The auction will start on 19.04.2024

Auction 110. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
34652

1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
34653

1943 Święto Morza, jedna nalepka propagandowa z serii - SŁOWIANIE NA OCEANY, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.


30 PLN
34654

1943 list z niemieckiej poczty polowej nadany w Rumii koło Wejherowa (Rahmel) do Torunia.


100 PLN
34655

1943 list z niemieckiej poczty polowej z Rumii koło Wejherowa (Rahmel) do Torunia.


100 PLN
34656

1943 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska-Lizbona-Anglia, karta wysłana z Warszawy na "adres konspiracyjny" w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, na odwrocie stempel "POLSKI KOMITET OPIEKI / DELEGTURA w CALDAS DA RAINHA / M.O.S. W. / LISTA N.º ... N.º" z dopisanymi numerami, walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki, dobry stan zachowania.


180 PLN
34657

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków; 84, 56, 340 i 79 sztuk, przygotowana ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja każdy znaczek Mikstein, rzadko oferowane w komplecie.

Fi.1-4
4 800 PLN
34658

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków; 84, 56, 340 i 79 sztuk, przygotowana ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu, ze względu na zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi znaczki w słabszym stanie, rzadko oferowane w komplecie, każdy znaczek fotoatest.

Fi.1-4
3 400 PLN
34659

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, reperowany górny lewy róg, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
400 PLN
34660

1944 znaczek poczty obwodu pińczowskiego AK, znaczek bez gumy, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.3
500 PLN
34661

1944 ISFAHAN - OBÓZ DZIECI POLSKICH W IRANIE, specjalna koperta-formularz "ACTIVE SERVICE" wysłana 18.IX z poczty polowej 111 we Włoszech do szkoły nr.6 w obozie opiekuńczym dla dzieci polskich w Isfahanie, okrągły fioletowy stempelek polskiej cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 111" z owalnym stempelkiem cenzora "562" i okrągłym fioletowym "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie stempel egipski "Egypt Postage Paid" 24 SEP, brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 3 OC; dodatkowo, również rzadko spotykany, datownik odbiorczy hinduskiej poczty polowej "F.P.O. No103" z datą "13 OCT 44" obsługującej polskie obozy uchodźców w Iranie.

Isfahan - zwanym "miastem polskich dzieci" - dawna stolica szachów perskich, gościnnie przyjęła polskie dzieci i młodzież w większości osierocone, które zdołały wraz z oddziałami gen.Andersa opuścić "nieludzką ziemię" sowietów, tu w korzystnym klimacie i pod dobrą opieką wracały one do pełni sił. Wg książki Rozrzuceni po czterech kontynentach 1942-1950 P.Drzewieckiego "W latach 1942-1944 utworzono dla młodych Polaków 21 zakładów (placówek) opiekuńczo-wychowawczych, pedagogicznych i zdrowotnych [...] W miarę możliwości przekazywano dzieciom nowoczesne budynki, wyposażone w bieżącą wodę i elektryczność. [...] Isfahan był dumą polskiego systemu oświatowego w Iranie - funkcjonowało 10 szkół powszechnych, 5 szkół gimnazjalnych, 5 liceów ogólnokształcących [...]."; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.7
600 PLN
34662

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymania paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.86, Cp8II
200 PLN
34663

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, na frocie stempel odbiorczy i ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu.

Fi.111, Cp88II
180 PLN
34664

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.


Mi.873-85
35 PLN
34665

1944 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, wysłany 26.VI (zapewne już z terenu Polski) z 1 pułku artylerii lekkiej za pośrednictwem poczty polowej 63409 z dopiskiem "i"(и), do wywiezionej na Syberię przez sowietów rodziny, przebywającej we wsi Kowalicha w rejonie Barnaułskim Kraju Ałtajskiego; niebieski datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej, kasownik odbiorczy 7.7; stempelek cenzury 25079; przesyłki z oddziałów 1 Dywizji należą do rzadko spotykanych; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.
1 Berliński Pułk Artylerii Lekkiej w lipcu 1944 zabezpieczał działania sowieckiej piechoty w walkach o uchwycenie przyczółków nad Bugiem.


800 PLN
34666

1944 "NIECH ŻYJE ZWYCIĘSTWO ANGLO-SOWIECKO-AMERYKAŃSKIEGO SOJUSZU WOJENNEGO!" - propagandowy ilustrowany listownik wysłany 6.5 z informacją o śmierci w dniu 2.V.1944 Bohatera Związku Radzieckiego pułkownika lotnictwa Iwana Diemidowicza Antoszkina, wysłany z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 01663, kasownik odbiorczy; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu"; niecodzienny walor; z eksponatu J.Falkowskiego.


