Auction 112. WW2 military postage

4066

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepki dla wojsk desantowych, drugie wydanie - ze zmienionymi napisami, jedna z podwójnym, druga z normalnym i odwróconym napisami na marginesie.

160 PLN
4067

1942 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, lotniczy listownik hinduski wysłany 17.12.42 za pośrednictwem poczty polowej 114 do Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie; stempel cenzury 55 z parafką cenzora; przesyłki z tej poczty polowej są stosunkowo rzadko spotykane; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

360 PLN
4068

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, rejestr przekazów pocztowych i telegraficznych, które nadeszły dla żołnierzy 6 Dywizji Piechoty, przekazany w dniu 17/VI upoważnionemu oficerowi dywizji przez pocztę polową 3002 przydzieloną do obsługi tej jednostki rozlokowanej w Szachriziabs, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3002 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a"; unikalny dokument wewnętrzny najrzadziej spotykanej w obrocie filatelistycznym poczty polowej 3002 w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

6 000 PLN
4069

1942 (?) "MARYNARKA WOJENNA MORSKI SĄD WOJENNY" urzędowa pieczęć z orłem i dodatkowym angielskim napisem "POLISH NAVY POLISH NAVAL COURT MARTIAL" bardzo czytelnie odciśnięta na wycinku.

60 PLN
4070

1942 EWAKUACJA ARMII POLSKIEJ Z ZSRR DO IRANU, przepustka uprawniająca do przebywania w mieście Ghazian wystawiona 7.IX.1942 na druku Komendy Obozu Ewakuacyjnego No.1 (Pahlewi) zaadoptowanego na potrzeby podobozu nr.5 (Rejon V) podpisana przez komendanta Obozu Ewakuacyjnego ppłk. inż.Stanisława Lechnera, dwuwierszowa pieczęć nagłówkowa "Komenda Placu O.E.No.1 / Garrison Office E.C.No.1"; unikalny dokument z końcowego okresu ewakuacji z ZSRR (ostatni statek do Pahlewi odpłynął z Krasnowodska 30.08.1942) w bardzo dobrym stanie zachowania.

Wojsko i osoby cywilne ewakuowane z ZSRR drogą morską przybywały do Pahlevi, tam nieopodal portu w bezpośrednim sąsiedztwie plaży w Gazian stworzono 5 podobozów, gdzie przed dalszą ewakuacją do Iranu i Iraku można było rozlokować i zaopiekować się ludźmi, tu również wstępnie oddzielano wojskowych, cywilów i dzieci; w obozie nr.5 (Rejon V) przebywali żołnierze.

600 PLN
4071

1942 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony do Szkocji wysłany 22.XI z poczty polowej 116 przydzielonej do 6 Dywizji Strzelców w Kirkuku, opłacony znaczkiem indyjskim unieważnionym datownikiem POCZTA POLOWA 116, stempelek polecenia z numerem 6 - pocztę uruchomiono 16.11 - zaledwie 6 dni wcześniej!!! zalepka cenzury "EXAMINED BY CENSOR A.F.W.3312" ostemplowana okrągłym fioletowym stempelkiem "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 55", zalepka cenzury brytyjskiej z godłem "OPENED BY CESOR" z sygnaturą "268 C" i ośmiokątny stempelek "PASSED DHC/29" odciśnięty dwukrotnie i jednowierszowy "DHC/159"; na odwrocie datownik tranzytowy indyjskiej poczty polowej "INDIAN SECTION BASE OFFICE NO.7 REG." z datą "25.NOV"; oferowana całość jest reprodukowana na stronie 107 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 000 PLN
4072

100 PLN
4073

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
4074

100 PLN
4075

100 PLN
4076

1942 list poczty polowej "SS" z Lublina do Krakowa, stemple wydziału kryminalnego policji z Lublina.

160 PLN
4077

1942 kartka nadana w Halifaksie 26.05.42 do Szwajcarii, stempel agencji pocztowej nr 3 na transportowcu MS "Batory". Rzadki stempel "DELAYED TRANSMISSION / FOR PURPOSES OF SECURITY" w celu zachowania tajemnicy o wyjściu statku i konwoju. Wysyłkę listu wstrzymywano do czasu po wyjściu konwoju.

