Auction 41. WW1 military postage

21790

1915 widokówka wysłana z ziem polskich okupowanych przez Rosję do Moskwy, wyraźna odbitka czerwonokrzyskiego formacyjnego stempla nadawczego; kasownik odbiorczy 21.III; całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
21791

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "3 Komp. 5. Pułku. 1. Bryg. Legionów Polskich"; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg.Pol. Poczta Pol.118", doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
21792

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej z Biura Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Dąbrowie, wysłany 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego (kasownik z wyróżnikiem "b") do Centralnego Biura Ewidencyjnego Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie, stempelek cenzury; całość w idealnym stanie zachowania, wszystkie stemple doskonale odbite; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
21793

1915 cholera !!! dezynfekowana (stempelek Desinfiziert) karta, wysłana 23.VII z domu rekonwalescencyjnego (Rekonvaleszentenhaus) w Kobierzynie pod Krakowem do Wiednia, za pośrednictwem poczty polowej 186, przesyłka oznaczona stempelkiem Militärpflege, pieczęć formacyjna ośrodka; przesyłki ze szpitali wojskowych - w obawie przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych, głównie cholery - poddawano procesowi odkażania, bardzo często bezpośrednio po przeczytaniu były one niszczone, zachowane egzemplarze należą do rzadkości; całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
21794

1915 Legiony Polskie - widokówka przedstawiająca legionistów w miejscowości Rozprza, datowana 29.VIII, wysłana 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Nowego Sącza, dwie nieopisane u Berka pieczęcie formacyjne: trójwierszowa "6 Kompania etapowa/ Bataljon Uzupełniający NoIII./ Legionów Polskich" i owalna z orłem "Bataljon Uzupełniający NoIII Legionów Polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; fragment treści: "Mają w tych dniach z naszej Kompani wybierać do linii, więc kto wie czy i ja nie pojadę."; dobry stan zachowania.

300 PLN
21795

250 PLN
21796

1915 Legiony Polskie - formularz datowany 13.VIII we Lwowie, wysłany do Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów w Piotrkowie, stempelek cenzury lwowskiej; walor w dobrym stanie zachowania.

50 PLN
21797

1915 Legiony Polskie - nietypowy, z napisami po niemiecku i polsku, formularz austriackiej poczty polowej, wysłany 6.IV za pośrednictwem zwykłej poczty!!! z Kęt do Alwerni, pieczęć formacyjna "K.u.k. KOMMANDO POLNISCHER LEGIONEN ETAPEN KOMMANDO", dwujęzyczny, nieopisany u Berka, stempelek cenzury legionowej CENZUROWANE/ZENSURIERT i stempelek cenzury austriackiej z Bielska; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
21798

1916 list z poczty etapowej 355 2.VII.16 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "C. i K. KOMENDA POLSKICH LEGIONÓW".

50 PLN
21799

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

60 PLN
21800

1916 kartka z niemieckiego Feldpostu, niemiecka widokówka - wypas bydła w polskiej wsi.

30 PLN
21801

1916 Legiony Polskie - niecodzienna widokówka wysłana 5.II za pośrednictwem poczty polowej 355 do Borysławia, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "Komenda Żandarmeryi polowej przy Kmdzie .brygady Leg.pol."; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

180 PLN
21802

1916 Legiony Polskie - formularz ze Lwowa adresowany na pocztę polową 118, wysłany 14.V przez Ligę Kobiet przy Naczelnym Komitecie Narodowym w sprawie poszukiwania legionisty; ładnie odciśnięta pieczęć organizacji; stempelek cenzury lwowskiej; walor w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
21803

1916 nalepki Legionistom Polskim.

100 PLN
21804

150 PLN
21805

1916 (?) nalepka towarzysząca workowi z listami wysłanymi za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej przy 12 Dywizji Zapasowej; nietypowy, rzadko spotykany w tak dobrym stanie walor.

200 PLN
21806

1916 list z poczty polowej w Jabłonnej.

60 PLN
21807

1916 Poczta Polowa Legionów, formularz pocztowy z próbną odbitką stempli legionowych, materiał wzorcowy i porównawczy.

250 PLN
21808

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.

40 PLN
21809

1916 list z poczty polowej w Turku.

