Auction 32. Communist Poland 1945-1952

3026

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem typu 2, list wysłany 8.I.1951 z Jabłonowa Pomorskiego do Warszawy.

Fi.475, 513, 525
Mi.556, 626, 657&nbs
20 PLN
3027

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem w typie 22, jednym z czterech najrzadszych typów dyrekcyjnych, w tym rzadkie znaczki 18 zł Bierut, list ze Stargardu Szczecińskiego wysłany 30.I.1951 do Warszawy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygn. Roszkowski, gwarancja.

Fi.476, 470
400 PLN
3028

1950 "groszy" typ 4 - wyjątkowo rzadko spotykane z nadrukiem znaczki za 35 zł Bierut (wg.PZP grupa D), front listu poleconego wysłanego 11.XI z miejscowości Mordy do Warszawy; sygnatura własnościowa Czesław Malingiewicz.

Fi.478, 474
Mi.629, 625
200 PLN
3029

1950 list z Sopotu 21.7.50 do Staszowa, znaczek walka z gruźlicą z przywieszką.

Fi.488 Pw5, 513
Mi.514, 556
40 PLN
3030

1950 "groszy" seria z nadrukiem typu 3, wydana z okazji 75 rocznicy UPU - znaczki wyjątkowo rzadko spotykane z nadrukiem (wg.PZP grupa D), list lotniczy wysłany 16.XII z Warszawy do Londynu, bardzo dobry stan zachowania (same znaczki kasowane Mi. ++50.- euro).

Fi.498-500
Mi.636-638
80 PLN
3031

1950 formularz służbowy - przedwojenna koperta lotnicza (Fi.Ck9) z nadrukiem czarnego prostokąta kasującego znak opłaty (zwraca uwagę szczerba z prawej strony), ofrankowana serią znaczków wydanych z okazji 75-lecia UPU i wysłana 15.VIII z Warszawy jako polecony list lotniczy do Londynu, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "Rzeczpospolita Polska Ministerstwo Poczt i Telegrafów"; niespotykana całość w dobrym stanie zachowania; z kolekcji W.Grabowskiego.

Fi.498-500, CfkU
Mi.533-535
200 PLN
3032

1950 list polecony ze Słotwiny Brzeskiej 27.1.50 do Czechosłowacji, 8 znaczków po 5 zł.

Fi.501
Mi.539
35 PLN
3033

1950 "groszy" znaczki z prywatnym ozdobnym nadrukiem !!! list wysłany 28.XI z Leszna do Warszawy, brak tylnej klapy; dekoracyjna całość.

Fi.502, 513
Mi.643, 659
60 PLN
3034

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem typu 16, list wysłany 15.XII z Poznania do Warszawy.

Fi.503, 504, 517
Mi.644, 645, 663&nbs
30 PLN
3035

1950 "groszy" znaczki z nadrukami typu 23, list wysłany 10.XI z Warszawy do Krakowa, znaczki unieważnione wirnikiem z odwróconą nakładką propagandową !!! rzadko spotykany błąd kasownika (Myślicki 50 131).

Fi.504, 508, 514
Mi.645, 646, 661&nbs
100 PLN
3036

1950 Miesiąc przyjaźni polsko - radzieckiej i sławni Polacy, dekoracyjnie frankowany list lotniczy wysłany 11.II z Warszawy do USA; gwarancja.

Fi.508, 505-507
Mi.543, 536-538
50 PLN
3037

1950 rocznik znaczków czystych.

Fi.509-541
Mi.544-679
80 PLN
3038

1950 "groszy" znaczek lotniczy za 500 gr. z nadrukiem typu 3 - pojedyncza frankatura, polecony list lotniczy wysłany 30.XI.1951 z Sosnowca do Chicago, kasowniki odbiorcze; jeden z najtrudniejszych do zdobycia obiegowych znaczków z nadrukiem.

Fi.510
Mi.648
200 PLN
3039

1950 "groszy - lokalny", Zbąszyń, Bierut, znaczek za 15 zł. z fioletowym stempelkiem rzadszego typu 43, gwarancja Krawczyk.

Fi.511
Mi.652
72 PLN
3040

1950 Julian Marchlewski, znaczek za 15 zł. z błędem na poz.1 "kropka po A w POCZTA" i "biała kreska na brodzie", gwarancja Krawczyk.

Fi.512 B
Mi.440
40 PLN
3041

1950 Julian Marchlewski, znaczek za 15 zł. z błędem na poz.41 "kropka na klapie marynarki", gwarancja Krawczyk.

Fi.512 B
Mi.440
30 PLN
3042

1950 Julian Marchlewski, znaczek za 15 zł. z błędem "kropka pod W", gwarancja Krawczyk.

Fi.512 B
Mi.546
30 PLN
3043

1950 "groszy - lokalny", Bielsko 2, odbudowa Warszawy, znaczek za 5 zł. z fioletowym stempelkiem typu 28, gwarancja Krawczyk.

Fi.513
Mi.659
60 PLN
3044

1950 "groszy - lokalny", Piła, odbudowa Warszawy, znaczek za 5 zł. z fioletowym stempelkiem typu 41, gwarancja Krawczyk.

Fi.513
Mi.659
40 PLN
3045

1950 ekspres z Więcborka 12.8.50 do Warszawy.

