Auction 32. Communist Poland 1945-1952

2786

1945 Westerplatte, rzadki (jako prawdziwy) znaczek cięty, z poz.44, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.374 nz
Mi.407U
600 PLN
2787

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
40 PLN
2788

Fi.374 nz FFi
Mi.407 U
50 PLN
2789

1945 Wydanie przedrukowe - 1 zł znaczek podstawowy z błędem na poz. 68 "uszkodzone C i Z w POCZTA", list do Krakowa wysłany 4.VI.1946.

Fi.375, 377
Mi.408, 410
50 PLN
2790

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1 zł. z nadrukiem odwróconym, z błędem "dwie dziurki w prawej belce", gwarancja Schmutz.

Fi.375 No
Mi.408
700 PLN
2791

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1 zł. z nadrukiem odwróconym, z błędem "wcięcie lewej krawędzi i jasna plamka (po gwoździu) w lewej belce", gwarancja Gryżewski.

Fi.375 No B
Mi.408
700 PLN
2792

1945 wydanie przedrukowe na Goznaku, próbna odbitka nadruku za 1 zł. z poz.30 z błędem występujacym na wydaniu definitywnym "uszkodzenie prawego kwadratu", gwarancja.

Fi.375 P
Mi.408
1 000 PLN
2793

1945 Wydanie przedrukowe, 1,50 zł - frankatura wielokrotna (oba typy nadruku), miejscowy list polecony nadany 28.V w urzędzie Warszawa 19 Port Lotniczy; zwracają uwagę zalepka i adnotacja TAJNE, ślady archiwizacji (jeden znaczek uszkodzony).

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
2794

1945 "PIERWSZE ŚWIĘTO LOTNIKA w ODRODZONEJ POLSCE" znaczek skasowany na kopercie 2.IX w Warszawie, jednym z pierwszych powojennych stempli okolicznościowych stosowanym wyłącznie w tym dniu; dekoracyjna całość.

Fi.376a
Mi.409b
80 PLN
2795

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł. z przesuniętym w pionie nadrukiem I formy - belka na dole znaczka i dużą spacją po lewej, na wycinku, gwarancja.

Fi.376a
Mi.409b
150 PLN
2796

1945 Wydanie przedrukowe - 1,50 zł (typ1) frankatura mieszana, list polecony wysłany 8.X ze Skwierzyny do Krakowa, kasownik odbiorczy.

Fi.376a, 364
Mi.409b, 395
35 PLN
2797

Fi.376a B
Mi.409b
100 PLN
2798

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (typ 1) - frankatura mieszana, list polecony wysłany 22.II z Pilicy do Warszawy, prowizoryczne kasownik i erka, kasowniki odbiorcze na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.376aT1, 364
Mi.409b, 395
60 PLN
2799

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (typ 1) - frankatura mieszana, list polecony wysłany 28.IX z Lublina do Puław, prowizoryczne kasowniki i erka, kasowniki odbiorcze na odwrocie.

Fi.376aT1, 364
Mi.409b, 395
60 PLN
2800

1945 Wydanie przedrukowe - 1,50 zł dwa typy znaczka !!! frankatura wielokrotna, ozdobny blankiet z życzeniami, złożony i w formie list wysłany 18.I.1946 z Rawicza do Poznania.

Fi.376aT1+T2
Mi.409b
30 PLN
2801

1945 Wydanie przedrukowe - 1,50 zł brązowoczerwony typ 2 - frankatura pojedyncza, list wysłany 20.V.1946 z Warszawy do Krakowa.

Fi.376aT2
Mi.409b
20 PLN
2802

1945 wydanie przedrukowe, 1,50 zł (forma II typ 2) - frankatura pojedyncza, znaczek z uszkodzeniem nadruku na poz.100 "prawa strona belki zasłaniającej nominał odłamana", list wysłany 28.XI z miejscowości Krzyżatka do Kobylanki, ostemplowania prowizoryczne; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.376aT2
Mi.409b
120 PLN
2803

1945 wydanie przedrukowe, znaczek za 1,50 zł. - najwyżej katalogowana I forma, z poz.43, użyty w Sosnowcu gdzie te znaczki były w sprzedaży, zdjęty z listu użytkowego, gwarancja Schmutz.

Fi.376b FI
Mi.409a
450 PLN
2804

1945 Zabytki Gdańska, 1 zł - frankatura wielokrotna, miejscowy list wysłany w Warszawie 27.VI, znaczki unieważnione kasownikiem propagandowym; do tematu - PIWO!

Fi.377
Mi.410
25 PLN
2805

1945 zabytki Gdańska, frankatura dwukolorowa, polecony list lotniczy wysłany 8.I.1946 z Leszna do bazy lotnictwa polskiego Cammeringham w Anglii, przesyłka poszukiwała bezskutecznie adresata, który prawdopodobnie powrócił do Polski, odesłana do nadawcy; stempelek cenzury wojskowej nr.1620; całość o bardzo ciekawym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; sygn. J.Księski.

