Auction 60. WW1 military postage

21361

60 PLN
21362

1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", kasownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

500 PLN
21363

1919 Front Litewsko-Białoruski, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego Frontu Litewsko-Białoruskiego w Wilnie, wysłany 23.IX do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, za pośrednictwem uruchomionej w sierpniu 1919, poczty polowej nr.37 stacjonującej w Wilnie; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
21364

1919 OBRONA LWOWA - "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", od zarania niepodległości wybuchły walki polsko-ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam też pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1; najwcześniejsze znane przesyłki wysłane za jej pośrednictwem pochodzą z końca grudnia 1918 roku; formularz datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem"DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*"; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

350 PLN
21365

Fi.1-3
2 400 PLN
21366

75 PLN
21367

90 PLN
21368

1920 kartka ze zdjęciem gen. Hallera z Polesia, Ogolicze, rejon rzeki Ptycz 22.1.20 do Skorkowic, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 43" z wyróżnikiem a, formacyjny stempel dwuwierszowy "15.PUłK PIECHOTY / 6 kompania", czerwona parafka cenzora.

180 PLN
21369

180 PLN
21370

1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem 4.VII. na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego, mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
21371

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka z frontu datowana 10.IX wysłana przez żołnierza VI Batalionu Kolejowego do niewielkiej miejscowości Kazin na Kujawach, czyli na terenach, które były jeszcze w trakcie przejmowania z rąk niemieckich przez Polaków; karta przesłana z Głównej Poczty Polowej nr.VI, przekazana poczcie cywilnej - datownik Lwów 2; wyraźnie odciśnięta w kolorze karminowym pieczęć formacyjna "VI.BATALJON KOLEJOWY (I.BAON KOL.WP.)"; warto przypomnieć, że jednostka ta wchodziła w skład 6 Armii (jednostki Wielkopolskie), która 18.IX zdobyła Tarnopol i zaciekle atakując przekroczyła Zbrucz, a batalion zajmował się naprawą torów niszczonych przez wycofującą się w popłochu XIV Armię bolszewicką; walki te toczyły się na terenach, które po wojnie znalazły się w składzie Ukraińskiej SRR.

1 200 PLN
21372

1920 wojna polsko-sowiecka, lipcowa ofensywa Tuchaczewskiego - list polecony wysłany 4.7 z urzędu Wilno 1 do Kansas City w USA, na odwrocie kasowniki odbiorcze z 1 i 2 sierpnia; list został wysłany w dniu rozpoczęcia wielkiej sowieckiej ofensywy Tuchaczewskiego, której kulminacyjnym punktem była Bitwa Warszawska; natarcie bolszewickie rozwijało się bardzo szybko i Wilno zostało zajęte już 14 lipca; walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady archiwizacji).

800 PLN
21373

1920 wojna polsko-sowiecka, zaświadczenie (tymczasowa legitymacja osobista) wystawiona 13.9 w Toruniu Podgórzu, dwuwierszowy stempel nagłówkowy "1 baterja alarmowa/ armat polowych" i okrągła pieczęć formacyjna z godłem "Dowództwo Baterji Zapasowej 8go Pułku Artyl. Polowej"; dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
21374

1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską - do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
21375

1920 "Świadectwo odejścia" (odpis) - wystawione podoficerowi 9.IX przez Komendanta Kwatery Głównej w Warszawie.

16 PLN
21376

1920 rzadko spotykany prowizoryczny formularz Polskiej Poczty Polowej, datowany 24.II, wysłany do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
21377

300 PLN
21378

200 PLN
21380

320 PLN
21381

1920 odpis tajnej depeszy wysłany ze Sztabu Generalnego z poczty polowej 53 do Dowództwa 6. Armii - Gł. Poczta polowa Nr.VI (do wiadomości dowództw 1,2,3,6,7 Armii), dotyczący utworzenia nowych formacji - artylerii "przeciw lotnikom" , liczne stemple administracyjne VI Armii, unikalny dokument historyczny i pocztowy.

420 PLN
21382

1920 "Dokument podróży" uprawniający do przejazdu koleją, wystawiony 25/X na nazwisko kanoniera Mieczysława Hiszpańskiego, pieczęci formacyjne: dwuwierszowa "Baterja Zapasowa 8. Pułku Artylerji Polowej" i okrągła "Dowództwo Baterji Zapasowej 8. Pułk Artylerji Polowej"; niecodzienny dokument w słabszym stanie zachowania.

48 PLN
21383

60 PLN
21384

160 PLN
21385

1921 wojna polsko-sowiecka, patriotyczna widokówka wysłana 1.IV za pośrednictwem poczty polowej 24 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOMISJA GOSPODARCZA Dowództwa Taborów 9. Dywizji Piechoty".

200 PLN
21386

250 PLN
21387

1923 Samorząd Warwiszki, całkowite fałszerstwo - znaczek za 200 mk z fałszywym nadrukiem na liście do Gdańska, skasowany fantazyjnymi jednowierszowymi stemplami WARWISZKI, na odwrocie fałszywy datownik odbiorczy DANZIG 1; ciekawostka w dobrym stanie zachowania.

Fi.3 FFi
200 PLN
28063

1919 Wojna domowa w Rosji - Front Południowy, wydanie dla oddziałów Denikina, znaczki nięząbkowane z odmianami na karcie, skasowane 5.2 w Odessie.

Mi.1-5B
60 PLN