną gumą z minimalnymi zmatowieniami, znaczek za 2 gr. typu 6, za 4 gr. typu 2, ładny stan, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
300 PLN
9513

1917 Przedbórz, rekonstrukcja kompletnego sektora obu znaczków I wydania, każdy w innym typie - od pierwszego do ósmego (Fi.4000.-), wszystkie marginesowe, w ładnym stanie, z pełną oryginalną gumą, gwarancje i opis typów Jungjohann BPP,.

Fi.1-2B
Mi.1-2A 
3 600 PLN
9514

1917 Przedbórz, połówka znaczka za 4 gr. na wycinku - typ 3 z kropką pomiędzy ramkami wokół prawej dolnej cyfry 4, ładnie sygnowany - trąbka pocztowa z literką S.

Fi.2B
Mi.2A 
70 PLN
9515

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej I wydania, list z Wiednia wysłany 5.III; stempel cenzury warszawskiej; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.2b
120 PLN
9516

1917 Łódź, widokówka wysłana 6.6 z Łodzi do obozu jeńców w Szprotawie, adres odbiorcy napisano po polsku "Szlązk Szprotawa obóz jeńców" zapewne według niemieckiego urzędnika był on niedokładny, dlatego w sortowni po opatrzeniu przesyłki adnotacją "Wo Kreis?" (jaki powiat?) i stempelkiem ZURÜCK, kartkę, za pośrednictwem łódzkiej poczty miejskiej, zwrócono do nadawcy; czerwony datownik poczty miejskiej LFF z datą 8 6; całość w doskonałym stanie zachowania, gwarancja.

Fi.3a
250 PLN
9517

1917 Warszawa - "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania na liście wysłanym 7.8 z Włocławka; słabszy stan zachowania.

Fi.9a
60 PLN
9518

1917 Mińsk Litewski, znaczek kwestarski - cegiełka (revenue) na rzecz Szkoły Ludowej im. Tadeusza Kościuszki w Mińsku; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
SOLD
9519

1917 Warszawa, karnet z szaroczerwoną okładką "Na biedne dzieci" zawierających serie znaczków dobroczynnych z portretami polskich królów wydanymi przez Obywatelską Komisję Ofiarności Publicznej, znaczki bez podlepek (co rzadkie!) umieszczono w sporządzonych w małym nakładzie specjalnych karnetach, przeznaczonych dla najwybitniejszych przedstawicieli życia publicznego i najhojniejszych darczyńców; doskonały stan zachowania.


250 PLN
9520

1917 Warszawa, list z Niemiec do Warszawy, list zatrzymano w Poznaniu przez cenzurę, stempelek "Zwrot! tylko otwarty i w języku niemieckim dopuszczalny", list ostatecznie dostarczony do adresata o czym świadczą stemple poczty miejskiej w Warszawie, gwarancja Wiatrowski


320 PLN
9521

1917 Warszawa, kartka z Odolanowa do warszawy, kartkę próbowano dwukrotnie doręczyć pod różnymi adresami w Warszawie, za każdą próbą doręczenia przybito stempel opłaty doręczeniowej za 6 groszy w kolorze fioletowym i czerwonym.


100 PLN
9522

1917 Częstochowa, list z warszawy do Częstochowy, pojedynczy stempel poczty miejskiej.


180 PLN
9523

1918 Wilno z zagranicy, karta pocztowa wysłana 15.VI z Wiednia do Wilna, doskonała odbitka fioletowego stempelka opłaty doręczeniowej "GEBÜHR 10 PF.", stempelek niemieckiej cenzury "Geprüft P.St.VI. A.-K."; przesyłki zagraniczne doręczone przez wileńską pocztę miejską należą do najrzadszych walorów tego działu; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1
1 600 PLN
9524

1918 Żarki, I wydanie - znaczek za 3 hal unieważniony pieczątką z orłem i napisem "ŻARKI KRÓL.POLSKIE" w otoku, jako opłata za doręczenie dofrankowanej karty pocztowej wysłanej 9.X z Dąbrowy (Fi.2600.-); znaki opłaty skasowane datownikiem Kuk. ETAPPENPOSTAMT DĄBROWA in POLEN z wyróżnikiem "d", obok datownik urzędu odbiorczego w Żarkach z 10.X, brak tekstu na odwrocie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.1
1 000 PLN
9525

1918 PRUSZKÓW, DWA RÓŻNE STEMPELKI TARYFOWE widokówka wysłana 10.V z Lublina do Pruszkowa, omyłkowo odciśnięto na niej stempelek doręczeniowy "15 fenigów" (taryfowa należność za doręczenie listu) i skorygowano to odbijając stempelek o właściwej wartości - "10 fenigów"(należność za doręczenie karty pocztowej) prawie dokładnie na nieprawidłowej odbitce, operację dodatkowo potwierdzono parafką urzędnika; przesyłki doręczone przez pruszkowską pocztę miejską należą do wyjątkowo rzadkich walorów tego działu, w fundamentalnej pracy Stefana Petriuka "Poczty lokalne w okupowanej Polsce 1915-1918" nie pokazano, ani reprodukcji stempelka za 10 fen, ani kompletnej przesyłki, a jedynie dwa wycinki z kopert ze stempelkami o nominale 15 fen; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; fotoatest Schmutz.

