Auction 41. WW1 military postage

21830

200 PLN
21831

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 8.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355 do miejscowości Huciska, pieczęć formacyjna z orłem: "KOMENDA 4 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P158); całość w dobrym stanie zachowania.

120 PLN
21832

250 PLN
21833

1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17.

40 PLN
21834

1917 Legiony Polskie - formularz ze sztabu II Brygady, wysłany 7.VI do Kielc za pośrednictwem poczty polowej 378, stempel formacyjny "Oddział sztabowy II Brygady Leg. polsk."; całość w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
21835

1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla rosyjskich oficerów (w tym także Polaków), koperta-formularz wysłana 5.VII z obozu do sekcji Moskiewskiego Komitetu Pomocy jeńcom w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury obozowej; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
21836

1917 list z poczty polowej w Szczuczynie.

60 PLN
21837

1917 list z poczt etapowej 334 3.IX.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni.

10 PLN
21838

1917 Polska Siła Zbrojna (Polnische Wehrmacht) - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
21839

1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury.

20 PLN
21840

1917 list wysłany z poczty polowej w Małkini.

50 PLN
21841

1917 list z poczt etapowej 334 21.V.17 ze stemplem formacyjnym wojskowej stadniny koni.

10 PLN
21842

1917 list polecony, wysłany 16.VII do Berlina, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.380, specjalna nalepka polecenia, na odwrocie stempelek nadawcy gotykiem "Deutsche Feldpost Nr.380" i kasownik odbiorczy.

40 PLN
21843

1917 karta pocztowa z obozu jenieckiego na Węgrzech, napisana przez Polaka służącego w armii rosyjskiej; wysłana 16.III z miejscowości Osi do Jelonek (obecnie dzielnicy Warszawy); parafka cenzora i stempelki cenzury austriackiej i niemieckiej.

50 PLN
21844

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka z Ciechanowa, wysłana 3.IX, adresowana na pocztę polową 378 (w Przemyślu), stempelek cenzury niemieckiej; karta pionowo zgięta.

40 PLN
21845

1917 kartka z poczty etapowej 378 z Zambrowa 31.1.17 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "KANCELARYA RACHUNKOWA 2. PUŁKU LEGIONÓW POLSKICH".

150 PLN
21846

25 PLN
21847

60 PLN
21848

60 PLN
21849

1917 "K.u.k. 30,5 cm. Mörser-Batterie Nr.28" - bateria ciężkich haubic (moździerzy oblężniczych) Škoda 305 mm, praktycznie najcięższej artylerii stosowanej w czasie I wojny światowej, moździerze te wykorzystywano m.in. w czasie obrony Przemyśla; widokówka pisana po polsku, wysłana 21.VII do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 376 (kasownik z wyróżnikiem "b"); niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
21850

1917 Legiony Polskie - koperta wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 378 do Dąbrowy Górniczej, nieopisana u Berka dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej Legionów polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; dobry stan zachowania (tylna klapa uszkodzona), ładnie odbite stemple; w obrocie pocztowym Legionów Polskich wykorzystywana głównie karty, koperty spotyka się dużo rzadziej.

200 PLN
21851

1917 kartka wysłana z poczty etapowej w Radomiu 7.VIII.17 do Wiednia.

15 PLN
21852

1917 kartka ze stemplem IV Pułku Legionów Polskich.

30 PLN
21853

1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz z napisami w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim), wysłany 8.XI ze Lwowa do II pułku piechoty PKP na pocztę polową 378a, dekoracyjna pieczęć urzędowa "DYREKCYA C.K. SEMIN. NAUCZ. MĘSK. we LWOWIE"; walor w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
21854

1917 KRYZYS PRZYSIĘGOWY - strona adresowa koperty wysłanej, zaledwie 5 dni po odmowie złożenia przysięgi przez legionistów I i III Brygady na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, list wysłano 14.VII z Modlina z 1 Pułku Piechoty (wchodzącego w skład I Brygady) na pocztę polową 641; stempel formacyjny "1.Baon 1 Pułk Leg.Pol./ Poczta Pol.118", parafka cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

W wyniku "kryzysu przysięgowego" Józef Piłsudski został przez Niemców uwięziony w Magdeburgu, legioniści z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "Królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży; z II Brygady, która złożyła przysięgę, utworzono Polski Korpus Posiłkowy.

120 PLN
21855

1917 Legiony Polskie - list wysłany z Komendy Żandarmerii do Sądu Polowego w Dęblinie, na odwrocie pokwitowanie odbioru z 25.III, dwie bardzo ładnie odbite pieczęcie formacyjne: "Komenda Żandarmeryi Polowej Wojsk Polskich" i "C i K SĄD KOMENDY GRUPY LEGIONÓW POLSKICH" (u Berka nienotowana); walor w doskonałym stanie zachowania; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów.

250 PLN
21856

1917 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej nieopisany!!! w fundamentalnej pracy Jerzego Kucharskiego "Postal stationery of the Polish Legion 1914-1918", w typie formularza Kucharski K.60. (o bardzo wysokim stopniu rzadkości 8 na 10 punktów), bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - PIŁSUDSKI.

600 PLN
21857

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, gwarancja Ryblewski.

75 PLN
21858

1918 X Armia - okres po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, poczta lokalna z rejonu Baranowicz i Nowogródka, karta pocztowa wysłana 31.XII tj. w końcowym okresie funkcjonowania tej poczty, ze Słonima - teren kontrolowany przez X Armię niemiecką, do Berlina (Fischer t.II str.40), opłacona znaczkiem poczty doręczeniowej za 30 Pf. i zgodnie z przepisami niemieckim znaczkiem za 10 Pf.; oba unieważniono dawnym rosyjskim datownikiem SŁONIM ( .), całość w doskonałym stanie zachowania.

2 000 PLN
21859

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, komplet podstawowy wszystkich znaczków wydanych przez pocztę Korpusu na dużym blankiecie ze stemplami Poczty Polowej Korpusu, znaczki pierwszego wydania stemplowane kasownikiem poczty polowej z datą 3.5.18, drugiego wydania z datą 21.5.18, na dole podpis naczelnika poczty polowej, niezwykle rzadki i dekoracyjny walor o charakterze historycznym idealny do eksponatu wystawowego poczt wojskowych, bardzo dobry stan zachowania (widoczne skocze na opakowaniu), fotoatest Schmutz.

Fi.1-11, 12-15A, B
11 000 PLN
21860

180 PLN
21861

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, naturalne zmarszczenia w papierze, gwarancja Ways, Schmutz.

210 PLN
21862

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Gryżewski.

55 PLN
21863

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego.

10 PLN
21864

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Ryblewski, Schmutz.

35 PLN
21865

20 PLN
21866

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek I wydania przedrukowego, gwarancja Schmutz.

40 PLN
21867

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, pamiątka filatelistyczna - znaczki obu wydań skasowane 10.IV na odwrocie karty pocztowej; dodatkowo stempelek polecenia - niezwykłej rzadkości rekwizyt Poczty Korpusu, na przesyłkach z oryginalnego obiegu praktycznie nieosiągalny; sygnowane monogramem wiązanym; karta w słabszym, ale znaczki w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.6, 7, 12-15A, 12-
300 PLN
21868

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek pierwszego wydania przedrukowego, gwarancja Mikstein, Schmutz.

50 PLN
21869

10 PLN