Auction 79. WW2 PoW and internment camps

20130

1940 Oflag XVIIIA - zdjęcie w formie pocztówki na odwrocie podpis "Ołtarz w kaplicy Wielki Piątek 1940r." i stempelek cenzora obozowego nr.3; dobry stan zachowania.

150 PLN
20131

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagykanizsa, widokówka wysłana 10.VI z obozu do Poznania; stempelek zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "Internalt harcok egyen ugyeben, DIJMENTES. Belligerante internee", pieczęć komendantury obozu; stempelki cenzury; doskonały stan zachowania.

120 PLN
20132

80 PLN
20133

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, formularz wysłany 24.IV z obozu do Kobyłki, pieczęć komendantury obozu, zwraca uwagę nietypowy datownik, stempelki cenzury; doskonały stan zachowania.

100 PLN
20134

1940 Oflag IIC - zaadaptowana karta oflagu XIB, część na odpowiedź wysłana 31.7 z Chabówki do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12; ślady archiwizacji.

40 PLN
20135

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Kapuvar, formularz o sygnaturze "616/1940" datowany 24.III wysłany 27.III do Warszawy; węgierski stempelek informacyjny; bardzo dobry stan zachowania.

60 PLN
20136

40 PLN
20137

200 PLN
20138

1940 Internowanie w Rumunii - obóz Targoviste, karta pocztowa z obozu wysłana 26.III do Krakowa; stempelek cenzury rumuńskiej, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

250 PLN
20139

120 PLN
20140

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, formularz wysłany 14.II przez polskiego komendanta obozu kapitana Józefa Dąbrowskiego do Amerykańskiej Komisji Pomocy Polakom w Budapeszcie; pieczęć komendantury obozu z godłem i stempelek "Belligerant", bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

400 PLN
20141

1940 Oflag IIB - zaadaptowana karta oflagu IVA - część na odpowiedź wysłana 13.IX z Warszawy do obozu, stempelek cenzora obozowego z parafką i dodatkowy stempel informacyjny "Nicht mehr im Oflag IIB", przesyłkę przekierowano do Oflagu IIC; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
20142

1940 znaczek poczty dla internowanych w Szwajcarii.

15 PLN
20143

500 PLN
20144

na karcie albumowej.

2 000 PLN
20145

na karcie albumowej.

250 PLN
20146

1940 Oflag XA, koperta do obozu wysłana 12.4 z Częstochowy, ładnie odciśnięty stempelek cenzora nr.11; do czerwca 1940 tolerowano korespondencję na rożnych rodzajach kart pocztowych i kopert, po tym terminie jeńcy dostawali specjalne karty pocztowe, na których wydrukowana była w języku polskim informacja, że korespondencja z domu może być przekazywana tylko na jednolitych formularzach wydawanych przez władze obozowe.

100 PLN
20147

1940 Oflag XIA, listownik wysłany 26.6 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.12 - z wizerunkiem świni, dodatkowo odciśnięty wewnątrz; zwraca uwagę zaadaptowanie formularza oflagu IXB poprzez ostemplowanie starej nazwy; bardzo dobry stan zachowania; temat - FAUNA.

100 PLN
20148

1940 Oflag XIA, prowizoryczny formularz datowany 27.II, wysłany 7.3 z obozu do Będzina, okrągła pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzora z parafką; rzadki walor w bardzo doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
20149

1940 kartka z oflagu VIIIA w Kluczborku do Krakowa, treścią kartki są zasady korespondencji z jeńcem, stempel cenzury oflagu.

60 PLN
20150

60 PLN
20151

100 PLN
20152

150 PLN
20153

60 PLN
20154

60 PLN
20155

1940 kartka od Polaka internowanego na Litwie z obozu w Wiłkomierzu 24.2.40 do Żnina, stempel niemieckiej cenzury wojskowej.

150 PLN
20156

1940 kartka od Polaka internowanego na Łotwie z obozu w Litene 7.3.40 na formularzu łotewskiego Czerwonego Krzyża do Starego Sącza, stempel niemieckiej i łotewskiej cenzury wojskowej.

