The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 55. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21298

1915 formularz (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i francusku, wysłany 24.III do Lwowa; dodatkowe stempelki: grażdanką - Korespondencja Jeńców Wojennych ( ) i "GALIZIEN", cenzura austriacka z Wiednia, gdzie dopisano również adres alfabetem łacińskim; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


120 PLN
21299

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 3.VII za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku (kasownik z wyróżnikiem a) do Wiednia, bardzo dobrej jakości fioletowa odbitka dekoracyjnego stempla formacyjnego z orłem "Kompania VI Baon uzup.No1. Leg.Polskich" - nieopisanego u Berka!!! dodatkowo rzadkiego typu cenzura połączona ze stemplem formacyjnym "Bataljon uzupełniający No1/ Polskich Legionów/ CENZUROWANO" - nieopisanego u Berka!!! bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz (Kucharski K.9.) o najwyższym stopniu rzadkości 10 punktów (w skali 10 punktowej)!!! wysłany 20.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Zakopanego; czytelna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda VI baonu I. Legionu Polskiego" (Berek P53); dobry stan zachowania; na karcie albumowej.


1 600 PLN
21300

1916 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 27.8 z Jekaterynosławia do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 31.8, skąd 7.10 ostatecznie wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.144 z dostawioną datą 2.CEH; nalepka polecenia dla korespondencji zagranicznej z napisami alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy 2.11 na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.


Mi.69II 
100 PLN
21301

1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, patriotyczna widokówka wysłana 4.VII do Komendy Legionów Polskich na adres poczty polowej 355, rzadko spotykany datownik nadawczy węgierskiej poczty polowej 125, przydzielonej do obsługi polskich jednostek stacjonujących w Dęblinie; stempel formacyjny z orłem "Batalion Uzupełniający No.III Legionów Polskich" (Berek P232), stempelek cenzury ZESURIERT (Berek C40); dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


500 PLN
21302

1916 rzadko spotykany formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy tylko po rosyjsku, sygnatura "i "". ."; pisany po polsku, datowany 14.IX, wysłany z obozu w miejscowości Tara do Czerwonego Krzyża we Lwowie; stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre"; cenzura rosyjska z Omska i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania.


150 PLN
21303

1916 Legion Ukraiński - formularz poczty polowej, datowany 18.9 i wysłany ze szpitala polowego w miejscowości Rann a.d. Sawe (Styria) do Wiednia; ładna i czytelna fioletowa odbitka stempla formacyjnego: "K.k. ukrainisches Regiment No 1/ Batallion... Kompanie.../ .. I i i ii/ i... ...", dodatkowo czarna pieczęć w ramce "Von der Armee im Felde"; tekst pisany po ukraińsku; walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
21304

1916 koperta-formularz, wysłana 18.V za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej nr.141 z Włodzimierza Wołyńskiego do Wiednia, czytelna odbitka stempelka formacyjnego "K.u.k. Mobiles Reserve Spital 1/7"; całość w doskonałym stanie zachowania;

1917 Legiony Polskie - formularz, wysłany 4.II z Dęblina do Krakowa za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; stempelek "POCZTA POLOWA 6 P.P. LEG.POL." - u Berka nieopisany !!! stempelek formacyjny "6. Pułk piechoty Leg.Pol.", obydwa stempelki odbite również na odwrocie; ciekawa treść! przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


700 PLN
21305

1916 Legiony Polskie - list z Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów adresowany do Lwowa, wysłany 22.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie, ze względu na niecodzienny sposób adresowania przesyłki, omyłkowo skierowano ją do nadawcy !!! do 1 pułku piechoty na pocztę polową 118, a po dostrzeżeniu pomyłki, przesłano prawidłowo do Lwowa, tam 4.III podjęto nieskuteczną próbę doręczenia (czerwony dopisek "nicht zu ermitteln"), nawet poszukiwano adresata przy pomocy policji - nalepka w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim) "Nieznany, w policyi niemeldowany." i wreszcie 11.III (datownik na odwrocie) list odesłano do Piotrkowa (adnotacja "retour Piotrków"); niezwykle dekoracyjny walor o wspaniale udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.


500 PLN
21306

1916 Legiony Polskie - kwit wypłaty należności za "dostarczoną podwodę" Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich, wystawiony 29.XI na kwotę 7 Koron 20 halerzy przez oficera werbunkowego; efektowny stempelek formacyjny z orłem "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH Sandomierz" nieopisany u Berka !!! niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania.


500 PLN
21307

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 9.8 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. W MIŃSKU" ( .. ) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 31.8; koperta po ocenzurowaniu zawartości i treści listu zabezpieczona lakowymi pieczęciami cenzury; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
250 PLN
21308

1916 Legiony Polskie - I Brygada, węgierski formularz wysłany 17.VI ze sztabu za pośrednictwem poczty polowej 118 do Lwowa, stempel formacyjny "Komenda I Brygady Legionów Polskich" (Berek P15); walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


150 PLN
21309

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 21.I z poczty polowej 378 do Krakowa, idealna odbitka efektownego stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p." (Berek P39); całość w doskonałym stanie zachowania.