2 300 PLN
4078

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - jednostronnie ząbkowany (na dole) znaczek za 50 gr. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.1 (10)
3 500 PLN
4079

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.400.-) z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, został ręcznie wycięty z arkusza z powodu znacznego przesunięcia perforacji pionowej - powstał znaczek cięty pionowo z dodatkową perforacją na skraju rysunku, unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 4.IV.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
600 PLN
4080

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.400.-), unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8.II.1943 na wycinku.

Fi.1B (10)
350 PLN
4081

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 50 gr. poz.6 (Fi.400.-), co ciekawe z przesuniętym wzajemnie drukiem rysunku i nominału, dodatkowo jednostronnie cięty na dole, unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.

Fi.1B (10)
600 PLN
4082

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.400.-) z błędem matrycowym formy do druku wartości nominału z poz.9 "kropka w cyfrze 5", unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, mimo prześwitki po zdjęciu z dokumentu zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy.

Fi.1B (10)
250 PLN
4083

Fi.1B, 2, 3
900 PLN
4084

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. poz.7 (Fi.400.-), klisze tego znaczka uszkodzone były w największym stopniu - najbardziej charakterystyczne są duże białe plamy na ramce nominału, jedna na górze i dwie w prawym dolnym rogu, forma do druku wartości nominału z błędami "brak haczyka w cyfrze 1" i "uszkodzone z w zł.", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania.

800 PLN
4085

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; odwrotna do katalogowanej (Fi.1+2 zł. 1000.-) parka znaczków o różnych nominałach 2 i 1 zł., pierwszy (górny) znaczek z typowym dla poz.3 przerwaniem ramki pod nominałem; drugi (dolny) z błędem powstałym w czasie druku w części nakładu na poz.8 "plamka w lewym dolnym rogu".

Fi.3+2 (12+11)
1 500 PLN
4086

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 3.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, na odwrocie datowniki poczt polowych 111 i 122 z 16.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

320 PLN
4087

200 PLN
4088

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
4089

1943 Tajna Poczta Polska, znaczki drugiego wydania, znaczek z gen. Sosnkowski gumowany, pozostałe znaczki bez gumy.

Fi.10-2
400 PLN
4090

Fi.13-16
1 440 PLN
4091

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.73, 74, 86, Cp9b
200 PLN
4092

Mi.831-42
50 PLN
4093

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 15 DEC z Polskiego Centrum Edukacji przy I Korpusie w Glasgow, adresowany do pani Stefanii Bardziłowskiej w USA, korespondencja do której opisywana była niejednokrotnie w Filateliście; zalepka cenzury brytyjskiej; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
4094

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" ilustrowany formularz "ozdobiony" cytatem Stalina, na odwrocie przestroga i wezwanie "BĄDŹ CZUJNY - SUROWO I CZUJNIE STRZEŻ TAJEMNIC PAŃSTWOWYCH I WOJSKOWYCH!".

120 PLN
4095

500 PLN
4096

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list wysłany 2.III z poczty polowej 111 przydzielonej do słynnej m. innymi z obrony Tobruku, Dywizji (wtedy jeszcze Brygady) Strzelców Karpackich, adresowany do Delegatury Polskiej w Nairobi; rzadki dwuobrączkowy datownik nadawczy POCZTA POLOWA 111A, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111" i zalepka cenzorska "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312", okrągły fioletowy stempelek cenzury brytyjskiej "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR", na odwrocie okrągły stempelek z liczbą 230; datownik 111A jest jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu, pozostawał w użyciu niespełna rok.

700 PLN
4097

1943 aerogram (aerograf) z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową (Fi.300.-).

200 PLN
4098

80 PLN
4099

1 400 PLN
4100

1 000 PLN
4101

400 PLN
4102

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
4103

100 PLN
4104

30 PLN
4105

1943 arkusik nalepek propagandowych przedstawiających okręty brytyjskiej Royal Navy: lotniskowiec "Victorious", pancernik "Revenge", niszczyciel klasy "Tribal", krążownik "Renown" i pancernik "Rodney", pancernik Queen Elizabeth, ciężki krążownik Devonshire, pancernik "King George V"; dobry stan zachowania (kilka drobnych przebarwień na odwrocie).

300 PLN