Auction 55. WW1 military postage

21418

1920 widokówka, wysłana 26.I z Wilna do miejscowości Zagórze, pomimo, że przesyłka nie nosi oznaczeń poczty polowej ani stempli formacyjnych - nadawcą był najpewniej wojskowy, dlatego przy nadaniu nie pobrano opłaty pocztowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
21419

200 PLN
21420

300 PLN
21421

1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 29.IX do Nancy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; dodatkowy stempelek "D.P.10/ Secteur 311/ Le Vaguemaster"; na odwrocie stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

600 PLN
21422

1920 "Świadectwo odejścia" (odpis) - wystawione podoficerowi 9.IX przez Komendanta Kwatery Głównej w Warszawie.

20 PLN
21423

1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską - do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
21424

1920 wojna polsko-sowiecka, lipcowa ofensywa Tuchaczewskiego - list polecony wysłany 4.7 z urzędu Wilno 1 do Kansas City w USA, na odwrocie kasowniki odbiorcze z 1 i 2 sierpnia; list został wysłany w dniu rozpoczęcia wielkiej sowieckiej ofensywy Tuchaczewskiego, której kulminacyjnym punktem była Bitwa Warszawska; natarcie bolszewickie rozwijało się bardzo szybko i Wilno zostało zajęte już 14 lipca; walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie ślady archiwizacji).

800 PLN
21425

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka z frontu datowana 10.IX wysłana przez żołnierza VI Batalionu Kolejowego do niewielkiej miejscowości Kazin na Kujawach, czyli na terenach, które były jeszcze w trakcie przejmowania z rąk niemieckich przez Polaków; karta przesłana z Głównej Poczty Polowej nr.VI, przekazana poczcie cywilnej - datownik Lwów 2; wyraźnie odciśnięta w kolorze karminowym pieczęć formacyjna "VI.BATALJON KOLEJOWY (I.BAON KOL.WP.)"; warto przypomnieć, że jednostka ta wchodziła w skład 6 Armii (jednostki Wielkopolskie), która 18.IX zdobyła Tarnopol i zaciekle atakując przekroczyła Zbrucz, a batalion zajmował się naprawą torów niszczonych przez wycofującą się w popłochu XIV Armię bolszewicką; walki te toczyły się na terenach, które po wojnie znalazły się w składzie Ukraińskiej SRR.

1 200 PLN
21426

1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem 4.VII. na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego, mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
21427

1920 rzadko spotykany prowizoryczny formularz Polskiej Poczty Polowej, datowany 24.II, wysłany do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
21428

110 PLN
21429

65 PLN
21430

1920 telegram z 4.9.20 ze Sztabu Generalnego do Dowództwa 6.Armii o przydziale Grupy gen. Jędrzejewskiego pod obsługę poczty polowej 12 zaś Grupy gen. Stanisława Hallera pod obsługę poczty polowej 29, odbiorczy stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-ej ARMJI /Oddział IV. Etapowy / KANCELARIA / Wpłynęło dn.", bardzo rzadki dokument pocztowy w doskonałym stanie.

1 161 PLN
21431

65 PLN
21432

1920 karta pocztowa z warszawy 1.2.20 z I Baon Radjo. Tel. Mokotów w Warszawie (zapisane na ilustracji) do Płocka, datownik "FR.GŁ.POCZTA POLOWA I".

80 PLN
21433

1920 kartka ze zdjęciem gen. Hallera z Polesia, Ogolicze, rejon rzeki Ptycz 22.1.20 do Skorkowic, rzadki datownik poczty polowej "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 43" z wyróżnikiem a, formacyjny stempel dwuwierszowy "15.PUłK PIECHOTY / 6 kompania", czerwona parafka cenzora.

250 PLN
21434

140 PLN
21435

1920 wojna polsko-sowiecka, zaświadczenie (tymczasowa legitymacja osobista) wystawiona 13.9 w Toruniu Podgórzu, dwuwierszowy stempel nagłówkowy "1 baterja alarmowa/ armat polowych" i okrągła pieczęć formacyjna z godłem "Dowództwo Baterji Zapasowej 8go Pułku Artyl. Polowej"; dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
21436

250 PLN
21437

1921 wojna polsko-sowiecka, patriotyczna widokówka wysłana 1.IV za pośrednictwem poczty polowej 24 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOMISJA GOSPODARCZA Dowództwa Taborów 9. Dywizji Piechoty".

200 PLN
21438

160 PLN
21439

70 PLN
21440

1921 kartka pocztowa pisana z Płocka 18.3.21 do 21. szwadronu III. Dywizjonu Żandarmerii Polowej do Grodna na główną pocztę polową III.

50 PLN
21441

Fi.1-3
Mi.1-3
7 000 PLN