Auction 36. WW1 military postage

17390

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja.

Fi.1-2
250 PLN
17391

1914 wydanie poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja Miszczak.

Fi.1-2
280 PLN
17392

1914, Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
340 PLN
17393

1914 znaczki poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, naturalne zmarszczki w papierze, gwarancja Mikstein.

Fi.1-2
1 200 PLN
17394

1914 znaczki poczty Naczelnego Komitetu Narodowego.

Fi.1-2
250 PLN
17395

1914 Winieta dobroczynna "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SMARYTANINA" za 2 hal. na patriotycznej widokówce wysłanej z Krakowa we wrześniu 1917 (Fi.600.-), co ciekawe, pomimo, że przesyłka nie została oznaczona jako wojskowa (FELDPOST), Poczta nie naliczyło dopłaty, zalepkę tę stosowano przeważnie na kartach poczty polowej lub zgodnie z przeznaczeniem do zaklejania kopert na odwrocie; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
450 PLN
17396

1914 zalepka w formie pieczęci lakowej wydana przez NKN.

Fi.1a
50 PLN
17397

100 PLN
17398

1914 widokówka - lotnicy.

20 PLN
17399

140 PLN
17400

450 PLN
17401

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 24.IX z miejscowości Miskolcz do Krakowa do Departamentu Wojskowego NKN; pieczęć formacyjna aresztu garnizonowego, cenzura; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego, gwarancja Schmutz.

700 PLN
17402

Mi.142
150 PLN
17403

1914 ilustrowana całostka, wydana na rzecz Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przedstawiająca cesarza niemieckiego Wilhelma; długość sygnatury 36 mm; idealny stan zachowania; temat - CZEERWONY KRZYŻ.

Mi.P100A
30 PLN
17404

Mi.P218IIF
150 PLN
17405

1914 Legiony Polskie - walki w Karpatach, widokówka (Jaremcze) datowana 6.XII, wysłana z miejscowości Maramarossziget przez podoficera Legionów Polskich do Witowa, ponieważ nadawca nie oznaczył przesyłki jako wojskowej (Feldpost) - poczta naliczyła dopłatę, znaczek unieważniono datownikiem Chochołów 5.I.1915; niezwykle rzadka całość z wczesnego, słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; słabszy stan zachowania.

200 PLN
17406

140 PLN
17407

50 PLN
17408

1914 widokówka z Tulczyna datowana 20.X, napisana po polsku, wysłana jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Mohylowa, pieczęć formacyjna "2-a POTA 11o CAEPHAO ATAIOHA"; kasownik odbiorczy -. 31.X; całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
17409

Fi.Fp3
200 PLN
17410

1915 legionowa nalepka dobroczynna na wycinku z listu.

390 PLN
17411

400 PLN
17412

1915 znaczek dobroczynny Naczelnego Komitetu Narodowego na rzecz wdów i sierot po legionistach polskich grzecznościowo stemplowany na karcie polowej legionów ze stemplem formacyjnym IV Pułku Legionów Polskich.

340 PLN
17413

1915 Legiony Polskie - po przydzieleniu Legionom austriackich poczt polowych, poczta Legionów funkcjonowała jeszcze tylko do końca kwietnia i stosowała w tym czasie m.in. stempel z tekstem niemieckim: "Feldpost der polnischen Legionen Nr.1"; list od żołnierza Batalionu Uzupełniającego adresowany do Żywca, przekazany przez pocztę Legionową (stacjonującą w tym czasie w Sławkowie) do pobliskiego urzędu cywilnego w Szczakowej, skąd wyekspediowano go 15.II, pieczęć formacyjna; doskonałej jakości odbitki obu stempli, dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego, gwarancja Schmutz.

500 PLN
17414

1915 widokówka wysłana 6.VI za pośrednictwem poczty polowej 186, pieczęć formacyjna.

25 PLN
17415

1915 (?) Legiony Polskie - koperta z orłem strzeleckim z napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), bardzo dobry stan zachowania

40 PLN
17416

1915 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 26.XI z obozu w miejscowości Barnau do Wiśnicza, stempelki cenzury rosyjskiej i austriackiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN
17417

1915 Legiony Polskie - ofrankowany formularz poczty polowej, wysłany 17.XII z miejscowości Świątniki Górne do Stacji Zbiorczej i Transportowej Legionów Polskich w Dziedzicach, znaczek unieważniony kasownikiem rusztowym, stempelek cenzury krakowskiej.

Mi.142
30 PLN
17418

40 PLN
17419

1915 formularz wysłany 4.IV ze szpitala fortecznego nr.2 w Krakowie do Brux, doskonała odbitka niezwykle rzadko spotykanej odmiany datownika poczty polowej 186 z wyróżnikiem "1", różne dodatkowe stempelki, w tym formacyjny; karta podpisana przez komendanta szpitala! ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
17420

250 PLN
17421

1915 cholera !!! dezynfekowana (stempelek Desinfiziert) karta, wysłana 23.VII z domu rekonwalescencyjnego (Rekonvaleszentenhaus) w Kobierzynie pod Krakowem do Wiednia, za pośrednictwem poczty polowej 186, przesyłka oznaczona stempelkiem Militärpflege, pieczęć formacyjna ośrodka; przesyłki ze szpitali wojskowych - w obawie przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych, głównie cholery - poddawano procesowi odkażania, bardzo często bezpośrednio po przeczytaniu były one niszczone, zachowane egzemplarze należą do rzadkości; całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
17422

1915 list wysłany z Warszawy do żołnierza (oficera ?) Gwardii Przybocznej w Piotrogrodzie, na odwrocie negatywowa pieczęć urzędu pocztowo-telegraficznego w Warszawie i kasownik odbiorczy 21.III; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
17423

120 PLN
17424

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej z Biura Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Dąbrowie, wysłany 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego (kasownik z wyróżnikiem "b") do Centralnego Biura Ewidencyjnego Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie, stempelek cenzury; całość w idealnym stanie zachowania, wszystkie stemple doskonale odbite; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
17425

1915 widokówka wysłana z terenu Polski do Moskwy, wyraźna odbitka czerwonokrzyskiego formacyjnego stempla nadawczego; kasownik odbiorczy 21.III; całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
17426

1915 list z Przemyśla do Wiednia wysłany pocztą lotniczą "Fliegerpost Przemyśl", data napisania kartki 15.I.1915.

300 PLN
17427

110 PLN
17428

1915 Legiony Polskie - I Brygada, list wysłany 15.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "3 Komp. 5. Pułku. 1. Bryg. Legionów Polskich; bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 4.III za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, bardzo dobrej jakości odbitka wyjątkowego stempla cenzury połączonego ze stemplem formacyjnym "CENZUROWANO 1 Baon 1.Pułk Leg. Pol. Poczta Pol.118", doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
17429

1915 Legiony Polskie - widokówka przedstawiająca legionistów w miejscowości Rozprza, datowana 29.VIII, wysłana 1.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "c") do Nowego Sącza, dwie nieopisane u Berka pieczęcie formacyjne: trójwierszowa "6 Kompania etapowa/ Bataljon Uzupełniający NIII./ Legionów Polskich" i owalna z orłem "Bataljon Uzupełniający NIII Legionów Polskich"; stempelek cenzury w języku niemieckim; fragment treści: "Mają w tych dniach z naszej Kompani wybierać do linii, więc kto wie czy i ja nie pojadę."; dobry stan zachowania.

300 PLN