Auction 60. WW1 military postage

21027

1916 widokówka "Wachzimmer Wadowice" wysłana 31.V z Wadowic do Lwowa, stempelek cenzury w Bielsku; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.142
50 PLN
21202

1905 wojna rosyjsko-japońska, karta pocztowa datowana "Poniedziałek 16 stycznia 1905r.", wysłana 4.1 ze stacji Mysowaja do Lublina przez Polaka służącego w armii carskiej; idealnie odciśnięta pieczęć formacyjna "POLOWA PIEKARNIA WOJSKOWA No1" ( No1), kasowniki odbiorcze Lublina z 18.1; urywek treści "Obecnie g. 3 1/2 w nocy, za półgodziny mamy wyruszyć dalej, w Mandżurii staniemy prawdopodobnie w piątek lub sobotę - w Charbinie w następny czwartek."; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
21203

1914 znaczek poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja Mikstein.

30 PLN
21204

1 200 PLN
21205

Fi.1+2 nz
1 200 PLN
21206

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
360 PLN
21207

Fi.1-2
700 PLN
21208

1914 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal na widokówce datowanej 8.II.1916, nalepka skasowana stemplem kamuflażowym "IX/934" (Zniesienie koło Lwowa) stosowany dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, rzadko spotykany przypadek właściwego, pocztowego ostemplowania, zwykle "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.1a
900 PLN
21209

Fi.1b
50 PLN
21210

2 000 PLN
21211

Mi.P100AI
30 PLN
21212

Mi.69
50 PLN
21213

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - typ 512.13 według Lewina - stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, karta pocztowa datowana 20.IX, wysłana z Warszawy do miejscowości Nakryszki, kasownik odbiorczy 11.IX; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości.

Mi.84
500 PLN
21214

1914 Legiony Polskie - "Przezczas służbowy stały" przepustka na wystawiona na dzień 4/XII w Bystrzycy, czytelna odbitka owalnego stempla formacyjnego z orłem "PROWIANTURA BAONU UZUPEŁ. I. PUŁKU POLSKICH LEGIONÓW" nieopisanego u Berka; dobry stan zachowania.

200 PLN
21215

1915 - 17 nalepki dobroczynne we wzorze zbliżonym do Fi.3, serie cięta i ząbkowana, bardzo rzadkie jako kasowane, opisane na karcie zbioru wystawowego.

Fi.7-10
220 PLN
21216

50 PLN
21217

1915-16 stemple formacyjne jednostek wojskowych Legionów Polskich.

50 PLN
21218

1915 karta polowa wysłana 25.4.15 z audytoriatu I. Brygady do Nowego Targu, bardzo późne użycie datownika ETAPPENPOSTAMT 118, czarny stempel "I Brygada Leg.Polsk.".

130 PLN
21219

50 PLN
21220

120 PLN
21221

1915 kartka z poczty polowej w Opocznie do Czech cenzura wojskowa Opoczno.

85 PLN
21222

100 PLN
21223

40 PLN
21224

250 PLN
21225

1915 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 255, widokówka wysłana 8.IX za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej do miejscowości Dulowa pod Trzebinią, kasownik "TABORI POSTAHIVATAL 255", obok pieczęć formacyjna "K.U.K. ETAPENSTATIONSKOMMANDO I.BRIGADE POLNISCHER LEGIONEN" (Berek P18); dodatkowo stempelek WEITERLEITEN; do tej pory w literaturze nie odnotowano przesyłek legionowych wysłanych za pośrednictwem tej poczty polowej; unikalny, być może jednostkowy walor w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
21226

1 500 PLN
21227

1915 Legiony Polskie - formularz, wysłany 17.VI za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Nowego Sącza, nadawcą jest - jak sam pisze - "emerytowany drużynowy skautów"; czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem "Kompanja Techniczna przy Komendzie Legionów Polskich" (Berek P200), polski stempelek cenzury CENZUROWANE (Berek C10); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - SKAUTING.

250 PLN
21228

300 PLN
21229

200 PLN
21230

1915 Legiony Polskie - widokówka (oryginalne zdjęcie) datowana 21.IV, wysłana za pośrednictwem poczty polowej do Krakowa (w adresie zwrotnym nadawcy podano "Feldpost 355"), okrągły stempel formacyjny "3. pułk leg. polskiego lekarz baonu" z dopiskiem "IIgo" - nieopisany u Berka!!! rzadko spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

500 PLN
21231

300 PLN
21232

40 PLN
21233

400 PLN
21234

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.XI za pośrednictwem urzędu etapowego w Chełmie (Cholm) do Lwowa, stempel formacyjny z orłem w koronie "ODDZ. SANITARNY 3, BRYGADY LEG.POL." z charakterystyczną odwróconą literą "D" w "BRYGADY" - odmienny od prezentowanego u Berka; dodatkowo doskonała odbitka efektownego stempelka z godłem "K.K. Reconvalescentenheim Nr.2"; bardzo dobry stan zachowania

400 PLN
21235

100 PLN
21236

600 PLN
21237

120 PLN
21238

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 3.VII za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku (kasownik z wyróżnikiem a) do Wiednia, bardzo dobrej jakości fioletowa odbitka dekoracyjnego stempla formacyjnego z orłem "Kompania VI Baon uzup.No1. Leg.Polskich" - nieopisanego u Berka!!! dodatkowo rzadkiego typu cenzura połączona ze stemplem formacyjnym "Bataljon uzupełniający No1/ Polskich Legionów/ CENZUROWANO" - nieopisanego u Berka!!! bardzo dobry stan zachowania;

1 600 PLN
21239

160 PLN
21240

300 PLN