Fi.1, 2
12 500 PLN
9526

1918 Żarki, I wydanie, seria kasowana sygnowana i gumowana (Mi.300 euro), gwarancja Mischal.

Fi.1-3
240 PLN
9527

1918 Żarki, I wydanie, seria czysta (Mi.360 euro) na jednej podlepce, gwarancja Mikstein.

Fi.1-3
240 PLN
9528

1918 Luboml, seria cięta z szerokim marginesem opisanym w katalogu Fischer jako "z kuponem wielkości znaczka".

Fi.1-5
100 PLN
9529

1918 Luboml, seria cięta w wielobloku z pustopolem opisanym w katalogu Fischer jako "z kuponem wielkości znaczka", fotoatest.

Fi.1-5
400 PLN
9530

1918 Luboml, nieząbkowana marginesowa seria czysta w czworoblokach, piękny stan.

Fi.1-5A
Mi.I-V
400 PLN
9531

1918 Luboml, seria cięta bez gumy.

Fi.1-5A
Mi.I-V
40 PLN
9532

1918 Luboml i Sosnowiec, bardzo rzadkie kasowane przez magistrat serie Lubomla: ząbkowana zwykła i ząbkowana z odwróconymi cyframi nominału (cztery znaczki w parkach, jeden uszkodzony) oraz wycinek ze znaczkiem Sosnowca unieważnionym kasownikiem typu 2I w bardzo rzadkim, niekatalogowanym, kolorze niebieskim - ten kolor kasownika występuje na kilku znanych listach obiegowych z 6.AUG.1916, całość opisana na karcie albumowej.

Fi.1-5B+1-5Bs, 5
Mi.I-V+I-VF, 5 
800 PLN
9533

1918 Przedbórz, list z Piotrkowa 27.II.18 do Przedborza, stempel cenzury w Piotrkowie i znaczek poczty miejskiej z Przedborza, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.3
200 PLN
9534

1918 Przedbórz, II wydanie, cięta seria czysta, 2 gr. typ 2, 4 gr. typ 1, 6 gr. typ 3 i 10 gr. typ 1, tak jak wydano część nakładu bez gumy (Mi. 355 euro), każdy znaczek gwarancja Rachmanow i z opisem typu Schmutz.

Fi.3-6A
Mi.3-6C
800 PLN
9535

1918 Przedbórz, II wydanie, ząbkowana liniowo ZL 11,5 seria stemplowana, gwarancja Schmutz,.

Fi.3-6B
Mi.3-6B 
160 PLN
9536

1918 Przedbórz, II wydanie, próba (makulatura) dwustronna; 2 gr./4 gr. - pierwsza 2 gr. - typ 2, na 4 gr. - typ 1 bez tła, obie strony niegumowane, gwarancja i opis Mikstein.

Fi.3A/4A P1
1 000 PLN
9537

1918 Częstochowa, formularz Austriackiego Czerwonego Krzyża przeznaczony dla jeńców w Rosji wysłany przez Polaka do Częstochowy, datownik poczty miejskiej (bez mostka) z 15.3 (Fi.800.-), liczne stempelki cenzur: rosyjskiej, niemieckiej, austriackiej; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.3a
600 PLN
9538

1918 Częstochowa, karta pocztowa wysłana 18.2 do miejscowości Zerre w Niemczech i zwrócona do nadawcy; dwa stemple poczty miejskiej w Częstochowie: datownik i taryfowy za 5 fen; dodatkowo stempelek "zurück"; cenzura poznańska; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.3b, IVa
600 PLN
9539

1918 Żarki, II wydanie, kasowana seria przedrukowa (Mi.390 euro), gwarancja Łaszkiewicz, Kapkowski.

Fi.4-6
360 PLN
9540

1918 Żarki, seria wydania przedrukowego, niewielkie skazy na gumie na dwóch znaczkach, gwarancja Schmutz, Mikstein.

Fi.4-6
320 PLN
9541

1918 Żarki, II wydanie, czysta seria przedrukowa (Mi.450 euro), zmatowienia na gumie, liczona jak podlepkowa, sygnowana, gwarancja Bruba.

Fi.4-6
320 PLN
9542

1918 Żarki, znaczki wydania przedrukowego na wycinkach z bardzo rzadkimi nadrukami odwróconymi, gwarancja.

Fi.4aNo, 5aNo
1 400 PLN
9543

1918 Sosnowiec, widokówka wysłana 13.5 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, czerwony datownik opłatny "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 5 fen." z datą 14 MAI. 1918; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia); gwarancja Schmutz.

Fi.4
600 PLN
9544

1918 Żarki, znaczek czysty II wydania z podwójnym nadrukiem - 6 hal. czarny na 10 hal. różowym (Mi.500 euro), guma parowana już bez śladu podlepki, liczony jak podlepkowy, gwarancja Krawczyk.

Fi.4s Np
300 PLN