500 PLN
21310

1916 formularz wysłany 23.X do Berlina za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery, pieczęć formacyjna.


30 PLN
21311

1916 Legiony Polskie - POCIĄG PROWIANTOWY - widokówka wysłana 16.V za pośrednictwem poczty polowej 118 do Dąbrowy, bardzo rzadki dwuobrączkowy stempel formacyjny z orłem "Poc. prow. 6/P. Legionów polskich" - nieopisany u Berka!!! przesyłki z jednostek kolejowych należą do prawdziwych rzadkości działu poczt wojskowych; walor w dobrym stanie zachowania (karta po lewej stronie pionowo zgięta); gwarancja Schmutz.


1 200 PLN
21312

1916 kartka z poczty polowej 355 7.3.16 ze stemplem formacyjnym Komendy 3 Pułku Polskich Legionów.


150 PLN
21313

1916 rosyjski formularz przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, datowany 12.V w obozie w miejscowości Mew w Turkiestanie, wysłany 17.7 z Taszkientu do Melk a/d Donau; stempelek cenzury rosyjskiej i austriackiej z Wiednia; dobry stan zachowania.


100 PLN
21314

1916 kartka polowa wysłana ze szpitala polowego do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / Poczta polowa 118.", czytelnie odbity stempel.


160 PLN
21315

1916 całostka wydana przez NKN z wydrukowanym znakiem w formie pieczęci lakowej "16.VII.1914 (-) NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW i SAMARYTANINA", wysłana ze Lwowa 8.VII.16 na pocztę polową 101, gwarancja


100 PLN
21316

1916 karta pocztowa wysłana z Sanoka do Przemyśla, rzadki stempel cenzury wojskowej w Sanoku, słaby stan, przycięte narożniki.


15 PLN
21317

1916 karta polowa wysłana z poczty polowej w Hrubieszowie 29.II.16 do Lubiąża, datownik poczty etapowej 183, ładnie odbite stemple formacyjne oraz stempel cenzury.


30 PLN
21318

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Pabianic 27.4.16 do Niemiec.


20 PLN
21319

1916 Legiony Polskie - papier listowy z orłem i napisem LEGIONY POLSKIE 1915 (Kucharski E.3A.), stopień rzadkości - 6 punktów !!! wysłany 21.IV ze "stanowiska" do Departamentu Wojskowego NKN, wewnątrz pieczęć kancelaryjna z liczbą dziennika, a na odwrocie stempel ODDZIAŁ ZAPOMOGOWY; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; do tej pory znany jeden egzemplarz z obiegu z dnia 7.V.1916.

Fi.Fk1
500 PLN
21320

1917 Rosja, korespondencja do Szwajcarskiego Czerwonego Krzyża w Genewie, zwolniony od opłaty list polecony wysłany 15.4 z miejscowości Rubanowka (P) w guberni tauryjskiej; przesyłka ocenzurowana w Odessie, stempelek cenzora nr.145 z dostawioną datą 24.APR.1917; kasownik odbiorczy Genewa 13.VII; zwracają uwagę specjalne metalowe zszywki do zamknięcia skontrolowanego listu; rzadko spotykany walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
21321

1917 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, pisany po polsku, datowany 10.III, wysłany z obozu do Chrzanowa, stempelek cenzury rosyjskiej w Irkucku i austriackiej z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania.


100 PLN
21322

1917 Legiony Polskie - formularz niemieckiej poczty polowej z 2 pułku ułanów, datowany 8.VI w Mińsku Mazowieckim, wysłany do Komisyi Kasowej Komendy Taborów Legionów Polskich na pocztę polową 378, trzy różne stemple legionowe, z których dwa: "OFICER LIKWIDUJĄCY 2-go pułku Ułanów Pol.Leg." i "Oficer likwidujący Komendy Taborów Pol.Leg." nie są opisane u Berka !!! przesyłka wysłana na kilka dni przed kryzysem przysięgowym 6.VII; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.