400 PLN
20157

1940 kartka od Polaka internowanego na Łotwie z obozu w Kownie 24.5.40 do internowanego oficera w oflagu XIIA, stempel niemieckiej cenzury z oflagu i łotewskiego Czerwonego Krzyża.

300 PLN
20158

1941 Stalag IVD - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - widokówka wysłana 7.4 do obozu z miejscowości Kisielice (Freystadt in Westprussen), stempelek cenzora obozowego nr.4; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; słabszy stan zachowania (znaczek uszkodzony przez nadawcę, niezakwestionowany przez pocztę); z eksponatu wystawowego J.Falkowskiego.

Mi.516
100 PLN
20159

1941 (?) Stalag XIIIA - listownik jednoczęściowy i karta pojedyncza, czyste druki nakładu centralnego w idealnym stanie zachowania.

200 PLN
20160

1941 Kozielsk II - zwolnienie lekarskie dla ppor. Sokołowskiego wydane 11.II celem przedłożenia Komendantowi Bloku nr.7, niecodzienny, bardzo ciekawy dokument.

Obóz Kozielsk II stworzono dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w łapy NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię".

225 PLN
20161

1941 (?) Internowanie w Szwajcarii - list wysłany z obozu w Wengi, okrągły stempel nadawczy "Franc de port" z nazwą miejscowości "Wengi b.Büren a.Aare", stempelek cenzora 322, na odwrocie stempelek "Militär-Internierlager/ Wengi"; stempelek własnościowy DEKA; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
20162

1941 Stalag IIA - rzadki formularz informacyjny z napisami niemieckimi i polskimi wysłany 5.2 z obozu do Bydgoszczy, niemy kasownik nadawczy z wyróżnikiem "a", efektowny stempelek cenzora obozowego nr.13; doskonały stan zachowania.

150 PLN
20163

1941 Stalag XVIIB - karta wysłana 26.I z Vouziers we Francji z Agencji Pomocy Jeńcom Wojennym do Męża Zaufania Stalagu XVIIB w sprawie polskich jeńców z obozu VIIA; pieczęć urzędowa "COMITE D'ASSISTANCE AUX PRISONNIERS DE GUERRE", stempelek cenzora obozowego nr.236; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

80 PLN
20164

1941 Stalag IVA - karta wysłana 2.12 z obozu do miejscowości Hoduciszki na Wileńszczyźnie, zwraca uwagę nietypowy niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.20; dobry stan zachowania.

80 PLN
20165

1941 Internowanie na Węgrzech - obóz Selyp, list z obozu wysłany 4.VIII z Miskolcz do Torunia; stempelek komendantury obozu "SELYPI LENGYEL TABOR GYUJTUTBOR/ PARANCSNOKSAG"; rożne stempelki cenzury; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
20166

1941 Stalag XIA - szpital "Lazarett T" - karta wysłana 20.2 z obozu do Warszawy, pieczęć komendantury obozu, stempelek cenzora obozowego z parafką; dobry stan zachowania.

100 PLN
20167

1941 BAB 42 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, karta z obozu wysłana 3.V do Muszyny, stempelek cenzora obozowego nr.1.

60 PLN
20168

1941 Kozielsk II - obóz stworzony dla żołnierzy polskich internowanych na Litwie, którzy po agresji sowieckiej na kraje bałtyckie wpadli w ręce NKWD, więziono ich w tym samym obozie, w którym w kwietniu i maju 1940 sowieci wymordowali polskich oficerów (Kozielsk I); wszyscy przetrzymywani w tym obozie przeżyli i z gen. Andersem opuścili "nieludzką ziemię"; list wysłany z obozu do Warszawy przez Moskwę, ten sam co w Kozielsku I stempelek "POCZTOWYJ JASZCZIK No.11 C-41", kartka w pięknym stanie.

2 000 PLN
20169

1941-43 Stalag VIG - zestaw 10 przesyłek: kart i listowników; każda całość z innym stempelkiem cenzury (11, 15, 44, 49, 50, 51, 52, 54, 55, 58); wszystkie walory w bardzo dobrym stanie zachowania.

450 PLN