50 PLN
21810

1916 list z poczty polowej w Łęczycy.

50 PLN
21811

20 PLN
21812

1916 Legiony Polskie - widokówka z III Baonu 1. pułku piechoty, przesłana 10.XI do Lublina za pośrednictwem poczty polowej 389, stempelek formacyjny; dobry stan zachowania (przebarwienia).

80 PLN
21813

120 PLN
21814

35 PLN
21815

60 PLN
21816

50 PLN
21817

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 20.X z otwartej zaledwie kilka dni wcześniej poczty polowej 389, którą 10.X w związku z reorganizacją austriackiego systemu poczt wojskowych przemianowano z poczty polowej 118; czytelna odbitka stempla formacyjnego "I. Brygada Piłsudskiego/ Komenda II. baonu 5.p.p. Leg.Pol."; dobry stan zachowania (naturalne przebarwienia); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
21818

1916 Legiony Polskie AKT 5 LISTOPADA - formularz wysłany 5.XI do Krakowa, co niezwykle rzadkie, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwery, fragment treści: "Dziś ogłoszono nam niepodległość Polski urzędowo. [-] Gazety dopiero jutro wam o tem doniosą.", stempel formacyjny z orłem "KOMENDA I. DYWIZYONU 1 PUŁKU ARTYLERYI LEGIONÓW POLSKICH - nieopisany u Berka !!! dodatkowy stempel "VON DER ARMEE IM FELDE"; unikalny walor w dobrym stanie zachowania (przebarwienia);
"5 listopada 1916 roku władze niemieckie i austriackie wydały tzw. Akt 5 listopada gwarantujący Polakom powstanie samodzielnego Królestwa Polskiego. Nie zostały sprecyzowane granice przyszłej monarchii. Akt zawierał natomiast sformułowania dotyczące stworzenia armii polskiej. Wydanie aktu wiąże się z faktem, że przedłużająca się I wojna światowa zmusiła państwa centralne do poszukiwania rekruta w okupowanym Królestwie Polskim." Wikipedia.

1917 Polski Korpus Posiłkowy, formularz poczty polowej (Kucharski K.92) wysłany 2.IX z Żurawicy, stempel formacyjny z orłem "Dowództwo III Batalionu 2 p.piechoty WOJSK POLSKICH" (nieopisany u Berka); dodatkowy stempelek "Von der Armee im Felde"; cenzura; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

700 PLN
21819

1916 Legiony Polskie - widokówka (Warszawa) wysłana 27.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c"), adresowana do szpitala rezerwowego Legionów Polskich w Kamieńsku; stempel nadawczy: "MILITARSEKTION DES POLNISCHEN OBERSTEN NATIONAL KOMITEES"; bardzo rzadko spotykany, polski (!) stempelek cenzury; wszystkie stemple bardzo wyraźnie odciśnięte, całość w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
21820

1916 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 163, formularz datowany 19.IV, wysłany 22.IV ze "Stacyi Kolei Krymno" za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 163, obsługującej jednostki polskie stacjonujące w okolicach Kowla, do miejscowości Rzęsna Polska, pieczęć formacyjna z godłem "6 Szwadron 2p. ułanów Leg.Pol." u Berka nieopisany; przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; całość w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
21821

150 PLN
21822

1916 kartka z poczty etapowej 355 z Wołynia 20.II.16 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "Legion Polski Pułk 2. Baon III Komp. 9".

80 PLN
21823

60 PLN
21824

30 PLN
21825

250 PLN
21826

1916 list austriackiej poczty polowej z Kielc 17.XII.16 do Niemiec.

40 PLN
21827

1916 sekretnik legionowy wydawnictwa Komitetu Narodowego Polski, uszkodzone brzegi sekretnika.

220 PLN
21828

1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.7 z Homla, przekazany poczcie polowej w Mińsku, kasownik "OBRATNAJA POLPOCZ.KAN.W MIŃSKU" ( .. ) z wyróżnikiem "ż"(); kopertę po sprawdzeniu zawartości i ocenzurowaniu treści listu, zabezpieczono lakowymi pieczęciami cenzury, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.64II
350 PLN
21829

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast ( ), wysłana 3.10 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża i kasownik odbiorczy 23.10; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN