The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 41. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
21910

1918 list z Lublina 4.X.18 do Czech ze stemplem formacyjnym Baonu 500, stempel austriackiej cenzury wojskowej.


70 PLN
21911

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich, poddanych cesarza Austro-Węgier wcielono do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: oficerów w Beniaminowie, a szeregowców i podoficerów w Szczypiornie i Łomży; oferowana karta pocztowa została ozdobiona, wykonaną piórkiem, ilustracją "Obrona Saragossy", sygnowana, wysłana 27.II z obozu do Radomia, nietypowy, rzadko spotykany stempelek cenzury; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.


900 PLN
21912

1918 Armia Polska we Francji - formularz do Lwowa wysłany 8.I z poczty polowej 408 (jednostka ukraińska), przez Polaka służącego w armii austriackiej na froncie zachodnim, z treści listu wynika niedwuznacznie, że nadawca zamierza przedrzeć się przez linię frontu i najpewniej dołączyć do formującej się od połowy 1917 roku we Francji Armii Polskiej; fragment treści: "... przypuszczam, o ile sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni - trzeba będzie niebawem zmienić klimat... nie jest bowiem wykluczone, że będziemy mieli sposobność spijać wina szampańskie"; w tym czasie bardzo wielu Polaków z armii niemieckiej i austriackiej zasilało w ten sposób szeregi powstającego Wojska Polskiego, jak widać dotyczyło to też żołnierzy polskich służących w jednostkach złożonych z Ukraińców; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


350 PLN
21913

1918 I Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, koperta grzecznościowo stemplowana, koperta pozagniatana z licznymi dziurkami na froncie, podlepki na odwrocie.

Fi.Ck4
150 PLN
21914

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop., czysta, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp2
200 PLN
21915

1918 I Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, całostka grzecznościowo stemplowana, kartka lekko pozagniatana z lewej strony.

Fi.Cp2
150 PLN
21916

1918 wydanie przedrukowe Poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp3
250 PLN
21917

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop., czysta, na odwrocie niewielkie ślady kleju.

Fi.Cp4
160 PLN
21918

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik wydania przedrukowego 35/10/7 kop., niezaklejony z pełną oryginalną gumą i nieoderwanymi i nieuszkodzonymi brzegami (Fi.1000.-); doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cs3
900 PLN
21919

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński.

Fi.2
40 PLN
SOLD
21920

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Schmutz.

Fi.2b
80 PLN
21921

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Gryżewski.

Fi.3
40 PLN
21922

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński.

Fi.11
40 PLN
21923

1919 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, widokówka przesłana 18.V lokalnie we Lwowie za pośrednictwem poczty polowej nr.12, fioletowa odbitka datownika!!! idealna odciśnięty stempelek formacyjny "39. p.p. Strzelców lwowskich"; pułk otrzymał przydomek lwowski 8.IV, a największe zwycięstwo odniósł w dniu 29 przerywając w Zboiskach i Brzuchowicach pierścień wojsk ukraińskich wokół Lwowa; na stronie widokowej sygnowana litografia secesyjna znakomitego austriackiego ilustratora Ernsta Kutzera; wspaniały walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
21924

1919 POCZTA POLOWA W.P.*1*, od zarania niepodległości wybuchły walki polsko - ukraińskie na terenie Lwowa, powstała tam pierwsza w Polsce poczta polowa, której nadano nr.1, najwcześniejsze znane przesyłki pochodzą z końca grudnia 1918 roku; początkowo używała kasowników prowizorycznych, a "1" wpisywano ręcznie, prezentowany list z 3.I.1919. jest najwcześniejszą znaną datą użycia datownika (typu 4b) tzw. "grubej 1" - do tej pory był to 15.II; to okres najcięższych walk o Lwów, połączenie z krajem utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, bardzo ciekawy walor, piękny stan zachowania, gwarancja Schmutz.


500 PLN
21925

1920 Zaślubiny Polski z morzem - wydanie pamiątkowe Armii gen. Hallera; z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego ppłk Mariana Dienstl - Dąbrowy, dla upamiętnienia objęcia przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, zaopatrzono w nadruk typograficzny "Nad / Polskim / Morzem / Puck / 10.II.1920" po 700 sztuk trzy niemieckie znaczki; na każdym z nich charakterystyczna usterka nadruku - przerwa w "d" (Fi.3000.-), fotoatest Schmutz.

Fi.1-3
2 400 PLN
21926

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 25.IV z Kalisza do Warszawy, pieczęć formacyjna "Oddział Sztabowy/ SZWADRONU ZAPASOWEGO/ Pułku 3-go Ułanów"; 3 Pułk Ułanów brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski, w działaniach na Białorusi uczestniczył do maja 1920, a następnie w składzie 3 Armii dowodzonej przez gen. Edwarda Rydza-Śmigłego wziął udział w wyprawie kijowskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
21927

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 3.XII z Brześcia Litewskiego za pośrednictwem Poczty Polowej nr.20 do Warszawy, na odwrocie kasownik odbiorczy; słabszy stan zachowania.


30 PLN
SOLD
21928

1920 wyprawa kijowska, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, list ze Sztabu Generalnego wysłany 3.VI za pośrednictwem poczty polowej 53 do 6 Armii, adresowany na Frontową Główną Pocztę Polową VI, ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy, całość w bardzo dobrym stanie zachowania (koperta od dołu zmniejszona).

W pierwszych dniach czerwca 6 Armia osiągnęła najdalsze rubieże na południowym odcinku frontu, zajmując Bracław, do 10.VI gen.Rydz-Śmigły przebywał w Kijowie i w tym właśnie czasie przesyłka dotarła do odbiorcy.


400 PLN
21929

1920 Bitwa Warszawska - list wysłany 4.IX miejscowo w Warszawie, wkrótce po odparciu spod Warszawy bolszewickiej nawały, adresowany do zastępcy Szefa Sztabu generała dywizji Mieczysława Kulińskiego, na odwrocie stempel odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do obsługi Sztabu Głównego; całość w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
21930

1920 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka napisana "w polu" 28.V w trakcie bardzo ciężkich walk toczonych ze zmiennym szczęściem od połowy maja, przesłana do Lwowa 2.VI za pośrednictwem poczty polowej 32, przydzielonej do 6DP. Pierwszego czerwca na południowy wschód od Połocka rozpoczęło się polskie przeciwuderzenie pod osobistym dowództwem Marszałka Piłsudskiego, które do ósmego czerwca osiągnęło nakazane cele: linię Dźwiny od Dryssy do Dzisny, górną Berezynę - to ostatnie sukcesy na froncie przed lipcową wielką ofensywą Armii Czerwonej. W walkach tych bardzo ważną rolę odegrała 6 Dywizja Piechoty, gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
21931

1920 wojna polsko-sowiecka, polska karta propagandowa "Najczerwieńszy" z tego okresu, litografia sygnowana "Włodz.Kuhn Moskwa 1918", z obiegu, wysłana 21.X z Warszawy do Holandii (jeden znaczek zdjęty), dobry stan zachowania; temat - JUDAICA.


150 PLN
21932

1921 przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i w polskiej walucie, prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy, kompletna seria.


160 PLN
21933

1921 polecona kartka poczty polowej nr 23 wysłana 27.11.21 do dowództwa 86. Pułku, ślady po archiwizacji.


80 PLN
21934

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (Fi.11000.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk.

Fi.1-3
Mi.1-3 
7 500 PLN
21935

1923 Samorząd Warwiszki, seria znaczków w bardzo ładnym stanie, znaczek za 50 mk poz. 5, za 100 mk, za 200 mk poz. 12, gwarancje kolejno 200 mk Schmutz, 100 mk Jungjohann, Petriuk, 50 mk Mikulski, Schmutz.

Fi.1-3
Mi.1-3 
10 800 PLN
21936

1924 Samorząd Warwiszki, znaczek za 50 mk. z nadrukiem z poz. 11, gwarancja Mikulski, Schmutz.

Fi.1
1 450 PLN
21937

1925 kartka wysłana węgierską pocztą balonową dla upamiętnienia obrony Przemyśla przez węgierskich żołnierzy i poczty balonowej tamtego okresu.


250 PLN