Fi.513, 516, 526
20 PLN
3046

1950 "groszy" znaczki z niebieskim nadrukiem typu 26, list polecony wysłany 20.I.1951 z miejscowości Sława do Wrocławia; kasownik i erka odbite granatowym tuszem !!! ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.513, 525
Mi.554, 659
60 PLN
3047

1950 "groszy - lokalny", Bielsk Podlaski, walka o pokój, nienotowany dotąd znaczek za 10 zł. z lila stempelkiem typu 37, gwarancja Krawczyk.

Fi.517
Mi.663
200 PLN
3048

1950 Walka o pokój, 5 zł - frankatura mieszana, list wysłany 17.VII ze Szczawnicy do Warszawy, dodatkowo wyraźna odbitka kasownika propagandowego "Żądamy zakazu broni atomowej ..." (Myślicki 50 204).

Fi.518, 513
Mi.561, 556
15 PLN
3049

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem typu 3, list wysłany 5.I z miejscowości Knurów do Warszawy; jeden znaczek uszkodzony; same znaczki kasowane Mi.48.- euro.

Fi.519
Mi.650
20 PLN
3050

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem w typie 18, masowa frankatura wielokrotna - 57 znaczków !!! na okienkowej kopercie ekspresowego listu poleconego, wysłanego 7.III.1951 z Poznania; same znaczki kasowane Mi.228.- euro.

Fi.519
Mi.650
300 PLN
3051

1950 "groszy - lokalny", Cibórz, Bierut, znaczek za 5 zł. z fioletowym stempelkiem typu 39, gwarancja Krawczyk.

Fi.519
Mi.650
35 PLN
3052

1950 "groszy - lokalny", Brzeg Dolny, Bierut, parka znaczków za 5 zł. z czarnym stempelkiem rzadkiego typu 45, czysta nienotowana, oferowana niedawno w Warszawie za 1500.- tu w bardzo atrakcyjnej cenie, gwarancja Krawczyk..

Fi.519
Mi.650
400 PLN
3053

1950 "groszy - lokalny", Trzebicz, Bierut, znaczek za 5 zł. z fioletowym stempelkiem typu 42, gwarancja Krawczyk.

Fi.519
Mi.650
30 PLN
3054

1950 "groszy - lokalny", Bielsk Podlaski, Bierut, znaczek za 5 zł. z fioletowym stempelkiem typu 38, gwarancja firmowa Gryżewski.

Fi.519
Mi.650
60 PLN
3055

1950 "groszy - lokalny", Skolimów, Bierut, znaczek za 5 zł., najrzadsza z notowanych wartości, z lila stempelkiem rzadkiego typu 44, gwarancja firmowa K.Gryżewski.

Fi.519
Mi.650
320 PLN
3056

1950 "groszy - lokalny", Rzeszów, Bierut, znaczek za 5 zł. z czarnym stempelkiem typu 35, gwarancja firmowa Gryżewski.

Fi.519
Mi.650
70 PLN
3057

1950 "groszy - lokalne" - Piła, pasek 3 znaczków z fioletowym nadrukiem lokalnym typu 41, skasowane na wycinku z listu wysłanego 2.V.1951 do Warszawy; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.519, 527II
Mi.650, 562
200 PLN
3058

1950 "groszy" znaczki z nadrukiem typu 3, list wysłany 3.IV.1951 z Krakowa do Łodzi.

Fi.520
Mi.651
20 PLN
3059

1950 "groszy" znaczki z nadrukami typu 18, list wysłany 17.I.1951 z miejscowości Ujście do Warszawy.

Fi.520
Mi.651
20 PLN
3060

1950 "groszy - lokalny", Piła, Bierut, znaczek za 10 zł. z fioletowym stempelkiem typu 41, gwarancja Krawczyk.

Fi.520
Mi.651
35 PLN
3061

1950 "groszy - lokalny", Ozimek, Bierut, parka znaczków za 10 zł. z czerwonym i fioletowym stempelkiem typu 33, gwarancja Krawczyk.

Fi.520
Mi.651
80 PLN
3062

1950 "groszy - lokalny", Gdynia, Bierut, znaczek za 10 zł. przedrukowany fioletowym stempelkiem typu 27B (z Wielkiej Wsi na Helu, który już bez litery G był nadużyty w Gdyni), gwarancja Krawczyk.

Fi.520
Mi.651
30 PLN
3063

1950 "Gröszy" - odmiana nadruku typu 26 powstała w urzędzie pocztowym Legnica 1, list wysłany 27.I.1951 do Warszawy; przypadek opisany w PZP t.II s.456; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.520
Mi.651
250 PLN
3064

1950 "uszkodzone litery ROS" - odmiana nadruku "groszy" typu 3 powstała w urzędzie pocztowym Kielce 1, gumowa część stempelka do przedruku znaczków, odpadała, dlatego też przytwierdzono ją gwoździem wbitym w literę O napisu GROSZY; list wysłany 5.I.1951 do Warszawy, ogólnie dobry stan zachowania (jeden znaczek uszkodzony); odmiana opisana w PZP t.II s.419; gwarancja.

Fi.520
Mi.651
140 PLN
3065

1950 "groszy" znaczki z niebieskim nadrukiem typu 11, list wysłany 18.XII z Poznania z jednostki wojskowej JW3779 adresowany do Warszawy; nadruki w kolorze niebieskim należą do najrzadziej spotykanych; znaczki unieważnione kasownikiem propagandowym (Myślicki 50 116).

Fi.520, 525
Mi.651, 657
50 PLN