500 PLN
34667

1944 III Rzesza, list wysłany 11.7 za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do 4. Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.) 91; rzadki datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole - wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.


120 PLN
34668

1944 Ludowe Wojsko Polskie, list wysłany 5.10 za pośrednictwem poczty polowej 34157 (1 Brygada Piechoty Zmotoryzowanej) do Krzemieńca, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej o niskim numerze - 31, skorygowany ołówkiem przez cenzora na 32; walor w dobrym stanie zachowania (koperta minimalnie przycięta).


160 PLN
34669

1944 list "trójkąt" (koszulka) od Polaka służącego w Armii Czerwonej, wysłany 3.10 z poczty polowej 01843 (915 Pułk Strzelecki) do wsi Przychojec, cenzura nr.15372; dobry stan zachowania.


100 PLN
34670

1944 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 12 AUG za pośrednictwem brytyjskiej poczty polowej 555 do polskiej jednostki o kryptonimie pocztowym 619 (7 Zapasowy pułk artylerii), stempelek cenzury brytyjskiej "6695"; dobry stan zachowania.


40 PLN
34671

1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża.


30 PLN
34672

1944 POLAND FIRST TO FIGHT znaczek propagandowy wydany 20 stycznia 1944 staraniem Polskiego Ośrodka Informacyjnego w Nowym Jorku (Polish Information Center) dla nagłośnienia i przypomnienia wśród aliantów wkładu i wysiłku Polski w walce na frontach II wojny światowej - zestaw 6 kart albumowych, stanowiących specjalizowany zbiorek poświęcony temu wydaniu:

I strona - reprodukcja plakatu autorstwa Marka Żuławskiego będąca inspiracją dla projektanta znaczka Jana Walczaka i litograficzna odbitka autorska projektu na kremowym bezdrzewnym papierze;

II strona - litograficzna odbitka autorska projektu na białym kredowym papierze;

III strona - dwa czworobloki znaczków: ząbkowany i odmiana nieząbkowana (znane kilka arkuszy);

IV strona - koperta ozdobiona ilustracją znaczka wydana staraniem klubu filatelistycznego im.Kazimierza Pułaskiego (Pulaski Philatelic Club) w Detroit;

V strona - strona z największego amerykańskiego tygodnika filatelistycznego "Stamp" z 15.IV.1944 opisująca szczegółowo wydanie, na okładce numeru pokazano jego reprodukcję;

VI strona - oryginalne zawiadomienie Polskiego Ośrodka Informacyjnego w Nowym Jorku o wydanym znaczku, jego cenie i sposobie zamawiania;

rzadko oferowany materiał w dobrym stanie zachowania, nieliczne drobne przebarwienia, na stronach z informacjami przebarwienia od użytego kleju.


2 000 PLN
34673

1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji 10g chleba.


200 PLN
34674

1944 arkusz kartek dla żołnierzy niemieckiego Wermachtu, jedna kartka upoważniała do odbioru porcji papierosów przysługujących na 10 dni.


200 PLN
34675

1944 znaczek pamiątkowy i stempel okolicznościowy oddziału partyzanckiego zgrupowania "ŻELBET" (Odcinek II-b Komendy Obwodu AK Kraków-Miasto).


500 PLN
34676

1944 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.


100 PLN
34677

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, polecona karta pocztowa wysłana z Lublina do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu, stempelek "DELEGATURA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w PORTUGALII", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu.


200 PLN
34678

1944 trójkątny list wojskowy z radzieckiej poczty polowej, stempel "Wojskowy", na odwrocie stempel polskiej cenzury wojskowej nr 122 i stempel odbiorczy.


90 PLN
34679

1944 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, karta pocztowa wysłana z Lwowa do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, kartka przekierowana do Kwatery Głównej Polskiej Marynarki w Londynie, liczne stemple kartotek wojskowych.


250 PLN
34680

1944 list poczty polowej "SS" ze Lwowa do Krakowa, stemple komendy żandarmerii ze Lwowa.


160 PLN
34681

1944 dwa odcinki kwitujące przekazów pieniężnych przesłanych na ręce kapitana Andrzeja Potoczka z obozu dla internowanych w Meilen w Szwajcarii na rzecz ofiar wojny w Polsce. Od mieszkańców Mons 38fr dla ofiar Powstania Warszawskiego i 7fr od internowanego z obozu w Fryburgu z prośbą o wysłanie paczki do rodziny w Polsce.

Gazetka “Goniec Obozowy” propagowała akcje niesienia pomocy ofiarom wojny w Polsce i kapitan Potoczek była zaangażowany w koordynację tej akcji.


