Auction 40. WW1 military postage

16095

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Perzyński.

50 PLN
16096

Fi.2b
80 PLN
16097

1919 wydanie prowizoryczne rumuńskiej poczty okupacyjnej na Pokuciu, gwarancja Gryżewski.

50 PLN
16098

Fi.11
40 PLN
16099

1919 "DOWÓDZTWO 36 P.P. *WP*", walki polsko-ukraińskie o Lwów, formularz, datowany "Miejsce postoju 13.II", wysłany 14.II za pośrednictwem poczty polowej nr.1 do Radomia , czytelna odbitka datownika typu austriackiego o średnicy 29 mm (z tzw. "grubą jedynką" opisanym jako typ 4b w PZP str.1164), gdzie jako najwcześniejszą znaną datę użycia podano dzień 15.II; bardzo wyraźna odbitka, efektownej pieczęci formacyjnej z orłem; całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

500 PLN
16100

1919 Front Litewsko-Białoruski, urzędowy formularz poczty polowej Szefa Sanitarnego Frontu Litewsko-Białoruskiego w Wilnie, wysłany 23.IX do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, za pośrednictwem uruchomionej w sierpniu 1919, poczty polowej nr.37 stacjonującej w Wilnie; całość w doskonałym stanie zachowania (ślady archiwizacji); z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
16101

1919 wojna polsko-ukraińska, karta nadana 29.V.19 w I Frontowej Głównej Poczcie Polowej do Przemyśla, przeadresowana na Lwów, gdzie chciano pobrać od odbiorcy 30 h. dopłaty prowizorycznymi znaczkami z nadrukiem typu 80, a następnie jako na przesyłce wojskowej dopłatę tę unieważniono; ma stempelki cenzury wojskowej ze Stryja i Lwowa; unikalny walor, gdzie skomasowanych jest kilka rzadkich elementów pocztowych; walki polsko-ukraińskie były pierwszymi po odzyskaniu niepodległości walkami o ustalenie granic odrodzonej Polski, we Lwowie zorganizowano pierwszą pocztę polową W.P.(numer 1), a w Przemyślu umiejscowiono główny obsługujący armię urząd pocztowy; przez pół roku utrzymywał on łączność z oblężonym miastem, a po ruszeniu ofensywy majowej pod dowództwem gen.J.Hallera, został przeniesiony do zdobytego 20 maja Stryja; z tego okresu pochodzi karta, a Stryj to najdalej wysunięte na wschód miejsce pobytu tej poczty; po zakończeniu wojny polsko-ukraińskiej została ona przeniesiona do Warszawy; bardzo dobry stan, gwarancja L.Schmutz, kolorory fotoatest firmowy.

Fi.Pd.4 (76A)
3 000 PLN
16102

Fi.1-3
2 500 PLN
16103

300 PLN
16104

1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 29.IX do Nancy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; dodatkowy stempelek "D.P.10/ Secteur 311/ Le Vaguemaster"; na odwrocie stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
16105

1920 widokówka, wysłana 26.I z Wilna do miejscowości Zagórze, pomimo, że przesyłka nie nosi oznaczeń poczty polowej ani stempli formacyjnych - nadawcą był najpewniej wojskowy, dlatego przy nadaniu nie pobrano opłaty pocztowej; nietypowy walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
16106

1920 "Świadectwo odejścia" - wystawione podoficerowi 9.IX przez Komendanta Kwatery Głównej w Warszawie.

20 PLN
16107

1920 niemieckie znaczki z nadrukiem "Nad /Polskiem /Morzem /Puck /10.II.1920" wydane z inicjatywy szefa Wydziału Oświaty i Kultury Dowództwa Frontu Pomorskiego, dla upamiętnienia objęcia w posiadanie przez Polskę tzw. korytarza z miastem Puck, znaczki unieważniono kasownikiem PUTZIG 10.2.20., nakład 700 szt., kolorowy fotoatest Schmutz.

1 450 PLN
16108

200 PLN
16109

1920 Wyprawa Kijowska - list wysłany 4.III z poczty polowej nr.48 do Warszawy, poczta ta obsługiwała 2 Dywizję Strzelców Wielkopolskich, którą w styczniu 1920 przemianowaną na 15 Dywizję Piechoty, jednostka ta w styczniu i lutym 1920 brała udział w wyzwalaniu Pomorza, a 8.III wyruszyła w rejon koncentracji przed operacją kijowską do Brodów; 15 Dywizja Piechoty brała udział w bezpośrednim szturmie na Kijów, a jej oddziały jako pierwsze wraz z oddziałami 1 Dywizji Piechoty Legionów wkroczyły 7 maja do Kijowa; całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
16110

1920 wojna polsko-sowiecka, propagandowa ilustrowana karta pocztowa, wysłana 31.VIII z Marek ze szpitala psychiatrycznego w Drewnicy do Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, kasownik odbiorczy Warszawa 1.IX i pieczęć kancelaryjna ministerstwa; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16111

1920 wojna polsko-sowiecka, list polecony z Komisji Kwaterunkowej Kaliskiego Okręgu Wojskowego w Szczypiornie (w dawnym obozie internowanych legionistów), wysłany 11.XI z Kalisza do Warszawy, pieczęcie nadawcy na froncie i na odwrocie, kasownik odbiorczy; ogólnie dobry stan zachowania (znaczki zdjęte).

30 PLN
16112

1920 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa wykonana z kory brzozowej, napisana 30.VI na miejscu postoju, wysłana 2.VII za pośrednictwem poczty polowej nr.26 do Sandomierza, okrągła pieczęć formacyjna "Dowództwo 3 Baonu Saperów", stempelek cenzury "Cenzurowano" z parafką cenzora, kasownik odbiorczy; karta wysłana z 2 Dywizji Piechoty Legionów (do której przydzielona była poczta polowa nr.26) na dwa dni przed rozpoczęciem 4.VII. na froncie litewsko-białoruskim ofensywy Tuchaczewskiego, mającej na celu odciążenie frontu południowego, gdzie polskie wojska w tym czasie zajęły Kijów, linia frontu opierała się wtedy na Berezynie i były to najbardziej wysunięte na wschód rubieże kontrolowane przez 4 Armię; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
16113

1921 wojna polsko-sowiecka, patriotyczna widokówka wysłana 1.IV za pośrednictwem poczty polowej 24 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Warszawy, pieczęć formacyjna "KOMISJA GOSPODARCZA Dowództwa Taborów 9. Dywizji Piechoty".

200 PLN
16114

80 PLN
16115

250 PLN
16116

1921 polecona kartka poczty polowej nr 23 wysłana 27.11.21 do dowództwa 86. Pułku, ślady po archiwizacji.

80 PLN
16117

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (Fi.16000.-); nadużycie formy - przedruk wykonany po jej powtórnym złożeniu, atrakcyjna cena wywoławcza, gwarancja Plamsch.

Fi.1-3 FFi
Mi.1-3
2 400 PLN
16118

250 PLN
16119

1942 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, maszynopis opracowania przedwojennego filatelisty krakowskiego H.Brancewicza na temat znaczków pocztowych I Korpusu w dwóch ręcznie oprawionych zeszytach; część pierwsza, opisowa - 16 stron maszynopisu, część druga, kliszowa - 12 klisz z ilustracjami.

200 PLN