Auction 40. WW1 military postage

15975

1915 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, datowany 25.IX w Symbirsku, wysłany do Salzburga; cenzura rosyjska z Symbirska i dodatkowy stempelek "..."; cenzura Austro-Węgierskiego Czerwonego Krzyża; całość w doskonałym stanie zachowania.

150 PLN
15976

250 PLN
15977

150 PLN
15978

150 PLN
15979

1915 Legiony Polskie - WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 255, widokówka wysłana 8.IX za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej do miejscowości Dulowa pod Trzebinią, kasownik "TABORI POSTAHIVATAL 255", obok pieczęć formacyjna "K.U.K. ETAPENSTATIONSKOMMANDO I.BRIGADE POLNISCHER LEGIONEN"; dodatkowo stempelek WEITERLEITEN; do tej pory w literaturze nie odnotowano przesyłek legionowych wysłanych za pośrednictwem tej poczty polowej; unikalny, być może jednostkowy walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
15980

1916 Rosja, korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 10.6 z Orła do ocenzurowania w Piotrogrodzie; dwie zalepki i dwa różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym cenzora nr.105; krajowa nalepka polecenia z nazwą miejscowości grażdanką, z dopisaną alfabetem łacińskim nazwą "Orel"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
120 PLN
15981

1916 list z poczty polowej w Turku.

50 PLN
15982

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

60 PLN
15983

1916 nalepki Legionistom Polskim.

120 PLN
15984

20 PLN
15985

1916 list z poczty polowej w Łęczycy.

50 PLN
15986

1916 Legiony Polskie - karta pocztowa wysłana 8.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Rzeszowa, bardzo wyraźna odbitka stempla formacyjnego z orłem "KOMENDA BAONU Nr.1 PUŁK 2. I.LEG.POLSKI"; dobry stan zachowania (karta zmniejszana i podklejana).

100 PLN
15987

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.

40 PLN
15988

1916 list z poczty polowej w Jabłonnej.

60 PLN
15989

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 21.I z poczty polowej 378 do Krakowa, idealna odbitka efektownego stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p."; całość w doskonałym stanie zachowania.

400 PLN
15990

1916 Legiony Polskie - I Brygada, węgierski formularz wysłany 17.VI ze sztabu za pośrednictwem poczty polowej 118 do Lwowa, stempel formacyjny "Komenda I Brygady Legionów Polskich"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
15991

1916 formularz wysłany 23.X do Berlina za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 3 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna.

30 PLN
15992

1916 rzadko spotykany formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy tylko po rosyjsku, sygnatura "i "". ."; pisany po polsku, datowany 14.IX, wysłany z obozu w miejscowości Tara do Czerwonego Krzyża we Lwowie; stempelek do oznaczania korespondencji jenieckiej "correspondences des prisoniers de guerre"; cenzura rosyjska z Omska i austriacka z Wiednia; całość w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
15993

700 PLN
15994

1916 Legiony Polskie - kwit wypłaty należności za "dostarczoną podwodę" Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich, wystawiony 29.XI na kwotę 7 Koron 20 halerzy przez oficera werbunkowego; efektowny stempelek formacyjny z orłem "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH Sandomierz" nieopisany u Berka !!! niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
15995

1916 sekretnik legionowy wydawnictwa Komitetu Narodowego Polski, uszkodzone brzegi sekretnika.

260 PLN
15996

1916 list austriackiej poczty polowej z Kielc 17.XII.16 do Niemiec.

50 PLN
15997

1916 Legiony Polskie - papier listowy z orłem i napisem LEGIONY POLSKIE 1915 (Kucharski E.3A.), stopień rzadkości - 6 punktów !!! wysłany 21.IV ze "stanowiska" do Departamentu Wojskowego NKN, wewnątrz pieczęć kancelaryjna z liczbą dziennika, a na odwrocie stempel ODDZIAŁ ZAPOMOGOWY; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; do tej pory znany jeden egzemplarz z obiegu z dnia 7.V.1916.

