Auction 112. WW2 military postage

4186

1946 Poczta Polowa II Korpusu, czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości.

400 PLN
4187

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł. (Fi.600.-), z przesunięciem perforacji poziomej dwóch dolnych rzędów w lewo (usterki ząbkowania od 100.- do 1000.- za znaczek), piękny stan.

Fi.5 MK
800 PLN
4188

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości - na lewym znaczku bardzo rzadko występujące liczne usterki nadruku i niestety lekki ślad podlepki, poza tym w bardzo ładnym stanie.

Fi.5y
550 PLN
4189

Fi.10B
60 PLN
4190

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, polecony list lotniczy wysłany 8.I.1946 z Leszna do polskiej Lotniczej Szkoły Technicznej (No.16 School of Technical Training) w bazie Cammeringham w Anglii, przesyłka poszukiwała bezskutecznie adresata który prawdopodobnie powrócił do Polski, informacyjny stempelek pocztowy "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER", list odesłano 22.I z Liverpoolu (datownik RETURNED LETTER OFFICE LIVERPOOL) do nadawcy; stempelek cenzury wojskowej nr.1620; datowniki odbiorcze Poznań z 1.III i Leszno z 2.III; efektowna całość o ciekawym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania; sygn. J.Księski.

Fi.377, 379B
Mi.410, 412A
200 PLN
4191

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok z serią znaczków pierwszego wydania.

Fi.bl.1
290 PLN
4192

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok na białym papierze (Fi.800.-), kiedyś katalogowany jako próba, kasowany grzecznościowo datownikiem Poczty Polowej 136, co ciekawe górny znaczek lekko przesunięty w lewo, a środkowy w prawo, gwarancja.

Fi.bl.1x
1 000 PLN
4193

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie (Fi.350.-), z bardzo ciekawymi błędami "uszkodzony Orzeł", fragmenty listwy ochronnej odbite w lewym dolnym rogu bloku, poziome linie na dolnym marginesie i co bardzo rzadkie z obniżonym skośnie lekko odbitym znaczkiem za 1 zł., zachowany w pięknym stanie.

Fi.bl.1y B1
700 PLN
4194

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 17.XII za pośrednictwem poczty polowej 798 (obsługującej jednostki I Korpusu) do Poznania, w adresie nadawcy podano kryptonim pocztowy jednostki - 108 - 1 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen.Maczka; po licznych dosłaniach i bezskutecznym poszukiwaniu adresata 3.I.1947 zwrócony do nadawcy; wiele adnotacji i stempli - wspaniale udokumentowany obieg pocztowy; efektowny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
4195

1946 Armia Polska na kontynencie, list polecony z oddziału żandarmerii Obozu Zbornego Wojska Polskiego Nr.3 w Lille (3 Polish Reception Camp/ British Forces in France) do "ARMY POST OFFICE" w Kirkcaldy w Szkocji, wysłany 21.IX za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 801 stacjonującej w tym okresie w Paryżu, obsługującej m.in. oddziały polskie rozlokowane we Francji; ponieważ określenie odbiorcy nie było precyzyjne, przesyłkę 26.IX zwrócono do nadawcy; informacyjne stempelki pocztowe: "Not Known SS2", "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER" i "REBUT/ Inconnu"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

250 PLN
4196

25 PLN
4197

1947 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list lotniczy z Dowództwa Jednostek Polskich na Środkowym Wschodzie wysłany 27.XII za pośrednictwem Głównej Poczty Polowej 104 do Londynu, dwuwierszowy stempelek "BY AIR MAIL/ PAR AVION", na odwrocie kasownik odbiorczy 30 DEC; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Bojanowicz.

120 PLN
4198

30 PLN
4199

25 PLN
4200

Fi.6 Pw 6
750 PLN
4201

Fi.6 Pw 6
80 PLN
4202

Fi.6 Pw 6
120 PLN
4203

1947 Polskie jednostki na południu i zachodzie Europy, specjalna koperta listu poleconego wysłana 12.II za pośrednictwem angielskiej poczty polowej 189 (w adresie nadawcy podano "Polish Families Centre CMF Ośrodek Akademicki - Bologna") do Rozdzielni Pocztowej II Korpusu w Edynburgu w Szkocji; nalepka polecenia poczty polowej; na odwrocie odbitka słabo udokumentowanego w literaturze datownika jednoobrączkowego z mostkiem o śr.27 mm "POLSKA POCZTA POLOWA Nr1/ POLISH FIELD POST OFFICE No1" z 18 lutego; całość w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

Fi.10
240 PLN
4204

1947 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Dom Wypoczynkowy Polskiej Marynarki Wojennej w Brighton - zalepka listowa (czysta z gumą) dla zabezpieczenia korespondencji urzędowej z pamiątkowo odciśniętym owalnym datownikiem "SICK BAY POLISH NAVAL SUB-DEPOT BRIGHTON" z datą "22 MAR 1947" - prawdopodobnie ostatni dzień funkcjonowania placówki; zalepki takie wprowadzono w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii (oszczędność papieru), umożliwiały one wielokrotne użycie kopert urzędowych; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania (dwie podlepki i niewielki ubytek gumy).

150 PLN
4205

1948 MARSZAŁEK POLSKI MICHAŁ ŻYMIERSKI, karta z podziękowaniami za życzenia od Ministra Obrony Narodowej marszałka Michała Żymierskiego, list urzędowy w oficjalnej kopercie przesłany 8.10 miejscowo w Warszawie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
4206

200 PLN
4207

1954 parka znaczków poczty polowej II Korpusu z nadrukiem nowej wartości.

200 PLN
4208

1954 II Korpus, wydanie rocznicowe - dziesięciolecie zdobycia Monte Cassino, potrójny nadruk czarny na znaczku za 45 gr. poczty polowej II Korpusu, data "1944 - 1954" w położeniu prawidłowym, a cały nadruk podwójny odwrócony, wydanie ostatnio skatalogowano, ale zwykły nadruk na tym nominale tylko w kolorach karminowym (Fi.700.-) i czerwonopomarańczowym (Fi.1000.-).

Fi.6a Dpt
2 500 PLN
4209

1954 II Korpus Polski we Włoszech, wydanie rocznicowe z okazji dziesięciolecia zdobycia Monte Cassino, znaczek poczty polowej II Korpusu z nadrukiem "Dziesięciolecie * 1944-54 *" w kolorze karminowym, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.8b
170 PLN
4210

1970 "23-5-1970 Monte Cassino Pogrzeb Gen.Andersa" nadruk na pamiątkowej winietce z okazji XXV rocznicy zdobycia Monte Cassino, na podstawowym "znaczku" błąd na poz.14 "czerwona kropka pod flagą" (u wylotu trąbki)"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
4211

2015 książka Jerzego Tokara "Polskie militaria z okresu II Wojny Światowej" w filatelistyce, 142 stron, liczne ilustracje, twarda oprawa.

60 PLN