200 PLN
34682

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu - ZWYCIĘSKIE PROJEKTY, trzy próby fotograficzne - wzór V, duży format 112x75 mm, faza pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowane powyżej projekty Z.L.Haara dostały pierwszą nagrodę w wysokości L.25.000; znane są próby fotograficzne w dużym (rzadkie) i małym formacie, te ostatnie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, w katalogach niemieckich "projekty fotograficzne" ujmowane są jako Essay i umieszczane w tabelach prób poszczególnych wydań z oznaczeniem "E"; tego typu materiał dokumentujący przygotowania do druku pojawia się w handlu sporadycznie, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka, numeracja projektów zgodna z protokółem Sądu Konkursowego, projekty na kartach wystawowych eksponatu M.A.Bojanowicza.

Fi.1-3 E
4 200 PLN
34683

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 14.XI za pośrednictwem poczty polowej 130 do jednostki o kryptonimie pocztowym 50 (Główna Poczta Polowa 101 w Egipcie), datownik ładnie odciśnięty, przesyłka, co rzadkie, dwukrotnie cenzurowana - stemple cenzury "55" i 103"; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie minimalny ubytek fragmentu klapy).

Fi.4
160 PLN
34684

1945 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 27.VII za pośrednictwem poczty polowej 103 do jednostki o kryptonimie pocztowym 271 (Junacka Szkoła Kadetów w Palestynie), datownik ładnie odciśnięty, nietypowy rzadko spotykany stempelek cenzury "53" odmiennego typu; walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwiania na froncie).

Fi.6
240 PLN
34685

1945 Armia Czerwona, "trofiejny" niemiecki listownik wysłany 2.III do Moskwy z radzieckiej poczty polowej 23333-A, na odwrocie stempelek cenzury 01662 i kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; ciekawostka; z eksponatu J.Falkowskiego.


100 PLN
34686

1945 SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" wysłany ze Sztabu Naczelnego Wodza do Kierownictwa Marynarki Wojennej, fioletowy stempel nadawcy SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ POLISH GENERAL STAFF H.Q. FORCES ACCOUNTING OFFICE; koperta z wydrukowanym tekstem WAR ECONOMY - propagujące wielokrotne użycie kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii; walor w dobry stanie zachowania.


300 PLN
34687

1945 PALESTYNA-ZSRR-POLSKA polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - list polecony wysłany 24.VII z Tel Awiwu za pośrednictwem poczty cywilnej do Polski na adres poczty polowej 83838 (Oficerska Szkoła Broni Pancernej w Modlinie) okupowanej już w tym czasie przez Rosjan!!! przesyłkę przekazano 26.VII (26 JY) brytyjskiej poczcie polowej nr.28 obsługującej m.in. jednostki polskie - dwukrotnie odciśnięty datownik "FIELD POST OFFICE 28", zalepka "OPENED BY EXAMINER KK/35126" i słabo widoczny fioletowy pięciowierszowy w ramce stempelek cenzury "PALESTINE OPENED AND PASSED BY CENSOR No"; następnie 27.VIII polskiej poczcie polowej 112 - zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" z sygnaturą "2924/PP&TJ;/P 1I/44" i fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.109 - kolejno 1.VIII polskiej poczcie polowej 102 w Kairze; czarny okrągły stempelek cenzury egipskiej 38; z Egiptu przesyłka dotarła 3.10 do Moskwy - (datownik Moskwa 2), czarny okrągły stempelek sowieckiej cenzury 40/M, na froncie dodatkowa nalepka z adnotacjami rosyjskimi i dopisek niebieskim atramentem"Nowy Dwór"; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; dobry stan zachowania, kopertę dla lepszej ekspozycji rozcięto z trzech stron; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
34688

1945 SENIOR POLISH NAVAL OFFICER - KOMENDA MORSKA POŁUDNIE DEVONPORT, czerwony owalny stempel z datą "11 AUG 1945" na poufnej przesyłce adresowanej do Szefa Węzła Organizacji Wyszkolenia Komendy Marynarki Wojennej, brytyjska koperta dla korespondencji urzędowej ze specjalna nalepką zabezpieczającą dodatkowe stempelki "POUFNE"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
34689

1945 list do radzieckiej poczty polowej nr 13494 9. Kołobrzeskiego Samodzielnego Batalionu Inżynieryjno - Saperskiego z polskiego domu dziecka w miejscowości Mamlut w Kazachstanie, radziecka cenzura wojskowa.


180 PLN
34690

1945 składany w trójkąt list wojskowy z jednostki armii Berlinga, radzieckie stemple i stempel cenzury wojskowej.


200 PLN
34691

1945 Deutschen Post Osten formularz wojskowego przekazu pieniężnego z Warszawy do Niemiec.


140 PLN