250 PLN
21323

1917 część informacyjna podwójnego formularza "Sekcyi wywiadowczej" krakowskiego oddziału Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, wysłana 29.III z Krakowa do miejscowości Chróść, przesyłka urzędowo zwolniona od opłaty pocztowej: "Rzecz urzęd. wojsk. sanit. Rozp./ Min. handlu L.2399. Dz. rozp./ c.k. poczty L.16 ex 1881."; okrągła pieczęć z symbolem czerwonego krzyża "SEKCYA WYW. CZERW. KRZYŻA KRAKÓW"; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


400 PLN
21324

1917 Legiony Polskie - list gończy za dezerterem z Grupy Pułkownika Zielińskiego, wysłany 27.II za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; stempel nagłówkowy "SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH Pułkownika ZIELIŃSKIEGO" (Berek P93), na odwrocie dwa owalne stemple formacyjne z orłem: "KOMENDA 2-go PUŁKU I-go POLSKIEGO LEGIONU" u Berka nieopisanego!!! i "KOMENDA BAONU Nr.1, PUŁKU 2. I LEG. POLSKI" (Berek P106), dodatkowo pieczęć kancelaryjna Komendy 2 pułku piechoty; przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; niecodzienna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
21325

1917 Legiony Polskie - ewidencja przekazów pieniężnych (Abgabekonsignation über Postanweisungen) wysłanych 17.III z Tomaszowa do Zamościa, datownik urzędu etapowego (TOMASZOW KREIS TOMASZOW); efektowna trzywierszowa pieczęć formacyjna z orłem "KOMISARYAT WERBUNKOWY DO ARMII POLSKIEJ w Tomaszowie Lubelskim" nieopisana u Berka !!! dodatkowo stempel "Likwidujący oficer rachunkowy" z sygnaturą i jednowierszowy stempel urzędu pocztowego; unikalny walor wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania.


700 PLN
21326

1917 list do Berlina, wysłany 5.II ze szpitala wojskowego im. królowej Blanki Kastylijskiej, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 403, pieczęć nagłówkowa jednostki.


100 PLN
21327

1917 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 14.III za pośrednictwem poczty polowej 378 do Oświęcimia; ładnie odbita pieczęć formacyjna: "PUŁK IV-ty LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P159) i słabiej widoczna: "III Batalion 4.pułku piechoty/ Legion Polski" - nieopisana u Berka!!! bardzo dobry stan zachowania.


150 PLN
21328

1917 widokówka, treść pisana po polsku, wysłana 13.VIII za pośrednictwem poczty polowej 287 do Zakopanego, stempel formacyjny "K.k.Schützenregiment Nr.16"; bardzo dobry stan zachowania.


40 PLN
21329

1917 formularz rosyjskiej poczty polowej, wysłany 9.XI ze Smoleńska do głównego lekarza 421 Transportu Sanitarnego, dotyczący rannego żołnierza, pieczęć szpitala miejskiego z symbolem Czerwonego Krzyża, stempel kancelaryjny 421 Transportu Sanitarnego z datą 20.XI; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


200 PLN
21330

1917 sekretnik z hasłem propagandowym "Bahn frei für die Tapfern!", wysłany 3.I do miejscowości Stendal za pośrednictwem poczty polowej 4 Dywizji Landwery; pieczęć formacyjna.


100 PLN
21331

1917 Duński Czerwony Krzyż - zwolniony od opłaty list polecony wysłany 12.6 z Kopenhagi do Rosji, ponieważ przesyłka była nieczytelnie zaadresowana zwrócono ją do nadawcy po opatrzeniu stosownym stempelkiem "Retour Livraison impossible" z zaczernioną ze względów wojskowych nazwą miejscowości, zalepki cenzury w Piotrogrodzie, stempelki cenzur; na odwrocie efektowna zalepka listowa nadawcy; kasownik odbiorczy Kopenhaga 21.7; unikalny, dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


500 PLN
21332

1917 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list wartościowy (50 rubli) wysłany 27.6 z Sewastopola, przesyłka zabezpieczona pięcioma pieczęciami lakowymi; niebieska nalepka dla krajowych przesyłek rejestrowanych z napisami grażdanką; na odwrocie stempel tranzytowy Piotrogrodu z datą 1.VII; rzadki, dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.65II, 72II 
300 PLN
21333

1917 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, pisany po polsku, wysłany 25.IX z obozu w miejscowości Orenburg do Krakowa; cenzura rosyjska z Orenburga i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
21334

1917 Legiony Polskie - odcinek pokwitowania wpłaty na 1000 koron dokonanej 20.III w urzędzie etapowym w Zamościu, stempel formacyjny nadawcy "Inspektorat werbunkowy do Armii Polskiej w Zamościu" - nieopisany u Berka!!! niecodzienny, rzadko spotykany walor.


120 PLN
21335

1917 Szczypiorno - obóz internowanych legionistów polskich, którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży; widokówka datowana 12.IX, wysłana z obozu do miejscowości Końskie, okrągły stempelek niemieckiej cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGENEN LAGER SKALMIERZYCE" z parafką cenzora i trójkątny austriacki cenzury wiedeńskiej, zwraca uwagę droga pocztowa przesyłki!!! bardzo rzadki walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 500 PLN
21336

1917 kartka węgierskiej poczty polowej z Puław do poczty polowej nr 378.


20 PLN
21337

1917 kartka austriackiej poczty polowej z Puław 10.10.17 do poczty polowej nr 378.


20 PLN