Fi.377, 379B
Mi.410, 412A
200 PLN
2806

1945 list polecony z Poznania 16.VIII.46 do Warszawy.

Fi.377, 395
Mi.410, 428
15 PLN
2807

1945 zabytki Gdańska, seria cięta w parkach, w bardzo ładnym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.377-79 nz
Mi.410-12(A)U
360 PLN
2808

1945 zabytki Gdańska, 3 zł - frankatura wielokrotna, list polecony wysłany 6.II.1946 z miejscowości Międzylesie do Katowic, prowizoryczne kasowniki i erka, kasownik odbiorczy na odwrocie; ostemplowania w kolorze czerwonym spotyka się bardzo rzadko; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.379B
Mi.412A
100 PLN
2809

1945 Warszawa oskarża, 1,50 zł - frankatura wielokrotna, list wysłany 15.I.1946 z Łańcuta do Rzeszowa.

Fi.380
Mi.414
15 PLN
2810

1945 Warszawa oskarża, 1,50 zł. - frankatura pojedyncza, karta pocztowa wysłana 23.XII z Łodzi do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Fi.380
Mi.414
10 PLN
2811

1945 Warszawa oskarża, znaczek za 1,50 zł. z lokalną perforacją z Lublińca, gwarancja Krawczyk.

Fi.380
Mi.414
25 PLN
2812

1945 Warszawa oskarża, narożnikowy znaczek za 3 zł. z lokalną perforacją z Sulmierzyc k/Radomska, gwarancja Krawczyk.

Fi.381
Mi.415
30 PLN
2813

1945 Warszawa oskarża, 6 zł - frankatura pojedyncza, list polecony wysłany 27.IV.1946 z Biłgoraja do Łodzi, prowizoryczny kasownik typu lubelskiego i erka, kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.383
Mi.417
60 PLN
2814

1945 Warszawa oskarża, 6 zł - frankatura pojedyncza, list polecony wysłany 4.III.1946 z Warszawy do Kielc, kasownik prowizoryczny, na odwrocie kasownik odbiorczy.

Fi.383
Mi.417
15 PLN
2815

1945 list polecony z Mosiny 2.V.45 do Warszawy, na odwrocie stemple odbiorcze, znaczek z prywatnym ząbkowaniem.

Fi.383
Mi.417
60 PLN
2816

1945 Warszawa oskarża, znaczek za 6 zł. z lokalną perforacją z Pszczyny, gwarancja Krawczyk.

Fi.383
Mi.417
25 PLN
2817

1945 Warszawa oskarża, 8 zł - frankatura wielokrotna, lotniczy list polecony wysłany 19.II.1946 z Warszawy do Chicago, stempelek cenzury zagranicznej 3290, jako kopertę zastosowano przedwojenną całostkę lotniczą; kasowniki odbiorcze na odwrocie; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, gwarancja.

Fi.384
Mi.418
120 PLN
2818

1945 Warszawa oskarża, 10 zł - frankatura pojedyncza, list polecony wysłany 15.XII.1946 z Kalisza do Warszawy, kasownik odbiorczy.

Fi.385
Mi.419
15 PLN
2819

1945 Warszawa oskarża, znaczek za 10 zł. z lokalną perforacją ze Zbąszynka, dotąd nie opisany, gwarancja Krawczyk.

Fi.385
Mi.419
40 PLN
2820

1945 VII Kongres Związków Zawodowych, znaczek na specjalnej karcie, skasowany okolicznościowo 18.XI w pierwszym dniu obiegu; dodatkowy stempel okolicznościowy II Kongresu.

Fi.386
Mi.413
50 PLN
2821

1945 Powstanie Listopadowe, niekatalogowany znaczek cięty, lekkie sygnatury długopisem na odwrocie, marginesowe w pięknym stanie liczone w tysiącach, ten w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej, gwarancja Krawczyk.

Fi.387 nz
Mi.420
600 PLN
2822

1945 1 rocznica zwycięstwa, 3 zł - frankatura pojedyncza, list wysłany 15.VII z miejscowości Blachownia, znaczek unieważniony poprzez wpisanie atramentem nazwy miejscowości i daty, podobne kasowania z tak późnego okresu należą do rzadkości; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.405
Mi.438
120 PLN
2823

1945 1 rocznica zwycięstwa, 3 zł - frankatura pojedyncza, list wysłany z miejscowości Groszowice do Łodzi, znaczek unieważniony kasownikiem prowizorycznym - trójkątem z liczbą 12 w środku; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.405
Mi.438
80 PLN
2824

1945 zestaw znaczków z kasownikami prowizorycznymi.

60 PLN
2825

1945 Ludowe Wojsko Polskie, ilustrowany formularz wydany przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego, przesyłka z oznaczeniem WOJSKOWY wysłana 29.III za pośrednictwem poczty polowej (38233), adresowana do Łucka, stempelek cenzury nr.134; niezwykle rzadki, dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania.

400 PLN