500 PLN
15998

1916 list z poczty etapowej 355 2.VII.16 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "C. i K. KOMENDA POLSKICH LEGIONÓW".

60 PLN
15999

60 PLN
16000

1916 kartka z poczty etapowej 355 z Wołynia 20.II.16 do Krakowa ze stemplem formacyjnym "Legion Polski Pułk 2. Baon III Komp. 9".

80 PLN
16001

Mi.69II
140 PLN
16002

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 9.8 z Mińska, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 31.8; koperta po ocenzurowaniu zawartości i treści listu zabezpieczona lakowymi pieczęciami cenzury; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
350 PLN
16003

1916 Legiony Polskie - list z Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów adresowany do Lwowa, wysłany 22.II za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie, ze względu na niecodzienny sposób adresowania przesyłki, omyłkowo skierowano ją do nadawcy !!! do 1 pułku piechoty na pocztę polową 118, a po dostrzeżeniu pomyłki, przesłano prawidłowo do Lwowa, tam 4.III podjęto nieskuteczną próbę doręczenia (czerwony dopisek "nicht zu ermitteln"), nawet poszukiwano adresata przy pomocy policji - nalepka w trzech językach (niemieckim, polskim i ukraińskim) "Nieznany, w policyi niemeldowany." i wreszcie 11.III (datownik na odwrocie) list odesłano do Piotrkowa (adnotacja "retour Piotrków"); niezwykle dekoracyjny walor o wspaniale udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
16004

1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17.

50 PLN
16005

1917 kartka z poczty polowej w Chełmie ze stemplami cenzury.

20 PLN
16006

1917 list z poczty polowej w Szczuczynie.

60 PLN
16007

1 500 PLN
16008

1917 list wysłany z poczty polowej w Małkini.

50 PLN
16009

1917 Polski Korpus Posiłkowy - list polecony w ozdobnej kopercie, wysłany 11.VIII z Wieliczki do 2 pułku ułanów stacjonującego w Mińsku Mazowieckim, na miejscu nie odnalazł adresata przebywającego w szpitalu, przeadresowany i dosłany 14.VIII do Modlina; cenzura; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.188, 193
200 PLN
16010

1917 list do Berlina, wysłany 5.II ze szpitala wojskowego im. królowej Blanki Kastylijskiej, za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 403, pieczęć nagłówkowa jednostki.

100 PLN
16011

1917 formularz rosyjskiej poczty polowej, wysłany 9.XI ze Smoleńska do głównego lekarza 421 Transportu Sanitarnego, dotyczący rannego żołnierza, pieczęć szpitala miejskiego z symbolem Czerwonego Krzyża, stempel kancelaryjny 421 Transportu Sanitarnego z datą 20.XI; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

300 PLN
16012

1917 część informacyjna podwójnego formularza "Sekcyi wywiadowczej" krakowskiego oddziału Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, wysłana 29.III z Krakowa do miejscowości Chróść, przesyłka urzędowo zwolniona od opłaty pocztowej: "Rzecz urzęd. wojsk. sanit. Rozp./ Min. handlu L.2399. Dz. rozp./ c.k. poczty L.16 ex 1881."; okrągła pieczęć z symbolem czerwonego krzyża "SEKCYA WYW. CZERW. KRZYŻA KRAKÓW"; bardzo rzadko spotykany walor w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

400 PLN
16013

1917 Legiony Polskie - formularz niemieckiej poczty polowej z 2 pułku ułanów, datowany 8.VI w Mińsku Mazowieckim, wysłany do Komisyi Kasowej Komendy Taborów Legionów Polskich na pocztę polową 378, trzy różne stemple legionowe, z których dwa: "OFICER LIKWIDUJĄCY 2-go pułku Ułanów Pol.Leg." i "Oficer likwidujący Komendy Taborów Pol.Leg." nie są opisane u Berka !!! przesyłka wysłana na kilka dni przed kryzysem przysięgowym 6.VII; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
16014

40 PLN